Shows and Sales Results

Mideast Summer National Holstein Show 2014
DATE: July 26, 2014
LOCATION: Columbus, OH
JUDGE: Steve Shaw, Williamsburg, PA





Junior Champions

Junior Champion
Weaverhof Clark Kaylene (Clark), Jenneil Holst, Sugarcreek, OH
Reserve Junior Champion
Jacobs Sid Brilea (Sid), Triple-T Holsteins, Mike Heath, North Lewisburg, OH
Honorable Mention
Wabash-Way McCutchen Eden (McCutchen), Wabash-Way Holsteins, New Weston, OH


Intermediate Champion

Intermediate Champion
T-Triple-T Platinum-ET, (Goldwyn ), Triple-T, Eaton & Murphy
Reserve Intermediate Champion Pentuck Lightning Lea, (LIGHTNING), Topp View Farms, Botkins, OH (Futurity WInner) Honorable Mention
Richman Atwood Shasta, (Atwood), Triple-T, Heath, & Cummings

Reserve int Champion


Reserve int Champion

Senior 2 yr old & HM Intermediate


Senior 2 yr old & HM Intermediate

SEnior 3 year old & INt Champion


SEnior 3 year old & INt Champion


SEnior & Grand Champion

Senior Champion
T-Triple-T-I Durham Poppi, (Regancrest Durham), Triple-T & Entaurage
Reserve Senior Champion
KM+EW Goldwyn Smarty Rae, (Braedale Goldwyn), Triple-T, Heath & Van Excel, OH & CA

Grand Champion
T-Triple-T-I Durham Poppi, (Durham), Triple-T and Entourage, (Best Bred & Owned)
Reserve Grand Champion
T-Triple-T Platinum-ET, (Goldwyn), Triple-T, Eaton & Murphy
HM Grand Champion
Pentuck Lightning Lea, (Lightning), Topp View Farms, Botkins, OH (Futurity WInner)

5 Year Old and 4 Year Old


5 Year Old and 4 Year Old

aged cow Reserve Senior Champion


aged cow Reserve Senior Champion

Grand Champion lineup


Grand Champion lineup

Grand Reserve HM Udder


Grand Reserve HM Udder

Senior Champion lineup


Senior Champion lineup

Sr Champion line up


Sr Champion line up

Grand, Reserve HMChampion


Grand, Reserve HMChampion

SEnior Champion lineup


SEnior Champion lineup


Spring Heifers (18)

1. K-Land Kilo Black Diamond (K-Land Kilo), Ashley Hawvermale, Wooster,OH
2.  Mac-Mara Brok US Big Time (Browkaw), Triple-T Holsteins, North Lewisburg, OH 3. Topp-Glen Windbrook Windstorm (Windbrook), Topp Glen Farms, New Bremen, OH
4.) Bucks-Pride Explode Terry (Explode), Bucks-Pride LLC, Bloomville, OH
5. Futurama Shottle Sierra (Shottle), Futurama Holsteins, Fletcher,OH


Winter Heifers (30)

1. Wabash-Way McCutchen Eden (McCutchen), Wabash-Way Holsteins, New Weston, OH
2. OCD Atwood Luxe-ET (Atwood), Triple-T Holsteins, Mike Heath, North Lewisburg,OH
3. Lingle Gold Freaky Girl-ET (Goldwyn), Lingle Holstein Farms LTD, Wooster,OH
4. TK-Plain-View Dynamite (Atwood), TK King Family, West Liberty, OH
5. ToppGlen Goldwyn Want-ETS (Goldwyn), ToppGlenn Farms, Tanner,Brennan,Marissa & Logan Topp, New Bremen, OH


Fall Heifers (28)

1. Weaverhof Clark Kaylene (Clark), Victoria & Emily Deam, Sugarcreek, OH
2. Lingle Atwood Fire-ET (Atwood), Lingle Holstein Farms LTD, Wooster, OH
3. T-Triple-T Petunia-ET (Goldwyn), Triple-T Holsteins, Colton Thomas, Cole & Olivia Cummings, North Lewisburg, OH
4. T-Triple-T Primrose-ET (Goldwyn), Triple-T Holsteins, Andy B. Thomas, North Lewisburg, OH
5. ToppView Braxton Lucky (Braxton), Topp View Farms, Botkins, OH


Summer Yearling Heifers (14)

1. Shadow-W Reginald Abbi (Reginald), Kurt Wolf, New Bavaria, OH
2. Koneta Atwood Jocelyn (Atwood), Koneta Holsteins, Kackson Center, OH
3. Express-SMD Vicarious (Bradnick), Stan-Mar-Dale/Express, Urbana, OH
4. Maize-N-Blue Atwood Hiedi (Atwood), Kyle McGuire, West Liberty, OH
5. Brookview Sanchez Roo (Sanchez), Megan Lawson, Sidney, OH


Spring Yearling Heifers (13)

1. Miley Windbrook Grandsia (Windbrook), Miley Holstein Farms LTD, West Salem, OH
2. Sco-Lo Coons Attic Briar-E (Attic-ET), Lawson, Megan, Sidney, OH
3. Msrayjo Gldwyn Annabelle (Goldwyn), Jennell Hoist, Sugarcreek, OH
4. Curr-Vale Saicus Emmyleig (Saline-C), Corey Popp & Arnie Gruenes JR, Londondale, OH
5. Hoosier-Star Lady (Alexander), OTM Holsteins, Hoosier-Star & , East liberty, OH –


Winter Yearling Class (15)

1. Jacobs Sid Brilea (Sid), Triple-T Holsteins, Mike Heath, North Lewisburg, OH
2. Lingle Atwood Fury (Atwood), Lingle Holstein Farms LTD, Wooster,OH
3. TK-Plain-View-Xandra (Dempsey), TK King Family, West Liberty, OH
4. Shadow-W Sid Serenty-ET (Sid),  Kurt Wolf, New Bavaria, OH
5. Beardsley Guthrie Star (Gutherie-ET), Clay Hersberger, Sugarcreek, OH


Fall Yearling Heifers (11)

1. Milk Swine Braxton Amy-ET (Braxton), Keenan Wolf, Wooster, OH
2. Bucks-Pride Clark Annmari (Clark), Bucks Pride LLC, Bloomville, OH
3. Ray-Jo Mockingbird Judy (Mockingbird), Emma Matthews, New Vienna, OH
4. Stan-Mar Dale Viviana (Dempsey), Stan-Mar-Dale Express, Urbana, OH 5. Velvet ViewLana H Rae (Heztry), Logan & Wyatt Schlauch, Big Prairie, OH


Junior 2 Year Old (18)

1.Sillsdame Goldchip Bristol, (Goldchip), Triple-T & Heath, OH
2. T-Triple-T Atwood Leaf, (Atwood), Triple-T Holsteins, North lewisburg, OH
3. Highlight Titan Beauty, (Titan), Oakvale,OH
4. Barr Valley Reginald Tessa, (Reginald), Francise, Graisson, Schmidt, OH
5. Ernest Anthony After Amber, (Aftershock), Tim Cummings, OH


Senior 2 Year Old (21)

1. Richman Atwood Shasta. (Atwood), Triple-T, Heath, & Cummings, OH
2. VT-Pond-View GJ Aruba, (Jordan), Francise, Jon Cannon, OH
3. Stan-Mar-Dale Maxwell Quinn, (Maxwell RED-ET), Stan-Mar-Dale Holsteins, OH
4. MS Atlantic Claire, (Atlantic), Ackley, Ack-Lee Reg Holsteins, OH
5. White Leather G Chip, (Goldchip), White Leather Holsteins, OH


Junior 3 Year Old (4)

1. Quietcove-W Gold Flame, (Goldwyn), Quietcove Holsteins, OH
2. Brookhollow Rowdee Rose, (Dundee-ET), Yoder, Delbert & Heather,OH
3. Stillacres Alexander Shelly, (Alexander), Marste Holstein Farm, OH
4. Wabash-Way CH Ryhan, (Gold Chris-ET), Wabash-Way Holsteins, OH


Senior 3 Year Old (14)

1) T-Triple-T Platinum-ET, (Goldwyn), Triple-T, Eaton & Murphy
2) Oneeda Rocco Tawny-RED, (Rocco), Topp View Farms, Topp, OH
3) Whiteleather Planet, (Planet), Whiteleather Holsteins, mineva, OH
4) RayGor Alexander Tara, (Alexander), RayGor Farms LLC, Dalton, OH
5) Quietcove YMK Curran Deb, (Avalanche), Quietcove, J. Koster & T. Curran


4 Year Old (11)

1. T-Triple-T-1 Durham Poppi, (Durham), Triple-T & Entourage, OH
2.  Springhill-OH Dest Anna, (Destry-ET), Wabash-Way Holsteins, OH
3. Lorawae Sanchez Heather, (Sanchez), Lorawae Holsteins, OH
4. Quietcove Foxy lady, (Alexander), Quietcove Holsteins, OH
5. Quietcove TMK Curran Doll, ( ), Quietcove, J. Koster & T. Curran, OH


5 Year Old (6)

1) Little River Goldwyn Rida, (Goldwyn), Ackley Reg Holsteins, OH
2) Quietcove JMK Curran Divi, (Avalanche), Quietcove J. Koster & T. Curran
3) Mapl-Valle Advent Angel, (Advent-RED), Steinke, Aprille, OH
4) Brookview-E GOld Charmer, (Gold-ET), Brookview Farms, OH
5) Brookview-E Laramie East, (Laramine), Kyle Andrews, OH


Aged Cow (6)

1. KM +EW Goldwyn Smarty Rae-ET, (Goldwyn), Triple-T. Heath & Van Excel, OH & CA
2) Toppview Ronlee Ellie ET
3. Oakvale Advent Cinnabar-RED, (Advent), Olivia M. Finke, OH
4. Cedar Wood Damion Wendy (Damion),
5. Express SMD Ross Josie, (Ross), Stan-Mar-Dale Express, OH


150,000 lb (2)

1) White Leather S Sach,  Whiteleather Holsteins, OH
2) Markers Dindee Olivia, (Dundee), TK King Family, OH


Group Classes

Dam & Daughter
1. Lindlaur Gabor Annette & daughter, Lamoreeaux, Nevin and Brenda

 

Produce of Dam (3)

  1. Triple-T Holsteins
    2. Whiteleather Holsteins
    3. Stan-Mar-Dale Express

 

Best 3 Females
1. Triple-T Holsteins
2. Whiteleather Holsteins
3. Stan-Mar-Dale Express