Shows and Sales Results

New York State Fair Holstein Show 2014
DATE: August 25, 2014
LOCATION: Syracuse, NY
JUDGE: Jason Lloyd, Middleburgh, NY





Champions

Junior Champion Jr. Show
Gebarten Windbrook Glamour(Windbrook), Paige Morrill, DeKalb Junction, NY, 1st Summer Yearling
Reserve Junior Champion Jr. Show
 Reyncrest Fever Addy(Fever), Andrew Reynolds, Corfu, NY, 1st Fall Yearling



Intermediate Champion Jr. Show
Ransom-Rail Braxton Kaley(Braxton, Jared & Jacob Dueppengiesser, Perry, NY, 1st Jr 3-year-old

Reserve Intermediate Champion Jr. Show
L-Maples Hvezda Cali- Red(Hvesda), Cooper Galton, Nunda, NY, 1st Jr. 2-year-old



Junior Champion
Ms Ellee Armani Elysia-ET(Armani), Morrill, Heath & Berry, Dekalb Jct., NY, 1st fall calf
Reserve Junior Champion
 Co-Vale Atwood Enola 450(Atwood), Cates & Eaton, Preble, NY, 1st summer yearling



Intermediate Champion
Co-Vale Fever Camilla-ET(Fever), Eaton, Schirm, Cates & Murphy, Preble, NY, 1st Jr. 3-year-old

Reserve Intermediate Champion
Ms Atwood Lyzzette-ET(Atwood), Fulper & Lundy, Granville NY, 1st Jr. 2-year-old



Senior & Grand Champion Junior & Open Show
Oakfield Pronto Angeline(Pronto),W.  Kugler, B. Liddle & K. Vail, Valley Falls, NY, 1st aged cow

Reserve Senior & Reserve Grand Champion Junior & Open Show
Co-Vale Zenith Darla(Zenith), Andrew Reynolds, Corfu, NY, 2nd Aged cow

HM Grand
Co-Vale Fever Camila-ET (Fever), 1st Jr 3, Eaton, Murphy & Schirm


Spring Calf (18)

1.OCD Baltimore Chanson(Baltimor), Oakfield Corners Dairy, Oakfield, NY
2.Msopportunity Goldsun Lasgo(Goldsun), Allyn, Linen & Schirm, Cannaan, CT
3.Woodcrest Atwood Pool Party(Atwood), Seth Braun, Lisbon, NY

 


Winter Calf (24)

1.Benton Braxton Allgood(Braxton), Todd Galton, Nunda, NY
2.Ms Jacobs Gold Coin(Goldwyn), Ransom Rail Holstein, Perry, NY
3.Reyncrest WB Longrun-ET(Windbrook), Andrew Reynolds, Corfu, NY


Fall Calf (20)

1.Ms Ellee Armani Elysia-ET(Armani), Morrill, Heath & Berry, Dekalb Jct., NY
2.OCD Atwood Tinsel(Atwood), Oakfield Corners Dairy, Oakfield, NY
3. MS Chardonays Carley-ET(Atwood), Kiersten Hancock, Carthage, NY


Summer Yearling (12)

1.Co-Vale Atwood Enola 450(Atwood), Cates & Eaton, Preble, NY
2.JW-Aghamore Bookman Rindella(Bookman-Red), Hart, Ziemba & Rigas
3.OCD Braxton Charlee-ET(Braxton), Oakfield Corners Dairy, Oakfield, NY

 


Spring Yearling (12)

1.Hobby Acres Windbrk Edie(Windbrook), A Eaton, Majestic View & A Liddle, Syracuse, NY
2.Ludwigs-DG Elegant-ET(Atwood), Andrew Reynolds, Corfu, NY
3.Gebarten Shadow Ladyluck(Shadow), Paige Morrill, DeKalb Junction, NY


Winter Yearling (10)

1.Cranholme Goldchip Tetris(Gold Chip), Osiaga & Rohe, Syracuse, NY
2.Joleanna Goldsun Rainbow(Goldsun), Diesel & Katy Hitt, Adams Center, NY
3.Sicy Svelte Alexander(Alexander), Emilie Mulligan, Avon, NY


Fall Yearling (8)

1.Reyncrest Fever Addy(Fever), Andrew Reynolds, Corfu, NY
2.Miss HIghlight Show Time(Atwood), Kennedy Crothers, Pitcher, NY
3.MS MD-Don-Sher Atwd Jig(Atwood), Don McNeil, Ellenburg Center, NY


Jr. Best Three Females (6)

1.Oakfield Corners Dairy
2.Andrew Reynolds
3.Joleanna Holsteins


Milking Yearling (3)

1.Co-Vale Dempsey Dina 427(Dempsey), Gold & Landis, Perry, NY
2.Woodlawn Goldwyn Dulce-ET(Goldwyn), Adam King, Schuylerville, NY
3.Ovaltop Picolo Rosette(Picolo-Red), Doug Wolfe, Richfield Springs, NY


NYS Two-year-old Futurity (3)

1.Ovaltop Reality Robin-Red-ET(Reality-Red), Mike Wolfe, Richfield Springs, NY
2.Ovaltop Durham Louise(Durham), Doug Wolfe, Richfield Springs, NY
3.HFM Super Kloe(Superstition), Matthew Sharpe, Cortland, NY


Jr. 2-year-old (16)

1.Ms Atwood Lyzzette-ET(Atwood), Fulper & Lundy, Granville NY
2.Benrise Gold Jewellry(Goldwyn), Jacob & Jared Dueppengiesser, Perry, NY
3.L-Maples Hvezda Cali- Red(Hvezda), Cooper Galton, Nunda, NY


Sr. 2-year-old (10)

1.Duckett-SA Braxton Frisco(Braxton), J&A Lamb, Oakfield, NY
2.BHL Harkdale All TheWay(Sid), Jim & Delaney Bergen, Odessa, NY
3.Old Acres Golden Sylvia(Sid), Samantha Smithgall, Perry, NY


Jr. 3-year-old (12)

1.Co-Vale Fever Camilla-ET(Fever), Eaton, Schirm, Cates & Murphy, Preble, NY
2.Ransom-Rail Braxton Kaley(Braxton), Jared & Jacob Dueppengiesser, Perry, NY
3.Wisbee Sanchez Proud-ET(Sanchez), Brock Liddle, Argyle, NY

 


Sr. 3-year-old (15)

1.Jacobs Sanchez Blacky(Sanchez), Jared & Jacob Dueppengiesser, Perry, NY
2.OCEC Jasper Maestro-ET(Jasper), Andrew Reynolds, Corfu, NY
3.Gladheart Phoenix Molly(Phoenix), Woodcrest Dairy, Lisbon, NY


Four-year-old (12)

1.Joy-Wil Dundee Millie-ET(Dundee), Kline, Eaton & Murphy, Syracuse, NY
2.Savage-Leigh Atwood Chris(Atwood), J & A Lamb, Oakfield, NY
3.Reyncrest Alexndr Lavish-ET(Alexander), Andrew Reynolds, Corfu, NY


Five-year-old (4)

1.Calbrett Airraid Lu(Airraid), Old-Acres Farm Perry, NY
2.Mill Wheel Adv Carolina(Advent-Red), Andrew Reynolds, Corfu, NY
3.Happydanny Jay Z Sunday-ET(Jay Z), Cooper Galton, Nunda, NY


Aged Cow (9)

1.Oakfield Pronto Angeline(Pronto), Kugler, Liddle & Vail, Valley Falls, NY
2.Co-Vale Zenith Darla(Zenith), Andrew Reynolds, Corfu, NY
3.Beaver Ray Damion Honey(Damion), Jessica Currie, Tully, NY

 


125,000 lbs cow (2)

1.Dithmarsia Black Ice Lara(Black Ice), Paul Johannssen, Mohawk, NY
2.Ovaltop Talent Roxette(Talent), Doug Wolfe, Richfield Springs, NY


Best Three Females (3)

1.Co-Vale Holsteins
2.Ovaltop Holsteins
3.Fide Farm

 


Produce of Dam (4)

1.Andy Reynolds
2.Joleanna Holsteins
3.Don McNeil


1 2