Midwest Spring National Holstein Show 2018

April 28, 2018 @ 8:30am @ Madison, WI

Yan Jacobs, QC


Grand Champion & Best Udder of the Midwest Spring National Holstein Show was Lafontaine After Amaz Seven-ET (Aftershock), 1st Aged Cow, owned by Michael & Julie Duckett, WI. Reserve honors went to the Intermediate Champion, Fraeland Doorman Bonnie, also owned by Mike & Julie Duckett,, WI. The Midwest Spring National Holstein Show 2018 is underway in Madison, WI, with Yan Jacobs, QC, judging. Cowmo will have LIVE VIDEO coverage thanks to Trans Ova Genetics and ABS Global.
Wisconsin Spring National Holstein Show 2018

The Wisconsin Dairy –Showcase 2017 is set for April 27th-29th in Madison, WI and will feature a new Ayrshire & Milking Shorthorn Show, along with Jersey, Red & White and the Mid-West Spring National Holstein Shows. Cowsmo Coverage is being provided by our generous sponsors. The Wisconsin– Dairy Showcase 2017 is set for April 27th-29th in Madison, WI and will feature a new Ayrshire & Milking Shorthorn Show, along with Jersey, Red & White and the M The Wisconsin– Dairy Showcase 2017 is set for April 27th-29th in Madison, WI and will feature a new Ayrshire & Milking Shorthorn Show, along with Jersey, Rerous sponsors. The Wisconsin– Dairy Showcase 2017 is set for April 27th-29th in Madison, WI and will feature a new Ayrshire & Milking Shorthorn Show, along with Jersey, Red & White and the M The Wisconsin– Dairy Showcase 2017 is set for April 27th-29th in Madison, WI and will feaed & White and the Mid-Wesid-West Spring National Holstein Shows. Cowsmo Coverage is being provided by our generous sponsors. The Wisconsin Dairy– Showcase 2017 is set for April 27th-29th in Madison, WI and will feature a new Ayrshire & Milking Shorthorn Show, along with Jersey, Red & White and the Mid-West Spring National Holstein Shows. Cowsmo Coverage is being provided by our generous sponsors. Milksource
Budjon-Vail
Scenic Edge

Wisconsin Dairy Showcase


The Complete Image Gallery for The Wisconsin Dairy Showcase 2018 is now available for you to view, share and purchase photos.

Holstein heifer show here
Holstein Yearling show here
Holstein Intermediate show here
Holstein Senior show here

Show Sponsors & Schedule


The Midwest Spring Spring National Show 2018 will be held April 28 at 8:30 am in Madison, WI. Cowmo will be providing LIVE VIDEO coverage thanks to Trans Ova Genetics and St Jacobs ABS.

LIVE VIDEO FEED

Junior Champion Junior Show


Junior Champion Junior Show
Petitclerc Solomon Tropic-ET (Solomon), 2nd Fall Heifer Calf, N Bilz, K Chambers & K Schachelmayer, WI

Reserve Junior Champion Junior Show
Pfaffsway Defiant Jen A (Defiant), 1st Winter Calf, Kole & Beau Trapp & Olivia Pfaff, WI

HM Junior Champion Junior Show
Milksource Believe-ET (Solomon), 3rd Fall Calf, Molly Olstad, WI

Junior Champion


Junior Champion
Vandoskes Dback Carley-ET (Diamondback), 1st Fall Yearling, Hetke, Holschbach & Wetenkamp, WI

Reserve Junior Champion
Milksource Dmdbck Taekwondo (Diamondback), 2nd Fall Yearling,Milk Source LLC, WI

HM Junior Champion

Macland Rachels Ranaway (Atwood),1st Fall Calf,  Anna Culbertson, MN

Champion Bred and Owned Junior Show


Lars-Acres Gwatwd Landi-ET (Atwood), 9th Senior 3-Year-Old, Brooke, Dane & Luke Trustem, WI

Intermediate Champion Junior Show


Intermediate Champion Junior Show
KnH-Endres Bradnick Oasis (Bradnick), 3rd Senior 3-Year-Old, Mikayla Endres, WI

Reserve Intermediate Champion Junior Show
Jerland Sh Goldwyn Gin-ET (Goldwyn), Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN

Intermediate Champion


Intermediate Champion
Fraeland Doorman Bonnie (Doorman), 1st Junior 2-Year-Old, Michael & Julie Duckett, WI

Reserve Intermediate Champion
Mount Elm Dempsey Aberdeen (Dempsey), 1st Senior 2-Year-Old, Michael & Julie Duckett, WI

HM Intermediate Champion
Vale-O-Skene Lauthority Kitty (Lauthority), 1st Senior 3-Year-Old, Kristopher Ackley, OH

Grand Champion Junior Show


Grand Champion Junior Show
Beckholm Goldwyn Latona (Goldwyn), 3rd 4 Year-Old, Jake Kuhens, Cale Baker & Nathan Arthur, IA

Reserve Grand Champion Junior Show
OCD Braxton Charlee-ET (Braxton),3rd 5 Year-Old, Noah Bilz, WI

HM Grand Champion Junior Show
KnH-Endres Bradnick Oasis (Bradnick), 3rd Senior 3-Year-Old, Mikayla Endres, WI

Bred & Owned Champion


Harvue Atwood Ginger (Atwood), 2nd 5 Year-Old, Michael & Julie Duckett & John Hardesty & Sons, WI

Senior Champion


Senior Champion
Lafontaine After Amaz Seven-ET (Aftershock),1st Aged Cow, Michael & Julie Duckett, WI

Reserve Senior Champion
Arolene Goldwyn Divine (Goldwyn),1st 5 Year-Old, Peter & Lyn Vail & Budjon Farms, WI

HM Senior Champion
Harvue Atwood Ginger (Atwood), 2nd 5 Year-Old, Michael & Julie Duckett & John Hardesty & Sons, WI

Grand Champion


Grand Champion & Best Udder
Lafontaine After Amaz Seven-ET (Aftershock),1st Aged Cow, Michael & Julie Duckett, WI

Reserve Grand Champion
Fraeland Doorman Bonnie (Doorman), 1st Junior 2-Year-Old, Michael & Julie Duckett, WI

HM Grand Champion
Arolene Goldwyn Divine (Goldwyn),1st 5 Year-Old, Peter & Lyn Vail & Budjon Farms, WI

Winter Heifer Calf (23)


1. Pfaffsway Defiant Jen A (Defiant), Kole & Beau Trapp & Olivia Pfaff, WI
2. Fer-Crest Thunderstruck (Solomon), Brandon & Shianne Ferry, WI
3. Tree-Haven Hyclass Aria (Hy-Class), Aaliyah Borchert, WI
4. Crave Expander Gabe (Expander), Roseanne Crave, WI
5. Miss Lexys Lucky Lady-ET (Doorman), Brianne, Brooklyn & Reid Vandoske, WI
6. Ocean-View Got the Z Factor (Doorman), Ocean View Genetics, WI
7. Tree-Hayven Daniel Diem-Red (Daniel), Aaliyah Borchert, WI
8. Tails-Up Solomon Texas (Solomon), Kaiden, Aspen & Paisley Hagen, WI
9. Xcarat Solomon Adorabella (Solomon) , Tim Hoese & Kate Heeren, MN
10. Vandoskes Blake Sully-ET (Blake), Nathan Arthur, IA

Fall Heifer Calf (31)


1. Macland Rachels Ranaway (Atwood), Anna Culbertson, MN
2. Petitclerc Solomon Tropic-ET (Solomon), N Bilz, K Chambers & K Schachelmayer, WI
3. Milksource Believe-ET (Solomon), Molly Olstad, WI
4. Arthurcreek Crown Jewel-ET (Doorman), Nathan Arthur, IA
5. Sherona-Hill Hyp Rhapsody (Hypnotic), Krysty Kamps, WI
6. Bella-Ridge Adctd To Gin-ET (Addiction), J,L & M Harbaugh & A & A Loehr, WI
7. Honey-Pine Solo Shan Tang (Solomon), Neil Ledden, WI
8. Ms Milksource Vidalia-ET (Defiant), Logan Brass & Savanna Ridge, WI
9. Ryan-Vu Embassy Backdraft (Embassy), Dylan & Cameron Ryan & Brooke & Maria Zillges, WI
10. Rbcc-Xtreme V Solm Evilseye (Solomon), Rhett, Shanelle, Wyatt & Garett Borth, WI

Summer Yearling Heifer (18)


1. Milksource Taelyn-ET (Armani), Milksource LLC, WI
2. Apple-Pts Almeta-ET (Solomon), Golden Oaks, WI
3. Go-Sho Doorman Remedie (Doorman), Tessa VL & Stella RB Schmoker, WI
4. Ms Milksource Drman Emma-ET (Doorman), Golden Oaks Farm, IL
5. Bluff-Ridge Sid Jasmine (Sid), Sarah Butler, WI
6. Budjon-Vail Solomon Stacee (Solomon), Peter & Lyn Vail & Budjon Farms, WI
7. Golden-Oaks Dback Adara-ET (Diamondback), Golden Oaks Farm, IL
8. Dajeda Topgun Harpoon (Topgun), Daryl & Jenny Dammen, WI
9. Luncrest Kenosha Whack 1892 (Kenosha), Madison Borchardt, WI
10. Opsal Crush Syeisha (Crush), Joey Opsal, WI

Spring Yearling Heifer (28)


1. Ernest-Anthony Lily (Brokaw), NDIRA, Inc.
2. Petitclerc Doorman Sapphire-ET (Doorman), Grant Vosters, WI
3. Lakeshore Sid Eva-ET (Sid), Justin Powell, IL
4. Milksource Doorman RSVP (Doorman), Milksource and John Cunningham, WI
5. Goldenflo Expander Rags (Expander), Dawson & Kylie Nickels, WI
6. Bluff-Ridge Sid Jelly (Sid), Sarah Butler, IL
7. J-E-G Solomon Dream On (Solomon), Justin Giese, WI
8. Ms Style Sm Crystal (Solomon), Black Diamond Syndicate, WI
9. Budjon-Abbott Anastasia-ET (Goldwyn), Budjon Farms and Tim & Sharyn Abbott, WI
10. Honey-Pine Doorman Trin (Doorman), Pat Ledden, WI

Winter Yearling Heifer (16)


1. Budjon-Abbott Alexandra-ET (Doorman), Kaelyn, Kenadee & Keegan Weigel, WI
2. Ms Smith-Crest Avlnch Java (Avalanche), Matt & Kate Smith, WI
3. Sabofarm Beemer Jasmine (Beemer), D&N Schmocker, R Sabo & Legandholm, WI
4. MCGK Goldwyn Leia-ET (Goldwyn), Ryan & Briana Griswold, WI
5. Heritage-E Reclain-ET (Atwood), Brad Griswold, WI
6. Fer-Crest Careyprice Cora (Careyprice), Brandon Ferry, WI
7. Midas-Touch DM Chinker-ET (Doorman), Jessica Stempfle, IA
8. Walkhaven Brady Lola (Brady), Jordin Rekowski, WI
9. Hilrose Solomon Pineapple (Solomon), Olivia & Kaden Horn, WI
10. Md-Maple-Lawn Sid Lacey (Sid), Kayla Ann Moret, WI

Fall Yearling Heifer (16)


1. Vandoskes Dback Carley-ET (Diamondback), Hetke, Holschbach & Wetenkamp, WI
2. Milksource Dmdbck Taekwondo (Diamondback), Milk Source LLC, WI
3. Jeanlue Cinderdoor Bamba (Cinderdoor), Kingsway Farms & Millen Farms, ON
4. Harvue Duckett Dmrn Geni-ET (Doorman), Jacob, Logan & Madison Harbaugh, WI
5. Ryan-Crest Hnotic Elisha-ET (Hypnotic), Tim, Barbara & Kyle Natzke, WI
6. Ernest-Anthony D Allure-ET (Doorman), Alan & Alisa Fasnacht, PA
7. Castleholm Avalanch Forgold (Avalanche), Rollyn J. Aberle, IL
8.Pappys Chelios Rover-ET (Chelios), T Krohlow, S Micke & W Yardley, WI
9. Crave G W Atwood Peach-ET (Atwood), Roseanne Crave, WI
10. Tombeth Ettakaw (Brokaw), Sarah R. Keams, WI

Junior Best Three Females (3)


1. Milksource Genetics, WI
2. Bella-Ridge, WI
3. Stempfle Holsteins, IA

Unfresh 2-Year-Old (1)


1. Willolea-CW Mst Midnight-TW (Archrival), Dave Lemke & Chuck Will, MN

Junior 2-Year-Old (5)


1. Fraeland Doorman Bonnie (Doorman), Michael & Julie Duckett, WI
2. Rosedale Unscripteddrama-ET (Doorman), Rosedale Genetics Ltd., WI
3. Ziems Golden Dreams Emelia (Golden Dreams), Ziems Farms, WI
4. Still-Volk Solomon Flo (Solomon), Olivia Decker, IA
5. Duckett Doorman Barbie (Doorman), Michael & Julie Duckett, WI

Senior 2-Year Old (19)


1. Mount Elm Dempsey Aberdeen (Dempsey), Michael & Julie Duckett, WI
2. Duckett Doorman Giselle-ET (Doorman), Michael & Julie Duckett, WI
3. Duckett Atwd Tinsel-ET (Atwood), Michael & Julie Duckett, WI
4. Budjon-Vail Hp Drm Salsa-ET (Doorman), Austen Schmidt & Nicholas Schuster, WI
5. Rosedale Achieverslegacy-ET (Doorman), Rosedale Genetics & F&D Borba, WI
6. Duckett Gold Flo-ET (Goldwyn), Michael and Julie Duckett, WI
7. Ms St-Jacob Dempsey Again (Dempsey), Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN
8. Sco-Lo-Af Sid Sangria-ET (Sid), Jim Ostrom & John Vosters, WI
9. Ernest-Anthony Sid Alane-ET (Sid), Ernest Kueffner, MD
10. J-Volker Gwatwood 1122-ET (Atwood), Cale Baker, Jake Kuhens and Nathan Arthur, IA

Junior 3-Year-Old (4)


1. Jerland Sh Goldwyn Gin-ET (Goldwyn), Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN
2. Rosedale Play Hard To Get (Doorman), Rosedale Genetics Ltd., WI
3. Miss Defiant Artic Rush (Defiant), Jonathan Krogman & Jenna Chapman, IA
4. Kamps-Hollow Atrivia (Regiment), Kelsi Steffenhagen, IL

Senior 3-Year-Old (11)


1. Vale-O-Skene Lauthority Kitty (Lauthority), Kristopher Ackley, OH
2. Pierstein Rmh Wind Autumn-ET (Windbrook), Rosedale Genetics & Howard Binder, WI
3. KnH-Endres Bradnick Oasis (Bradnick), Mikayla Endres, WI
4. Tirawley Gold Chip Tierny (Gold Chip), Thomas B Barrett, WI
5. Hillpine Ds Night Moves (Atwood), Megan Lauber, WI
6. Duckett Wbk Bikini-ET (Windbrook), Michael & Julie Duckett, WI
7. Budjon-Vail Hzy Lovebird-ET (Heztry), Peter & Lyn Vail & Budjon Farms, WI
8. Ridgedale-Ls Anxious (Formost), Clayton & Cole Mahlkuch, WI
9. Lars-Acres Gwatwd Landi-ET (Atwood), Brooke, Dane & Luke Trustem, WI
10. Arthuracres Wbrook Adeen-ET (Windbrook), Eric Robert & Adrianna Richards, IA

4-Year-Old (9)


1. Gamblin Armani Glade (Armani), Rosedale Genetics Ltd & Daniel J Hovden, WI
2. K-Land Kilo Black Diamond (Kilo), Black Diamond Partnership, WI
3. Beckholm Goldwyn Latona (Goldwyn), Jake Kuhens, Cale Baker & Nathan Arthur, IA
4. Hillpine B Anya-ET (Brokaw), Milk Source LLC, WI
5. Miss Sunrose Sugar-ET (Windbrook), Milk Source LLC, WI
6. Knonaudale Orangecrush (Reginald), Michael & Julie Duckett, WI
7. Wirtland Atwood Rya (Atwood), Maple Leaf Farm & Loren & Luke Olson, MN
8. Bluff-Ridge Atwood Janet (Atwood), Sarah Butler, IL
9. Stempfle Chelios Ginger (Chelios), Jessica Stempfle, IA

5-Year-Old (9)


1. Arolene Goldwyn Divine (Goldwyn), Peter & Lyn Vail & Budjon Farms, WI
2. Harvue Atwood Ginger (Atwood), Michael & Julie Duckett & John Hardesty & Sons, WI
3. OCD Braxton Charlee-ET (Braxton), Noah Bilz, WI
4. Comestar Larion Goldwyn-ET (Goldwyn), Dr. Chris Keim, WI
5. Bluff-Ridge Destry Bernice (Destry), Sarah Butler, IL
6. Woodcrest Atwood Rubber-ET (Atwood), Mason Dairy Farm LLC, OK
7. Mt-Ararat Goldwyn Ebrill-ET (Goldwyn), Reid Stransky & Mark Butz, MN
8. Go-Sho Like A Rolling Stone (Sid), Tessa & Stella Schmocker, WI
9. Bonivista Cyclone Moon (Lavanguard), Nathan Meyer, IA

Aged Cow (8)


1. Lafontaine After Amaz Seven-ET (Aftershock), Michael & Julie Duckett, WI
2. Butlerview Aftersh April-ET (Aftershock), Ryan Lauber, WI
3. Brackleyfarm Chelios Cheerio (Chelios), Milk Source LLC, WI
4. KY-Blue GW Debbie-ET (Goldwyn), N&J Sarbacker & M&L Evangelo, WI
5. Go-Sho Miss Independent-ET (Goldwyn), Tess & Stella Schmocker, WI
6. Kishholm Collett (Atwood), Lauren Kishman & Grant Fremstad, WI
7. Dun-Did Sanchez Arabella (Sanchez), Ocean View Genetics, WI
8. Stanhope Laureen Sanchez-ET (Sanchez), Ryan Smith, WI

Production Cow (4)


1. Lovhill Goldwyn Katrysha (Goldwyn), Milk Source LLC, WI
2. Kingsmill Atwood Allison (Atwood), Whitney Ebert, WI
3. Powerhaus Atwood Taree (Atwood), Holtland Holsteins LLC, WI
4. Ocean-View Sterling Silver (Braxton), Mary & Naomi Scott, IA

Best Three Females (1)


1. Duckett Holsteins, WI

Premier Breeder & Exhibitor


Duckett Holsteins, WI