Shows and Sales Results

New York State Fair Guernsey Show 2016
DATE: September 3rd, 2016 at 9AM
LOCATION: Syracuse, NY
JUDGE: Jamie Black, NY





Show Sponsors

The New York State Fair Guernsey Show 2016 has concluded here in Syracuse, NY. Judge Jamie Black, NY has just named his Senior & Grand Champion, Craig Moor Camero Starlet (Camero), 1st 4 Year Old. Congratulations to Chascidy LaQuay. Cowsmo Coverage is sponsored by the New York Guernsey Breeders Association.

New York Guernsey Breeders website and Facebook Page

View More Cowsmo Coverage of the New York State Fair!

New York Guernsey Breeders, Sponsors of Cowsmo's Coverage of the Guernsey Show


New York Guernsey Breeders, Sponsors of Cowsmo's Coverage of the Guernsey Show

New York Guernsey Breeders, Sponsors of Cowsmo's Coverage of the Guernsey Show


New York Guernsey Breeders, Sponsors of Cowsmo's Coverage of the Guernsey Show


Senior & Grand Champion

Senior & Grand Champion
Craig Moor Camero Starlet (Camero), Chascidy LaQuay
Reserve Senior & Reserve Grand Champion
Monument View Jackpot Roxy (Jackpot), Monument View Farms


Junior Champion

Junior Champion
Gold Walk Icy Iceberg ET (Ice Cutton), Bailey Wright
Reserve Junior Champion
Welcome JT Tampa (JT), Friendship Farm & Donna Whale


Spring Calf (15)

1.Welcome JT Tampa (JT), Friendship Farm & Donna Whale
2.Welcome Tiller Allie ETV (Tiller), Mary Elizabeth Foote
3.Rusch Knapps Garrett Starlett (Garrett), Sean Thurston
4.Littlefields Prada Spirit (Prada), Clarence Littlefield Family
5.Welcome Tiller Ashlyn ETV (Tiller), Mary Elizabeth Foote
6.Tayl Wind Toro Ariella-ET (Toro), Glenn & Sheryl Taylor
7.Holcombs Garrett Fergie (Garrett), Donald Holcomb


Winter Calf (3)

1.Ripley Farms Cart Starburst-ET (Carter), Ripley Farms
2.Triple T Starlyn (Alstar), Chascidy LaQuay
3.Friendl Manor Ro Levi Ramona (Levi), James A Frentz


Fall Calf (10)

1.Littlefields VLF Prada Diva-ET (Prada), Clarence Littlefield Family
2.Holcombs Garrett Grenadine (Garret), Donald Holcomb
3.Red Rage Phoenix Victoria (Phoenix), Catherine Littlefield
4.Holcombs Legend Suntruck (Lengend), Donald Holcomb
5.Red Rage Grumpy Squeak (Grumpy), Catherine Littlefield
6.Ripley Farms Kaman Yuma (Kaman), Ripley Farms
7.Welcome JT Beauty (JT), Erin Armitage


Summer Yearling (9)

1.Gold Walk Icy Iceberg ET (Cutton), Bailey Wright
2.Red Rage Assault Bug (Assault), Catherine Littlefield
3.Friendly Manor Carters Haze (Carter), James Frentz
4.Wee Kin Farm Judgment Majestic (Majestic), Wee Kin Farm
5.Holcombs Gary Flora (Gary), Donald Holcomb
6.Ripley Farms Skipper C Rio-ET (Skipper), Ripley Farms
7.Welcome Future Gem ET P (Future) Mary Elizabeth Foote


Spring Yearling (5)

1.Monument View Lonestar Joy (Lone Star), Monument View Farms
2.Ripley Farms Rascal C Trix (Conqueror), Ripley Farms
3.Toolite Crunch Hailey (Crunch), Clarence Littlefield Family
4.Three Ledges Gary Moona (Gary), Terry Neuroth
5.Land of Living Klattice (Kingston), James Frentz


Winter Yearling (4)

1.Adams Creek Activate Opal (Activate) Friendship Farm & Donna Whale
2.Ripley Farms KR C Raylen ET (Kringle), Ripley Farms
3.Luckyvale Nico Lucy (Rumavics), Clover Patch Dairy
4.Ripley Farms Renue C Winnie (Renue), Ripley Farms


Fall Yearling (4)

1.Lavon Farms Regency Melody (Regency), Eric Craig
2.Red Rage Showtime Bunny (Showtime), Catherine Littlefield
3.Walnut Ridge Carter Cocktail (Carter), Ripley Farms
4.GR-Rocky Ledge Laredo Star (Laredo), Julia Vunk


Junior 2 Year Old (3)

1.Monument View Jackpot Roxy (Jackpot), Monument View Farms
2.Ripley Farms Nico Blaire (Nico), Ripley Farms
3.VLF Legend Dreamer (Legend), Clarence Family Littlefield


Senior 2 Year Old (4)

1.BU – Femara Caden Alyse-ET (Cade), Erin Wheeler
2.Knapp Ripley Aaron Jazlyn-ET (Aaron), Ripley Farms
3.Monument View Coronet Jules (Corona) Monument View Farms
4.Ripley Farms YB C Taffy-ET (Yogi Bear), Ripley Farms


Junior 3 Year Old (3)

1.Ripley Farms YBC Elizabeth (Yogibear), Ripley Farms
2.VLF Yogibear Delight (Yogibear), Clarence Littlefield Family
3.Idle Gold Norbert Excella (Norbert), Wee Kin Farm


Senior 3 Year Old (2)

1.GR Ripleu Farms Rudy Nik (Rudy), Ripley Farms
2.Ripley Farms Laredo Fruity (Laredo), Ripley Farms


4 Year Old (5)

1.Gr-Craig Moor Camero Starlet (Camero) Chascidy LaQuay
2.Three Ledges Judgement Nora (Judgment), Friendship Farms & Donna Whale
3.VLF Yogibear Dream (Yogibear), Clarence Littlefield Family
4.Wee Kin Farm Adacka Madea (Adacka), Wee Kin Farm
5.Monument View Adacka Rita (Adacka), Monument View Farms


5 Year Old Cow

1.Three Ledges Legion Beth (Legion), Friendship Farm & Donna Whale
2.Adams Creek Akacka Lulu (Adacka), Donald Holcomb


Best Three Females

1.Ripley Farms
2.Monument View Farms
3.Littlefield Farms


Aged Cow

1.Holcombs Les Gretchen (Les), Donald Holcomb
2.Smithfield Silverado Shadow (Silverado), Wee Kin Farm


Premier Breeder & Exhibitor

Congratulations to Ripley Farms for being named this year’s Premier Breeder & Exhibitor at the 2016 New York State Fair Guernsey Show.


New York County Herd

1.Ripley Farms
2.Dawn Kiechie
3.Mary Elizabeth Foote






error: Content is protected !!