Shows and Sales Results

2013 New York State Fair Holstein Show





Junior Champions of the Open Show

Junior Champion (Open Show)
Fanico Reginald Marty (Reginald), Fall Yearling, Eaton, Cates, Morrill, Pasada, Garcia, NY
Reserve Junior Champion (Open Show)
Mabel Reginald Divoire (Reginald), Summer Yearling, T Morrill, NY
Honorable Mention Junior Champion (Open Show)
Purple-Fever Dempsey Sam (Dempsey), Winter Yearling, P Morrill, NY


Junior Champions of the Junior Show

Junior Champion (Junior Show)
Gebarten Jasper Primrose, (Jasper), Fall Calf, Kayla Wormurth, , NY
Reserve Junior Champion (Junior Show)
Liddleholme Roxstar (Fever), Fall Yearling, Anthony Liddle, NY
Honorable Mention Junior Champion (Junior Show)
 Reyncrest Fever Addy (Fever), 2nd Fall Calf, Mackenzie Reynolds, NY


Intermediate Champions of the Open Show

Intermediate Champion (Open Show)
Joleanna Gold Pourinrain (Goldwyn), Junior Three Year Old, Iager, Ehrhardt, Schirm, NY
Reserve Intermediate Champion (Open Show)
Ronbeth Alexander Pearl (Alexander), Senior Two Year Old, Ronbeth Holsteins
Honorable Mention Intermediate Champion (Open Show)
 Co-Vale Goldwyn Kelsey (Goldwyn), 2nd Junior Three Year Old, Eaton, Lundy, Clark, Cates, NY


Intermediate Champions of the junior Show

Intermediate Champion (Junior Show)
 Jacobs Sanchez Blacky-ET (Sanchez), Senior Two Year Old, J Dueppengieser, NY
Reserve Intermediate Champion (Junior Show)
Tomalynn Goldwyn Melanie (Braedale Goldwyn), Senior Three Year Old, Cooper Galton, NY
Honorable Mention Intermediate Champion (Junior Show)
Guyview Goldwyn Giggles (Braedale Goldwyn), 2nd Senior Two Year Old, Andrew Reynolds, NY


Senior and Grand Champions of the Junior Show

Senior Champion (Junior Show)
 Annalea Goldwyn Alinda (Goldwyn), 1st Five Year Old, J Dueppengieser, NY
Reserve Senior Champion (Junior Show)
Windex Roy Lightning (Jordan), 2nd Five Year Old, Kayla Windecker, NY

Grand Champion (Junior Show): Jacobs Sanchez Blacky-ET (Sanchez), Senior Two Year Old, J Dueppengieser, NY
Reserve Grand Champion (Junior Show): Tomalynn Goldwyn Melanie (Goldwyn), Senior Three Year Old, Cooper Galton, NY
Honorable Mention Grand Champion(Junior Show): Annalea Goldwyn Alinda (Goldwyn), Five Year Old, J Dueppengieser,  NY


Senior and Grand Champions of the Oen Show

Senior Champion (Open Show)
Calbrett Airraid LU (Airraid), Four Year Old, Old Acres Farm, Smithgalls, NY
Reserve Senior Champion (Open Show)
 Bella-Rose GW Sara-ET (Goldwyn), 2nd Four Year Old, J&A Lamb, NY

Grand Champion (Open Show)
 Joleanna Gold Pourinrain (Goldwyn), Junior Three Year Old, Iager, Ehrhardt, Schirm
Reserve Grand Champion (Open Show)
Calbrett Airraid LU (Airraid), Four Year Old, Old Acres Farm, Smithgalls, NY
Honorable Mention Grand Champion (Open Show)
Ronbeth Alexander Pearl (Golden-Oaks St Alexander), Senior Two Year Old , Jamie Black & M Garrow, NY



Premier Breeder
 Co-Vale Holsteins
Premier Exhibitor
Jamie Black


Spring Calves

1. Gebarten Shadow Ladyluck (Shadow), Paige Morrill, NY
2. Ms Tara GC Tahiti-ET (GoldChip), Co-Vale & Eaton, NY
3. Hackett Lights On (Dundee), Reynolds & Lee, NY


Winter Calves

1. Ms Maview Ludie G Atwood (Atwood), Cooper Galton, NY
2. OCD Bradnick Candy-ET (Bradnick), Co-Vale, Westman, Eaton, Janssen, Lundy, NY
3. Dappleholm G Believe (Gibraltar), Dappleholm, Phoenix, Cates, NY


Fall Calves

1. Miss Highlight Show Time (Atwood), Galton, Cates, Eaton, NY
2. Ms Sheridan Absol Anna (Absolute-Red), Eaton, Conroy, Co-Vale, NY
3. Prmnt-MB Alexandr Aloha (Alexander), J&E Dechow, NY


Summer Yearling

1. Mabel Reginald Divoire (Reginald), T Morrill, NY
2. Jacobs Sid Beauty (Sid), Eaton, Cates, Platinum Show Cattle, NY
3. Kingsway Lauthority Rodie (Lauthority), E Mulligan, NY


Spring Yearling

1. Aija Goldwyn Evita-ET (Goldwyn), Cates, Eaton, Peticlerc, NY
2. Pineland Chip Pacey (Gold Chip), A&M Reynolds, NY
3. Kay-Ben Wndbk Dawn-144 (Windbrook), L Finley, NY


Winter Yearling

1. Purple-Fever Dempsey Sam (Dempsey), P Morrill, NY
2. Hdln Damion Rhinestone (Damion), Nicole Head, NY
3. St-Jacobs Atwood Adria-ET (Atwood), A&M Reynolds, NY


Fall Yearling

1. Fanico Reginald Marty (Reginald), Eaton, Cates, Morrill, Pasada, Garcia, NY
2. OCD Fever Cajun-ET (Fever), J Dueppengieser, NY
3. A Golden Brook-ET (Windbrook), Daniel Elliott, NY


Fall Yearling in Milk:

1. Kings-Ransom Acme Sunli (Acme), Jonathan King, NY
2. Joleanna Braxton Maxi (Braxton), Joleanna Holsteins, NY
3. Ovaltop Dolman Dixie (Dolman), Howard Wolfe, NY


37th New York Holstein Association Futurity (8)

1. Saxton-Hill Sanchez Trixee (Sanchez), Denise Saxton, NY
2. Ovaltop Gibson Naomi (Gibson), Michael Wolfe, NY
3. Collins-Crest Outbound Wow (Outbound), Marsha Collins, NY


Junior Two Year Olds (14)

1. Regancrest-GVH Arizona-ET (Goldwyn), Lundy, Wood, Reynolds, NY
2. Red Oak Sanchez Odyssey (Sanchez), J Dueppengieser, NY
3. Carpsview Destry Exquisite (Destry), Woodcrest & Ziemba, NY


Senior Two Year Olds (20)

1. Joleanna Gold Pourinrain (Goldwyn), Iager, Ehrhardt, Schirm, NY
2. Co-Vale Goldwyn Kelsey (Goldwyn), Eaton, Lundy, Clark, Cates, NY
3. ZBW-JP At Last (Atwood), K&B Ziemba , NY


Senior Three Year Olds (10)

1. Cowtown Durham Grasshopper (Durham), D&H Meier, J&P Black, NY
2. Tomalynn Goldwyn Melanie (Goldwyn), Cooper Galton, NY
3. Premeire-G Alexander Bosk (Alexander), McGarr & Coyne, NY


Four Year Olds (10)

1. Calbrett Airraid LU (Airraid), Old Acres Farm, Smithgalls, NY
2. Bella-Rose GW Sara-ET (Goldwyn), J&A Lamb, NY
3. Coyne Mcgarr Golden Lily (Goldwyn), McGarr & Coyne, NY


Five Year Olds (11)

1. Budjon-JK Stormatic Enya-ET (Stormatic), Black, She-Ken, Myers, NY
2. Co-Vale Zenith Darla (Zenith), Eaton, Cates, Reynolds, Lundy, NY
3. Annalea Goldwyn Allinda (Goldwyn), J Dueppengieser, NY


Aged Cows (8)

1. Curtis-Haven Rebecca D37 (Durham), Chad Currie, NY
2. Lareleve Samuelo Chrissy (Samuelo), J&P Black & Pleasant Home Farm, NY
3. In-Tim-Idatc Lillie Wild-ET (Wildman), A&M Reynolds, NY