Shows and Sales Results

NAILE Jr. Jersey Show 2013
DATE: Saturday November 9, 2013
JUDGE: Eric Topp, Botkins OH, Associate Judge: Craig Padgett, Waynesburg KY
HEAD SHOWN: 210





Champions

Junior Champion Female
DKG Vindication Passion (Vindication), 1st Sr. Heifer, Garret Hageman, OH
Reserve Junior Champion Female
Miss Nastias Tequila Nutcracker ET (Tequila), 1st Intermediate Heifer, Gracie Krahn, OR
Senior & Grand Champion Female
Willdina Jade Bee (Jade), 1st 5-yr Old, Ben Sauder, IL
Reserve Senior & Reserve Grand Champion Female
Payneside GG Got Milk (Governor), 1st Jr 3-yr Old, Ben Sauder IL


Heifer Class Results

Junior Heifer Class (17)
1. DKG Motion Blinky (Motion), Trevor Greiwe, OH
2. Ryans Louie Polly (Louie), Janelle Remington, WI
3. Zanadu Konspiracy Theory (Konspiracy), George Colpetzer, PA
4. DKG Motion Beauty, Lane Greiwe, OH
5. Edgebrook Verb Lashea (Verbatim), Ashley Bushman, IA

Intermediate Heifer Class (23)
1. Miss Nastias Tequila Nutcracker ET (Tequila), Gracie Krahn, OR
2. M Signature Nevada Epic (Nevada), Katelyn Taylor, PA
3. Gil-Bar Tequila Jadyn (Tequila), Carrie Warmka, WI
4. Verbatim Sabine of Bolleacres (Verbatim), Lane Bollenbacker, IN
5. Cumberlands Voodoo Jade (Jade), Aley Adkins, KY

Senior Heifer Class (21)
1. DKG Vindication Passion (Vindication), Garret Hageman, OH
2. Miss Triple T Sure Bet (Tequila), Kyle McGuire, OH
3. Say KC Dee Verbatim Lady Buget (Verbatim), Patrick Youse, MD
4. Zanadu GP Makers Mark, George Copetzer, PA
5. WC Otto Madman Linnie, Allison Massey, TN

Summer Yearling Heifer (12)
1. Bolleacres Fire Erin, Drew Bollenbacher, IN
2. Tower Vue Lil Whiskey, Mason Mazzaro, OH
3. Reward Upper Chalant, George Colpetzer, PA
4. Ollie Minister Marriann (Minister), Morgan Beaty, TN
5. J-Kay Tequila Marlee (Tequila), Jacob Morgan, OH

Junior Yearling Heifer (12)
1. DKG Jade Wild Plum (Jade), Blake Greiwe, OH
2. J-Kay Tequila Marcy (Tequila), Matthew Richards, OH
3. Bolleacres Fire Sarah, Lane Bollenbacker, IN
4. Fineline VU Tequila Cami (Tequila), Anna Marie Settles, IN
5. Bollesons Fire Lola, Nate Bollenbacher, IN

Winter Yearling Heifer (16)
1. Payneside Red Solo Cup, Morgan Betti, CT
2. DKG Tequila Coffee (Tequila), Lane Greiwe, OH
3. Destinys Child Tequila Beyonce (Tequila), Layne Bachelor, IN
4. Edgebrook Getaway Midnight, Megan Bushman, IA
5. Cornish Access Pressley, Greg Cornish, OH


Cow Class Results

Milking Yearling (16)
1. SW Splendor Luna, Steven Wetmore, NC
2. Harmony Corners Socrates 11086ET, Trent Kilgus, IL
3. Overdose Stowe Malori, Austin Seely, WI
4. Smith Bros Governor Rosabelle, Lane Hulshof, TN
5. Hlf Grand Prix Ruby, Rachel Anderson, OH

Junior Two Year Old (17)
1. DKG Motion Oreo (Motion), Grace Hageman, OH
2. Graybill Harvey Cybil (Harvey), Ethan Graybill, IL
3. Kilgus Plain Royal, Trent Kilgus, IL
4. Kilgus Action Cortney (Action), Trent Kilgus, IL
5. Bachelors Ontime Rockstar (Ontime), Cody & Jaycee Bachelor, IN

Senior Two Year Old (18)
1. Fourhills 1st Blue 3241, Megan Hill, VT
2. Kilgus Governor Maid (Governor), Trent Kilgus, IL
3. Xandue KK Albet, Erin Williams, OH
4. Snowdrift Tradition Lorita Lindy, George Colpetzer, PA
5. Graybill Reagan Hollyhock-P, Ethan Graybill, IL

Junior Three Year Old (19)
1. Payneside GG Got Milk (Governor), Ben Sauder, IL
2. Norse Star Tequila Shotski (Tequila), Grant Fremsted, WI
3. Seacord Farm Comerica Classy (Comerica), Ethan Dupuis, NY
4. Excitation Elsie (Excitation), Jody Williams, OH
5. Ahlem Celebrity Ruth 34728, Trent Kilgus, IL

Senior Three Year Old (13)
1. SAR Governor Merry (Governor), Tyler French, SC
2. Ahlem Action Winsome 33421, Trent Kilgus, IL
3. JIFS Dare Devil, Ethan Starkey, OH
4. Underground Dominica Mamie, Regina Pozzie, CA
5. JVB Red Hot Sultan Windy (Sultan), Dkylar Buell, MI

Four Year Old (14)
1. Ratliff Sultan Velvet (Sultan), Ben Sauder, IL
2. Harmony Corners Fozzy, Jacob Morgan, OH
3. Goal Linita, Mason Mazzaro, OH
4. Milo Centurion Sassafrass ET (Centurion), Patrick Youse, MD
5. Knapptime Comerica Bonnel (Comerica), Trent Kilgus, IL

Five Year Old (5)
1. Willdina Jade Bee (Jade), Ben Sauder, IL
2. Family Hill Comerica Flame ET (Comerica), Jody Williams, OH
3. Piedmont Comerica Deca (Comerica), Olivia Pearson, NC
4. BRJ Excitation BWY Lily Ann A a54 (Excitation), Tyler French, SC
5. Favorite Target Ela of OBF, Allison Massey, TN

Aged Cow (7)
1. Lyon Duke Dutchy, Ben Sauder, IL
2. Tally Centurion Tilly (Centurion), Tabb French, SC
3. SAR Apollo Tessa (Apollo), Tyler French, SC
4. JBL Laser Chers Clair, Madison Moyer, MI
5. Yosemite LIberty MOr G2025, Mccallister Russel, CA

State Herd
1. Ohio State Herd Junior Jersey
2. Wisconsin State Herd Junior Jersey
3. Illinois State Herd Junior Jersey

Premier Junior Breeder
1. Trent Kilgus, IL

Junior Showmanship
1. Morgan Bachelor, IN
Intermediate Showmanship
1. Danielle Valenta, TX
Senior Showmanship
1. Janelle Remington, WI