Shows and Sales Results

Northeast Spring National Holstein Show
DATE: April 9th, 2018 at 8am
LOCATION: Syracuse, NY
JUDGE: Chad Ryan, WI





Complete Image Gallery

The complete image gallery from the New York Spring Dairy Carousel Show is now available for you to view, share and purchase photos.

Holstein heifer show here
Holstein Intermediate Cow show here
Holstein Cow show here


Live Feed


Show Sponsors

The Northeast Spring National Holstein Show takes place April 9th in Syracuse, NY, at 8am with Chad Ryan, WI, serving as judge. Cowsmo will be providing results including LIVE VIDEO thanks to:
Reyncrest Farm
The Exclusive Opportunity Sale
Elmvue Farm

 

View more Cowsmo Coverage of the New York Spring Dairy Carousel

 


Junior Champion Junior Show

Junior Champion Junior Show
Peticlerc Solomon Tropic (Solomon),2nd Fall Calf, Bilz, Chambers, Schachmayers, WI

Reserve Junior Champion Junior Show
Heart & Soul Gold Runway (Gold Chip), 1st Winter Yearling Heifer, Matt Boop, Madison & Hayden Weaver, PA

HM Junior Champion Junior Show
Savage-Leigh Show Girl-ET (Sid), 9th Spring Yearling, Chase Savage, MD


Junior Champion

Junior Champion
Oakfield Blake Luxurious (Blake), 1st Summer Yearling, Doebereiner, Bowen, Schilling, OH

Reserve Junior Champion
Comestar Larion Control (Goldwyn), 2nd Summer Yearling,  Hill, Hawbaker, Umbel, Bulldog, MD

HM Junior Champion
Windy Knoll Cream Cheese (Solomon), 1st Fall Calf, Burdette, Hawbaker, Conroy, PA


Intermediate Champion Junior Show

Intermediate Champion Junior Show
Ransom Rail Archrl Kaia-ET (Archrival), Kirt Menzi, NY

Reserve Intermediate Champion Junior Show
Kings-Ransom Delicate (Kingboy), Johnathon King, NY


Intermediate Champion

Intermediate Champion
Sco-Lo-AF Sid Sangria-ET (Sid), 1st Sr 3 Yr Old, Smith Oak Farm LLP, PA

Reserve Intermediate Champion
Sco-Lo-Door Acura 2218-ET (Doorman),2nd Sr 3 yr Old, Doeberiener, Cannon, Bowen, OH

HM Intermediate Champion
Ms Apple Anzlee-ET (Atwood), Ernest Kueffner, MD


Senior Champion Junior Show

Senior Champion Junior Show
Lantland Molson Cheddar (Gold), 7th Aged Cow, Kirt Menzi, NY

Res Senior Champion Junior Show
Kings Ransom Benatar Jade (Benatar), 9th 5 yr Old, Johnathan King, NY

HM Senior Champion Junior Show
Eastriver Goldwyn Deb-ET (Goldwyn),8th Aged Cow,  Matthew Boop, PA


Senior Champion

Senior Champion
Cache Valley Lheros 2331 (Lheros), 1st 150,000 Cow, Ernest Kueffner, MD

Res Senior Champion
Arolene Goldwyn Divine (Goldwyn), 1st 5yr Old, Budjon Farms & Peter Vail, WI

HM Senior Champion
TC Sanchez Kristina (Sanchez),1st Aged Cow,  Eaton Holsteins and Cooper Galton, NY


Grand Champion Junior Show

Grand Champion Junior Show
Lantland Molson Cheddar (Gold), 7th Aged Cow, Kirt Menzi, NY

Res Grand Champion Junior Show
Kings Ransom Benatar Jade (Benatar), 9th 5 yr Old, Johnathan King, NY

HM Grand Champion Junior Show
Eastriver Goldwyn Deb-ET (Goldwyn),8th Aged Cow,  Matthew Boop, PA


Grand Champion

Grand Champion
Cache Valley Lheros 2331 (Lheros), 1st 150,000 Cow, Ernest Kueffner, MD

Res Grand Champion
Arolene Goldwyn Divine (Goldwyn), 1st 5yr Old, Budjon Farms & Peter Vail, WI

HM Grand Champion
TC Sanchez Kristina (Sanchez),1st Aged Cow,  Eaton Holsteins and Cooper Galton, NY


Winter Heifer Calf (12)

1. Beslea Doorman Lattitude (Doorman), Beslea Farm, ON
2. Maize-N-Blue Add Lucy-Red (Addicition), Entourage Farm LLR, MD
3. Plum-Line Diamond Luster (Diamondback), Brooke Carey, PA
4. Show-Mar Sirwood Rowdy 1438 (Sirwood), Dylan Boy Brantner, PA
5. Peticlerc High Octane Sheryl (Octane), Ferme Clemar & Andre Dion, QC
6. McWilliams Attic Delight (Attic), Sam McWilliams, PA
7. ZBW Capture Loca (Capture), Mason Ziemba, NY
8. Beslea Sid Evolution (Sid), Beslea Farms, ON
9. Pryme Jacoby Night Moves (Jacoby), Pryme Farms, ON
10. Foy-View Defiant Isabella (Defiant), Scott Pickering, NY


Fall Heifer Calf (27)

1. Windy Knoll Cream Cheese (Solomon), Burdette, Hawbaker, Conroy, PA
2. Peticlerc Solomon Tropic (Solomon), Bilz, Chambers, Schachmayers, WI
3.Crovalley Solomon Sparkle (Solomon), Eaton, Maple Downs, Peticlerc, NY
4. OCD Defiant Lethal-ET (Defiant), Oakfield Corners, NY
5. Nasholm Sol Havana (Solomon), J&A Nash, C&K Miller, NY
6. Dinas Solomon Destiny-ET (Solomon), Ranson Rail Farms, Landis, Gold
7. Beslea Solomon Gonna Getcha (Solomon), Beslea Farms, ON
8. Liddleholm Black Apple-ET (Sid), Grace Depew, NY
9. Maple Downs-DT DM Addie-ET (Doorman), J-Star ,Calaway, Prinse, Allen, Reflex, NY
10. Knonaudale Sunnylodge Jasmine (Doorman), Kaleb Osgina, TX


Summer Yearling Heifer (26)

1. Oakfield Blake Luxurious (Blake), Doebereiner, Bowen, Schilling, OH
2. Comestar Larion Control (Goldwyn), Hill, Hawbaker, Umbel, Bulldog, MD
3. Peticlerc Solomon Ashlyn (Solomon), Brandon Almeida, CA
4.IHC Doorman P-Hammer (Doorman), Mike Stroud, NC
5. Co-Vale Doorman Celine 5898 (Doorman), Brad Cates, Co-Vale Holsteins, NY
6. Maple-Downs-PV Drman Gavina (Doorman), Maple Downs Farms II & Peter Vail
7. Heart & Soul JK Dback Gypsy (Diamondback), Matthew Boop, PA
8. OCD Solomon Bumblebee-ET (Solomon), Oakfield Corners, NY
9. Comestar Love Me Cinderdoor (Cinderdoor), Caroline Kimball, MD
10. Stunning-Mdrmn Kassidy-ET (Doorman), Ranson Rail Farms, NY


Spring Yearling Heifer (18)

1. AHD Doorman Silk-ET (Doorman), Glamourview Farms, MD
2. Ran-Can Alonzo Cliché-ET (Alonzo), Hill, Nell, Merriweather, Conway, PA
3. Garay Solomon Alix (Solomon), Lookout, F&D Borba, Thomas, Heath, QC
4. Oakfield Solomon Dandy-ET (Solomon), Jonathan & Alicia Lamb, NY
5. Ms Class Limited Edition (Reginald), Anna Moser, MI
6. Heart & Soul JK Solmn Glitter (Solomon), Matthew Boop, PA
7. Midas Touch Solomon Cher-ET (Solomon), Jennifer King, NY
8. ZBW M Latasha Sol (Solomon), Mason Ziemba, NY
9. Savage-Leigh Show Girl-ET (Sid), Chase Savage, MD
10. Glaustar Jacot Majesty Red (Jacot), Glaustar, Lookout, Borba, Fraley, QC


Winter Yearling Heifer (12)

1. Heart & Soul Gold Runway (Gold Chip), Matt Boop, Madison & Hayden Weaver, PA
2. Midas-Touch DM Chinker (Doorman), Stempfle Holsteins, IA
3. Oakfield Door Raindrop (Doorman), Mason Ziemba, NY
4. Oakfield-Bro Sirwo Furry-ET (Sirwood), Matthew & Jonathan Lamb, NY
5. Petitclerc Atwood Secret (Atwood), Eva Doornink & Jacob Harbaugh, MD
6. Lylehaven Dman Lili-ET (Doorman), Brandon Nickerson, NY
7. Reyncrest Drmn Cali Sun-ET (Doorman), Reyncrest Farm, NY
8. J&K-Vue Golden Glisten-ET (Golddust), Daniel Kitchen, PA
9. Posthaven Absolute Keli (Absolute), Andrew Post, NY
10. Locust-Trail Mcutchen Fable (McCutchen), Katelyn Teaman, PA


Fall Yearling Heifer (25)

1. Ragnar Jacoby Love Her (Jacoby), Westcoast Holsteins, BC
2. Jeanly Cinderdoor Bamba (Cinderdoor), McMillen, Kingsway, Budjon, WI
3.Weeberlac Doorman Summit (Doorman), Ferme Peticlerc, QC
4.Budjon-Vail Drm Sunshine-ET (Doorman), Budjon Farms & Peter  Vail, WI
5. Ernest Anthony Tease-ET (Golden Dreams), Ernest Kueffner, MD
6. Ernest-Anthony Alice-ET (Doorman), Ernest Anthony, MD
7. Rocklan Solomon Lidla (Solomon), K&B Ziemba, Purple Fever & David Dyment, NY
8. Oakfield Heztry Lolita-ET (Heztry), Jonathan & Alicia Lamb
9. Ovaltop Sid Kracker (Sid), Ashlyn Wolfe, NY
10. Savage Leigh Little Lona-ET (Sid), Chase Savage, MD


Junior Best Three Females (4)

1. Oakfield Corners, NY
2. Heart & Soul, PA
3. Plum Line, PA
4. Beslea Farms, ON


Junior 2yr Old (7))

1. Garay Awesome Beauty (Awesome), Lookout, Halbach, Borba, QC
2. Sweetview Avalanche Mitsou, (Avalanche), Lookout, Richtner, Sweetview, QC
3. Reyncrest Corvette Gracie (Corvette), Reyncrest, NY
4. Vale Wood DRMN Sigrid (Doorman), Galton & Savage, MD
5. Reyncrest Crvte Lauralyn-ET (Corvette), Andrew Reynolds, NY
6.Muranda Doormans Saint (Doorman), Blane Murray, NY
7. Ovaltop Goldwyn Emily (Goldwyn), Ovaltop Holsteins, NY


Senior 2 Year Old (17)

1. Sco-Lo-AF Sid Sangria-ET (Sid), Smith-Oak Farm LLP, PA
2. Sco-Lo-Door Acura 2218-ET (Doorman), Doeberiener, Cannon, Bowen, OH
3. Underground ND Adeline (Awesome), CLF, LLC, NJ
4. Ms Ransom Rail Solm Dandy-ET (Soloman), Ransom Rail, NY
5. Ransom Rail Archrl Kaia-ET (Archrival), Kirt Menzi, NY
6. Arethusa Doorman Temptation (Doorman), Arethusa Farm, CT
7. Lookout Doorman Rachelle (Doorman), Lookout, Todd, Todd Jr, QC
8. Lookout Doorman Risk It (Doorman), Lookout, Todd, Todd Jr, QC
9. Miss Doorman Gill-ET (Doorman), Cole Pond, NY
10. Rocklane ZBW Penelope (Lotus), Mason Ziemba, NY


Junior 3 Year Old (3)

1. Dunns-Pride WB Taqngerine-ET (Windbrook), CLF, LLC, NJ
2. Kings Ransom KB Delicate-ET (Kingboy), Johnathan King, NY
3. Monanfran Bro April Fool (Brokaw), Lilly Mills, NY


Senior 3 Year Old (9)

1. Ms Apple Anzlee-ET (Atwood), Ernest Kueffner, MD
2. Mapleley Goldwyn Julia (Goldwyn), Lookout, Todd, Borba, Elite Haven, QC
3. Teebrook Dempsey Rebecca (Dempsey), Eaton & Faris, NY
4. Smith Hollow Stanlycp Lania (StanleyCup), Gingerich & Geurink, IN
5. Gen-Com Goldwyn Hadley (Goldwyn), Lookout & Todd, QC
6. Kings-Ransom Delicate (Kingboy), Johnathon King, NY
7. POsthaven As Tizzy(Aftershock), Andrew Post, NY
8. Rubis Goldwyn Rebeka (Goldwyn), Royal Lynn Holsteins, CN
9. Wall-St McCutchen Ruthiana (MCCutchen), Winton, Todd, Winton, NY


Four Year Old (11)

1. Sky Crest Mincio Prickles (Mincio), Hailee Liddle, NY
2. Ocean-View Sanchez Zasha (Sanchez), Oakfield Corners, NY
3. Reyncrest Lets Do This-ET (Windbrook), Reyncrest Farm, NY
4. Musthaven Goldwyn Jaelyn P (Goldwyn), Price & Cunningham, IL
5. Ms Absolute Bliss-ET R (Absolute), Ransom Rail Farm & Robert Landis, NY
6. High Croft Absolute Lily-Red (Absolute), Maple Diwns Farms II & Hoskings, NY
7. Ms Elmvue Novelty Keeley (Novelty), Schilling & Elmvue, NY
8. Windex Fremont Dandy (Dandy), Bryce Windecker, NY
9. Heart & Soul Armani Rachel (Armani), Madison & Hayden Weaver, PA
10. Oakfield Atwood Love-ET (Atywood), Leche, Dechow, Coutry Ayre Farm, NY


Five Year Olds (15)

1. Arolene Goldwyn Divine (Goldwyn), Budjon Farms & Peter Vail, WI
2. Silvermaple Goldchip Raelyn (Goldchip), Estaban Posada, WI
3. Webb View Betsy Sanchez (Sanchez), Brennan Woker, IL
4. Lindale Sid Bonnet (Sid), Tim & Sharyn Abbott & Nick Raggi, VT
5. Arethusa Goldsun Molly (Goldsun), Arethusa Farm, CT
6. Bricon Windhammer Katie (Windhammer), Lookout & Todd, Weeksdale & Borba, QC
7. Sunrose Jailyn (Goldchip), Bruce and Tricia Gingerich, IN
8. Midas Touch MCut Malibu-ET (McCutchen), Ndira Inc, WI
9. Kings Ransom Benatar Jade (Benatar), Johnathan King, NY
10. Ovaltop Picolo Rojo-Red (Picolo), Michael Wolfe, NY