Shows and Sales Results

Minnesota State Fair Guernsey Show 2016
DATE: August 30th, 2016
LOCATION: St. Paul, MN
JUDGE: Julie Hemp, IL
HEAD SHOWN: 48 Head





Junior Champion

Junior Champion
Milk Jugs Spider Cutie Pie (Spider), 1st Fall Yearling, Down & Dirty Cattle Co., MN

Reserve Junior Champion
Knapps Primetime Jackie (Primetime), 1st Summer Yearling, Eric Lang, IA

HM Junior Champion
PA Farms Aaron CC n Pepper-ET (Aaron), 1st Fall Calf, Fritsche Farms, MN

 


Intermediate Champion

Intermediate Champion
Maplehurst Gary Rosetta (Gary), 1st Jr 2 Year Old, Down & Dirty Cattle Co., MN

Reserve Intermediate Champion
Whirlwind Acres B Spruce Tree (Blue Spruce), 1st Sr 3 Year Old, Fritsche Farms, MN


Senior & Grand Champion

Senior & Grand Champion
Up The Creek Fames Comet (Fame), 1st 4 Year Old, Up The Creek Farm, MN

Reserve Senior & Reserve Grand Champion
Up The Creek Lyndon Zest (Lyndon), 1st Aged Cow, Up The Creek Farm, MN


Spring Calves (2)

1. Empire Lone Star Honda (Lonestar), Tim & Megan Schrupp, MN
2. PA Farms Siesta Toro Charm (Toro), Fritsche  Sievert, MN


Winter Calves (5)

1. Empire Harleys Fam Harriett-ETV (Fame), Tim & Megan Schrupp, MN
2. Guernsey Grove HP Almost Dawn-ETV (Activate), Duane & Jodi Boyer, WI
3. Up The Creek Shaggys Whitewater-ET (Shaggy), Donna Anderson, MN


Fall Calves (8)

1. PA Farms Aaron CC N Pepper-ET (Aaron), Andrew Fritsche, MN
2. PA Farms Ice Cream (Iceberg), P, M, A & D Fritsche, MN
3. Flambeau Manor S Shakira-TW (Sputnik), Ella Miller, MN


Summer Yearlings (6)

1. Knapps Primetime Jackie (Primetime), Eric Lang, IA
2. Added entry, Chris Himebaugh, MN
3. Up The Creek Hillbilly Callista (Hillbilly), Donna Anderson, MN


Spring Yearlings (4)

1. PA Farms Ice Cricket (Iceberg), Fritsche & Sievert, MN
2. Guernsey Grove HP Dash-ET (Phoenix), James Kern, MN
3. Up The Creek Jester Rowdy (Jester), Duane & Jodi Boyer, WI


Winter Yearlings (3)

1. PA Farms Superman C Spot Run (Superman), Andrew Fritsche, MN
2. Kern Farm CI Kathy (Cinbad), James Kern, MN
3. Majestic Oak Daunte Lucille (Daunte), Kathleen Pierson, MN


Fall Yearlings (3)

1. Milk Jugs Spider Cutie Pie (Spider), Down & Dirty Cattle Co., MN
2. Kern Farm CF Kate (Cinbad), James Kern, MN
3. Phil Aud Legend Classic (Legend), Emily Hellendrung, WI


Junior Best 3 Females (4)

1. Up The Creeek Farm, MN
2, Fritsche Farm, MN
3. Empire Farm, MN
4. Kern Guernsey Farm, MN


Dry Cow (1)

1. Misty Meadows Pixie Princess (Regal), Randy & Kelly Jo Peterson, WI


Junior 2 Year Olds (2)

1. (BU) Maplehurst Gary Rosetta (Garry), Down & Dirty Cattle Co., MN
2. Three Gals Blue Spruces Addie (Blue Spruce), Alissa, Dana & Emily Siemer, MN


Senior 2 Year Olds (4)

1. (BU) Guernsey View Wiis Amy (Grumpy), Ros-Sue-Kim Guernseys, ND
2. Wrightstock Leland Lorna (Leland), Alissa, Dana & Emily Siemer, MN
3. PA Farms Siesta Grumpy Joy (Grumpy), Fritsche & Sievert, MN


Junior 3 Year Olds (2)

1. (BU) Added Entry, Down & Dirty Cattle Co., MN
2. Oat Hill Altanic Kashew (Altanic), Kimberly Olson, MN


Senior 3 Year Olds (2)

1. (BU) Whirlwind Acres B Spruce Tree (Blue Spruce), Arlon Fritsche, MN
2. Bass Val Lynndell Lyndsi-ET (Lynndell), Ryan Bass, WI


4 Year Olds (3)

1. (BU) Up The Creek Fames Comet (Fame), Sonna Anderson, MN
2. Millborne Faria Sherbert Naunce (Toro), Alissa, Dana & Emily Siemer, MN
3. Evergreen Farm Morey Kod (Morey), Julie Klatt, MN


5 Year Olds (1)

1. Misty Meadows HP A Liza Jane-ET (Adacka), Randy Peterson & Donna Anderson, MN


Aged Cows (2)

1. Up The Creek Lyndon Zest (Lyndon), Kevin Anderson, MN
2. Lantz GD Advance Vivian (Advance), Donna Anderson, MN


Best Three Females (4)

1. Up The Creeek Farm, MN
2. Fritsche Farm, MN
3. Misty Meadows, WI
4. Kern Guernsey Farm, MN


Produce of Dam (3)

1. Empire Farm, MN
2. Fritsche Farm, MN
3. Up The Creek Farm, MN






error: Content is protected !!