Shows and Sales Results

NAILE Mid-East Fall National Holstein Show 2015
DATE: November 9th, 2015
LOCATION: Louisville, KY
JUDGE: Chad Ryan, WI






Show Information

The NAILE Mid-East Fall National Holstein Show 2015 is underway in Freedom Hall in Louisville, KY with Judge Chad Ryan, WI in the center of the ring, placing the classes. The show is part of the North American International Livestock Exposition.

Click HERE to view the LIVE Webcast from NAILE

Click HERE to see more COWSMO Results & Photos from the week!

 


Junior Champion

Junior Champion
1st Winter Calf, Claircrest Sid Deli (Sid), Glamourview, MD

Reserve Junior Champion
1st Spring Yearling, Butlerview Doorman Class ET (Doorman), Jordan & Whitney Ebert, WI

Honorable Junior Mention Champion
1st Winter Yearling, Siemers Wood Ashlynn ET (Wood), Noah Bilz, WI


Intermediate Champion

Intermediate Champion
1st Junior Two Year Old, Ms Tara GC Tahiti (Gold Chip), Swartzentruber & Yoder, GA

Reserve Intermediate Champion
1st Senior Two Year Old, Budjon JK Atwd Eware ETS (Atwood), Budjon Farms, Vail & Borba, WI

Honorable Mention Intermediate Champion
2nd Senior Two Year Old, Stranshome Gsun Kallista ET (Goldsun), Nabholz & T&L Cattle, IA


Senior Champion

Senior Champion
1st Four Year Old, Futurecrest Aftershock Tahlia (Aftershock), Glamourview, MD

Reserve Senior Champion
1st Aged, Whitaker Stormatic Rae ET (Stormatic), Glamourview & Georgetown Holsteins, MD

Honorable Mention Senior Champion
1st Five Year Old, Maple Slope Goldwyn Angie (Goldwyn), Bryce & Brant Gingerich, IN


Grand Champion

Grand Champion
1st Four Year Old, Futurecrest Aftershock Tahlia (Aftershock), Glamourview, MD

Reserve Grand Champion
1st Aged, Whitaker Stormatic Rae ET (Stormatic), Glamourview & Georgetown Holsteins, MD

Honorable Mention Grand Champion
1st Junior Two Year Old, Ms Tara GC Tahiti (Gold Chip), Swartzentruber & Yoder, GA


Spring Calves

1. Clarkvalley McCutchen Ann (McCutchen), Shadeline Holsteins, Redien Acres, Dovin Dairy, OH
2. Sco Lo Coons Foxie Lady ET (Windbrook), Glamourview, MD
3. Campbells Rodneys Unify (Rodney), Marshall Overholt, OH
4. Coredale Armani Destiny (Armani), Amanda Thompson, PA
5. Express-SMD Brock Dava (Brock), Billy Cameron, KY


Winter Calves

1. Claircrest Sid Deli (Sid), Glamourview, MD
2. Miss Jedabar Armani Gem-ET (Armani), Dawn Bingham, TN
3. Tree Hayven Justice ET (Golden Dreams), Hailey Zernicke, WI
4. Sunnylodge Greenlane Leona (Atwood), Stransky,MN
5. Damestar Yorick British (Yorick), Lucas Moser, MI


Fall Calves

1. Strans Tola Dundee Lisa Rae (Dundee), Stansky, MN
2. Beaver Flats McCtchen Angel (McCutchen), Rocky Top & Engleking, TN
3. Klinedell Cinderella (Brokaw), Shadeline Holsteins, Redien Acres, Sullivan Dovin Dairy LLC, OH
4. Creeknook Acme Dancer ET (Acme), Creeknook Holsteins, IN
5. All Glo Reginald Kallie ET (Reginald), Kaufman & Thompson, PA


Summer Yearlings

1. Trent Valley Atwood Vive (Atwood), Jordan & Whitney Ebert, WI
2. OCD Atwood Sophia ET (Atwood), Dylan Redd, IL
3. Ourway Atwood Lucky (Atwood), Chupps, OK
4. Zehrview Lassider Delighted (Lassider), Rosalee Zehr, IL
5. Engleking Rh Brokow Ellie (Brokow), Rocky Top & Engleking Holsteins, TN


Spring Yearlings

1. Butlerview Doorman Class ET (Doorman), Jordan & Whitney Ebert, WI
2. Erbacres Miss Anali (Lad P), Opperman & Erbsen, IL
3. Lindale Brokaw Danae (Brokow), Lindale Holsteins, IL
4. Stan-Mar-Dale Bodega (Declan), Stan Mar Dale Holsteins, OH
5. Wedgewood TNT Topsy (TNT), JD & Rebecca Wicker, IN


Winter Yearlings

1. Siemers Wood Ashlynn ET (Wood), Noah Bilz, WI
2. Rummage Atwood Faith (Atwood), Randy Rummage, KY
3. Hez GW Atwood Heaven ET (Atwood), Penick Dairy Farm, IN
4. Ms Ariannas Door Adrian ET (Doorman), Dakota Fraley, PA
5. Oakfield As Limoncello ET (Aftershock), Casey Vander Eyk, CA


Fall Yearlings

Fall Yearling
1. Ryan Vu GChip Claudette ET (Gold Chip), Joseph Opsal, WI
2. Miss Culver GMJ Dusk Madie (Dusk), Culver Newman, IN
3. Donacin Laramie Addie (Larmie), Avery Kotlarczyk, FL
4. Green Lo Shadow Spitfire (Shadow), Greg Peters, IN
5. Precious Goldchip Bonita (Goldchip), Precious Holsteins & Jerseys, IL

 


Dry 3 & 4 Year Olds

1. Te-Lou Aspen Candy (Aspen), Morgan & Amelia Stone, IN

 

 

 


Dry Aged Cows

1. Te-Lou Pagewire Delise (Pagewire), Te-Lou Holsteins, IN

 


Milking Yearlings

1. Sunnyside Nelly Atwood (Atwood), Sunnyside Dairy Farms, WI
2. Erbacres Miss Anali (Anali), Opperman & Erbsen, IL
3. Stan-Mar-Dale Dempsey Quiz (Dempsey), Stan Mar Dale Holsteins, OH
4. Stan-Mar-Dale Bodega, Stan Mar dale Holsteins, OH
5. Dream-Prairie Rendezvous-ET (Doorman), Lucas Moser, MI


Junior 2 Year Old

1. (BU)Ms Tara GC Tahiti (Gold Chip), Swartzentruber & Yoder, GA
2. Express-SMD Vicarious (Brodnick), Express & Stan-Mar-Dale, OH
3. MS Culver GMJ Sanchez Angie (Sanchez), Culver Newman, IN
4. Rising Sun Fever Ikeisha (Fever), John Trenshaw, IN
5. Rocky-Top Braxton Hilary (Braxton), Beatyview Holsteins, TN

 


Senior 2 Year Olds

1. Budjon JK Atwd Eware ETS (Atwood), Budjon Farms, Vail & Borba, WI
2. (BU)Stranshome Gsun Kallista ET (Goldsun), Nabholtz & T&L Cattle, IA
3. Pennwood Dempsey Tamarack (Dempsey), Kaufmann & Thompson, PA
4. Macland Dempsey My Button (Dempsey), Mason Dairy Farm LLC, OK
5. Schaufine Bradnick Bermuda (Bradnick), Zachary Paul, IL

 


Junior 3 Year Olds

1. Petitclerc Gold Chip Skydome ET (Gold Chip), Budjon & St Jacobs ABC, WI
2. Lindale Goldchip Dani (Goldchip), McCarthy Drendel, IL
3. B Acres Hi Ryder (Braxton), Jordan Stookey, IN
4. Jask Goldchip Thriller (Goldchip), Jason kearns, WI
5. Heinz-Hope As Cupcake (Aftershock), Char-La-Don Dairy, IL

 


Senior 3 Year Olds

1. Springbend Aftershock Danica (Aftershock), Nabholz Farms, IA
2. Oeh My Atwood Enso (Atwood), Oeh My Farm, WI
3. VT Pond View GJ Acura (Jordan), John Cannon, IA
4. Budjon JK Glazway Erin (Atwood), Mason DairyFarm LLC, OK
5. Masel Mahogany, Sunrock Farms, OH

 


4 Year Olds

1. Futurecrest Aftershock Tahlia (Aftershock), Glamourview, MD
2. Kouwenberg Redesign A 1615 Tw (Design), Rocky Top Holsteins, TN
3. Ourway Kits Candy ET, Ourway Holsteins, WI
4. Tex Stein Pontiac Grace (Pontiac), Jordan Stookey, IN
5. Mi Wil Crimson Mya (Crimson), Scott Wilson, MO

 


5 Year Olds

1. Maple Slope Goldwyn Angie (Goldwyn), Bryce & Brant Gingerich, IN
2. Whit Hart Aftershock Climax (Aftershock), John Cannon, IA
3. Hardys Goldwyn Magenta (Goldwyn), Son Rock Farms, OH

 


Aged Cows

1. Whitaker Stormatic Rae ET (Stormatic), Glamourview & Georgetown Holsteins, MD
2. Luck-E Goldwyn Amber-ET (Goldwyn), Char-La-Don, IL