Shows and Sales Results

New York State Fair Holstein Show 2017
DATE: Aug 27, 2017
LOCATION: Syracuse, NY
JUDGE: Chris Hill, MD





Show Sponsor

The New York State Fair Holstein Show 2017 has concluded here in Syracuse, NY. Judge Chris Hill, MD has named his Grand Champion, OCD Bradnick Candy (Bradnick), 1st 4 Year Old. Congratulations to Oakfield Corners Dairy.  Cowsmo was on-hand providing photos and results thanks to Roll-N-View Farm.

.


Junior Champion Junior Show

Junior Champion Junior Show
Vailwood Drmn Sigrid (Doorman), 2nd Spring Yearling, Allison Galton

Res. Junior Champion Junior Show
ZBW M Latasha Sol (Solomon), 2nd Spring Calf, Mason Ziemba

HM Junior Champion Junior Show
Roll-N-View Def Celine-ET (Defiant), 1st Fall Yearling, Cooper Galton


Junior Champion Open Show

Junior Champion Open Show
Reyncrest Corvette Gracie (Corvette), 1st Spring Yearling, Reyncrest Farms

Res. Junior Champion Open Show
Oakfield Byway Taxi-ET (Byway), 1st Winter Calf, Abe Light & Jason Prinse

HM Junior Champion Open Show
Budjon-Vail Drmn Zanetta-ET (Doorman), 1st Summer Yearling, Oakfield Corners Dairy


Intermediate Champino Junior Show

Intermediate Champion Junior Show
Elm-V-F Braxton Sapphire (Braxton), 1st Sr. 2 Year Old, Kelsey Warriner

Res. Intermediate Champion Junior Show
Budjon-Vail Hz Lacey-Red-ET (Heztry), 2nd Sr. 2 Year Old, Cooper Galton

HM Intermediate Champion Junior Show
Siemers Defiant Lauren (Defiant), 4th Jr. 3 Year Old, Cooper Galton


Intermediate Champion Open Show

Intermediate Champion Open Show
Oakfield WB Tiffany-ET (Windbrook), 1st Jr. 2 Year Old, Jonathan & Alicia Lamb

Res. Intermediate Champion Open Show
Elm-V-F Braxton Sapphire (Braxton), 1st Sr. 2 Year Old, Kelsey Warriner

HM Intermediate Champion Open Show
Budjon-Vail Hz Lacey-Red-ET (Heztry), 2nd Sr 2yr Old, Cooper Galton


Senior Champion Junior Show

Senior Champion Junior Show
Mor-Yet Goldwyn Faithful-ET (Goldwyn), 1st 150,000lb. Cow, Savage & Galton

Res. Senior Champion Junior Show
Eildon-Tweed Chameleon-ET (Mogul), 2nd 4 Year Old, Blake Wadsworth


Grand Champion Junior Show

Grand Champion Junior Show
Mor-Yet Goldwyn Faithful-ET (Goldwyn), 1st 150,000lb. Cow, Savage & Galton

Res. Grand Champion Junior Show
Elm-V-F Braxton Sapphire (Braxton), 1st Sr. 2 Year Old, Kelsey Warriner


Senior & Grand Champion Open Show

Senior & Grand Champion Open Show
OCD Bradnick Candy (Bradnick), 1st 4 Year Old, Oakfield Corners Dairy

Res. Senior & Res. Grand Champion Open Show
Liddlehome Resurrect Lu-Red-ET (Resurrect), 1st Aged Cow, Anthony Liddle


Spring Calf (19)

1. Oakfield Solomon Dandy-ET (Solomon), Jonathan Lamb
2. ZBW M Latasha Sol (Solomon), Mason Ziemba
3. Whitdale Brash Fairyweather (Brash), Grace Depew
4. Oakfield Doorman Classy (Doorman), Michael Maloney
5. Mac-Mara Solemn Pledge (Solomon), K&L McEvoy
6. Midas-Touch Solomon Cher-ET (Solomon), Jennifer King
7. Ovaltop Dback Delight (Diamondback), Alexis Wolfe
8. Kings-Ransom Ktut Daffodil (King Tut), Hannah King


Winter Calf (27)

1. Oakfield Byway Taxi-ET (Byway), Abe Light & Jason Prinse
2. Roll-N-View Armni Applepie (Armani), Jackson Peters
3. Reyncrest Drmn Cali Sun-ET (Doorman), Reyncrest Farms, Inc.
4. Rocklan-ZBW Solomon Pecan-ET (Solomon), Hannah Coller
5. Oakfield Door Raindrop (Doorman), Mason Ziemba
6. Ms Tora Rnway Byway Terrific (Byway), Ranway Farms, Putman & Putman
7. Kings-Ransom Mt Dynamite (Monterey), Nathaniel King
8. Co-Vista Airlift Wendy (Airlift), Bryce Warriner
9. Luncrest Novo Kali-1856 (Novo), Preston Peabody
10. MMT-Pockets Lost in Lust-ET (Solomon), Michael Maloney
11. Sco-Lo-Coons Doorm 2255-ET (Doorman), Devlyn Hurley
12. Intense Solomon Iris (Solomon), Ransom Rail Farms
13. Earincliffe Sid Addison (Sid), Mason Ziemba
14. Rocklan-ZBW Solomn Piper (Solomon), Nathaniel King
15. J-Folts Awesome Hokulani (Awesome), Issac Folts
16. Milksource Dempsey Kiss-ET (Dempsey), Emily Lampson


Fall Calf (17)

1. Reyncrest Doorman Denali-ET (Doorman), Reyncrest Farms, Inc.
2. Reyncrest Doormn Lilyana-ET (Doorman), Reyncrest Farms, Inc.
3. Reyncrest Doormn Delight-ET (Doorman), Georgia Luft
4. ZBW M Beemer Lippizan (Beemer), Mason Ziemba
5. Tusc-Vu Avalanche Cali-ET (Avalanche), Issac Folts
6. Roput Doorman Shaylee (Doorman), Jacob Coller
7. Ms Diamond Rio-ET *RC (Diamondback), Ben & Linda Byma
8. OCD Goldwyn Memphis (Goldwyn), H.A. Lusk
9. ZBW Baileys Sid Belinda (Sid), Ashley Thornton
10. Mikelholm McCutchen Elsa (McCutchen), Emily Mikel


Summer Yearling (6)

1. Budjon-Vail Drmn Zanetta-ET (Doorman), Oakfield Corners Dairy
2. Ranway Meridian Wow Shes Good (Meridian), Adam Schultz
3. Mikelholm Mc Real Deal (McCutchen), Emily Mikel
4. ZBW M Light Beem (Beemer), Mason Ziemba
5. Lantland Airlift Linda (Airlift), Kirt Menzi, Jr.
6. Kings-Ransom Door Cuties (Doorman), Adam King


Spring Yearling (15)

1. Reyncrest Corvette Gracie (Corvette), Reyncrest Farms
2. Vailwood Drmn Sigrid (Doorman), Allison Galton
3. Reyncrest Crvte Lauralee-ET (Corvette), Reyncrest Farms
4. Reyncrest Crvte Lauralyn-ET (Corvette), Reyncrest Farms
5. Oakfield Solomon Extreme (Solomon), Hart, Lucas & Rigas
6. Ovaltop Goldwyn Ellen-ET (Goldwyn), Doug Wolfe
7. Yotpolis AR T-97 (Archrival), Nicholas Yotpolis
8. Interflame Flame Sab Dori (Sabathia), C. Menendez