Shows and Sales Results

Irish National Holstein Show 2014
HEAD SHOWN: 59





Supreme Championship

Grand Champion
Glaslough Miss Petra (Mr. Minister), David and Kenny Boyd
Reserve Grand Champion
Glaslough Goldwyn Bret (Goldwyn), David and Kenny Boyd
Hon Mention Grand Champion
Clongowes Atwood Thelma (Atwood), George and Jason Booth

 

L-R: HM, Reserve and Grand Champion


L-R: HM, Reserve and Grand Champion

Champion Line-up


Champion Line-up

Glaslough Miss Petra, Grand Champion


Glaslough Miss Petra, Grand Champion

Glaslough Miss Petra


Glaslough Miss Petra

Glaslough Miss Petra


Glaslough Miss Petra

Glaslough Miss Petra


Glaslough Miss Petra

Clongowes Atwood Thelma, Honorable Mention


Clongowes Atwood Thelma, Honorable Mention

Clandeboye Shottle Willow


Clandeboye Shottle Willow

Clandeboye Bolton Rosina


Clandeboye Bolton Rosina

Championship line up


Championship line up

Champ & Res from the Glaslough team


Champ & Res from the Glaslough team

Champ & Res from the Glaslough team


Champ & Res from the Glaslough team


Intermediate Championship

Intermediate Champion
Clongowes Atwood Thelma (Atwood), George and Jason Booth
Reserve Intermediate Champion
Wyndford BD Regiment Appletime Red, Aubrey Patterson
Hon Mention Intermediate Champion
Hilltara Fever Maude 5, Sam and John McCormick

Hilltara Fever Maude Honorable Mention Intermediate Champion


Hilltara Fever Maude Honorable Mention Intermediate Champion

Intermediate Champion Clongowes Atwood Thelma


Intermediate Champion Clongowes Atwood Thelma

Clongowes Atwood Thelma Intermediate Champion


Clongowes Atwood Thelma Intermediate Champion

Judge Prior walks the line


Judge Prior walks the line


Junior Championship

Junior Champion
Glaslough Damion Breeze (Damion), David and Kenny Boyd
Reserve Junior Champion
Priestland 5417 Braxton Lucia (Braxton), McLean Family
Honorable Mention Junior Champion
Ballyginniff Lauthority Willow (Lauthority), John Patterson

Determination


Determination

Priestland 5417 Braxton Lucia Reserve Junior Champion


Priestland 5417 Braxton Lucia Reserve Junior Champion

Glaslough Damion Breeze Junior Champion


Glaslough Damion Breeze Junior Champion

Glaslough Damion Breeze Junior Champion


Glaslough Damion Breeze Junior Champion

LtoR: HM, Reserve and Junior Champion


LtoR: HM, Reserve and Junior Champion


Heifer, born on or after 14/03/13 (4)

1, Glaslough Damion Breeze (Damion), David and Kenny Boyd
2, Lissue Explode Ashlyn (Explode), Conor McAufield
3, Priestland 5485 Goldsun Pamela (Goldsun), McLean Family
4, Mostragee Goldsun Fern (Goldsun), Tommy and Mark Henry

Andrea Rafferty leading out class winner Glaslough Damion Breeze


Andrea Rafferty leading out class winner Glaslough Damion Breeze

final lineup


final lineup

Glaslough Damion Breeze


Glaslough Damion Breeze


Heifer, born between 14/09/12 and 14/03/13 (4)

1, Priestland 5417 Braxton Lucia (Braxton), McLean Family
2, Ards Alexander Tiffany (Alexander), Harry Patton and Sons
3, Beechview Altachairman Makke (AltaChairman), George and Jason Booth
4, Ernevale Destry Lulu Red (Destry), Steven Robinson

1st place Priestland 5417 Braxton Lucia


1st place Priestland 5417 Braxton Lucia

2nd place Ards Alexander Tiffany


2nd place Ards Alexander Tiffany

3rd place Beechview AltaChairman Makke


3rd place Beechview AltaChairman Makke

udge-Pete-Prio


udge-Pete-Prio

Top 3 in class


Top 3 in class


Heifer not calved, born between 14/09/11 and 14/09/12 (2)

1, Ballyginniff Lauthority Willow (Lauthority), John Patterson
2, Lissue Seaver Faith 3 (Seaver), Conor McAufield

1st place, Ballyginniff Lauthority Willow


1st place, Ballyginniff Lauthority Willow

2nd place Lissue Seaver Faith 3


2nd place Lissue Seaver Faith 3


Dry cow (2)

1, Clandeboye Champion Francesca (Champion), Clandeboye Estate
2, Priestland 4876 Goldwyn Karen (Goldwyn), McLean Family

Priestland 4876 Goldwyn Karen


Priestland 4876 Goldwyn Karen

Clandeboye Champion Francesca


Clandeboye Champion Francesca


Junior heifer in-milk (9)

1, Hilltara Fever Maude 5 (Fever), Sam and John McCormick
2 & BU, Ballyginniff Windbrook Beth (Windbrook), John Patterson
3, Printshop Ross Gillian 29 (Durham Ross), Gaston and John Wallace
4, Hilltara Windbrook Maude 3 (Windbrook), Sam and John McCormick
5, Hilltara Windbrook Maude (Windbrook), Sam and John McCormick
6, Clandeboye Fleetwood Willow (Killane Fleetwood), Clandeboye Estate

Clandeboye Fleetwood Willow


Clandeboye Fleetwood Willow

Ballyginniff Windbrook Beth


Ballyginniff Windbrook Beth

Hilltara Fever Maude 5


Hilltara Fever Maude 5


Senior heifer in-milk (9)

1 & BU, Clongowes Atwood Thelma (Atwood), George and Jason Booth
2, Wyndford BD Regiment Appletime Red (Regiment Red), Aubrey Patterson
3, Ards Atwood Lou Ella (Atwood), Harry Patton and Sons
4, Berryholme G Jordan Flo (Jordan), Haffey, Pepper and Weir
5, Glaslough Amazing Jen (AltaAmazing), David and Kenny Boyd
6, Priestland 5235 PS James Rose (Shottle), McLean Family

final lineup in a big class


final lineup in a big class

Ards Atwood Lou Ella


Ards Atwood Lou Ella

Wyndford BD Regiment Appletime Red


Wyndford BD Regiment Appletime Red

1st place Clongowes Atwood Thelma


1st place Clongowes Atwood Thelma

1st place Clongowes Atwood Thelma


1st place Clongowes Atwood Thelma

1st place Clongowes Atwood Thelma


1st place Clongowes Atwood Thelma

1st place Clongowes Atwood Thelma


1st place Clongowes Atwood Thelma


Cow in-milk, having had two calvings (10)

1, Clandeboye Bolton Rosina (Bolton), Martin Millar
2 & BU, Willsbro Hazel Sanchez (Sanchez), Lewis McMurray and Sons
3, Hilltara Monsoon Lulu (Hilltara Monsoon), Sam and John McCormick
4, Glasson Shottle JG Gail (Shottle), Philip and Simon Haffey
5, Beechview Advent Lalita Red (Advent), George and Jason Booth
6, Foyleside Penny Rhyme 11 (Durham Rhyme), Sean Faulkner

Beechview Advent Lalita Red


Beechview Advent Lalita Red

Hilltara Monsoon Lulu


Hilltara Monsoon Lulu

Willsbro Hazel Sanchez


Willsbro Hazel Sanchez

Clandeboye Bolton Rosina


Clandeboye Bolton Rosina

Clandeboye Bolton Rosina


Clandeboye Bolton Rosina


Cow in-milk, having had three calvings (9)

1 & BU, Hilltara Boliva Dawn (Bolivia Allen), Sam and John McCormick
2, Clandeboye Shottle Willow (Shottle), George and Jason Booth
3, Ballyginniff Goldwyn Cindy 2 (Goldwyn); John Patterson
4, Kilvergan Duplex Ethel 2 (Duplex), Stephen Haffey and Sons
5, Bellemont Baxter Phyl (Baxter), Norman McCollum
6, Derrydeorragh Shottle Kimo (Shottle), Gareth Smyth

Hilltara Boliva Dawn


Hilltara Boliva Dawn

Clandeboye Shottle Willow


Clandeboye Shottle Willow

Kilvergan Duplex Ethel 2


Kilvergan Duplex Ethel 2


Cow in-milk, having had four or more calvings (7)

1 & BU, Glaslough Miss Petra (Mr Minister), David and Kenny Boyd
2, Glaslough Goldwyn Bret (Goldwyn), David and Kenny Boyd
3, Hilltara Charles Della (Hilltara Charles), Sam and John McCormick
4, Kilvergan Shottle Bessie (Shottle), Stephen Haffey and Sons
5, Hilltara Goldwyn Tippy (Goldwyn), Sam and John McCormick
6, Bavan Klumper Soni (Bavan Klumper), G and M O’Hagan

Glaslough Miss Petra


Glaslough Miss Petra

Glaslough Miss Petra


Glaslough Miss Petra

Glaslough Miss Petra


Glaslough Miss Petra


Cow in-milk or in-calf, having produced a minimum of 50,000kgs (3)

1 & BU, Glaslough Goldwyn Bret (Goldwyn), David and Kenny Boyd
2, Hilltara Goldwyn Tippy (Goldwyn), Sam and John McCormick
3, Bavan Klumper Soni (Bavan Klumper), G and M O’Hagan

Glaslough Goldwyn Bret


Glaslough Goldwyn Bret

Hilltara Goldwyn Tippy


Hilltara Goldwyn Tippy


Scenes around the Show





error: Content is protected !!