Shows and Sales Results

Montichiari National Brown Swiss Show
DATE: February 18th-19th, 2017
LOCATION: Centro Fiera del Carda, Montichiari Brescia, IT
JUDGE: Gianfranco Cola, IT






Complete Image Galleries are now available for you to view, share & purchase photos from the Montichiari National Brown Swiss Show.



The Montichiari National Brown Swiss Show 2017 will be held February 18th-19th in Montichiari (Brescia), Italy with Gianfranco Cola, IT serving as the official judge. Cowsmo will be there, providing coverage of the event thanks to INSEME.

Visit the INSEME website
Visit the INSEME Facebook Page

View more Cowsmo Coverage of the Montichiari National Shows

INSEME, sponsors of Cowsmo Coverage


INSEME, sponsors of Cowsmo Coverage


Junior Champion

Junior Champion
PZ Nesli (Biver), (1st Heifer aged between 24-30 months) Carlo Piazza, BL

Reserve Junior Champion
Loca Neve Tau (Tau), (2nd Heifer aged between 24-30 months) Guglielmo & C Locatelli, BG

HM Junior Champion
Esperance (Blooming), (1st Heifer aged between 12-16 months) Del Curto Farm, SO


Senior Champion

Grand Champion
Globus (Jolden), (1st Category 16-Production Class) Francesco Biavaschi, SO

Reserve Grand Champion
SG Glenn Anthea (Glenn), (2nd Category 16-Production Class) Soc Agr Giorgio, BL

HM Grand Champion
Castelgolaso Rival-Payo Telly (Rivaldo), (1st Category 15- Aged Cow) Francesco Giuseppe Corsini, PR


Best Udder

Best Udder
P.V Macol Sele (Macol), Ponte Becchio Soc Agr, TV

Reserve  Best Udder
Globus (Jolden), Francesco Biavaschi, SO


Category 3 Heifer aged between 8-12months (14)

1.(BO) Moonlight (Edgard), Maddalena Pedrini, SO
2. Desy (Blooming), Vito Campanella, BA
3. Blooming Boom (Blooming), Soc Agr Gallo Cedrone, SO
4. Melanie (Medwin), Saverio Francesco Losavio, BA
5. Papaya (Blooming), De Cet Modesto, BL


Category 4 Heifer aged between 12-16 months (14)

1. Esperance (Blooming), Del Curto Farm, SO
2. Valrose Archenemy Nadia (Archenemy), Donato Nuzzi, TA
3. Stiff Durham (Durham), Maso Stivo SSA, TN
4. Taverna Thais (Blooming), Ciappesoni  SSA, LC
5. Dec Prelibata (Seaman), De Cet Modesto, BL


Category 5 Heifer aged between 16-20 months (9)

1. GSM Huxley Granada (Huxley), F.LLI Molinu, SS
2. (BO) P.Z Nivea (Falk), Carlo Piazzo, BL
3. NOA (Solaris), Matteo Fontana AGR, BS
4. Madison (Seaman), Maddalena Pedrini, SO
5. P.V Nirvana USA (Nirvana) Vecchio Ponte, TV


Category 6 Heifer aged between 20-24 months (9)

1. DEC Ciccia (Norius), De Cet Modesto, BL
2. GSM Joungler Gessica (Jongleur), FLLI Molinu, SS
3. Kiba Orta (Biver), Kibafarm, SO
4. Dragon Fly (Fantastic), Clegna Soc, BS
5. Mike Barbel (Mike), Claudio Bertolazzi, BG


Category 7 Heifer born between 24-30months (10)

1. (BO) PZ Nesli (Biver), Carlo Piazza, BL
2. Loca Neve Tau (Tau), Guglielmo & C Locatelli, BG
3. Dec Cally Giga (Zephir), De Cet Modesto, BL
4. Carlotta (Vigor), Del Curto Farm, SO
5. Miceoon Z.E Magica (Zaristo), Silvano Turato, PD


Young Breeders Class Heifer borm between 6-22 months (12)

1. (BO) La Favola Edgard Samanatha (Edgard),  Agricola La Favola, PR
2. Albon Falk Luna (Falk), Ennio Bonomi, BS
3. Albon Seaman Valencia (Seaman), Ennio Bonomi, BS
4. Negritella Britain (Falk), Lodovico & Luigi Defrancesco, TN
5. Nespola (Nirvana), De Cet Modesto, BL


Category 11 Junior 2Yr Old (9)

1. (BU) Kiba Novella (Vigor), Kiba Farm Soc Agr
2. Kiba Navicella (Paysan), Kiba Farm Soc Agr
3. Galby Nirvana Sendy (Nirvana), Alessandro Galbardi, BS
4. Valrose Zaristo Megan (Zaristo), Donato Nuzzi, TA,
5. Dec Teresina (Huray), De Cet Modesto, BL


Category 12 Senior 2Yr Old (10)

1. Stiff Nirvana Cloe (Nirvana), Maso Stivo SSA, TN
2. (BU), Loca Delizia Glenncore (Glenncore), C & Guglielmo Locatelli, BG
3. Bruk Mecca (Bruk), Domenico Turnone, TA
4. Kiba Nuvola (Bosephus), Kiba Farm Soc Agr, SO
5. Taverna Snella (Prodigo), Ciappesoni SSA, LC


Category 13 Jnr 3Yr Old (10)

1. (BU) SG Dubfire Semel (Dubfire), Giorgio Soc Agr, BL
2. Loca Lina Astro (Astro), C & Guglielmo Locatelli, BG
3. Malena (Einstein) Agricola Bodengo, SO
4. P.V Agenda Sweet (Agenda), Ponte Vecchio Soc Agr
5. Albon Dubfire Brunella (Dubfire), Ennio Bonomi, BS


Category 14 Snr 3 Yr & 4 Yr Old

1. Stefani Mike Lauretta (Mike) Maria Anotonio Palmas, PR
2. Loca Olimpia (Dallas), C & Guglielmo, BG
3. (BU) P.V Macol Sele (Macol), Ponte Becchio Soc Agr, TV
4. Kiba Mirta (Payssli), La Florida SRL Society, SO
5. Castelgolaso Zaster-Payoff Sic (Zaster), Francesco Guiseppe Corsini, PR


Category 15 Age Cow (7)

1. Castelgolaso Rival-Payo Telly (Rivaldo), Francesco Giuseppe Corsini, PR
2. Astra (Agioplay), Francesco Biavaschi, SO
3. (BU) Giada (Ridge), Giovanni Invernizzi, LC
4. Loca Glenn Jola (Glenn), C & Guglielmo Locatelli, BG
5. P.Z Nafta (Denver), Antonio Sangonelli, PR


Category 16 Production Class (6)

1. (BU) Globus (Jolden), Francesco Biavaschi, SO
2. SG Glenn Anthea (Glenn), Soc Agr Giorgio, BL
3. Albon Alibaba Ilary (Alibaba), Ennio Bonomi, BS
4. P.V. Tau Martina (Tau), Soc Agr Ponte Vecchio, TV
5. Loca Melissa Agio (Agio), C & Guglielmo Locatelli, BG