Shows and Sales Results

Minnesota State R&W Show
DATE: June 21, 2018 @ 9am
LOCATION: Jordan, MN
JUDGE: Ryan Krohlow, WI





Show Information

The Minnesota State R&W Show 2018 will take place June 21 in Jordan, MN, with Ryan Krohlow, WI, judge. Cowsmo will be covering the show thanks to our generous sponsor:

Minnesota R&W Club

Minnesota R&W Club - Sponsor of Red & White Show


Minnesota R&W Club - Sponsor of Red & White Show


Junior Champion Junior Show

Junior Champion Junior Show
Wilstar Avalnc Tasha-Red-ET (Avalanche), 1st Fall Yearling, Arnie, Ashley & Andy Gruenes, MN

Reserve Junior Champion Junior Show
Strans-Jen-D Thunder-Red-ET (Advent), 1st Summer Yearling, J, Z, J & D Stransky and A & G Varo, MN


Junior Champion

Junior Champion
Wilstar Avalnc Tasha-Red-ET (Avalanche), 1st Fall Yearling, Arnie, Ashley & Andy Gruenes, MN

Reserve Junior Champion
Strans-Jen-D Thunder-Red-ET (Advent), 1st Summer Yearling, J, Z, J & D Stransky and A & G Varo, MN

HM Junior Champion
Flower-Brook Gimlet-Red-ET (Jordy), 1st Fall Calf, Andrew Stuewe, MN


Intermediate Champion Junior Show

Intermediate Champion Junior Show
TJ-Pollema Bettin-On-Red (Turbo), 1st Junior 2yr Old, Arnie, Ashley & Andy Gruenes, MN

Reserve Intermediate Champion Junior Show
Stranshome B Afininty-Red-ET (Barbwire), 1st Senior 2yr Old, Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN


Intermediate Champion

Intermediate Champion
TJ-Pollema Bettin-On-Red (Turbo), 1st Junior 2yr Old, Arnie, Ashley & Andy Gruenes, MN

Reserve Intermediate Champion
Stranshome B Afininty-Red-ET (Barbwire), 1st Senior 2yr Old, Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN

HM Intermediate Champion
Stadview RB Madison-Red (Redburst), 2nd Junior 2yr Old, Kolton Bohn, MN


Grand Champion Junior Show

Grand Champion Junior Show
Cleland Absolute Coleen-Red (Absolute), 1st Aged Cow, Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN

Reserve Grand Champion Junior Show
Mat-Ar-Dor Barbwire Kay-Red (Barbwire), 2nd 4yr Old, Jacob M. & Aiden J. Timmer and Andrew Zylstra, MN


Grand Champion

Grand Champion & Best Udder
Elmbridge Barbwire Lolly-Red (Barbwire), 1st 4yr Old, Reid Stransky & Bradley Salmon, MN

Reserve Grand Champion
Cleland Absolute Coleen-Red (Absolute), 1st Aged Cow, Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN

HM Grand Champion
Mat-Ar-Dor Barbwire Kay-Red (Barbwire), 2nd 4yr Old, Jacob M. & Aiden J. Timmer and Andrew Zylstra, MN


Spring Heifer Calf (5)

1. Rolfdale Ammo Jewl-Red (Ammo-P), Aleese Rolf, MN
2. RollingRiver Stella-Red (Heztry), Kamrie Mauer, MN
3. Stranshome A Affection-Red (Addiction), Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN
4. Vanderham Addic Sunrise-Red (Addiction), Vanderham Dairy, MN
5. Kara-Kesh-RK Shamrok-Red (Avalanche), Ryan Griffin, MN


Winter Heifer Calf (3)

1. T-Spruce Hztry 11648-Red-ET (Heztry), Arnie, Ashley & Andy Gruenes, MN
2. Fier-View Defi Skyla-Red (Defiant), Fier-View Holsteins, MN
3. Gorentz Jacot Julia-Red (Jacot), Jaden Gorentz, MN


Fall Heifer Calf (6)

1. Flower-Brook Gimlet-Red-ET (Jordy), Andrew Stuewe, MN
2. Holly-D NoGirlBetter-Red-ET (Ammo-P), Nicholas, Catherine & Clara Thompson, MN
3. Kara-Kesh-RK Saffron-Red (Defiant), Ryan Griffin, MN
4. Schill-Q Princess Leia-Red (Max), Mike & Karen Schiller & Karla Smieja, MN
5. Forest-Lawn Dfiant 3162-Red (Defiant), Forest-Lawn Holsteins, MN


Summer Yearling (8)

1. Strans-Jen-D Thunder-Red-ET (Advent), J, Z, J & D Stransky and A & G Varo, MN
2. Ms RollingRiver KM Ellie-Red (Integral), Mikel & Dan Brasch and Kourtney Meister, MN
3. Flower-Brook Diamond-Red-ET (Diamondback), Andrew Stuewe, MN
4. Heatherstone Dream Big-Red (Avalanche), Curtis, Evelyn & Agness Griffin, MN
5. Fier-View Defi Rainbow-Red (Defiant), Fier-View Holsteins, MN


Spring Yearling (5)

1. Siemers Grandeur-Red-ET (Defiant), Arnie, Ashley & Andy Gruenes, MN
2. Holly-D Akito Nora-Red (Akioto), Nicholas, Catherine & Clara Thompson, MN
3. Cloverhill Dft Lakin-Red (Defiant), Trailside Holsteins, MN
4. Kara-Kesh-RK Our Gem-Red-ET (Avalanche), Curtis, Evelyn & Agness Griffin, MN
5. Shir-Man Capt Licorice-Red (Captain), Haely & Kayla Leiding, MN


Winter Yearling (6)

1. Flower-Brook DF Ginette-Red (Defiant), Andrew Stuewe, MN
2. TJ-Pollema Avaln Blitz-Red (Avalanche), Arnie, Ashley & Andy Gruenes, MN
3. Raylore Adonis Tassel-Red (Adonis), Loren, Laura, Luke, Lana & Elizabeth, Olson, leased to Emma Friauf, MN
4. Ar-Line Avl Whitney-Red-ET (Avalanche), Kyle J Hanson, MN
5. WIllow-Terrace Hy Grand-Red (Hypnotic), Jacob Schaefer & Quentin Scott, MN


Fall Yearling (1)

1. Wilstar Avalnc Tasha-Red-ET (Avalanche), Arnie, Ashley & Andy Gruenes, MN


Junior Best Three (2)

1. Flower-Brook Holsteins, Andrew Stuewe, MN
2. Kara-Kesh Holsteins, Ryan Griffin, MN


Junior 2yr Old (4)

1. TJ-Pollema Bettin-On-Red (Turbo), Arnie, Ashley
2. Stadview RB Madison-Red (Redburst), Kolton Bohn, MN
3. Vanderham Awe Sundance-Red (Awesome), Vanderham Dairy, MN
4. Willows-Edge B Lollipop-Red (Barbwire), Jaden Gorentz, MN


Senior 2yr Old (5)

1. Stranshome B Afininty-Red-ET (Barbwire), Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN
2. Dellka Redburst Glow-Red (Redburst), Lane Johnson, MN
3. Kara-Kesh-RK Solstis-Red-ET (Awesome), Ryan Griffin, MN
4. SL-Acres Wildfire Durham-Red (Durham-Red), Jacob Schaefer & Quentin Scott, MN
5. Brook-Corner Deft Tango-Red (Defiant), Arnie, Ashley & Andy Gruenes, MN


Senior 3yr Old (2)

1. Hobric Spa Jolly-Red (Spa), Curtis, Evelyn & Agnes Griffin, MN
2. Demmers Absolute Glitz-Red (Absolute), Demmer Farms, MN


4yr Old (5)

1. Elmbridge Barbwire Lolly-Red (Barbwire), Reid Stransky & Bradley Salmon, MN
2. Mat-Ar-Dor Barbwire Kay-Red (Barbwire), Jacob M. & Aiden J. Timmer and Andrew Zylstra, MN
3. Flower-Brook Ginelle-Red (Contender), Andrew Stuewe, MN
4. Mil-R-Mor Brbw Dixie-Red0ET (Barbwire), Arnie, Ashley & Andy Gruenes, MN
5. Demmers Absolute Mara-Red (Absolute), Demmer Farms, MN


5yr Old (1)

1. Flower-Brook Gianne-Red (Contender), Andrew Stuewe, MN


Aged Cow (2)

1. Cleland Absolute Coleen-Red (Absolute), Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN
2. Hi-Path Advent Princess-Red (Advent), Jacob M. & Aiden J. Timmer and Andrew Zylstra, MN


Produce of Dam (1)

1. Flower-Brook Holsteins, Andrew Stuewe, MN


Dam & Daughter (3)

1. Flower-Brook Holsteins, Andrew Stuewe, MN
2. Stranshome Holsteins, Joe & Reid Stransky, MN
3. Vanderham Dairy, MN


Premier Breeder

Flower-Brook Holsteins, Andrew Stuewe, MN


Premier Exhibitor

T-Spruce Holsteins, Arnie, Ashley & Andy Gruenes Family, MN