Shows and Sales Results

Minnesota State Fair Ayrshire Show 2016
DATE: August 30th, 2016 at 10AM
LOCATION: St. Paul, MN
JUDGE: Chris Lahmers, OH
HEAD SHOWN: 67 head





Complete Image Galleries

Complete Image Galleries are now available for you to view, share and purchase photos from the Minnesota State Fair Ayrshire Show.


Show Sponsors

The Minnesota State Fair Ayrshire Show 2016 will be held Tuesday August 30th at 10AM in St. Paul, MN. Cowsmopolitan will be on-hand, providing coverage of the show thanks to:
Minnesota State Ayrshire Breeders
Good Vue Ayrshires

See More Cowsmo Coverage of the Minnesota State Fair

 

Minnesota Ayrshire Breeders, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Ayrshire Show


Minnesota Ayrshire Breeders, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Ayrshire Show

Good Vue Ayrshires, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Ayrshire Show


Good Vue Ayrshires, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Ayrshire Show


Senior & Grand Champion - Open Show

Senior & Grand Champion – Open Show
Bear Ayr Burdette Ray (Burdette), 1st 4-year-old, Jason Steinlage & Tony Kohls

Reserve Senior & Reserve Grand Champion – Open Show
Bonert Regina Coeli (Lochniver), 2nd 4-year-old, Matt Bonert, David Koss & Eric L

HM Grand Champion – Open Show
Yellow Briar Jewel 3 (Free Beer), 1st senior 3-year-old, Sydney Kleingartner


Senior & Grand Champion - Junior Show

Senior & Grand Champion – Junior Show
Yellow Briar Jewel 3 (Free Beer), 1st senior 3-year-old, Sydney Kleingartner

Reserve Senior & Reserve Grand Champion – Junior Show
Good-Vue Burdette Geneva (Burdette), 1st junior 3-year-old, Matthew & Steven Hanson

HM Senior & Grand Champion – Junior Show
Starlight-Acres Edge Cinabun (Edge), 4th 4-year-old, Sydney Kleingartner


Intermediate Champion

Intermediate Champion
Yellow Briar Jewel 3 (Free Beer), 1st senior 3-year-old, Sydney Kleingartner

Reserve Intermediate Champion
Good-Vue Burdettes Goodtime (Burdette), 2nd senior 3-year-old, Matthew & Steven Hanson

HM Intermediate Champion
Onword Lazy M Distinct Arrow (Distinction), 1st junior 2-year-old, Tyler Boyer & Mackenzie Ullmer


Junior Champion - Junior Show

Junior Champion – Junior Show
Mackinson Burdette Dynamite-ET (Burdette), 2nd fall calf, Down & Dirty Cattle Co.

Reserve Junior Champion – Junior Show
7-AYR-S Pringles (Doublewhammy), 2nd winter yearling, Morgan Wingert

HM Junior Champion – Junior Show
Cool-Ayr Burdette Raspberry (Burdette), 3rd winter yearling, Calli Coolidge


Junior Champion - Open Show

Junior Champion – Open Show
Stillmore Gently Ina (Gentleman), 1st summer yearling, Steve Searles

Reserve Junior Champion – Open Show
Good-Vue Dempsey Gizel (Dempsey), 1st fall calf, Matthew & Steven Hanson

HM Junior Champion – Open Show
Mackinson Burdette Dynamite-ET (Burdette), 2nd fall calf, Down & Dirty Cattle Co.


Spring Calf (9)

1. Stillmore BBK Shataya (Kellogg), Steve Searles
2. Domarc Ashley (Dixon), Douglas Petzel
3. Sathre Julians Alaskan Jubilee (Alaska), Cristy Sathre
4. Stillmore Duce Irene (Deuce), Steve Searles
5. Good-Vue Dempsey Corona (Dempsey), M, L, D, M & S Hanson
6. SL-Acres Showstar Isabelle (Showstar), Starlight Acres


Winter Calf (5)

1. Bar-Vue D Barloe (Dempsey), Irrthum Farm, Inc.
2. Misty-Boy G String-ET (Gibbs), Tyler Boyer & Monica Schwittay
3. 7-AYR-S Freebeer & Funyuns (Free Beer), Morgan Wingert
4. Forest-Park Burdette Hallie (Burdette), Robert Fasbender
5. JM Dairy 2168 (Double Barrel), John Miller


Fall Calf (4)

1. Good-Vue Dempsey Gizel (Dempsey), Matthew & Steven Hanson
2. Mackinson Burdette Dynamite-ET (Burdette), Down & Dirty Cattle Co.
3. HI-AYR-View Dreamer Aleah (Dreamer), Coltin & Morgan Wingert
4. CloverKey Double River (Doublewhammy), Dale & Serenity Hetke


Summer Yearling (7)

1. Stillmore Gently Ina (Gentleman), Steve Searles
2. Yellow Briar Parakeet (Free Beer), Tyler Boyer & Monica Schwittay
3. Ros-Sue-Kle Prime Aurora (Prime), Ross & Sue Kleingartner
4. Bar-Vue Butch Lexy (Butch), Irrthum Farm, Inc.
5. Sweet Dreams Hop (Joey), Heather & Jason Raths
6. Grand-View HP Homerun Comic (Homerun), Joel, Jillian & Janell Koch


Spring Yearling (5)

1. Misty-Boy Gibbs Sapphire-ET (Gibbs), Tyler Boyer & Monica Schwittay
2. Ros-Sue-Kle Sweet Caroline (Prime), Ross & Sue Kleingartner
3. Stillmore Dream Milena (Dreamer), Steve Searles
4. De La Plaine Poker Pinata-ET (Poker), Austin Raymond
5. Elm-Hollow Homerun Andie (Homerun), Kyle Tews


Winter Yearling (6)

1. Yellow Briar Sally Ann (Purity), Steve Searles
2. 7-AYR-S Pringles (Doublewhammy), Morgan Wingert
3. Cool-Ayr Burdette Raspberry (Burdette), Calli Coolidge
4. Bar-Vue Butch Ziggy (Butch), Irrthum Farm, Inc.
5. New-Vue Burdette Brown Sugar (Burdette), Elinor Opitz
6. Maple-AYR Bendig’s Jozee (Bendig), Joel, Jillian & Janell Koch


Fall Yearling (6)

1. Maple-Ayr Dream Fancy (Dreamer), Steve Searles
2. Forest-Park Rayanna (Berkley), Coltin & Morgan Wingert
3. Grand-View HP Real Dutch-ET (Reality), Austin Raymond
4. Sathre Dempsey Lucey (Dempsey), Cristy Sathre
5. Sathre Distinction Greenlee (Distinction), Cristy Sathre
6. JM Dairy 2004 (Brazil), John Miller


Junior Best Three (3)

1. Steve Searles
2. Irrthum Farm, Inc.
3. 7-AYR-S Farm

 


Milking Yearling (1)

1. Northern Lites Rockstar Candy (Rockstar), Bruce & Natalie Wood


Junior 2-Year-Old (4)

1. Onword Lazy M Distinct Arrow (Distinction), Tyler Boyer & Mackenzie Ullmer
2. Sathre Dempsey Savanah (Dempsey), Cristy Sathre
3. SL-Acres Homerun ItsOuttaHere (Homerun), Starlight Acres
4. Stillmore Real Maserati-ET (Reality), Steve Searles


Senior 2-Year-Old (2)

1. Yellow Briar Sally Sue (Gentleman), Steve Searles
2. Forest-Park Burdette Zoesha (Burdette), Austin Raymond


Junior 3-Year-Old (2)

1. Good-Vue Burdette Geneva (Burdette), Matthew & Steven Hanson
2. Sweet Dreams Echo (Joey), Heather & Jason Raths


Senior 3-Year-Old (3)

1. Yellow Briar Jewel 3 (Free Beer), Sydney Kleingartner
2. Good-Vue Burdettes Goodtime (Burdette), Matthew & Steven Hanson
3. Bar-Vue OB Vanna (Oblique), Irrthum Farm, Inc.


4-Year-Old (6)

1. Bear Ayr Burdette Ray (Burdette), Jason Steinlage & Tony Kohls
2. Bonert Regina Coeli (Lochniver), Matt Bonert, David Koss & Eric L
3. Grand-View Burdette Rita (Burdette), Tim Busch & Mary Mackinson
4. Starlight-Acres Edge Cinabun (Edge), Sydney Kleingartner
5. Yellow Briar Ham Poppy (Hammer), Dale Rupprecht


5-Year-Old (4)

1. Sathre Burdette Lily (Burdette), Cristy Sathre
2. Good-Vue Burdette Cherry (Burdette), M, L, D, M & S Hanson
3. Good-Vue Pokers Chenise (Poker), M, L, D, M & S Hanson
4. Forest-Park Burdette Bracelet (Burdette), Tyler Boyer & Mackenzie Ullmer


6-Year-Old & Older (3)

1. Sathre Reality Shelby (Reality), Cristy Sathre
2. D-Funk Asa Jill (Asa), Austin Raymond
3. Good-Vue Pokers Glimmer (Poker), M, L, D, M & S Hanson


Best Three Females

1. Good-Vue Ayrshires
2. Sathre Farms
3. Irrthum Farm, Inc.


Produce of Dam

1. Good-Vue Ayrshires
2. Stillmore Cattle Co
3. Sathre Ayrshires
4. Irrthum Farm, Inc.


1 2




error: Content is protected !!