Shows and Sales Results

All-New Zealand Jersey Show 2017
DATE: January 25th-27th, 2017
LOCATION: Manfeild Park, Feilding, New Zealand
JUDGE: Brad Gavenlock, Northern Victoria, AUS
HEAD SHOWN: 76






Complete Image Galleries are now available for you to view, share & purchase photos from the All-New Zealand Jersey Show 2017.


Show Information & Schedule

The All-New Zealand Jersey Show 2017 will take place January 25th-27th as part of the NZ Dairy Event in Feilding, NZ with Brad Gavenlock, Northern Victoria, AUS serving as the official judge. Cowsmo  coverage is being sponsored by Toi Toi Genetics!

View the NZ Dairy Event website
Visit the NZ Dairy Event Facebook Page

View more Cowsmo Coverage of the NZ Dairy Event!

Show Schedule
Wednesday, January 25th
9:00am…All-New Zealand Youth Show
1:45pm…All-New Zealand Shows, two & three old classes followed by Intermediate Championships
Thursday,  January 26th
1:30pm…All-New Zealand Shows, four years and over in-milk classes, followed by Best Udder, Championship and Supreme Championship Selections
Friday, January 27th
9:00am…All-New Zealand Shows, dry stock classes, followed by All-Breed Selection

Toi Toi Genetics, sponsors of Cowsmo Coverage


Toi Toi Genetics, sponsors of Cowsmo Coverage


Junior Champion

Junior Champion
Kauri Glen Comerica Peggie (Comerica) Kauri Glen Ltd, Matamata

Reserve Junior Champion
Fynreath Joel Candyfloss (Joel), Zoe Botha, Ngatea

HM Junior Champion
Roscliff BB Devine (Bugle Boy), Ellie May Riddell, Otorohang


Intermediate Champion

Intermediate Champion
Glenalla Hired Lorna (Hired Gun), Gilbert Family, Ashburton

Reserve Intermediate Champion
Y-Not Gangster Mia (Gangster), Tony & Serena Jenkins, Huntly


Intermediate Best Udder

Best Udder
Glenalla Hired Lorna (Hired Gun), Gilbert Family, Ashburton


Senior Champion

Senior Champion
Ferdon B Stone Rose (Blackstone), Ferdon Genetics, Otorohanga

Reserve Senior Champion
Glenalla Little Equity (Deano), Gilbert Family, Ashburton


Senior Best Udder

Senior Best Udder
Ferdon B Stone Rose (Blackstone), Ferdon Genetics, Otorohanga


Grand Champion

Grand Champion
Glenalla Hired Lorna (Hired Gun), Gilbert Family, Ashburton

 


Class 20 2 Year Old in Milk (14)

1. (BU) Glenalla Hired Lorna (Hired Gun), Gilbert Family, Ashburton
2. Y-Not Gangster Mia (Gangster), Tony & Serena Jenkins, Huntly
3. Arran Tequila Solar (Tequila), The Donalf Family, Featherston
4. Kauri Glen Comerica Tammy (Comerica), Hayley & Stuart Menzie’s & Kauri Glen, Nowra, Australia & Matarnata
5. Landed Valentino Emes (Valentino, Williams Family, Feilding


Class 21 3 Year Old in Milk (7)

1. (BU) Ferdon Blackstone Lippy (Blackstone), Ferdon Genetics
2. Allandale Van Bam (Vanahelm), P & K Horn, Feilding
3. KuKu Van Natalie (Vanahelm), Ethan Thorpe, Feilding
4. Loch Raven Cliff Rhonda (Heathcliff), Banner Family, Hawera
5. Merrifeilds Zellos Tulip (Manzello), Richard & Joy Gibson, Longburn


Class 22 Jersey 4 Year Old in Milk (5)

1. (BU) Ferdon T Bone Lorna (Tbone), Ferdon Genetics, Otorohanga
2. Glenalla Deans Gypsy (Victor), Gilbert Family, Ashburton
3. Natale CND Adaline (Delta), R.A and N Gibb, Orini
4. Merrifields Tels Velvet (Telstar), Richard and Joy Gibson, Longburn
5. Ferdon Governors Flow (Governor), Ferdon Genetics, Otorohanga


Class 23 Jersey 5 & 6 Year Old in Milk (9)

1. (BU) Ferdon B Stone Rose (Blackstone), Ferdon Genetics, Otorohanga
2. Glenalla Time Gwido (On Time), Gilbert Family, Ashburton
3. Ferdon Mana Belle (Mana), Ferdon Genetics, Otorohanga
4. Glenalla Deans Tendo (Victor), Gilbert Family, Ashburton
5. KuKu Nero Nightowl (Nero), P&K Horn, Feilding


Class 24 Jersey 7 Year Old and Over in Milk (3)

1. (BU) Glenalla Little Equity (Deano), Gilbert Family, Ashburton
2. Allandale Nero Tinsel (Nero), P&K Horn, Feilding
3. Hasty River Hi Radium (Hi Density), Vanner Family, Hawera


Class 25 Junior Calf born on or after 1st Aug 2016 (8)

1. Allandale Caps Quest (Caps) Ethan Thorpe, Auckland
2. Landell Gold Ace (Golda), Zara Williams, Feilding
3. Ferdon BF Trinket (Fashionist), Loren Osborne, Te Aroha
4. Ferdon Fashionist Astar (Fashionist), Andrew Dreadon, Hamilton
5. Roscliff Speedy Di (Speedway), Celine Pirie, Ngatea


Class 26 Senior Calf born between 1st June - 31st July 2016 (14)


1. Fynreath Joel Candyfloss (Joel), Zoe Botha, Ngatea
2. Te Awhata Van Tiny (Vanahelm), Zach Taylor, Opunake
3. Harvest Glen Circus Braid (Ringmaster), M C & L B Wood, Pukekawa
4. Ferdon Bstone Frill (Blackstone), Thomas Bennett, Morrinsville
5. Lindale Sultans Gemeeka (Sultan), M C & L B Wood, Pukekawa


Class 27 Junior Yearling born after 1st August 2015 (8)


1. Roscliff BB Devine (Bugle Boy), Ellie May Riddell, Otorohanga
2. Ferdon Blackstone Lacey (Blackstone), Ferdon Genetics, Otorohanga
3. Maxwelton Tequila Tee Cee (Tequila), J & A Wallace, Northland
4. Te Awhata Van Vicky (Vanahelm), Argyll Maunga View Partnership, Opunake
5. Ferdon Respone Viyella (Response), Joanna Fowlie, Waikato


Class 28 Senior Yearling Heifer born between 1st June - 31st July 2015 (8)

1. Kauri Glen Comerica Peggie (Comerica) Kauri Glen Ltd, Matamata
2. Ferdon Verbatim Sandra (Verbatim), Sarah Mason, Canada
3. Ferdon Celebrity Lily (Celebrity), Ferdon Genetics, Otorohanga
4. Fynreath Metalica Sunbeam (Metalica),  Hannah Nicholson, Waikato
5. Te Awhata Apple Jay (Applejack), Argyll MaungaView Partnership, Opunake