Shows and Sales Results

New York Spring Brown Swiss Show 2017
DATE: April 9th, 2017 at 12:30pm
LOCATION: Syracuse, NY
JUDGE: Jeff Stephens, ON





Complete Image Galleries

Complete Image Galleries are now available for the New York Spring Brown Swiss Show, for you to view, share & purchase photos.

Brown Swiss Gallery


Show Sponsors

Judge Jeff Stephens, ON has named his Senior & Grand Champion, Bittersweet Victor Roxanne-ET (Victor), 1st 5 Year Old. Congratulations to Ken Main & Peter Vail. The New York Spring Brown Swiss Show 2017 part of the New York Spring Dairy Carousel. Cowsmo Coverage is being sponsored by Elite Dairy.

View More Cowsmo Coverage of the New York Spring Dairy Carousel

Sponsors of the Brown Swiss Show Coverage
Elite Dairy

 

Elite Dairy, Sponsors of the New York Spring Brown Swiss Show


Elite Dairy, Sponsors of the New York Spring Brown Swiss Show


Junior Champion - Junior Show

Junior Champion – Junior Show
Colorblind Rich Deanna (Richard), 4th Spring Yearling, Kyle Barton

Reserve Junior Champion- Junior Show
Clover stone Starburst (Tanbark), 4th Fall Yearling, Erin Armitage

HM Junior Champion- Junior Show
Maple Nook WF Suzette (Formula), 9th Summer Yearling, Madisyn Wright


Junior Champion - Open Show

Junior Champion – Open Show
Top Acres Braiden Wiza-ET (Braiden), 1st Fall Yearling, Lindsey Rucks

Reserve Junior Champion – Open Show
Glen Islay Biver Fairytale (Fiesta), 1st Spring Yearling, Brooke Lodge Farm

HM Junior Champion – Open Show
Latimore Braiden Twinkie (Braiden), Janet Ludwig


Intermediate Champion

Intermediate Champion
Cutting Edge Thunder Faye (Thunder), 1st Sr. 3 Year Old, Elite Dairy

Reserve Intermediate Champion
Peach Kist Total Tango (Total), 2nd Sr. 3 Year Old, Lindsey Rucks

HM Intermediate Champion
Cutting Edge CP Margo-ET (Pepper), 1st Sr. 2 Year Old, Allan Brisson


Senior & Grand Champion - Junior Show

Senior & Grand Champion- Junior Show
Cutting Edge P Sherry (Puritan), 1st Aged Cow, Michael Barton

Reserve Senior & Grand Champion- Junior Show
Cie Maple Sugar Austin Tamera (Austin), 5th 4 Year Old, Brooke Soffer

HM Senior & Grand Champion – Junior Show
Gin-Val WM T Snickers (Titanium), 2nd Sr. 2 Year Old, Johnathon Clark


Senior Champion

Senior Champion – Open Show
Bittersweet Victor Roxanne-ET (Victor), 1st 5 Year Old, Ken Main & Peter Vail

Reserve Senior Champion – Open Show
Cutting Edge W Barb-ET (Wonderment), 1st 4 Year Old, Ken Main & Peter Vail

HM Senior Champion
Victory Acres TH Super OCS (Thunder), 2nd 4 Year Old, Donald & Scott Partridge


Grand Champion

Grand Champion – Open Show
Bittersweet Victor Roxanne-ET (Victor), 1st 5 Year Old, Ken Main & Peter Vail

Reserve Grand Champion – Open Show
Cutting Edge Thunder Faye (Thunder), 1st Sr. 3 Year Old, Elite Dairy

HM Grand Champion – Open Show
Peach Kist Total Tango (Total), 2nd Sr. 3 Year Old, Lindsey Rucks


Fall Calves (5)

1. Cutting Edge C Ruffles-ET (Pepper), Ken Main & Peter Vail
2. Sun-Made R Tinkerbell-ET (Richard), Hayleigh Geurink & Kelvin Webster
3. A Joy C Nissian (Carter), Abbie Kuhlman
4. Rad-Ical Carrier Peep Show (Carrier), Lindsey Rucks
5. Hylight GPS Phew (GPS), Zoie Skinner


Summer Yearling (12)

1. Latimore Braiden Twinkie (Braiden), Janet Ludwig
2. Cutting Edge B Wisteria (Biver), Ken Main & Peter Vail
3. Kulp-Gen Thunder Bella (thunder), C&J Hill, Kathy Whitman, Sharon Keilholtz
4. Graystone Kingpin Galena (Kingpin), Leslie & Linda Bruchey
5. Kuhlkows Total Brooklyn-ET (Total), Michala Kuhlman)
Giesy Manor Richard Fauna (Richard), Diamond Rule Livestock, LLC


Spring Yearling (12)

1. Glen Islay Biver Fairytale (Fiesta), Brooke Lodge Farm
2. Lookout Northern Lights (Richard), Callum McKinvin & Katherine Beerwort
3. Iroquois Acres Toni-ET (Teri), Iroquois Acres
4. Colorblind Rich Deanna (Richard), Kyle Barton
5. Cutting Edge C Demi (Carter), Kyle Barton
6. Cutting Edge S Daisy (Dancer), Kyle Barton


Winter Yearling (5)

1. Rad-Ical Goliath Good Luck (Goliath), Cindy Warner, Terri Packard & Jenny Trapp
2. R Hart BJ 25 (James), Linda & Leslie Bruchey
3. Cutting Edge C Kadie-ET (Carter), Ken Main & Peter Vail
4. Giesy Manor Richard Beauty (Richard), Diamond Rule Livestock, LLC
5. Cutting Edge S Wishes (Seaman), Ken Main & Peter Vail


Fall Yearling (4)

1. Top Acres Braiden Wiza-ET (Braiden), Lindsey Rucks
2. Grand Veue Seaman Zsa Zsa (Seaman), Lucas Baker
3. A Joy Wonder Cliche-ET (Wondermen), Abbie Kuhlman
4. Clover stone Starburst (Tanbark), Erin Armitage


Senior 2 Year Old (4)

1. Cutting Edge CP Margo-ET (Pepper), Allan Brisson
2. Gin-Val WM T Snickers (Titanium), Johnathon Clark
3. Thorndale Bose Ircy-ET (Bosephus), Donald Partridge
4. Cutting Edge HP B Trina (Bonanza), Amelia Somers


Junior 3 Year Old (4)

1. Niermans Java Juice (Java), Elite Dairy
2. Arethusa Briden Shante (Briden), Sara Pulver
3. Smokey Hillside Willow (Grandslam), Ashleigh Murphy
4. JMB Gunner Bella (Gunner), Jacob Blake


Senior 3 Year Old (6)

1. Cutting Edge Thunder Faye (Thunder), Elite Dairy
2. Peach Kist Total Tango (Total), Lindsey Rucks
3. Twinkle-Hill cadence Oakley (Cadence), Ken Main & Peter Vail
4. Top Acres HP Glossy-ETV (Supreme), Allan Brisson
5. Trademark Pepper Juniper (Pepper), Elite Dairy & Richard Stevens
6. Lake View Pepper Randi (Pepper), Paul & Michelle Somers


4 Year Old (5)

1. Cutting Edge W Barb-ET (Wonderment), Ken Main & Peter Vail
2. Victory Acres TH Super OCS (Thunder), Donald & Scott Partridge
3. Kuhlkows Total Witchitaw (Total), Michala Kuhlman
4. Thorndale Nomad Tartar (Nomad), Scott Partridge
5. Cie Maple Sugar Austin Tamera (Austin), Brooke Soffer


5 Year Old (1)

1. Bittersweet Victor Roxanne-ET (Victor), Ken Main & Peter Vail


Aged Cow (1)

1. Bittersweet Victor Roxanne-ET (Victor), Ken Main & Peter Vail


Best 3 Females (1)
  1. Ken Main & Peter Vail

Premier Breeder & Exhibitor

Congratulations to Peter Vail & Ken Main on being named Premier Breeder & Premier Exhibitor.






error: Content is protected !!