Shows and Sales Results

Minnesota State Fair Brown Swiss Show 2015
DATE: September 2nd, 2015
LOCATION: St. Paul, MN
JUDGE: Steve Armbruster, WI






Complete Image Galleries are now available for you to view, share & purchase photos from the Minnesota State Fair Brown Swiss Show.

MN State Fair Brown Swiss Heifers
MN State Fair Brown Swiss Cows


Grand Champion

Grand Champion
Pit-Crew Wonder Pizazz-ET (Wonderment), Pit Crew Genetics, MN-5 Year Old

Reserve Grand Champion
G&A Sweet Wonderment Ruth (Wonderment), Ashley Swenson, MN-Junior 3 Year Old

HM Grand Champion
BMG Luck Be A Lady (Brookings), Blue Mountain Genetics, MN-Senior 3 Year Old


Senior Champion

Senior Champion
Pit-Crew Wonder Pizazz-ET (Wonderment), Pit Crew Genetics, MN-5 Year Old

Reserve Senior Champion
Cozy Valley Wonderment Demi (Wonderment), Matthew Klug, MN-4 Year Old

HM Senior Champion
Olsons Map Mags Mimosa (Map), Olson Dairy, MN-2nd 5 Year Old


Intermediate Champion

Intermediate Champion
G&A Sweet Wonderment Ruth (Wonderment), Ashley Swenson, MN-Junior 3 Year Old

Reserve Intermediate Champion
BMG Luck Be A Lady (Brookings), Blue Mountain Genetics, MN-Senior 3 Year Old


Junior Champion

Junior Champion
Pit-Crew Tanbark Koko (Tanbark), Pit Crew Genetics, MN-Summer Yearling

Reserve Junior Champion
Cutting Edge T Tracy-ET (Total), Overstreet Dairy, WI-Fall Yearling

HM Junior Champion
Logan Valley Flashing Lights (Flash), Aaron Johnson, WI-Winter Calf


Spring Calves (9)
  1. Towpath Kingpin Faith (Kingpin), Mathew Pacheco, WI
    2. Blessing Thunder Tracy (Thunder), Suton & Dakota Paulson, WI
    3. Pit Crew Total Kiara (Total), Pit Crew Genetics, MN
    4. Daveco Nelgor Forever-ET (Nelgor), David Cowles, WI
    5. Jaden Durham Dimple (Durham), Hayden Hauschildt, WI
    6. TCC Durham Molly (Durham), Bethany Bauer, MN

Winter Calves (11)
  1. Logan Valley Flashing Star (Flash), Aaron Johnson, WI
    2. Top Acres HP B Wizer-ETV (Bonanza), Voegeli & Olivera, WI
    3. Pit-Crew Total Talia (Total), Pit-Crew Genetics, WI
    4. Jaden Thor Noel-ET (Thor), Hayden Hauschildt, WI
    5. VoGrin Supreme Stolen Kiss-ET (Supreme), Tammy Voegeli, WI
    6. TCC Durham Dolly OCS (Durham), Bethany Bauer, MN

Fall Calves (13)
  1. Top Acres QS Grand Wifi-ET (Grandslam), Danielle Pacheco, WI
    2. Jaden Total Eclipse (T0tal), Hayden Hauschildt, WI
    3.  Crystal Ball BO Cookie (Bosephus), Lance Nelson & Jolene Schmitz, MN
    4. Arthurst Brookings Dust (Brookings), Arthurst Farm, MN
    5. SVP Durham Carla (Durham), Chandler Benning, MN
    6. Olson Tanbark Tessa Timothy (Tanbark), Olson Dairy, MN

Summer Yearlings (8)
  1. Pit Crew Tanbark Koko (Tanbark), PitCrew Genetics, MN
    2. Rockstar Braden Firecracker (Braiden), Rockstar Genetics, MN
    3. Pit-Crew Durham  Tyra (Durham), Pit Crew Genetics, MN
    4. Jaden Total Chaos (Total), Hayden Hauschildt, WI
    5.  Arthurst CH Pepper Nia (Chilli Pepper), Double W Dairy, CO
    6. SVP Valor Cuddles (Valor), Trevor Tuman, MN

Spring Yearling (4)
  1. Pit-Crew Durham Trixie (Durham), Pit Crew Genetics, MN
    2. Cali 100 Flash Jody-ET (Flash), Voegeli & Olivera, WI
    3. JMD DES Ricki (Destinate), Calvin Benning, MN
    4. Amber Rae Cadence 2116 (Cadence), Chandler Benning, MN

Winter Yearling (4)
  1. VoGrin Renegade Why Not Me (Java), Voegeli & Olivera, WI
    2. Siegerts Braiden Wammy (Braiden),  Olson Dairy
    3. Rolling Knolls Pepper Cruz (Chilli Pepper), Scott & Ashley Schugel, MN
    4. Breeze Bosephus Charm (Bosephus), Aaron Albrecht, MN

Fall Yearlings (5)
  1. Cutting Edge T Tracy-ET (Total), Overstreet Dairy, WI
    2. Arthurst Nemo Eddy-ET (Nemo), Tanner Sommers, MN
    3. Arthurst RH Nemo Suzetta-ET (Nemo), Arthurst Farm & Wencil Pronek, MN
    4. Olsons Just Tessa Tipsy (Justice), Leslie Olson, MN
    5. IE Willow Wells B Charity (Bosephus), Heather Cook, WI

MN Brown Swiss Futurity (1)
  1. Pit Crew Thor Karmel (Thor), Pit Crew Genetics, MN

Junior 2 Year Olds (9)
  1. Pit Crew Thor Karmel (Thor), Pit Crew Genetics, MN
    2. Curvecrest DD Alpha-TW (Double Dare), Kathy Erf, MN
    3. Sunnyisle Sun Vigor Trick (Vigor), Darrel Klug, MN
    4. T0-Bran Legacy Lynn (Legacy), Kevin Eggink, MN
    5. Sun-Made Dally Trickle (Dally), VirKar J Swiss
    6. Curvecrest DD Amega-TW (Double Dare), Kristin Erf, MN

Senior 2 Year Old (4)
  1. VoGrin Pepper Woodsy OCS (Cayenne Pepper), Voegeli & Olivera, WI
    2. Browns Garnets Garlic-ET (Starbuck), Fjel-Mar Dairy, MN
    3. Olsons Bro Mon Mesa (Brookings), Bethany Bauer, MN
    4. Cutting Edge B Candy-ET (Bonanza), Aaron Albrecht, MN

Junior 3 Year Olds (9)
  1. G&A Sweet Wonderment Ruth (Wonderment), Ashley Swenson, MN
    2. Daveco Vigor Firework-ET (Vigor), Jill Cowles, WI
    3. Pit-Crew Brookings Tulip (Brookings), Pit-Crew Genetics, MN
    4. Curvecrest Dally Sunshine (Dally), Kristin Erf, MN
    5. Pit-Crew Zeus Pippa (Zeus), Pit Crew Genetics, MN
    6. Daveco Impact Francine-ET (Favre), Dave Cowles, WI

Senior 3 Year Olds (5)
  1. BMG Luck Be A Lady (Brookings) , Blue Mountain Genetics, MN
    2. Jaden Daredevil Pilot (Pilot), Hayden Hauschildt
    3. Maverick Zeus Sassy-ET (Zeus), Brady Engquist, MN
    4. North Creek M Cameo (Manchester), Michael & Cassandra Beltz, MN
    5. Arthurst Glandslam Deb (Grandslam), Sprengeler, MN

4 Year Olds (4)
  1. Cozy Valley Wonderment Demi (Wonderment), Matthew Klug, MN
    2. Pit-Crew Zeus Taboo (Zeus), Pit-Crew Genetics, MN
    3. Pit-Crew Wonder KitKat (Wonderment), Pit-Crew Genetics, MN
    4.Arthurst Titanium Filly (Titanium), Arthurst Farm, Schmidt & Zellman, MN

5 Year Olds (7)
  1. Pit Crew Wonder Pizazz-ET (Wonderment), Pit Crew Genetics, MN
    2. Olsons Map Mags Mimosa (Map), Olson Dairy, MN
    3. Harts Lady Lust-ET (Wonderment), Blue Mountain Genetics, MN
    4. Rainbow Hills August Shazam (August), Arthurst Farm, Wencil Pronek, MN
    5. R&S Type-Wise Jizelle (Rhythm), Meredith Hayes, MN
    6. Lost-Elm Prestige Trina (Prestige), Arthurst Farm & Wencil Pronek, MN

Aged Cows (3)

1. Pit-Crew  Zeus Tiara-ET (Zeus), Pit Crew Genetics, MN
2. Arthurst Diablo Caillat (Diablo), Arthurst Farm, MN
3. Arthurst Wonderment Feliz (Wonderment), Ashley Schugel, MN


Component Merit Cow (1)

1. IE Olsons Rickys Senator Rosie, Olson Dairy, MN