Shows and Sales Results

Kentucky State Fair Holstein Show 2014
DATE: August 17, 2014
JUDGE: John Erbson, IL





Champions

Senior and Grand Champion
Sunrose Jess(Advent), Sunrose Holsteins, Millersburg, IN

Reserve Senior and Grand Champion
Burks Branch G-Wyn Fara(Goldwyn), Lookwell Farm, Elkhart, IN



Junior Champion
Strans-Jen-S Tempt-Me-Red, Triple-T Holsteins and Jerseys, North Lewisburg, OH

Reserve Junior Champion
Sunrose Juliana(Jake), Sunrose Holsteins, Millersburg, IN


Spring Heifer Class

1.Taylor Maid Sanchez Remix(Sanchez), Kyle Hill, New Castle, KY
2.Ms Beaus Atwood Beauty(Atwood), Lookwell Farm, Elkhart, IN
3.Stookeyholm Show Fever M(Fever), Stookeyholm Holsteins, Milford, IN
4.MS Bridges Molly Mally-ET, Makensey Edwards, Edmonton KY
5.Buckmeadow Mickey Red-E(Mickey), Tyler Buckley, Lawrenceburg, KY


Winter Heifer Class

1.Toppglen Goldwyn Wilsan(Goldwyn), Lookwell Farm, Elkhart, IN
2.Sunrose Liberty(Goldchip), Sunrose Holsteins, Millersburg, IN
3.Engleking Gold Chip Alivia(Goldchip), Engleking Holsteins, Greenfield, IN
4.Toddsdale Braxton Trill(Braxton), Bree Russell, Knob Lick, KY
5.Seibert Creek Simplistic Joy(Simplistic), Dale Turner, Burgin, KY


Fall Heifer Class

1.Green Lo Shadow Spitfire(Shadow), Green Lo Farm, Brownstown, IN
2.Green J Cindy Kate, Green J Holsteins, Campellsville, IN
3.Walnutway Caress, Jeremy Waddell, Horse Cave, KY
4.Ms RRFRBD WB Livedo, Rocky Run Farms, Greensburg, KY
5.Ramble Ridge Dusk 716(Dusk), Shelby Currens, Salvisa, KY


Summer Yearling Class

1.Kuhncrest Sid Presley-ET(Sid), Engleking Holsteins, Greenfield, IN
2.KYBlue ATW DrewET(Atwood), Western Kentucky University, Bowling Green, KY
3.KA-Geo Braxton Stephani R(Braxton), Street Spoonamore Stanford, KY
4.LaneOak Atwood Melody(Atwood), Whitney Jones, Maysville, KY
5.Bingland Real Liza,(Real), Billy L. Cameron III, Broadhead, KY


Spring Yearling Class

1.Strans-Jen-S Tempt-Me-Red, Triple-T Holsteins and Jerseys, North Lewisburg, OH
2.Cameron-Ridge Dundee Leil(Dundee), Billy L. Cameron III, Broadhead, KY
3.Ernest-Anthony Hot Tamale(Anthony), Kentucky Bluegrass Genetics, Eminence, KY
4.Green-Lo Dundee Caity J-E(Dundee), Engleking Holsteins, Greenfield, IN
5.Lylehaven Braxton Alyssa(Braxton), Jeremy Kinslow, Smith Grove, KY


Winter Yearling Class

1.Claquato-RH Eve-ET(Goldchip), Engleking Holsteins, Greenfield, IN
2.Sunrose Jessica, Sunrose Holsteins, Millersburg, IN
3.Engleking Redliner Nellie(Redliner), Engleking Holsteins, Greenfield, IN
4.Meha Master Flo(Master), Alley Dairy, Albany, IN
5.ShadowW Dempsey Appleti(Dempsey), Drew Goff, Greesnburg, KY


Fall Yearling Class

1.Sunrose Juliana(Jake), Sunrose Holsteins, Millersburg, IN
2.HowardView WG Lavngrd, Jeffery Edmond, Flemingburg, KY
3.Quietcove-W Atwood Fiana(Atwood), Brittany A. Bennett, Cynthiana, KY
4.AMGoff Calija Loretta(Calija), Matt Goff, Greensburg, KY
5.Ms Honey(Advent), Tyler Buckley, Lawrenceburg, KY


Junior 2 year old class

1.KY-Blue Lexie(Blue), Kentucky Bluegrass Genetics, Eminence, KY
2.FuhrmannVU Braxton Nikki(Braxton), Sunrose Holsteins, Millersburg, IN
3.B-Aces-Hi Braxton Ryder(Braxton), Stookeyholm Holsteins, Milford, IN
4.CCDJones Alx Madeline(Alex), Mark Jones, Loretto, KY


Senior 2 year old class

1.Tex Stein Atwood Yamilet(Atwood), Stookeyholm Holsteins, Milford, IN
2.WKU Dundee Luxury(Dundee), Makensey Edwards, Edmonton, KY
3.MA-TDM-BA Sanchez Rae(Sanchez), Tyler Buckley, Lawrenceburg, KY
4.LyleHaven Licour-ET(Licour), Kentucky Bluegrass Genetics, Eminence, KY
5.Hilltop Drw Damion Ashby(Damion), Green Lo Farm, Brownstown, IN


Junior 3 year old class

1.KY-Blue Sanchez Demi-ET(Sanchez), Kentucky Bluegrass Genetics, Eminence, KY
2.Tex-Stein Sanchez Joselyn(Sanchez), Stookeyholm Holsteins, Milford, IN
3.Forks Atlantic Tilly(Atlantic), Lookwell Farm, Elkhart, IN
4.Miss Cashmere ATW Chane(Atwood), Charlie Camero, Brodhead, KY
5.Nor Lene Magic Patty(Magic), Jackie Mudd, Berne, IN


Senior 3 year old class

1.DKSilk Atwood SatinET(Atwood), Sunrose Holsteins, Millersburg, IN
2.White Leather GW Atwood 1(Atwood), TJ Classic Jerseys, Ansonia, OH
3.Express-SMD Elmo Crystan(Elmo), Lillie Mae Wood, Shelbyville, KY
4.Stan-Mar-Dale Chance Ficu(Chance), Lillie Mae Wood, Shelbyville, KY


4 year old Cow class

1.Burks Branch G-Wyn Fara(Goldwyn), Lookwell Farm, Elkhart, IN
2.Paul-Farm Ruben Crimson(Ruben), Stookeyholm Holsteins, Milford, IN
3.MapleSlope Goldwyn Angie(Goldwyn), Sunrose Holsteins, Millersburg, IN
4.Cameron-Ridge RL Lora-ET(Redliner), Billy L. Cameron III, Broadhead, KY
5.MS RollnView Sanchez Ann(Sanchez), Sunrose Holsteins, Millersburg, IN


5 year old cow class

1.Tex Stein Advent Jocelyn(Advent), Stookeyholm Holsteins, Milford, IN
2.Eastside Talent Cam(Talent), Premium Star and KY Bluegrass Genetics, Eminences, KY
3.Howard View Aspen Daniell(Aspen), Kyle Hill, New Castle, KY
4.Morsan Jasper OS Brandi-ET(Jasper), Billy L. Cameron III, Broadhead, KY


Aged Cow class

1.Sunrose Jess(Advent), Sunrose Holsteins, Millersburg, IN
2.MS Stookeyholm Silky Beau(Silky), Stookeyholm Hosteins, Milford IN
3.Ms KY-Blue Champagne, Kentucky Bluegrass Genetics, Eminence, KY
4.Green Lo Talent Ralyn(Talent), Green Lo Farm, Brownstown, IN


100,000lb Cow class

1.Sunrose Delaney(Dundee), Sunrose Holsteins, Millersburg, IN