Shows and Sales Results

Montmagny Holstein Show 2014
DATE: 23 august 2014
LOCATION: Montmagny, QC
JUDGE: Rolland Dubois
HEAD SHOWN: 136





Grand Champion

Grand Champion
Rf Goldwyn Hailey (Goldwyn), Gen Com Holstein

Reserve Grand Champion
Boulet Goldwyn Chlou (Goldwyn),
Ferme Boulet Inc, Ferme Vilmer Inc & Pierre Boulet, Qc

Honorable Mention
Charwill Attic Marcy (Attic), Gen-Com Holstein Ltee, Qc


Inter Champion

Inter. Champion
Charwill Attic Marcy (Attic), Gen-Com Holstein Ltee, Qc

Reserve Inter. Campion
Petitclerc Gold Saltalamacchia (Goldwyn), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils

Honorable Mention
Jacobs Goldwyn Lisamaree (Goldwyn) Ferme Jacobs


Junior Chmpion

Rotaly Goldwyn Allegria (Goldwyn), Rock HĂ©bert & Nathalie HĂ©bert, Qc

Reserve Jr Champion
Lingle Goldchip Feline (Goldchip), Ferme Jen-Paul Petitclerc, Qc

Honorable Mention
Jacobs Goldwyn Aliza (Goldwyn), Ferme Jacobs Inc., Qc


Junior Calf (14)

1. Lacfraser GW Atwood Silver (Atwood), Robert Larochelle, Qc
2. Lachancia Elaborate Titane (Elaborate), Ferme Kamlake & Stephane Tardif, Qc
3. Petitclerc Atwood Atlas (Atwood), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils inc, Qc
4. Jelau Mascalese Julie (Mascalese), Ferme Kamlake, Qc
5. Jacobs Goldwyn Kahne (Goldwyn), Ferme Jacobs inc, Qc


Intermediate Calf (18)

1. Rotaly Goldwyn Allegria (Goldwyn), Rock HĂ©bert & Nathalie HĂ©bert, Qc
2. Belfast Doorman Lovestruck (Doorman), Belfast Holstein & Mary Inn Holstein, Qc – On
3. Cyrmo Doorman Fanta (Doorman), James St-Cyr, Qc
4. Petitclerc Goldsun Salsa (Goldsun), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils inc., Qc
5. Rep Jenna Doorman (Doorman), Donald Roux, MĂ©lanie & RĂ©jean Parenteau, Qc


Senior Calf (13)

1. Lingle Goldchip Feline (Goldchip), Ferme Jen-Paul Petitclerc, Qc
2. Robrook Windbrook Beuty (Windbrook), Isabelle Morin & Pierre Boulet, Qc
3. Paulo Lauthority Ladys Night (Lauthority), Ferme Jen-Paul Vermette et Fils inc, Qc
4. Rotaly Windbrook Ombre (Windbrook), Rock HĂ©bert & Nathalie Dumais, Qc
5. Marcon Aftershock Catherine (Aftershock), Ferme H. Marcoux et fils inc., Qc


Summer Yrlg (12)

1. Desdeuxlacs Fever Miss (Fever), La Ferme Hudon & Fils inc, Qc
2. Pierstein Windbrook Tibout (Windbrook), Pierre Boulet
3. Mynavia Reginald Alex (Reginald), Ferme Maguy Holstein inc et Ferme Mynavia, Qc
4. Jacobs Atwood Bianna (Atwood), Ferme Jacobs, Qc
5. Vertdor Artes Tifany (Artes), Ferme Vert d’Or, Qc


Junior Yrlg (4)

1. Jacobs Goldwyn Aliza (Goldwyn), Ferme Jacobs Inc., Qc
2. Denistier Magic Day (Day), Denistier 24113185 Quebec, Qc
3. Belfats Windbrook Syryus (Windbrook), Belfast Holstein enr, Qc
4. Sicy Ballet Atwood (Atwood), Ferme Yvon Sicard & Ghislain Demers, Qc


Intermediate Yrlg (6)

1. Karobert Stanley Cup Allystar (Stanleycup), Alain Robert & Caroline Breton, Qc
2. Jacobs Alexander Eddy (Alexander), Ferme Jacobs, Qc
3. Cotopierre Dempsey Renna (Dempsey), Ferme St-Pierre et Fils inc, Qc
4. Vertdor Lauthority Matrix (Lauthority), Ferme Vert d’Or, Qc
5. Petitclerc Alexander Acces (Alexander), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils inc, Qc


Senior Yrlg (2)

1. Goldenflo Goldchip Kentucky (Goldchip), Cabanha DMG, Jean-Philippe Charest, Macbeth Farm Ltd, MV Genetica, Qc
2. Ty-D Alexander Tia Maria (Alexander), Ferme Jacobs inc, Qc


Jr Herd

1. Jacobs
2. Rotaly


Premier Breeder & Exhibitor

1. Jacobs
2. Petitclerc
3. Rotaly


Senior Yrlg in Milk (8)

1. Petitclerc Gold Saltalamacchia (Goldwyn), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils, Qc
2. Jacobs Sid Bamba (Sid), Ferme Jacobs inc. & Martin Veilleux, Qc
3. Bernadale Goldwyn Ability (Goldwyn), Ferme Blondin, Qc
4. Jacobs Alexander Everything (Alexander), Ferme Jacobs inc, Qc
5. Pierstein Sid Cam (Sid), Pierre Boulet, Qc


Junior 2 Yr Old (16)

1. Outaouais Sid Hailey (Sid), Ferme Blondin
2. Rosevine Dempsey Woopie (Dempsey), Ferme Blondin, Qc
3. Mabel Reginald Litinou (Reginald), Ferme Maguy Normandin inc., Qc
4. Grillsdale Workout Dundee (Dundee), Gen-Com Holstein Ltee, Qc
5. Jacobs Sid Glory (Sid), Ferme Jacobs & Pinehaven Farms, Qc – On


Senior 2 Yr old (13)

1. Petitclerc Goldwyn Anouk (Goldwyn), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils, Qc
2. Massico Windbrook Charly (Windbrook), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils, Qc
3. Micheret Amazone Windbrook (Windbrook), Ferme Micheret inc., Qc
4. Harmill Krown Reann (Krown), Pierre Boulet, Qc
5. Gen-Com Sid Lolly Top (Sid), Ferme Jocelyn Cote inc., Qc


Junior 3 Yr old (10)

1.  Bergeroy Seaver Carter (Seaver), Bergeroy Holstein Inc., Qc
2. Crasdale Atwood Enertia (Atwood), Ferme Yvon Sicard, Qc
3. Marcon Goldwyn Casila (Goldwyn), Ferme Boulet & Ferme H Marcoux & Fils, Qc
4. Jacobs Atwood Vedette (Atwood), Ferme Jacobs inc., Qc
5. Cotopierre Fever Floee (Fever), Ferme St-Pierre & Fils inc., Qc