Minnesota State Fair Red & White Show 2015
September 1st, 2015 @ St. Paul, MN
Lynn Harbaugh, WIComplete Image Galleries are now available for the Minnesota State Fair Red & White Show for you to view, share & purchase photos. Judge Lynn Harbaugh, WI chose Rokey-Benfer R Cutie-Red-ET as his Grand Champion at the 2015 Minnesota State Fair Red & White Show.Minnesota State Fair Red & White Show 2015
Complete Image Galleries are now available for the Minnesota State Fair Red & White Show for you to view, share & purchase photos.
Grand Champions
Grand Champion
Rokey-Benfer R Cutie-Red-ET (Redman), Milksource, WI-Senior 3 Year Old
Reserve Grand Champion
Miss Alabama-Red-ET (Advent), Reid Stranksy & Westcoast, MN-2nd Senior 3 Year Old
HM Grand Champion
Jen-D Devil Tiffany-Red (Devil), Reid Stransky & Jeni Dingbaum, MN-125,000 Pound Cow
Senior Champions
Senior Champion
Jen-D Devil Tiffany-Red (Red Devil), 1st Place 125,000lb Cow, Reid Stransky & Jeni Dingbaum, MN
Reserve Senior Champion
Cleland Absoulute Coleen-Red (Absolute-Red), 1st 5 Year Old, Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN
Honorable Mention Senior Champion: New-Star Adv Hillary-Red (Advent), 1st Aged Cow, Jennifer Abbey & Katie Huhe, IA
Junior Show Senior & Grand Champions
Junior Show Grand and Senior Champion
New-Star Adv Hillary-Red (Advent), 1st Aged Cow Jennifer, Abbey & Katie Huhe, IA
Junior Show Reserve Grand and Reserve Senior Champion: Hydeaway A Tashli 84-Red (Advent), 4th Senior 3 Year Old, Jacob Schaefer & Quentin Scott, MN
Intermediate Champion
Intermediate Champion
Rokey-Benfer R Cutie-Red-ET (Redman), Milksource, WI-Senior 3 Year Old
Reserve Intermediate Champion
Miss Alabama-Red-ET (Advent), Reid Stranksy & Westcoast, MN-2nd Senior 3 Year Old
HM Intermediate Champion
MS Roll-N-View Althea-Red-ET (Special Effect P), Milksource, WI-Junior 2 Year Old
Junior Champion
Junior Champion
Siemers Defnt Great-Red-ET (Defiant), C, J, J, J, C & L Siemers, WI-Winter Yearling
Reserve Junior Champion
Siemers Hvz Jubilina-Red-ET (Hvezda), C, J, J, J, C & L Siemers,WI-Fall Calf
HM Junior Champion
Duckett Secure Lily-Red-ET (Secure), Melissa Sprecher, WI-Summer Yearling
Junior Show Junior Champion
Junior Show Junior Champion
Siemers Hvz Jubilina-Red-ET (Hvezda), C, J, J, J, C & L Siemers,WI-Fall Calf
Junior Show Reserve Junior Champion
Duckett Secure Lily-Red-ET (Secure), Melissa Sprecher, WI-Summer Yearling
Junior Show HM Junior Champion
Siemers Defiant Reba-Red (Defiant), 2nd Spring Yearling, C, J, J, J, C & L Siemers, WI
Spring Calves (6)
1. Siemers About Greta-Red (Mr All About It), C, J, J, J, C & L Siemers, WI
2. Dorsland Talula-Red (Alta1stClass), Wide Open Holsteins & Highlife-LP Farms, WI
3. Styleview Lustageous-Red (Debonair), Michael & Julianne Myhre, MN
4. Oakfield Ms Spledid-Red (Armani), Arnold T Ashely L & Andrew J Gruenes, MN
5. Styleview Burst Lizzy (Redburst), Michael & Julianne Myhre, MN
Winter Calf (11)
1. Terra-Mccree Caelan P-Red (Malone-Red), Tyler Endres & Christian Cunningham, WI
2. Apple C Cranberry-Red-ET (Redburst-Red), Deaver, Dymentholm & Unique, WI, ON
3. Willows-Edge Real Mink-Red (Reality-Red), Bonnie Van Dyk, WI
4. Ms Stranshome Koleen-Red-ET (Armani), Anthony Jay Kohls, MN
5. Al-Shar-SDG RB Evonna-Red (Redburst-Red), Troy & Darin Zoellner & James Vierhout, SD
Fall Calves (7)
1. Siemers HVZ Jubilina-Red (Hvezda), C, J, J, J, C & L Siemers, WI
2. Ms Stranshome Timber-Red (Barbwire-Red), Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN
3. Schillview Olympian Lia-Red (Olympian), Michael & Karen Schiller, MN
4. Ms Stranshome Tango-Red (Barbwire), Arnold, Ashley & Andrew Gruenes, MN
5. Jo-Clar Secure Goldie-Red (Secure), Jason Deiss & Phillip Heydmann, MN
Summer Yearling (7)
1. Duckett Secure Lilly-Red-ET (Secure), Melissa Sprecher, WI
2. Stranshome B Sandra-Red (Barbwire), Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN
3. SL-Acres Advenagouslips-Red (Advent), Jacob Schaefer & Quentin Scott, MN
4. Whittier-CF Lily-Red-ET (Larson), Arnold, Ashley & Andrew Gruenes, MN
5. Ryan-Vu Acme Moonshine-Red (Acme), Kayla, Joshua, Jacob & Daniel Brown, MN
Spring Yearling (11)
1. Rietben T Copper-Red (Toppi), Rietveld & Graisson Schmidt, WI
2. Siemers Defiant Reba-Red (Defiant), Siemers Holstein Farms, Inc., WI
3. Willows-Edge AB Louisa-Red (Absolute), Hendrik Van Dyk, WI
4. Oakfield ABS Emelia-Red-ET (Absolute), John Diersen, MN
5. Greenlea Sher Mageta-Red-ET (Magenta), Arnold, Ashley & Andrew Gruene, MN
Winter Yearling (5)
1. Siemers Defnt Great-Red-ET (Defiant), C, J, J, J, C & L Siemers, WI
2. Pierstein Ladd P Tempete-Red (Ladd P), Alyson Philips, TX
3. Macland ABS Juliet-Red (Absolute), Arnold, Ashley & Andrew Gruenes, MN
4. Holmgren Contender June-Red (Contender), John & Rachael Holmgren, MN
5. Kevlor-Acre Jrdan Josie-Red (Destry), Kelsey Buss, MN
Fall Yearling (5)
1. Inspired Doncha Miss Me-Red (Barbwire), Hannah Nelson, WI
2. Four-Hills D Jesslyn-Red-ET (Destry), Garrison Schmidt & Highlife-LP Farms, WI
3. Utag Contd 561 Glam-Red-ET (Contender), Jerry Muzzy, MN
4. Flower-Brook Gidget-Red-ET (Advent), Andrew Stuewe, MN
5. Jerland SH RB Natane-Red-ET (Redburst), Nicholas Katherine & Clara Thompson, MN
Junior Best 3 Females
1. Siemers Holsteins, WI
2. Flower-Brook Holsteins, MN
3. Styleview- Mike & Julianne Myhre, MN
Dry Cow (1)
1. Willolea Aaron Cleo-Red (Aaron), Willolea Holsteins, MN
Milking Yearling (4)
1 & BU Flower-Brook Ginelle-Red (Contender), Andrew Stuewe, MN
2. Flower-Brook Hazel-Red (Action), Andrew Stuewe, MN
3. Librae Ladd Kay-Red (Ladd P), Heather Cook, WI
4. Pamprd-Acres SE Fir-Red (Effect P), Aaron Houdek, MN
Junior 2 Year Old (11)
1 & BU. Ms Roll-N-Vew Althea-Red (Effect P), Milk Source Genetics, WI
2. Strans-Jen-D Des Topper-Red (Destry), Reid Stranksy & Jeni Dingbaum, MN
3. Flower-Brook Gianne-Red (Contender), Andrew Stuewe, MN
4. Willows-Edge Des Matrix-Red (Destry), Bonnie Van Dyk, WI
5. M-W-D Action Sierra-Red-TW (Action), Andrew Stuewe & Milky-Way Dairy, MN
Senior 2 Year Old (5)
1 & BU. Heatherstone Rhinestone-Red (Always Red), Chase Holschbach, WI
2. Cleland Cntndr Aliya-Red (Contenter), Jason Cleland, WI
3. Ms Al-Shar SDG Esme Red (Destry), Troy & Darin Zoellner & James Vierhout, SD
4. Rollingriver Hawaii-Red (Adventure), Mikel & Daniel Brasch, MN
5. Styleview Lipshine-Red (Advent), Michael & Julianne Myhre, MN
Junior 3 Year Old (6)
1 & BU. Rosedale Eye Candy-Red (Absolute), Jenna Langer, WI
2. SL-Acres Red Lou Firefly-Red (Redlou), Jacob Schaefer & Quentin Scott, MN
3. Sunny-Views Brooke-Red (Kite), Rick Frozene, WI
4. Vanderham Pic Skittles-Red (Picolo), Vanderham Dairy, SD
5. Willolea-CW S Advent Red (Advent), Chuck Will, MN
Senior 3 Year Old (4)
1 & BU Rockey-Benfer R Cutie-Red (Redman), Milk Source, WI
2. Miss Alabama Red (Advent), Reid Stransky & Westcoast Holsteins, MN & BC
3. Greenlea Ad AE-Red (Advent), Steven & Debra Heuer & Alan Dykshorn, IA
4. Hydeaway A Tashli 84-Red (Advent), Jacob Schaefer & Quentin Scott, MN
4 Year Old (2)
1. Jerland SH Gwennyth-Red (Destry), Anthony Kohls, MN
2. Willows-Edge Moscato-Red (Talent), Claire Van Dyk, WI
5 Year Old (3)
1 & BU Cleland Absolute Coleen-Red (Absolute), Joseph, Zach, Jerome & Darin Stransky, MN
2. SRP Destry Frolic-Red (Destry), John & Rachael Holmgren, MN
3. Northwind Destry Lisa-Red (Destry), James, Lynette, Cheryl & Scott Miller, MN
Aged Cow (3)
1. New-Star Adv Hillary-Red (Advent), Jennifer Abbey & Kaite Huhe, IA
2. RSC-CH Advent Rene-Re (Advent), Andrew Stuewe & Hulstein Brother, Inc., MN
3. Willows-Edge Ad Melt-Red (Advent), Bonnie Van Dyk, WI
125,000lb Cow (1)
1. Jen-D Devil Tiffany-Red (Red Devil), Reid Stransky & Jeni Dingbaum, MN
Best Three Females (4)
1. Willows-Edge Holsteins, WI
2. Flower-Brook Holsteins, MN
3. Willolea Holsteins, MN
Produce of Dam (3)
1. Flower-Brook Holsteins, MN
2. Willolea Holsteins, MN
3. Styleview, MN
Premier Breeder & Exhibitor
Flower-Brook Holsteins, MN