Shows and Sales Results

Minnesota State Fair Brown Swiss Show 2016
DATE: August 31st, 2016
LOCATION: St. Paul, MN
JUDGE: Nate Goldenburg, TX
HEAD SHOWN: 80 Head





Junior Champion

Junior Champion
Jaden Total Eclipse (Total), 1st Fall Yearling, Hayden Hauschildt, WI

Reserve Junior Champion
Pit Crew Total Talia (Total), 1st Winter Yearling, Pit-Crew Genetics, MN


Intermediate Champion

Intermediate Champion
Rockstar Wunder Calypso (Wunder), 1st Sr 3 Year Old, Rock Star Genetics, MN

Reserve Intermediate Champion
Pit-Crew Durham Trixie (Durham), 1st Jr 2 Year Old, Pit-Crew Genetics, MN


Senior & Grand Champion

Senior & Grand Champion
C&A Sweet Wonderment Ruth (Wonderment), 1st 4 Year Old, Ashley Swenson, MN

Reserve Senior & Reserve Grand Champion
Pit-Crew Legacy Tori-ET (Legacy), 1st Component Merit, Pit-Crew Genetics, MN


Spring Calves (11)

1. Rockstar Formula Birthday (Winning Formula), Holly Tuman, MN
2. R-Plaine B Lincoln (Bosephus), Jon Retzlaff, WI
3. Hobby Stock Trace Bellamy (Trace), Kendra Waldenberger, MN


Winter Calves (11)

1. Sun-Made Elite Neith-ET (Supreme), Leif Thompson, WI
2. Blessing Richard Melinda (Richard), Voegeli & Oliveira, WI
3. Cozy Valley Tanbark Blizzard (Tanbark), Steve Klug & Family, MN


Fall Calves (8)

1. Ourway Seaman Fancy (Seaman), Nathan & Daisy Johnson & Ourway Holsteins, MN
2. Siegerts Braiden Sheena (Braiden), Coltin, Morgan, Claytin & Mady Wingert, MN
3. Sunrise Hill Cartel Licorice (Cartel), Taylor & Parker Schwarze, MN


Summer Yearlings (7)

1. Cali 100 PV Tanbark Funtime (Tanbark), Paulson & Oliveira, WI
2. Ros-Sue-Kle Valorie (Durham), Ross & Sue Kleingartner, ND
3. Cutting Edge ST Gabbie (Streamline), hayden Hauschildt, WI


Spring Yearlings (8)

1. Pit-Crew Total Kiara (Total), Pit-Crew Genetics, MN
2. TCC Durham Molly (Durham), Bethany Bauer, MN
3. Fje-Mar D Delux Felishal (Double Deluxe), Mikayla Erf, MN


Winter Yearlings (5)

1. Pit Crew Total Talia (Total), Pit Crew Genetics, MN
2. TCC Durham Dolly OCS (Durham), Bethany Bauer, MN
3. Jo-Dee Pepper Spray (Cayenne Pepper), Dana Johnson, MN


Fall Yearlings (5)

1. Jaden Total Eclipse (Total), Hayden Hauschildt, WI
2. Sunrise Hill Twilight Luthien (Twilight), Parker & Taylor Schwarse, MN
3. Sunburst Carter Skittles (Carter), Mikayla Erf, MN


Junior 2 Year Olds (4)

1. Pit-Crew Durham Trixie (Durham), Pit-Crew Genetics, MN
2. Curvecrest Durham Cheerios (Durham), Mikayla Erf, MN
3. Banowetz Braiden Leta (Braiden), Brody Olson, MN


Senior 2 Year Olds (7)

1. Jaden Carter Elegance (Carter), Kali Schaar, WI
2. Olsons Jus Tessa Tipsy (Justice), Olsons Dairy, MN
3. Daveco Pepper Bingo (Cayenne Pepper), Jill Cowles, WI


Junior 3 Year Olds (3)

1. Pit-Crew Thor Karmel (Thor), Pit Crew Genetics, MN
2. Cozy Valley Whiskey Haze (Whiskey), Steve Klug & Family, MN
3. Pit Crew Wonder Prada-ET (Wonderment), Aaron & Juliette Albrecht, MN


Senior 3 Year Olds (3)

1. Rockstar Wunder Calypso (Wunder), Rockstar Genetics, MN
2. Double W Pepp Clara (Cayenne Pepper), R-John Holsteins, Voegeli & Paulson, WI
3. Pit-Crew Brook Tali-ET (Brookings), Pit-Crew Genetics, MN


4 Year Olds (3)

1. C&A Sweet Wonderment Ruth (Wonderment), Ashley Swenson, MN
2. Pit-Crew Zeus Pippa (Zeus), Pit-Crew Genetics, MN
3. Curvecrest Dally Sunshine (Dally), Kristin Erf, MN


5 Year Olds (1)

1. Arthurst Supreme Sweetie (Supreme), Arthurst Farm, MN


Aged Cows (2)

1. Pit-Crew Zeus Tiara (Zeus), Pit-Crew Genetics, MN
2. Breezy Willows Jenna Jean (Mojo), Olson Dairy, MN


Component Merit Cows (2)

1. Pit-Crew Legacy Tori-ET (Legacy), Pit-Crew Genetics, MN
2. IE Olsons Rickys Senator Rosie (Senator), Olson Dairy, MN






error: Content is protected !!