Shows and Sales Results

New York State Fair Brown Swiss Show 2015
DATE: September 5, 2015
LOCATION: Syracuse, NY
JUDGE: Keith Topp, OH





Senior & Grand Champion

Senior & Grand Champion – Eloc Wagor Kandid (Wagor), 1st Aged Cow, Peter Vail & Ken Main
Reserve Senior & Reserve Grand Champion – Cutting-Edge T Delilah (Thunder), 1st Sr 2 Year Old, Kyle Barton
Honorable Mention Senior & HM Grand Champion – Stoney Run Zeus Penny (Zeus), 2nd Sr 2 Year Old, Chelsea Jones
Champion Bred & Owned Cow – Cutting-Edge T Delilah (Thunder), 1st Sr 2 Year Old, Kyle Barton


Junior Show Senior & Grand Champion

Senior & Grand Champion of the Junior Show – Cutting-Edge T Delilah (Thunder), Sr. 2 Year Old, Kyle Barton
Reserve Senior & Reserve Grand Champion of the Junior Show – Cutting-Edge S Sheba (Supreme), Jr. 2 Year Old, Kyle Barton


Junior Champion

Junior Champion – Cutting-Edge CP Whoopi (Chilli Pepper), 1st Fall Calf, Tucker True
Reserve Junior Champion– A Joy Braid Crown Royal (Braiden), 1st Summer Yearling, Abbie Kuhlman
Honorable Mention Junior Champion – Cutting-Edge Thunder Faye (Thunder), 1st Fall Yearling, Lauri Beggs


Junior Show Junior Champion

Junior Champion of the Junior Show – Cutting-Edge CP Whoopi (Chilli Pepper), 1st Fall Calf, Tucker True
Reserve Junior Champion of the Junior Show – Cutting-Edge JP Lil Deb (Jet Pilot), 1st Spring Calf, Michael Barton
Best Bred & Owned Heifer of the Junior Show – Cutting-Edge JP Lil Deb (Jet Pilot), 1st Spring Calf, Michael Barton


Spring Heifer Calf Class (13)

1. Cutting-Edge JP Lil Deb (Jet Pilot), Michael Barton
2. Autumn Moon Toaster Strudel (Durham), Alyssa Grocott
3. Cutting-Edge G Bali (G 500), Ken Main & Peter Vail
4. Hills Valley Tallant Pearl (Tallant), Todd & Melissa Winton
5. Cedarcut Pretzel Peanut (Braiden), Andrew J. Curtis-Szalach


Winter Heifer Calf Class (13)

1. A Joy T Nirvana (Tressel), Abbie Kuhlman
2. Dublin-Hills TNBK Sangria (Tanbark), On-a-Whim
3. Long View Brookings Idris (Brookings), Taylor Hill
4. Giesy Manor Seaman Posy (Seaman), Dillon Giesy
5. Sun-Made HP Durham Elsa (Durham), Ken Mail & Peter Vail


Fall Heifer Calf Class (17)

1. Cutting-Edge CP Whoopi (Chilli Pepper), Tucker True
2. Cutting-Edge W Gussie (Wonderment), Ken Main & Peter Vail
3. Cutting-Edge B Fawn (Bonanza), Ken Main & Peter Vail
4. Whitland Tanbark Snoa (Tanbark), Justin Whitney
5. Thorndale Bose Ircy-ET (Bosephus), Donald Partridge


Summer Yearling Heifer Class (8)

1. A Joy Braid Crown Royal (Braiden), Abbie Kuhlman
2. Arethusa Braiden Shante-ET (Braiden), Sara Pulver
3. Cutting-Edge CP Polly (Chilli Pepper), Ken Main & Peter Vail
4. Edsall Hill Durham Porsche (Durham), Amber Reed
5. Classy Creek Total Harper (Total), Kaylah Gulley

 


Spring Yearling Heifer Class (8)

1. Cutting-Edge B Sonny (Bonanza), Ken Main & Peter Vail
2. One True Hill TNBRK Praline (Tanbark), One True Hill
3. Whitland GS Showpup (Grandslam), Justin Whitney
4. Kuhl Kows Willow (Whiplash), Michala Kuhlman
5. Trulea Java Sassy (Java), Merrit Cox

 


Winter Yearling Heifer (3)

1. Cutting-Edge J Teresa-ET (Jongleur), Ken Main & Peter Vail
2. Buttons Braiden Skittle (Braiden), Emily Button
3. Giesy Haven Dally Talesha (Dally), Dillan Giesy

 


Fall Yearling Heifer Class (5)

1. Cutting-Edge Thunder Faye (Thunder), Lauri Beggs
2. Thorndale Nomad Goldilocks (Nomad), Scott Partridge
3. Cutting-Edge W Bobbie-ET (Wonderment), Ken Mail & Peter Vail
4. Osbornbros DF Grandslam Dixie (Grandslam), Lucas DiNitto
5. Blue Heaven GR Coolata (Goldrush), Morgan Smithling

 


Junior Best Three Females (2)

1. Ken Main & Peter Vail
2. Scott & Donald Partridge


Junior 2 Year Old (5)

1. (BU) Cutting-Edge S Sheba (Supreme), Kyle Barton
2. A Joy Braid Neon (Braiden), Abbie Kuhlman
3. Cutting-Edge B Stella (Braiden), Ken Main & Peter Vail
4. On-A-Whim Whiskey Sour (Whiskey), Jesse Hargrave
5. Trulea Carter Macroon 8785 (Carter), One True Hill


Senior 2 Year Old (5)

1. (BU) Cutting-Edge T Delilah (Thunder), Kyle Barton
2. Stoney Run Zeus Penny (Zeus), Chelsea Jones
3. Groves Sun Total Tartan (Total), Ken Main & Peter Vail
4. Victory Acres TH Super OCS (Thunder), Donald Partridge & Leo Vranich
5. Thorndale Total Bluberry-ET (Total), Scott Partridge


Junior 3 Year Old (4)

1. (BU) Cutting-Edge B Grateful (Bonanza), Ken Main & Peter Vail
2. New-View Wurl Bonbon (Wurl), True Farms Inc.
3. LBH Eddie Althea (Eddie), One True Hill
4. Classy Creek Tanbark Hana (Tanbark), Laylah Gulley


Senior 3 Year Old (4)

1. (BU) Fulp Agenda Snickers (Agenda), Ken Main & Peter Vail
2. Whitland Trump Snowup-ET (Trump), Justin P. Whitney
3. Cutting-Edge Tot Nutercup-ET (Titanium), Justin P. Whitney

 


4 Year Old (5)

1. (BU) CIE Double W EM Favor (Emergency), Ken Main & Peter Vail
2. Cutting-Edge P Sherry (Puritan), Michael Barton
3. Top Acres HP Wonder Rosa (Wonderment), Tucker True
4. Roc-Ells Titanium Carlene (Titanium), Peter Robinson
5. Irons Parker Bonnie (Brothers-Three Parker-ET), Logan Swan

 


Five-Year-Old Cows (2)

1. (BU) Old Mill Tray Gilberta-ET (Tray), Ken Main & Peter Vail
2. Trulea Theory Slurpee (Theory), One True Hill


Aged Cows (3)

1. (BU) Eloc Wagor Kandid (Wagor), Peter Vail & Ken Main
2. Blue Heaven Snoball-Twin (Jetway), Justin P. Whitney
3. Silver Top Surge Chu Chu (Surge), Oscar Robinson

 


Best Three Females (3)

1. Ken Main & Peter Vail
2. Justin P. Whitney
3. Abbie Kuhlman


Exhibitor's Herd (2)

1. Ken Main & Peter Vail
2. Justin P. Whitney

 


Premier Breeder & Exhibitor

Elite Dairy, Ken Main & Peter Vail