Shows and Sales Results

Minnesota State Fair Ayrshire Show 2014
DATE: Aug 26, 2014
LOCATION: St. Paul, MN
JUDGE: Chris McCullough, WI
HEAD SHOWN: 56





Junior Champions

Junior Champion
Stein-Bush Reality Dazzle (Reality), 1st Fall Yearling, Designer Genetics, Arlington, WI
Reserve Junior Champion
Good-Vue Burdette Geneva (Burdette), 1st Summer Yearling, Mike & Linda Hanson & Sons, Goodridge, MN


Intermediate Champions

Intermediate Champion
Good-Vue Dream Vanessa (Dreamer), 1st Jr 2 Yr Old, Mike & Linda Hanson & Sons, Goodridge, MN
Reserve Intermediate Champion
Family-Af-Ayr Rem Pepper-ET, 1st Sr 2 Yr Old, Austin Nauman, Norwalk, WI


Senior & Grand Champion

Senior & Grand Champion
Good-Vue Pokers Glimmer (Poker), 1st Aged Cow, Mike & Linda Hanson & Sons, Goodridge, MN
Reserve Senior & Reserve Grand Champion
Good-Vue Pokers Roxi (Poker), 1st 5 Year Old, Mike & Linda Hanson & Sons, Goodridge, MN


Spring Heifers (4)

1.  SL-Acres Homerun ItsOuttaHere (Faucher Homerun), Jacob Schaefer & Quentin Scott, Little Falls, MN
2. Boy-Ayr Homerun Harley (Faucher Homerun), Tyler Boyer, Clintonville, WI
3.  Stillmore Dream Ivanna (Nexus Dreamer), Steve Searles, Pine Island, MN


Intermediate Heifers (4)

1.  Le-An Burdette Alouette (Palmyra Tri-Star Burdette), Ann Lerum, Arlington WI
2.  Stillmore Dream Isadora (Nexus Dreamer), Steve Searles, Pine Island, MN
3. ¬†Old-Bankston-Hall’s Moonshine (Kamouraksa Volvo), Sydney Klenigartner, Gackle, ND


Senior Heifers (9)

1.  Sathre Reality Jaycee (Palmyra Tri-Star Reality), Cristy Sathre, Adams, MN
2.  Bar-Vue HR Grand (Faucher Homerun), Irrthum Farms, Wanamingo, MN
3.  Stillmore Pretty Inspiration (Forever Schoon Pretty Boy), Steve Searles, Pine Island, MN


Summer Yearlings (4)

1. Good-Vue Burdette Geneva (Burdette), Mike & Linda Hanson & Sons, Goodridge, MN
2. Stillmore Pretty Inga, Steve Searles, Pine Island, MN
3. Stillmore Lexy Mollie, Cristy Sathre, Adams, MN


Spring Yearling (5)

1. De La Plaine Dreamer Sterling-ET (Dreamer), Tyler Boyer, Clintonville, WI
2. Good-Vue Dreamers Bliss (Dreamer), Mike & Linda Hanson & Sons, Goodridge, MN
3. Lazy M Whammy Summer Shandy (Whammy), Caitlyn Cull, Platteville, WI


Winter Yearling (2)

1. Burr Oak Blaze Angie (Blaze), Alysha Bang, Kenyon, MN
2. Burr Oak Blaze Carmen (Blaze), Alysha Bang, Kenyon, MN


Senior Yearling (3)

1. Stein-Bush Reality Dazzle (Reality), Designer Genetics, Arlington, WI
2. Stillmore-Lexy Free B Mauni, Steve Searles, Pine Island, MN
3. New-Vue Humour Siren (Humour), New-Vue Ayrshires, Maple Lake, MN


Dry Cow (2)

1. Sathre Riggins Gracie (Riggins), Sathre Farms, Adams, MN
2. New-Vue Poker Dawn (Poker), Evergreen Farm, NYA, MN


Junior 2 Year Old (4)

1. Good-Vue Dream Vanessa (Dreamer), Mike & Linda Hanson & Sons, Goodridge, MN
2. Sathre Burdette Topanga (Burdette), Sathre Farms, Adams, MN
3. TMB Baltimore Mayflower (Baltimore), Seven C Dairy, Norwood, MN


Senior 2 Year Old (7)

1. Family-Af-Ayr Rem Pepper-ET, Austin Nauman, Norwalk, WI
2. Starlight-Acres Edge Cinabun, Sue Kleingartner, Gackle, ND
3. Hall’s Griggs Shazzy, Boy-Ayr Ayrshires, Clintonville, WI


Junior 3 Year Old (2)

1. Sathre Burdette Lily (Burdette), Sathre Farms, Adams, MN
2. Stillmore BBJ Iris, Steve Searles, Pine Island, MN


Senior 3 Year Old (2)

1. Good-Vue Pokers Chenise ET (Poker), Mike & Linda Hanson & Sons, Goodridge, MN
2. Bar-Vue PP Zea, John Irrthum Farms, Wanamingo, MN


Four Year Olds (3)

1. Sathre Reality Shelby (Reality), Sathre Farms, Adams, MN
2. Bar-Vue Cap Carmel, Bar-Vue Inc, Wanamingo, MN
3. Twilight-Blaze Poker Reeba (Poker), Seven C Dairy, Norwood, MN


Five Year Olds (1)

1. Good-Vue Pokers Roxi (Poker), Mike & Linda Hanson & Sons, Goodridge, MN


Aged Cow (4)

1. Good-Vue Pokers Glimmer (Poker), Mike & Linda Hanson & Sons, Goodridge, MN
2. Hi-Fashion the Show’s Victoria, Seven C Dairy, Norwood, MN
3. Burr Oak Tridents Ami (Trident), Alysha Bang, Kenyon, MN