Shows and Sales Results

Ohio State Fair Ayrshire Show 2017
DATE: July 29th, 2017
LOCATION: Columbus, Ohio
JUDGE: Greg Evans, Georgetown, NY
HEAD SHOWN: 63





Champions

Junior Champion
Hawver-Crest B A Star (Bradock), 1st Winter Yearling, Ashley Hawvermale, OH
Reserve Junior Champion
Mackinson Double Dare –ET (Barrel), 2nd Winter Yearling, Michelle Downer Glamourview, IA
HM Junior Champion
Old Bankston JC Banner, 1st Spring Calf, Ashley Hawvermale, OH



Intermediate Champion
Hawvercrest Etgen Sizzle (Bradock), 1st Jr 3yr Old, Matt Lawson and Kurt Wolf, IA
Intermediate Reserve Champion
Duncan Doublewhammy (Doublewhammy), 1st Futurity, Duncan Farm, OH
HM Intermediate Champion
Iow-Ayr Ski-Pal Reality Ros (Reality), 1st Sr 2yr Old, Kurt Wolf, IA



Senior Champion Female
Toppglen Primes Wish ET (Prime), 1st 4yr Old, Kurt and Ted Wolf and Adam Ludwig, IA
Reserve Senior Champion Female
Mill Valley Burdette Crystal, (Burdette), 2nd 4yr Old, Mill Valley Farms, OH
HM Senior Champion Female
E.F. Zeek Cheetah, 1st Aged Cow, Emerald Farms and Fenton Bros, OH



Grand Champion Female
Toppglen Primes Wish ET (Prime), 1st 4yr Old, Kurt and Ted Wolf and Adam Ludwig, IA
Reserve Grand Champion Female
Hawvercrest Etgen Sizzle (Bradock), 1st Jr 3yr Old, Matt Lawson and Kurt Wolf, IA
HM Grand Champion Female
Duncan Doublewhammy (Doublewhammy), 1st Futurity, Duncan Farm, OH


Spring Calf (5)

1. Old Bankston JC Banner, exhibited by Ashley Hawvermale, Ohio
2 LY Wood Ary Brooklyns Sh, Danny Dailey, KY
3. Miss Malibu’s Barbie, Downerd & Wolf, IA
4. Shadyside DOB Frannie M (Dobbler),  Downerd & Melissa Steck, OH
5. Old Brankston CA Jaden-ET Melissa Downerd, OH


Winter Calf (5)

1. Old-Bankston JC Brooke (Burdette), Ted and Katie Wolf & Adam Ludwig, IA
2. Top Notch Doublwhammy (Doublewhammy), Emma Matthews, OH
3. Langcrest Dreamer Sidney, (Dreamer), Topp View, OH
4. Mill Valley Advance Tulip (Advance), Mill Valley Farms, OH
5. Redien Acres Amber, Eliza Days, OH


Fall Calf (5)

1.Mill Valley Tuxedo Mandy (Tuxedo), Mills Valley Farms, OH
2. Lee Dixieland Pride Simo (Pride), Kelly Hawvermale, OH
3. Jackson Hill Showstar Bayl, Emma Mathews, OH
4. DD Winhill Deuce Freckles (Deuce),  Danny Dailey, KY
5. ToppView Darryl Why Wait, Kinley Top, OH


Spring Yearling (5)

1.Duncan Doublewhammy (Doublewhammy), Duncan Farm, OH
2. Morn-N-Star Pretty Baby (Pandalaro), Morning Star Farms, OH
3. Langcrest Betkeley Casey, Emma Mathews, OH
4. Toppglen Berkleys Natalie, Tanner Topp, OH
5. Kleins Wyatts Waverly, James Klein and Family, IN


Winter Yearling (5)

1. Hawver-Crest B A Star (Bradock), Ashley Hawvermale, OH
2. Mackinson Double Dare –ET (Barrel), Michelle Downer Glamourview, IA
3. Toppglen Berkley Wyanett (Berkley), Tanner Topp, OH
4. Kleins Dreamstar Doreen (Dreamstar), James and Klein Family, IN
5. Mill Valley Advance Greta (Advance), Mills Valley Farm, OH


Fall Yearling (4)

1. Mill Valley Burdette Faith (Burdette), Mills Valley Farm, OH
2. Kleins Dreamstar Annabe (Dreamstar), James Klein and Family, IN
3. Top Notch Burdette Sapphi (Burdette), Emma Mathews, OH
4. Briarwoods Miss Tequila (Beer),  Bon and Eades Da-ray Ayrshire, OH


Summer Yearling (5)

1. Annes Petunia (Lochinvar), Anne Rawe, OH
2. Toppglen Riggins Gogama (Riggins), Tanner Topp, OH
3. E.F. Roush Clover, Fenton Bros/Emerald Farms, OH
4. Kleins Rondos Renee, James Klein and Family, IN
5. Da-ray Samson Shakira (Samson), Eades and Bon Da-ray Ayshires, OH


Futurity (7)

1.Duncan Doublewhammy (Doublewhammy), Duncan Farm, OH
2. Spring Run Conner Calai (Conner), Tim Wolf, OH
3. Toppglen Burdette Whima (Burdette), Tanner Topp, OH
4. Mill Valley Gunner Charm (Gunner), Mill Valley Farms, OH
5. Emerald Farms Ways Too, Emerald Farms/Fenton Bros, OH


Junior 2yr Old (3)

1. Kleins Wyatt Wonder (Wyatt), James Klein and Family
2. A+A Zundels Farm Montie, Lundview, OH
3. Lee-Ayr Dreamer Totsie (Dreamer), Gary Wilt, OH


Senior 2yr Old (5)
  1. Iow-Ayr Ski-Pal Reality Ros (Reality), Kurt Wolf, IA
    2. Spring Run Prime Demie (Prime), Spring-Run Farms, OH
    3. Double D Farm Burdette (Burdette),  Danny Dailey, KY
    4. ToppView Bending Wanna, Keaton Topp, OH
    5. ToppView Bending Wanna, Kinley Topp, OH

Junior 3yr Old (2)

1. Hawvercrest Etgen Sizzle (Bradock), Matt Lawson and Kurt Wolf, IA
2. E.F. Swayne Zoe, exhibited by Emerald Farms and Fenton Bros, OH


Senior 3yr Old (2)

1. Spring-Run Distinction Patt (Distinction), Spring-Run Farms, OH
2. Shinedale CR Bethany, Emerald Farms and Fenton Bros, OH


Four year Old (4)

1. Toppglen Primes Wish ET, (Prime), Kurt and Ted Wolf and Adam Ludwig, IA
2. Mill Valley Burdette Crystal, (Burdette), Mill Valley Farms, OH
3. Edgebrook TriStar Patience, (TriStar), Emma Mathews, OH
4. Kleins Jakes Jesse, James Klein and Family, OH


 Five Year Old (4)

1 E.F. Lochinvar Zoe, Emerald Farms and Fenton Bros, OH
2. E.F. Poker Sweething, Emerald Farms and Fenton Bros, OH
3. Kleins Jakes Jackie, James Klein and Family, OH
4. Kleins Poker Felicia, James Klein and Family, OH


Aged Cow (2)

1. E.F. Zeek Cheetah, Emerald Farms and Fenton Bros, OH
2. Shamrock-Hills Sabrina (Bozo), Bon and Eades Da-ray Ayrshire, OH


Best Bred and Owned

Duncan Doublewhammy (Doublewhammy), 1st Futurity, Duncan Farm, OH