Shows and Sales Results

Minnesota State Fair Red and White Show 2016
DATE: August 30th, 2016 at 10AM
LOCATION: St. Paul, MN
JUDGE: Ryan Krohlow, WI
HEAD SHOWN: 65 Head





Complete Image Galleries

Complete Image Galleries are now available for you to view, share and purchase photos from the Minnesota State Fair Red & White Show.


Show Sponsors

The Minnesota State Fair Red and White Show 2016 will be held Tuesday August 30th at 10AM in St. Paul, MN. Cowsmopolitan will be on-hand, providing coverage of the show thanks to:
Minnesota Red & White Club
Kara-Kesh Holsteins

See More Cowsmo Coverage of the Minnesota State Fair

 

Minnesota Red & White Club, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Red & White Show


Minnesota Red & White Club, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Red & White Show

Kara-Kesh Holsteins, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Red & White and Holstein Shows


Kara-Kesh Holsteins, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Red & White and Holstein Shows


Grand Champion - Open Show

Grand Champion – Open Show
Jen-D Devil Tiffany-Red (Red Devil-Red), 1st 125,000 Lb cow, Reid Stransky & Jeni Dingbaum-Varo

Reserve Grand Champion – Open Show
Jerland SH RB Natane-Red-ET (Redburst-Red), 1st senior 2-year-old, Nicholas, Katherine & Clara Thompson

HM Grand Champion – Open Show
Mahoney Destry Rae-Red (Destry), 1st senior 3-year-old, Shelby Mahoney


Senior Champion - Open Show

Senior Champion – Open Show
Jen-D Devil Tiffany-Red (Red Devil-Red), 1st 125,000 Lb cow, Reid Stransky & Jeni Dingbaum-Varo

Reserve Senior Champion – Open Show
Ja-Knoll Redman Rally-Red (Redman-Red), 2nd 125,000 Lb cow, Ryan Griffin

HM Senior Champion – Open Show
Greenlea Advent AE-Red-ET (Advent-Red), 1st 4-year-old, Steven & Debra Heuer and Alan Dykshorn


Senior & Grand Champion - Junior Show

Senior & Grand Champion – Junior Show
Jerland SH RB Natane-Red-ET (Redburst-Red), 1st senior 2-year-old, Nicholas, Katherine & Clara Thompson

Reserve Senior & Reserve Grand Champion – Junior Show
Esperanza-CC LD Shakira-Red (Ladd-P-Red), 1st junior 3-year-old, Hope Tanner & Peyton Morrison


Intermediate Champion

Intermediate Champion
Jerland SH RB Natane-Red-ET (Redburst-Red), 1st senior 2-year-old, Nicholas, Katherine & Clara Thompson

Reserve Intermediate Champion
Mahoney Destry Rae-Red (Destry), 1st senior 3-year-old, Shelby Mahoney

HM Intermediate Champion
Stranshome Heztry Nali-Red (Destry), 2nd senior 2-year-old, Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky


Junior Champion - Junior Show

Junior Champion
Wallmac Hztr Hop Mia-Red-ET (Heztry), 2nd spring yearling, Arnold, Ashley & Andrew Gruenes

Reserve Junior Champion
Sunkist Heztry Ali-Red (Heztry), 1st fall calf, Benjamin Donnay

HM Junior Champion
King-Lane Abs Always-Red-ET (Absolute-Red), 2nd winter calf, Jacob Schaefer & Quentin Scott


Junior Champion - Open Show

Junior Champion
Strans-Jen-D A Twist-Red-ET (Armani), 1st spring yearling, Reid Stransky & Jeni Dingbaum-Varo

Reserve Junior Champion
Ms Stranshome Koleen-Red-ET (Armani), 1st winter yearling, Anthony Kohls

HM Junior Champion
Kara-Kesh-RK Solstis-Red-ET (Awesome-Red), 1st winter calf, Ryan Griffin


Spring Calf (4)

1. Flower-Brook Lotus Destiny-ET (Lotus), Andrew Stuewe
2. Miss Absolute Adalia-Red (Absolute), Arnold, Ashley & Andrew Gruenes
3. Thorgy-Way Cal Sunshine-Red (California-Red), Jamie Thorgerson
4. Kevlor-Acre Jrdn Jackie-Red (Apple Crisp), Kelsey Buss and Travis & Toby Mohs


Winter Calf (11)

1. Kara-Kesh-RK Solstis-Red-ET (Awesome-Red), Ryan Griffin
2. King-Lane Abs Always-Red-ET (Absolute-Red), Jacob Schaefer & Quentin Scott
3. Do-N-Joy Awesome Gia-Red-ET (Awesome-Red), Anthony Kohls
4. Macland Malone A Juliet-Red (Malone-Red), Arnold, Ashley & Andrew Gruenes
5. Designer Roadtrip-Red (Defiant), Tammy Voegeli & Ann Lerum
6. Raylore Armani Taki-Red (Armani), Loren, Laura, Luke, Lana & Elizabeth Olson


Fall Calf (6)

1. Sunkist Heztry Ali-Red (Heztry), Benjamin Donnay
2. Sheeknoll All Day 2044-Red (All Day), James Sheehan
3. Lake-Breeze Def Careful-Red (Defiant), Bonnie Van Dyk
4. Sorg-Land Redneck Party-Red (Redneck-Red), Taylor & Kelsey Riedel
5. Stranshome B Afinity-Red-ET (Barbwire-Red), Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky
6. Moon-Hill Lebron Hattie-Red (Lebron-Red), Emily Frederickson


Summer Yearling (5)

1. Fier-View Ar Sunray-Red-TW (Armani), Fier-View Holsteins
2. Apple-Acres Abso Maisie-Red (Absolute-Red), Kayla, Joshua, Jacob & Daniel Brown
3. Intrigue Action Karmel-Red (Action-Red), Gene Schmidt
4. DQ-Gode Rdnk Starkis-Red-ET (Redneck-Red), Craig Gode
5. Artimus Apple Addition-Red (Addiction-P-Red), Triple A Syndicate


Spring Yearling (6)

1. Strans-Jen-D A Twist-Red-ET (Armani), Reid Stransky & Jeni Dingbaum-Varo
2. Wallmac Hztr Hop Mia-Red-ET (Heztry), Arnold, Ashley & Andrew Gruenes
3. Ofski Axford Snap-Red (Axford-Red), Derek Thompson
4. Rollingriver-KM Eloise-Red (Redlou-Red), Eric Otte
5. Firstglance Ducati Dora-Red (Ducati-Red), Juliette Albrecht & Marisa Hawley


Winter Yearling (5)

1. Ms Stranshome Koleen-Red-ET (Armani), Anthony Kohls
2. Willows-Edge Real Mink-Red (Reality-Red), Bonnie Van Dyk
3. Kath-Kove Sheza Heztry-Red (Heztry), Kath-Kove Holsteins
4. Holbric Spa Jolly-Red (Spa), Curtis, Evelyn & Agnes Griffin
5. Kevlor-Acre Jordn Janna-Red (Destry), Kelsey Buss


Fall Yearling (1)

1. Schillview Olympian Lia-Red (Olympian), Michael & Karen Schiller and Karla Smieja


Milking Yearling (1)

1. Jo-Clar Secure Goldie-Red (Secure), Jason Deiss & Philip Heydmann


Junior 2-Year-Old (6)

1. Willows-Edge AB Louisa-Red (Absolute-Red), Willows Edge Holsteins
2. Flower-Brook Aslt Candy-Red (Absolute-Red), Andrew Stuewe
3. SL-Acres Advenagouslips-Red (Advent-Red), Jacob Schaefer & Quentin Scott
4. Demmers Absolute Mara-Red (Absolute-Red), Demmer Farms
5. Ryan-Vu Acme Moonshine-Red (Acme), Jacob Schaefer & Quentin Scott
6. Vanderham Absolut Abbe-Red (Absolute-Red), Vanderham Dairy


Senior 2-Year-Old (5)

1. Jerland SH RB Natane-Red-ET (Redburst-Red), Nicholas, Katherine & Clara Thompson
2. Stranshome Heztry Nali-Red (Destry), Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky
3. Vanderham D Sedona-5-Red-ET (Debonair), Vanderham Dairy
4. Willows-Edge AB Taco-Red (Absolute-Red), Hendrik Van Dyk
5. Librae Ladd Kay-Red (Ladd P-Red-ET), Ryan & Cletus Bass


Junior 3-Year-Old (4)

1. Esperanza-CC LD Shakira-Red (Ladd-P-Red), Hope Tanner & Peyton Morrison
2. Willows-Edge Des Matrix-Red (Destry), Bonnie Van Dyk
3. Raylore Redburst Taffy-Red (Redburst-Red), Alan Dykshorn & Holly Tuman
4. Fox Creek Colt Cleo-Red (Colt-P-Red), Alan Dykshorn


Senior 3-Year-Old (4)

1. Mahoney Destry Rae-Red (Destry), Shelby Mahoney
2. Ms Kulp Terra RB Val-Red-ET (Redburst-Red), Arnold, Ashley & Andrew Gruenes
3. SDDotte Starburst 3466-Red (Redburst-Red), Square Deal Dairy
4. MS Al-Shar SDG Esme-Red-ET (Destry), Troy & Darin Zoellner


4-Year-Old (4)

1. Greenlea Advent AE-Red-ET (Advent-Red), Steven & Debra Heuer and Alan Dykshorn
2. Raylore Shaq Tequila-Red-ET (Shaquille), Loren, Laura, Luke, Lana & Elizabeth Olson
3. Willowlea-CW S Advent-Red-ET (Advent-Red), Chuck Will
4. Raylore Shaq Tinsel-Red-ET (Shaquille), Loren, Laura, Luke, Lana & Elizabeth Olson


6-Year-Old & Older Cow (1)

1. Raylore Con Trillium-Red-ET (Contender-Red), Loren, Laura, Luke, Lana & Elizabeth Olson


125,000 Lb Cow (2)

1. Jen-D Devil Tiffany-Red (Red Devil-Red), Reid Stransky & Jeni Dingbaum-Varo
2. Ja-Knoll Redman Rally-Red (Redman-Red), Ryan Griffin


Senior Best Three Females (2)

1. Willows Edge Holsteins
2. Raylore Holsteins


Produce of Dam (1)

1. Raylore Holsteins






error: Content is protected !!