Mid-East Spring National Holstein Show 2018

Mar 30-31, 2018 @ Columbus, OH

Lynn Harbaugh, WI


The Complete Image Gallery from the Mid-East Spring National Holstein Show 2018 is now available for you view, share and purchase photos. Thank you to Golden Link Microbials for sponsorship of Cowsmo’s coverage. 
Mid-East Spring National Holstein Show 2018

Mid-East Spring National Holstein Show 2018
The Ohio Spring Dairy –Expo 2017 will take place March 30th-April 1st in Columbus, OH and will feature shows and sales representing all seven dairy breeds. Cowsmo will be providing coverage thanks to our generous sponsors. The Ohio –Spring Dairy Expo 2017 will take place March 30th-April 1st in Columbus, OH and will feature shows and sales representing all seven dairy breeds. Cowsmo will be providing coverage thanks to our generous sponsors. The Ohio Spring Dairy –Expo 2017 will take place March 30th-April 1st in Columbus, OH and will feature shows and sales representing all seven dairy breeds. Cowsmo will be providing coverage thanks to our generous sponsors. The Ohio –Spring Dairy Expo 2017 will take place March 30th-April 1st in Columbus, OH and will feature shows and sales representing all seven dairy breeds. Cowsmo will be providing coverage thanks to our generous sponsors. and sales representing all seven dairy breeds. Cowsmo will be providing coverage thanks to our generous sponsors. The Ohio –Spring Dairy Expo 2017 will take place March 30th-April 1st in Columbus, OH and will featu re shows and sales representing all seven dairy breeds. Cowsmo will be providing coverage thanks to our generous sponsors.
Ohio Spring Dairy Expo
Signature Cattle Co. Website & Facebook Page

Image Gallery


The Complete Image Gallery from the Mid-East Spring National Holstein Show 2018 is now available for you view, share and purchase photos.

Holstein heifer show here
Holstein Intermediate Cow show here
Holstein Senior cow show here

Show Information & Sponsors


The Mid-East Spring National Holstein Show 2018 takes place March 30-31 in Columbus, OH. Lynn Harbaugh, WI, serves as official judge.

Thank you to Golden Link Microbials for sponsorship of Cowsmo’s coverage.

Junior Champion Junior Show


Junior Champion Junior Show
Toppglen Atwood Winner-ET (Atwood), 1st Winter Yearling, B, M & L Topp, OH

Reserve Junior Champion Junior Show
MD-Dun-Loafin Dbk Excite-ET (Diamondback), 2nd Winter Yearling, Kristopher Ackley & K & Z Conroy, OH

HM Junior Champion Junior Show
Ms Stookey Horn D-Back Sugar (Diamondback), 2nd Spring Yearling, Korey Oschsle, OH

Junior Champion


Junior Champion
Ryan-Vu Goldwyn Ravish-ET (Goldwyn), 1st Spring Yearling, Doeberiener, Bowen & Ryan, OH

Reserve Junior Champion
Toppglen Atwood Winner-ET (Atwood), 1st Winter Yearling, B, M & L Topp, OH

HM Junior Champion
MM-T Pckts Calamity Jane-ET (Lotus), 1st Fall Yearlig, Kurt Wolf, OH

Intermediate Champion Junior Show


Intermediate Champion Junior Show
Vale-O-Skene Lauthority Kitty (Lauthority), 1st Senior 3yr Old, Kristopher & Kyle Ackley, OH

Reserve Intermediate Champion Open Show
Buells Brokaw Camie (Brokaw), 2nd Senior 2yr Old, Skylar Buell, MI

 

Intermediate Champion Open Show


Intermediate Champion Open Show
Vale-O-Skene Lauthority Kitty (Lauthority), 1st Senior 3yr Old, Kristopher & Kyle Ackley, OH

Reserve Intermediate Champion Open Show
Smith-Hollow Stanlycp Lania (Stanley Cup), Bruce Gingerich, IN

Senior Champion Junior Show


Senior Champion Junior Show
Barmoral Lars Aurianna-Red (Larson), 2nd Aged Cow, Madelyn Topp, OH

Reserve Senior Champion Junior Show
Shadow-W Regnald Marian (Reginald), 6th 4yr Old, Reese McCoy & Lilly Elsass, OH

Grand Champion Junior Show


Grand Champion Junior Show
Vale-O-Skene Lauthority Kitty (Lauthority), 1st Senior 3yr Old, Kristopher & Kyle Ackley, OH

Reserve Grand Champion Junior Show
Barmoral Lars Aurianna-Red (Larson), 2nd Aged Cow, Madelyn Topp, OH

Senior Champion Open Show


Senior Champion Open Show
Sunrose Jailyn (Gold Chip), 1st 5yr Old, Bruce Gingerich, IN

Reserve Senior Champion Open Show
Masal Sanchez Gail (Sanchez), 1st Aged Cow, Bruce Gingerich, IN

HM Senior Champion Open Show
Chakelbur Evasion Kaught (Evasion), 1st 4yr Old, Kristopher & Kyle Ackley, OH

Grand Champion Open Show


Grand Champion Open Show
Vale-O-Skene Lauthority Kitty (Lauthority), 1st Senior 3yr Old, Kristopher & Kyle Ackley, OH

Reserve Grand Champion Open Show
Sunrose Jailyn (Gold Chip), 1st 5yr Old, Bruce Gingerich, IN

HM Grand Champion Open Show
Masal Sanchez Gail (Sanchez), 1st Aged Cow, Bruce Gingerich, IN

Winter Heifer Calf (8)


1. Bucks-Pride Slater Maria (Slater), James Cole, OH
2. Ren-Bow Corvette Lollipop (Corvette), Ruth Baumbaur & O & L Finke, OH
3. Maiz-N-Blu DB Lilly-ET (Diamondback), Durham Meyer & Kris Ackley, OH
4. Topp-View Union Adrenaline (Union), D & N Schirm & Dee Jordan, OH
5. Sh-Edge-NCM Avlnch Skye-ET (Avalanche), Hannah Griffith, OH
6. Topp-View Sid Kamikaza (Sid), Aubree, Aiden & Alaina Topp, OH
7. White-Light Dickson I Know (Dickson), A, L, N Budney & L Tedrick, OH
8. Rip-Vale Beemer Rockstar (Beemer), Rip-Vale Farm, WV

Fall Heifer Calf (36)


1. Sco-Lo Solomon Bae-ET (Solomon), Doeberiener, Bowen & John Cannon, OH
2. Elmlo Absolute Jackpot-Red (Absolute), D&N Schirm & Jordan Dee, OH
3. Lehous Control Fabuleuse (Control), Pat Conroy, IN
4. Triple-T-MPH Psychedekelic (Byway), D&N Schirm & Jordan Dee, OH
5. Cubequid Doorman Piper (Doorman), Anna Moser, MI
6. Brook-Corner Door Wakeup-ET (Doorman), Tim & Grace Gunkelman, OH
7. Stan-Mar-Dale Vonda (Kenosha), Stan-Mar-Dale Holsteins, OH
8. Toppglen Braxton Danika (Braxton), Marissa Topp, OH
9. Pleasant-Melody L Chiclets (Saloon), J & E Fledderjohann & M Topp, OH
10. Borderview Byway Sophia-ET (Byway), Olivia & Lillian Finke, OH

Summer Yearling Heifer (22)


1. Toppglen Atwood Winna-ET (Atwood), B, M & L Topp, OH
2. Ms Dempsy Opal (Dempsey), Todd & Kyle Case & Molly McGuire, OH
3. Riceton Crush Ava (Crush), Zachary Logan, OH
4. Toppglen Defiant Whiskeywin (Defiant), B, M & L Topp, OH
5. Class-L GWA Banner-TW (Atwood), Eric Moser & Lydia Williams, MI
6. Penick Dempsey Halestorm (Dempsey), Stan-Mar-Dale/Express Holsteins, OH
7. Miss Richman D-Back Lola (Diamondback), Indoe Family & Dustin Schirm, OH
8. Quietcove Starstruck-Red (Diamondback), Lily Elsass, OH
9. OCD Defiant Lucky-Red-ET (Defiant), Ava Budny, OH
10. Plainfield Solomon Willow (Solomon), Donald Simpson, OH

Spring Yearling Heifer (23)


1. Ryan-Vu Goldwyn Ravish-ET (Goldwyn), Doeberiener, Bowen & Ryan, OH
2. Ms Stookey Horn D-Back Sugar (Diamondback), Korey Oschsle, OH
3. Ms Class Limited Edition (Reginald), Anna Moser, MI
4. Oh-River-Syc Jcby Breeze-ET (Jacoby), Victoria & Emily Deam, OH
5. Hilrose Doorman Password (Doorman), Tyler Indoe, OH
6. Stan-Mar-Dale Avery (Union), Stan-Mar-Dale Holsteins, OH
7. Ms Shadow-W Doorman Hershey (Doorman), Kurt Wolf & Kelly Epperly, OH
8. Miss Tamales Hot Mess-ET (Avalanche), Drake Knoll, OH
9. Rupp-Vue Doorman Freckles-ET (Doorman), Rupp-Vue Farms, OH
10. Oakvale Sid Costa Caribe (Sid), Olivia & Lillian Finke, OH

Winter Yearling Heifer (27)


1. Toppglen Atwood Winner-ET (Atwood), B, M & L Topp, OH
2. MD-Dun-Loafin Dbk Excite-ET (Diamondback), Kristopher Ackley & K & Z Conroy, OH
3. Winright Goldchip Eliza-ET (Gold Chip), C Gleisner & A Neider, OH
4. Budjon-Abott Dr Addidas-ET (Doorman), Schilling, Doeberiener & Bowen, OH
5. Oh-River-Syc Solomon Bea-ET (Solomon), Victoria & Emily Deam, OH
6. Boderview Brazzle Alfie-ET (Brazzle), Olivia & Lillian Finke, OH
7. Highland-H Doorman Chimp-ET (Doorman), Shelby Rader, PA
8. Savage-Leigh Gotta Look-ET (Sid), Tim & Grace Gunkelman, OH
9. Quietcove Winning Ways (McCutchen), Quietcove, OH
10. Bevens-Creek Montgomery-ET (Doorman), Ella Jackson, OH

Fall Yearling Heifer (16)


1. MM-T Pckts Calamity Jane-ET (Lotus), Kurt Wolf, OH
2. MM-T Pockets Larissa-ET (Golden Dreams), Michael Maloney, NY
3. Quietcove Doorman Flicker (Doorman), Quietcove & Kurt Wolf, OH
4. Reyncrest Byway Ladonna-ET (Byway), Schirm, Indoe, Putt & Hershberger, OH
5. Plainfield Arpnas Ashley-ET (Doorman), Hannah Dye, OH
6. Lah-Dale Dback Simone (Diamondback), Elaina, Ava & Audrey Lahmers, OH
7. Poly-Kow Solomon Actress (Solomon), D&N Schirm, Dee & Moser, OH
8. Hodgons Clark Pearl (Clark), Madelyn Topp, OH
9. A-Logansways D-Back Sophia (Diamondback), Zachary Logan, OH
10. MM-T Pockets Bl Carla-ET (Lotus), Madison Davis, OH

Junior Best Three Females (2)


1. B, L & M Topp, OH
2. Quietcove, OH

Junior 2 Year Old (6)


1. Quietcove Foxys Lollipop (Archrival), Quietcove, OH
2. Lovhill Solomon Hearsay (Solomon), Kooyman, Conroy & Topp, OH
3. Wabash-Way Beemer Anora (Beemer), Wabash-Way Holsteins, OH
4. Brook Hollow Sassafrass Sky (Gold Chip), Delbert & Heather Yoder, OH
5. Topp-View Sid Layla (Sid), Aubree, Aiden & Alaina Topp, OH
6. Klingendale Gold Chip Addie (Gold Chip), Lindsay L’Amoreaux, OH

Senior 2 Year Old (12)


1. Sco-Lo Door Acura 2218-ET (Doorman), Doeberiener, Bowen & John Cannon, OH
2. Buells Brokaw Camie (Brokaw), Skylar Buell, MI
3. Toppglen Defiant Wowwee (Defiant), B, M & L Topp, OH
4. Quietcove Foxys Frito (Archrival), Quietcove, OH
5. Creeknook Defiant Ethel (Defiant), Steve & Scott Landis, IN
6. Creeknook Sanchez Story (Sanchez), Steve & Scott Landis, IN
7. Quietcove Foxys Avocado (Doorman), Quietcove, OH
8. Brookview Ar Likeable-TW (Archrival), Ava Leah Budney & Lilly Tedrick, OH
9. Jenneil Guthrie Georgia (Guthrie), Victoria & Emily Deam, OH
10. Don-Mair Mario Bros (Mario), Anna Moser, MI

Junior 3 Year Old (6)


1. Ms Brookview Scaredycast (Brady), Kristopher & Kyle Ackley, OH
2. Miss Sunrose Lyla-ET (Gold Chip), Bruce Gingerich, IN
3. Kiko Gold Chip Maddie (Gold Chip), Rudy Kiko, OH
4. Oakvale Goldchip Bella (Gold Chip), Olivia & Lillian Finke, OH
5. Topp-View Atwood Arlene (Atwood), Madelyn Topp, OH
6. Kolors Very Katchy-ET (McCutchen), White-Light & Richmond, OH

Senior 3 Year Old (8)


1. Vale-O-Skene Lauthority Kitty (Lauthority), Kristopher & Kyle Ackley, OH
2. Smith-Hollow Stanlycp Lania (Stanley Cup), Bruce Gingerich, IN
3. Bertke GC Bentley (Gold Chip), Paige Bertke & Lilly Elsass, OH
4. Comestar Hope Goldwyn-ET (Goldwyn), Stan-Mar-Dale/Express Holsteins, OH
5. Lorawae Aftershock Bernie (Aftershock), Rudy Kiko, OH
6. Butlerview Door AK 9293-ET (Doorman), Shelby Griffith, OH
7. Beardsly Atwood Gwynne-ET (Atwood), Victoria & Emily Deam, OH
8. Raygor Zelgois Juven (Zelgaois), Raygor Farms LLC, OJ

4 Year Old (7)


1. Chakelbur Evasion Kaught (Evasion), Kristopher & Kyle Ackley, OH
2. Ren-Bow Atwood Lilly (Atwood), Ruth Baumbaur & Olivia & Lillian Finke, OH
3. Quietcove Windbrook Fine (Windbrook), Quietcove, OH
4. Miss Absolute Martini (Absolute), D & H Yoder and Charles Gleisner, OH
5. Klingendale Dempsey Darby (Dempsey), Nevin & Brenda L’Amoreaux, OH
6. Shadow-W Regnald Marian (Reginald), Reese McCoy & Lilly Elsass, OH
7. Creeknook Atwood Sass-ET (Atwood), Steve & Scott Landis, OH

5 Year Old (7)


1. Sunrose Jailyn (Gold Chip), Bruce Gingerich, IN
2. Harvue Windhammer Franki-ET (Windhammer), Donald Simpson, OH
3. Drewholme Dempsey Alcena (Dempsey), Kristopher & Kyle Ackey, OH
4. Rupp-Vue Seaman Melissa (Seaman), Rupp-Vue Farms, OH
5. Rosedale Worth Repeating-ET (Goldwyn), Clay, Cora, Curtis & Carle Gunkelman, OH
6. Ms Elmvue Kountry Fever (Fever), Logan & Wyatt Schlauch, OH
7. Diamond-Oak Butze Flora (Butze), Madelyn Topp, OH

Aged Cow (6)


1. Masal Sanchez Gail (Sanchez), Bruce Gingerich, IN
2. Barmoral Lars Aurianna-Red (Larson), Madelyn Topp, OH
3. Craggan Goldwyn Zing (Goldwyn), Kristopher & Kyle Ackley, OH
4. Stan-Mar-Dale Maxwell Quinn (Maxwell), Stan-Mar-Dale Holsteins, OH
5. Etgen-Way Atwood Splash (Atwood), C & H Etgen & G Cornish, OH
6. Quietcove French Kiss (Windbrook), Quietcove, OH

 

150,000 Lb. Cow (2)


1. Raygor Alexander Tara (Alexander), Raygor Farms LLC, OH
2. Campbros Alexander Rosie (Alexander), Dustin Campbell, OH