Shows and Sales Results

NAILE Junior Ayrshire Show 2013
DATE: Saturday November 9, 2013
JUDGE: Eric Topp, Botkins OH
HEAD SHOWN: 92





Champions

Junior Champion
Mill Valley Jesters Fireball, 1st Intermediate Heifer, Blake Greiwe, OH
Reserve Junior Champion
Allen Farms Duncan Lulu, 1st Senior Heifer, Nikayla Peters, PA

Intermediate Champion & Grand Champion Female
Designer Gene’s Olivia, 1st Sr. 3-yr old, Seth Whiting, PA
Reserve Intermediate Champion & Reserve Grand Champion Female
Mill Valley Supreme Trixie, 1st Jr. 3-yr old, Lane Greiwe, OH

Senior Champion
Kleins Roosters Sarah, Trey Klein, IN
Reserve Senior Champion
Lone Birch McKenzie, Emily Paquette & Blaisdell Gabe, MA


Heifer Class Results

Junior Heifer (15)
1. Mill Valley Jester’s Beauty, Garrett Hageman, OH
2.  Hawver Crest Shirley Sue, Ashley Hawvermale, OH
3. Mill Valley Burdette’s Crystal, Lave Greive, OH

Intermediate Heifer (14)
1. Mill Valley Jesters Fireball, Blake Greive, OH
2. JCC Showstar Vera, Joscelyn Elliott, KY
3. Allen Farms Dozer Peppermint, Nikayla Peters, PA

Senior Heifer (13)
1. Allen Farms Duncan Lulu, Nikayla Peters, PA
2. Mill Valley Milkman Pepper, Trevor Greive, OH
3. Glenmar-Dale Burdette Becky, Cheyenne Hughey & Becky Brown, WI

Summer Yearling Heifer (8)
1. Emerald Farms Burdette Nita, Corey & Cody Jodrey, OH
2. Daltondale Prestige Sal, Caitlyn Cull, WI
3. KBarBee Miss Priss, Kailey Barlow, KY

Junior Yearling (5)
1. Old Bankston Riggins Godess, Hannah Halliburton, TN
2. Mill Valley Patton’s Popsicle, Grace Hageman, OH
3. JCC Burdette Hollie, Joscelyn Elliott, KY

Intermediate Yearling (5)
1. Briarwoods Miss Libby, Tyler Tindle, KY
2. Mowrys Ambush Missy, Jared Helsley, PA
3. Emerald Farms Lochinvar Zoe, Corey & Cody Jodrey, OH

Junior State Herd
1. Oiho Jr. Ayrshire State Herd

Best Bred & Owned
Designer Gene’s Olivia, Seth Whiting, PA

Junior Showmanship
1. Tyler Tindle, KY

Senior Showmanship
1. Leanne Vanderlaan, OK


Cow Class Results

Senior Yearling in Milk (5)
1. Hoosier Star KB Classy, Lindsay, Kyle & Kelsay Schilling, IN
2. Halls Dozer Ritzy, Shannon Vanderlaan, OK
3. Emerald Farms Poker Sweething, Corey & Cody Jodrey, OH

Junior Two Year Olds (3)
1. Maulfair Acres Burdette Briann, Emma Mathews, OH
2. Faucher Oblique Odile, Leanne Vanderlaan, OK
3. Twin View Rat Ruffles Rabecca, Zech Kingrey, KY

Senior Two Year Olds (5)
1. Duncan Poker Madea, Rachel Duncan, OH
2. Halls Potter Triopel, Shannon Vanderlaan, OK
3. Lone Birch D Wham Dallas, Emily Paquette & Gabe Blaisdell, MA

Junior Three Year Olds (5)
1. Mill Valley Supreme Trixie, Lane Greiwe, OH
2. Emerald Farms Zeek Cheetah, Corey & Cody Jodrey, OH
3. Melander Mangerie HR Rocket, Richard Melander, MO

Senior Three Year Olds (3)
1. Designer Gene’s Olivia, Seth Whiting, PA
2. Lone Birch Captains Markie, Gabe Blaisdell, MA
3. Kleins SWs Alex, Trey Klein, IN

Four Year Olds (6)
1. Kleins Roosters Sarah, Trey Klein, IN
2. Kildare Potter Gessica, Katie Muntz, KY
3. Starmark Farm Hope Floats, Grant Randle, IN

Five Year Olds (2)
1. Covey P&A Cal Jubilee, McKenzie Stanford, OK
2. Kleins HBs Michelle, Trey Klein, IN

Aged Cow (3)
1. Lone Birch McKenzie, Emily Paquette & Gabe Blaisdell, MA
2. Dimmaron Valley T.M. Martina, McKenzie Stanford, OK
3. Gibbs Conn Tahiti, Kailey Barlow, KY