Shows and Sales Results

New York State Fair Ayrshire Show 2016
DATE: September 4th, 2016 at 8am
LOCATION: Syracuse, NY
JUDGE: Chris Lahmers, OH





Show Sponsors

The New York State Fair Ayrshire 2016 is well underway in Syracuse, NY. Judge Chris Lahmers, OH has named his Senior & Grand Champion, Heineman Poker Bazinga (Poker), 1st Sr. 2yr Old. Congratulations to Angela Heineman-Fuller. Cowsmo Coverage is being provided thanks to Retso Holsteins.

View More Cowsmo Coverage of the New York State Fair

Retso Holsteins, Sponsors of Cowsmo's Coverage of the Ayrshire Show


Retso Holsteins, Sponsors of Cowsmo's Coverage of the Ayrshire Show


Senior & Grand Champion

Senior & Grand Champion
Heineman Poker Bazinga (Poker), 1st Sr. 2yr Old, Angela Heineman-Fuller

Reserve Senior & Reserve Grand Champion
Cedarcut Burdette Clove Colata (Burdette), 1st 4 Year Old, Erin Curtis Szalach

HM Senior & HM Grand Champion
Sunny Acres CA Ginger, 2nd 4 Year Old, Gregory Evans


Junior Champion

Junior Champion
Heineman Dreamer Cash (Dreamer), 1st Summer Yearling, Angela Heineman-Fuller

Reserve Junior Champion
Heinman Scotch on the Rocks (Gibbs), Angela Heineman-Fuller

HM Junior Champion
Chapin-Arlig Burdette Dina (Burdette), Champlin-Arlig Syndicate


Spring Calf (13)
  1. Ayr-Amaze LL Renza (Lochivar) Lyndsay Snyder
  2. Jackson-Hill Burdette Cosmo (Burdette )Kayla Atherton
  3. Old-N-Lazy Distinct Memory (Distinction) Vail & Jessica
  4. Mandacres Vicking Julexix (Vicking) Amanda Licata Rottingen
  5. Lombard Dale Marlow Nova (Marlow) Riley Gillette
  6. Cedarcut HR Casen California (Homerun) Andrew Curtis

Winter Calf (2)
  1. Jackson –Hill Burdette Kinzie (Burdette) Sheldon Atherton
  2. MVD’s Cali;s Calynn (Passion) Kevin J Luckman

Fall Calf (10)
  1. Heineman Scotch on the Rocks (Gibbs) Angela Heineman-Fuller
  2. Englan Relendless Dreamer (Dreamer) Bailey Wright
  3. Jackson-Hill Jelly Belly (Outlaw) Kayla Atherton
  4. Sunny Acres St Vintage (Total) Douglas E Evans
  5. Lombard Dale Marlow Nova (Marlow) Riley Gillette
  6. Cedarcut DW Curry Cally (Doublewhammy) Kayla McCaualley

Summer Yearling (7)
  1. Heineman Dreamer Cash (Dreamer) Angela Heineman-Fuller
  2. Cedarcut Burd Cheyne Canyon (Burdette) Eric Curtis
  3. Cedarcut DW Abby Allison (Doublewhammy) Andrew Curtis Szalach
  4. Cedarcut Burd Cayle Charlotte (Burdette) Erin Curtis Szalach
  5. Cedarcut Nemo Chevelll SS (Nemo) Tylor McCaulley
  6. Emerald Farms Clovis Val (Burdette) LynnDee Nagel

Spring Yearling (9)
  1. Champlin-Arlig Burdette Dina (Burdette) Champlin-Arlig Syndicat
  2. Heinerman FB Brewster (Free Beer) Than Hienema
  3. Aye-Amaze Burdette Adabel (Burdette) Lyndsay Snyder
  4. Heieman Dreamer Sawyer (Dreamer) Angela Heineman-Fuller
  5. Mandacres TSB Jungle Juice (Burdette) Amanda Licata Rottinger
  6. Locust Spring Poker Topanga (Poker) Eric Bogardus

Winter Yearling (3)
  1. Heineman Gibbs Roselle (Gibbs) Ethan Heineman
  2. Mandacres Prime Starburst (Prime) Amanda Licata Rottingen
  3. Beltavern Burd Inez (Burdette) Deborah Patsos

Fall Yearlings (2)
  1. Paragon-Acres TSB Katniss (Burdette) Adam Buckenmeyer
  2. Old-N-Lazy No Mascara-ET (Gibbs) Kayla Atherton

Junior Best 3 Females
  1. Heineman-Fuller
  2. Jeff Atherton
  3. Cedarcut Farm
  4. Amanda Rottingen
  5. John Sweeny

Jr. 2 Year Old (7)
  1. Sunny Acres Dreamers Poetry (Dreamer) Gregory Evans & Kathy Mahon
  2. Paragon-Acres Krush Your Dreams (Dreamer) Adam Buckenmeyer
  3. Cedarcut Burd Cathy Christy (Burdette) Tylor McCaulley
  4. Englan Dun Did It (Duncan) Madisyn Wright
  5. Jackson-Hill Buck Paris (Buck) Kayla Atherson
  6. Hoyt-Hill Flame’s Icey (Sam) Chascidy LaQuay

Sr. 2 Year Old (4)
  1. Heineman Poker Bazinga (Poker) Angela Heineman-Fuller
  2. SunnyAcres Caroy (Class Act)Kathryn B Evans
  3. Jackson-Hill Buck Crimpson (Duncan) Jeff Atherton
  4. Fide Baltimore Splat (Baltimore) Paige Demun

Jr. 3 Year Old (4)
  1. Sunny Acres HR Klassic (Homerun) Douglas E Evans
  2. Wildly-Rich Burd’s J Daniels (Burdette) Emily & Jason Monnat & Rich Engelbrecht
  3. Cedarcut Burdette Eliza Erica (Burdette) Kayla McCaulley
  4. Jackson-Hill DBarrel Camelot (Barrel) Kayla Atherton

Sr. 3 Year Old (5)
  1. Marilie Gentleman Karmina (Gentleman) Douglas E Evans
  2. Jackson-Hill Tom Tiffany (Bronco Tom) Jeff Atherton
  3. Mandacres Oblique Joan of Arc (Oblique) Sean Bronson
  4. Fide Poker Cuse (Poker) Paige Demun
  5. Maple View’s Nitro Julianna (Nitro) Matthew Sweeney

4 Year Old (13)
  1. Cedarcut Burdette Clove Colata (Burdette) Erin Curtis Szalach
  2. Sunny Acres CA Ginger (Class Act) Gregory Evans
  3. Sunny Acres Brok Guinevere (Bradock) Douglas E Evans
  4. Cedarcut Burd Cierra Cassie (Burdette) Eric Curtis
  5. Cowbell Nemo Cajun Sweetheart (Nemo) Christine Sheesely-Rozler
  6. Cedarcut Burdet Cerise Chevell (Burdette) Taylor McCaulley

5 Year Old (7)
  1. Kler-Vu Ramius Kendallynds (Ramius) Lyndsay Snyder
  2. Sunny Acres Pokers Parody (Poker) Gregory Evans
  3. Agawam AQ Diaudid (Aq Kahn) Richard Englbrecht
  4. Jackson-Hill Soldier Clover (Soldier) Jeff Atherton
  5. Locust Spring Raven Take a Shot (Raven) Eric Bogarus
  6. Matoon Pond Frostbite (Burnside) Benjamin S. Hoffman

Aged Cow (3)
  1. Brown-Brook Normandin Silk (Normandin) Jeff Atherton
  2. Matoon Pond Gladys Gloria (Acclaim) John R. Bell
  3. Dutch-Ayr Blackout Jett (Blackout) Jack Vunk

Total Performance Cow

Cedarcut Burdette Clove Colata (Burdette), 1st 4 Year Old, Erin Curtis Szalach


Best 3 Females
  1. Sunny Acres
  2. Cedarcut Farm
  3. Atherton
  4. Heineman-Fuller
  5. Ben Hoffman

Exhibitors Herd
  1. Sunny Acres
  2. Cedarcut Farm
  3. Atherton
  4. Ben Hoffman
  5. John Sweeney

Premier Breeder & Exhibitor

Congratulations to Sunny Acres, Doug Evans & Family on being named this year’s 2016 Premier Breeder & Exhibitor at the NY State Fair Ayrshire Show.






error: Content is protected !!