Shows and Sales Results

All Michigan Holstein Show 2017
DATE: July 21, 2017
LOCATION: East Lansing, MI
JUDGE: Jeremy Adams Urbana, OH





Champions

Grand Champion of Open Show
Hardys Atwood Singapore (Atwood), Parker Hardy

Reserve Grand Champion of Open Show
Stanshome Starstruck-ET(Starstruck), Biermacher, Lamoreaux T&H Dairy



Grand Champion of Junior Show
Ms Winterfield D Sun Rae (Damion), 1st Aged Cow, Kieran Hartnagle

Reserve Grand Champion of Junior Show
Miss Sunrose Spice-ET (Windbrook),  Anna Moser

 



Junior Champion of Junior Show
Don-Mair Mario Bros (Mario), Anna Moser

Reserve Junior Champion of Junior Show
Ms Class Limited Edition (Limited), Anna Moser

HM Junior Champion of Junior Show
Tumbleweed Diamondback Kate (Diamondback), Burkhardt & Nugen



Junior Champion of Open Show
Liddlehome Raptor, Randy & Kevin Lettinga

Reserve Junior Champion of Open Show
Latimore Atwood Divine (Atwood), Shelley Hardy

HM Junior Champion of the Open Show
Don-Mair Mario Bros, Anna Moser



Intermediate Champion of Junior Show
Miss Sunrose Spice-ET, Anna Moser

Reserve Intermediate Champion of Junior Show
Ms Winterfield ATW, Kieran Hartnagle



Intermediate Champion of Open Show
Hardys Atwood Singapore(Atwood), Parker Hardy

Reserve Intermediate Champion of Open Show
Stanshome Starstruck-ET, Biermacher, Lamoreaux & T&H Dairy



Senior Champion of Junior Show
Winterfield D Sun Rae, 1st Aged Cow, Kieran Hartnagle

Reserve Senior Champion of Junior Show
Liberty Raes Sasha, Kieran Hartnagle



Senior Champion of Open Show
Winterfield D Sun Rae, Kieran Hartnagle

Reserve Senior Champion of Open Show
Hardys Braxton London (Braxton), Parker Hardy

HM Senior Champion of Open Show 
Strautz-AAA GW Atwood Rose(Atwood), Rod-er-Dic & Meye


Winter Calf
  1. Double Eagle Goldsun Sha-ET (Goldsun),  Moser & Weller
  2. Class-L Doorman Jinx-ET (Doorman), Anna Moser
  3. Re-Jak DB Ariel-ET (Diamondback), Reed Dairy Farm & Jakubik
  4. Ms Winterfield Def Sasse (Defiant), Kieran Hartnagle
  5. Black-Tie Stormy London (Storm), Hayleigh Guerink

Spring Calf
  1. Ms Class Limited Edition (Limited Edition), Anna Moser
  2. Sco-Lo Mario Relentless-ET (Mario, Hayleigh Guerink
  3. Ms Starward Aval Ariel-RED (Avalanche), Joey Domecq
  4. Kings Ransom Cleaves-ET (Ransom),  Westvale View
  5. Tumbleweed Bankroll Kash (Bankroll),  Burkhardt & Nugents

Fall Calf
  1. Liddlehome Raptor, Randy & Kevin Lettinga
  2. Reed-Eli DBack Claire-RED (Diamondback), Reed Dairy Farm
  3. Sco-Lo Sid Sin City-ET (Sid), Hayleigh Guerink
  4. Hardys By Way Dora, Parker Hardy
  5. Westvale Diamon All-ET (Diamondback), Westvale View

Summer Yearling
  1. SJ-Reed Edge of Seventeen (Diamondback), Reed Dairy Farm
  2. Minsu Sammy Sundie, T&H Dairy Farm
  3. Class-L Doorman Jealousy (Doorman), Anna Moser
  4. SJ-Reed D-Back Rhiannon (Diamondback), Reed Dairy Farm
  5. King Street Arcvl Geronimo, King Street Dairy

Spring Yearling
  1. Oakfield D-Back Dare (Diamondback), Randy & Kevin Lettinga
  2. Class-L Doorman Bailey (Doorman), Eric Moser
  3. Re-Jak DB Aurora-ET (Diamondback), Reed Dairy Farm & Jakubik
  4. Tri-Koebel Mackinaw-ET (Goldwyn), Anna Moser
  5. Trinity Solomon Paris (Solomon), Sierra & Quinn Watts

Winter Yearling
  1. Hardys Doorman Raelynn-ET (Doorman), Kelly Raterink
  2. Ms Winterfield GC Silk Rae (Goldchip), Nicole & Louise Vanderploeg
  3. Green-Meadow Dash June (Dash), Green Meadow Farms, Inc
  4. Green-Meadow Equation Kay (Equation), Green Meadow Farm, Inc
  5. Castaway Wired Joy-ET (Barbwire), Andrew Atherton

Fall Yearling
  1. Latimore Atwood Divine (Atwood), Shelly Hardy
  2. Don-Mair Mario Bros (Mario), Anna Moser
  3. Opsal Aftershock Freedom-ET (Aftershock), Nicole Vanderploeg
  4. Strautz-AAA Atwood Starr (Atwood), Rod-er-Dic
  5. Buells Brokaw Camie (Brokaw), Skylar Buell

Junior 2yr Old
  1. Nugentdale Diesel Droopy (Diesel), Burkhardt & Nugents
  2. Rod-er-Dic Atwood Nancy (Atwood), Rod-er-Dic & Meyer
  3. Hardys Reginold Dawn (Reginold), Parker Hardy
  4. Green-Meadow Dashawn Lynne (Dashawn), Green Meadow Farms, Inc
  5. Posey-Creek Armani Elegance (Armani), Posey-Creek Farm

Senior 2yr Old
  1. Moram Nanny Chel Raclee, Moram Holsteins
  2. Hardys Brokaw Dayton-ET (Brokaw), Parker Hardy

Junior 3yr Old
  1. Hardys Atwood Singapore (Atwood), Parker Hardy
  2. Ms Winterfield ATW (Atwood), Kieran Hartnagle
  3. Paul Farm Atwood Dancer-ET (Atwood), Sun Quest & VanHaitsma
  4. Class-L&E Acme Cherokee (Acme), Ian & Olivia Black
  5. Konela Absolute Jamboree (Absolute),  Brandon Dreyer

Senior 3yr Old
  1. Stanshome Starstruck-ET (Starstruck), Biermacher, Lamoreaux & T&H Dairy
  2. Miss Sunrose Spice-ET (Sunrose), Anna Moser
  3. Green-Meadow Dorcy Stacy (Dorcy), Green Meandow Farms, Inc
  4. Holger LRS Sanchez Gigi (Sanchez), Evan Steig & Holger LRS Farm, LLC
  5. Green-Meadow Buzz Lucy (Buzz), Green Meadow Farms, Inc

4yr Old
  1. SJ-Reed Ladd Sylvia-RED (Ladd), Reed Dairy Farm
  2. Hardys Fever Snickers (Fevers),  Parker Hardy
  3. Green-Meadow Jim Kieley (Jim), Green Meadow Farm, Inc
  4. Green-Meadow Ladd Astre (Ladd), Green Meadow Farm, Inc
  5. Star-Summit Golds N Geina (Goldsun), Star-Summit Farm

5yr Old
  1. Hardys Braxton London (Braxton), Parker Hardy
  2. Strautz-AAA GW Atwood Rose (Atwood), Rod-er-Dic & Meyer
  3. Holger LRS Gold Capri (Goldchip), Evan Steig & Holger LRS Farm, LLC
  4. Green-Meadow Banning Jennie (Banning), Green Meadow Farm, Inc

Aged Cow
  1. Ms Winterfield D Sun Rae (Damion), Kieran Hartnagle
  2. Hardys Final Cut Design-ET (Final Cut), Parker Hardy

125,000 lb Cow
  1. Liberty Raes Sasha, Kieran Hartnagle
  2. Green-Meadow Karik Darcy (Karik),  Green Meadow Farms, Inc
  3. Rod-er-Dic Advent Abby-RED (Advent), Rod-er-Dic & Meyer


Premier Breeder 
Kieran Hartnagle

Premier Exhibitor
Anna Moser

Premier Breeder & Exhibitor of Open Show
Parker Hardy

 

 

 



Outstanding Holstein Junior Exhibitor award
Kieran Hartnagle