Shows and Sales Results

North Okanagan Spring Show 2014
DATE: April 11, 2014
LOCATION: Armstrong, BC
JUDGE: Mike Berry, WA
HEAD SHOWN: 62 head





Champions

Junior Champion
Hamming Dempsey Terry (Dempsey), 1st Summer Yearling, Hamming Holsteins, BC

Reserve Junior Champion
Hamming Jasper Squirt (Jasper), 1st Senior Calf, Hamming Holsteins, BC

 



Intermediate Champion
Calori-D SM Atwood Emmie (Atwood), Senior 2yr Old, Chris Dewitt Jr, BC

Reserve Intermediate
Hamming Sid Meliss (Sid), Junior 2yr Old, Hamming Holsteins, BC

 

 



Grand Champion
RF Goldwyn Jerrica (Goldwyn), 1st Mature Cow, Blackforest Farms Ltd. & Marvle Holsteins

Reserve Grand Champion
Haddington Damion Destiny (Damion), 2nd Mature Cow, Jim & Kirsty McAvoy



Premier Breeder & Exhibitor
Hamming Holsteins, BC



Sam DeRuiter Memorial Showmanship Winner
Lorna Hamming, BC


Senior Calf class (12)

1.Hamming Jasper Squirt(Jasper), Hamming Holsteins Ltd, BC
2.Bonivista Cantaloupe(McCutchen), Hamming Holsteins Ltd, BC
3.Goldenset Atwood Janna(Atwood), Chris Dewitt Jr, BC
4.Rockledge Brook Seaver(Seaver), Rockledge Farms Ltd, BC
5.Gaymar Sammy Cosmo(Sammy), Gaymar Jersey Farm, BC

 


Summer Yearling class (5)

1.Hamming Dempsey Terry(Dempsey), Hamming Holsteins Ltd, BC
2.Sunnyhome Explode Musical(Explode), Sunnyhome Farms Ltd, BC
3.Daridelite Dempsey Auggie(Dempsey), Daridelite Farm Ltd, BC
4.Skycrest Heztry Painkiller(Heztry), Skycrest Holsteins Ltd, AB
5.Glorybound Wild Twist(Twist), Glorybound Holsteins, BC

 


Jr. Yearling class (3)

1.Wedgwood Alchemy Molly(Alchemy), Stanhope Dairy Farm Ltd & Wedgwood Holsteins, BC
2.Martiann Steady Kelly(Steady), Martin Hamming, BC
3.Glorybound Harper Mark(Mark), Glorybound Holsteins, BC

 


Intermediate Yearling class (5)

1.Hamming Dude Victoria(Dude), Hamming Holsteins Ltd, BC
2.Dewitts Tenacious Shelley(Tenacious), Dewitt Holsteins Ltd, BC
3.Daridelite Dempsey Destiny(Dempsey), Daridelite Farm Ltd, BC
4.Glorybound Winter(Rebel), Glorybound Holsteins, BC
5.Hamming Windbrook Ella(Windbrook), Hamming Holsteins Ltd, BC

 


Sr. Yearling class (4)

1.Rockledge Sissy Braxton(Braxton), Rockledge Farms Ltd, BC
2.BlackForest Brokaw Mackayla(Brokaw),BlackForest Farm Ltd & Marvle Holsteins, BC
3.Daridelite Lauthority Jazzy(Lauthority), Daridelite Farm Ltd, BC
4.Starcrest Atwood Mezzmerize(Atwood), Jim and Kirsty McAvoy, BC

 


Junior Group of 3

1.Hamming Holsteins, BC
2.Glorybound Holsteins, BC
3.Rockledge Farms, BC
4.Springbend Farms, BC

 


Futurity Class (4)

1.Goldenset Hoover Atwood(Atwood), Chris Dewitt Jr, BC
2.Starcrest LH Sanchez Essence(Sanchez), Lampada Holsteins, Stanhope Dairy Farm Ltd, Wedgewood, BC
3.Hamming Knowledge Ella(Knowledge), Hamming Holsteins Ltd, BC
4.Hamming Shottle Darling(Shottle), Hamming Holsteins Ltd & Chris DeWiit Jr, BC

 


Jr. 2 yr old class (3)

1.Hamming Sid Meliss(Sid), Hamming Holsteins Ltd, BC
2.Sunnyhome Windbrook Messina(Windbrook), Sunnyhome Farms Ltd, BC
3.Goldenset Windbrook Esther(Windbrook), Chris Dewitt Jr, BC

 


Sr. 2 yr old class (5)

1.Calori-D SM Atwood Emmie(Atwood), Chris Dewitt Jr, BC
2.Hamming Windbrook Darlina(Windbrook), Hamming Holsteins Ltd, BC
3.Sunnyhome Sid Mildred(Sid), Sunnyhome Farms Ltd, BC
4.Sunnyhome Goldwyn Milady(Goldwyn), Sunnyhome Farms Ltd, BC
5.Lovhill Dempsey Fancy(Dempsey), Brian Gross, BC

 


Jr. 3 year old class (3)

1.Hamming Atwood Claira(Atwood), Hamming Holsteins, BC
2.Glorybound Blaine Fremount(Fremont), Glorybound Holsteins, BC
3.Hammingview Fever Montie(Fever), Hamming Holsteins Ltd, Carl Barclay & Hammingview, BC

 


Sr. 3 year old class (4)

1.Goldenset Button Easton(Bolton), Chris Dewitt Jr, BC
2.Starcrest LH Sanchez Essence(Sanchez), Jim and Kirsty McAvoy, BC
3.Hamming Shottle Darling(Shottle), Hamming Holsteins Ltd, BC
4.Springbend Baltimor Detained(Baltimor), Springbend Farms, BC

 


4 yr. old class (4)

1 .Goldenset Hoover Atwood(Atwood), Chris Dewitt Jr, BC
2.Hamming Knowledge Ella(Knowledge), Hamming Holsteins Ltd, BC
3.Wernakal Wildfire Amazing(AltaAmazing), Springbend Farms, BC
4.Springbend Talented Ripple(Talent), Springbend Farms, BC

 


5 yr old class (7)

1.Rockledge Helen Power(Power), Rockledge Farms Ltd, BC
2.West Port Kite Candi Red(Kite), Springbend Farms, BC
3.Springbend Bonair Digit(Bonair), Springbend Farms, BC
4.Hamming Damion Belle(Damion), Hamming Holsteins Ltd, BC
5.Daridelite Sanchez Josephi(Sanchez), Springbend Farms, BC

 


Mature Cow (born prior to Sept 01/08) class

1.RF Goldwyn Jerrica(Goldwyn), BlackForest Farm Ltd & Marvle Holsteins, BC
2.Haddington Damion Destiny(Damion), Jim and Kirsty McAvoy, BC
3.Glorybound Bahama Talent(Talent), Glorybound Holsteins, BC

 


Super Cow class (6)

1.Goldenset Button Easton(Bolton), Chris Dewitt Jr, BC
2.Rockledge Rita Shottle(Shottle), Rockledge Farms Ltd, BC
3.Hamming Damion Belle(Damion), Hamming Holsteins Ltd, BC
4.Daridelite Sanchez Josephi(Sanchez), Springbend Farms, BC
5.Benner Planet Jarfield(Planet), Springbend Farms, BC

 


Progeny of Dam (3)

1.Rockledge Bridget Mailing, BC
2.Hamming Goldwyn Squirt, BC
3.Elmbridge Goldwyn Darling, BC

 


Breeders Herd (6)

1.Glorybound Holsteins, BC
2.Rockledge Farms Ltd, BC
3.Sunnyhome Farms Ltd, BC
4.Chris Dewitt Jr, BC
5.Springbend Farms, BC
6.Hamming Holsteins Ltd, BC

 

 


Best Udder

RF Goldwyn Jerrica (Goldwyn), 1st Mature Cow, Blackforest Farms Ltd. & Marvle Holsteins, BC