International Milking Shorthorn Show 2018

Oct 2-3, 2018 @ Madison, WI

Brian Behnke, WI; Associate Carla Stetzer, WI



The Complete Image Gallery from the International Milking Shorthorn Show 2018 is now available for you to view, share and purchase photos. Judging the show was Brian Behnke, WI, with Associate Carla Stetzer, WI. View results and photos from the 2017 show HERE!

Biography

Brian Behnke’s lifelong dairy career began on his family’s farm, Bur-Wall Holsteins, in Brooklyn, Wisconsin. Following graduation from the University of Wisconsin-Madison, Behnke worked for Landmark Genetics in sire procurement and as a herdsman for two prominent west coast Holstein herds, Roylane Registered Holsteins and Wilcox Farms Inc. As a herdsman, Behnke was responsible for breeding multiple bulls for A.I. stud companies in addition to five All-American Nominees. This was followed by 13 years with Semex before accepting his current role at ABS as the St. Jacobs Business Manager in 2016. Behnke’s judging career involves multiple appearances at World Dairy Expo, the Western Spring National, the Wisconsin State Fair, the Canadian Scotia 4-H Classic, National Guernsey shows and shows throughout the Netherlands, Dominican Republic, Colombia, South Korea, Japan and Australia. Behnke currently resides in Albany, Wisconsin with his wife, Tami, where he also assists on her family’s farm, Glenn-Ann Holsteins.

Carla Stetzer from Alma Center, Wisconsin grew up on a 40-cow Registered Milking Shorthorn farm in western Wisconsin and is now a Team Leader and Genetic Consultant at NorthStar Cooperative. While employed in the dairy industry, Stetzer, her husband, Dan, and their sons, Jay, Drew and Sean, still maintain a herd of 10 to 20 Registered Holsteins in Alma Center. A member of both the Milking Shorthorn and Holstein breed associations, she is currently serving on the type committee for the Milking Shorthorn breed. Stetzer has served as the official Milking Shorthorn judge at the Iowa State Fair and the Minnesota State Fair, as well as judging multiple shows during the Wisconsin State Junior Fair. Most recently, she traveled to Australia to officiate the 2017 Guernsey show at International Dairy Week.

Q&A with Brian Behnke

What has been your most memorable judging experience so far?
Judging the Wisconsin State Junior State Fair Holstein show with 733 head. It started with the young calves on a Thursday evening and I was told by the superintendent that I had 28 minutes to judge each of the 8 classes because the kids needed to get back to the dorm on time. The classes had between 50-60 head each. We made it work and realized that first impressions are key!

Who is your favorite cow of all time? One that you’ve judged and/or one that you admire?
Wilcoxview BC Cami, not just because of her Madison win, but also because of her personality and ease to work with. 

What do you love most about judging?
Interacting with exhibitors and explaining what I saw and the reasons why I may have seen a placing differently than others.

What are you looking for in your winners?
I like a balance of dairyness, strength, width, udders, style, mobility and utility. It’s not just a beauty pageant. 

Describe the feeling of being asked to judge at Madison?
This will be my third time as judge at WDE and the feeling is the same as the first time. It’s truly an honour to be asked by your peers to line up their cattle.

How did you select your Associate Judge?
My associate will be Carla Stetzer. I looked for someone who is involved in the Milking Shorthorn breed, has a great eye for cattle, professionalism and high class. 

Complete Image Gallery


The Complete Image Galleries from the 2018 World Dairy Expo are now available for you to view, share and purchase photos.

Milking Shorthorn heifer show here
Milking Shorthorn cow show here

Partner Sponsors


Thank you to our Partner Sponsors:
Hillholm Milking Shorthorns
Kuszlyk Cattle Co.
Peter Vail & Partners

Junior Champion


Junior Champion
Innisfail-Wo Julius Lucy (Julius), 1st Spring Yearling, Jeffrey McKissick & Mike Uber, PA

Reserve Junior Champion
KnH Endres Zeus Legendary (Zeus), 1st Fall Yearling, Mikayla Endres, WI

HM Junior Champion
Designer Genes Butterqueen (Liam),  1st Winter Yearling, Kara Yannesse, PA

Junior Champion of the Junior Show


Junior Champion of the Junior Show
KnH Endres Zeus Legendary (Zeus), 1st Fall Yearling, Mikayla Endres, WI

Reserve Junior Champion of the Junior Show
Designer Genes Butterqueen (Liam),  1st Winter Yearling, Kara Yannesse, PA

HM Junior Champion of the Junior Show
Heavenly Badgers Lime (Badger), 1st Winter Calf, Scotty Young and Brett Groebner, WI

 

Intermediate Champion


Intermediate Champion
Corstar Presto Mango P-EXP (Presto), 1st Junior 3 Yr. Old, Cory and Kristen Salzl, MN
Reserve Intermediate Champion
Corstar Presto Lulu-ET (Presto), 2nd Junior 3 Yr. Old, Cory and Kristen Salzl, MN

Honorable Mention Intermediate Champion
Lazy M PS LadyLump EXP-ET (Perfect Storm), 1st Senior 2 Yr. Old, Scotty Young and Brett Groebner, WI

Intermediate Champion of Junior Show


Intermediate Champion
Lazy M PS LadyLump EXP-ET (Perfect Storm), 1st Senior 2 Yr. Old, Scotty Young and Brett Groebner, WI
Reserve Intermediate Champion
Heavenly Creampuff (Megadeth), 3rd Junior 3 Yr. Old, Johnathon A Clark, NH
Honorable Mention Intermediate Champion
Lazy M Greek Latoya-EXP-ET (Greek), 1st Milking Yearling, Delaney Kamps, WI

Senior Champion


Senior Champion
Maple Fudge of 12 Oaks (Snappy), 1st 4 Yr. Old, Colton and Ashley Brandel, WI
Reserve Senior Champion
Kuszmar Mega Lely-62 (Megadeth), 2nd 4 Yr. Old, John P. and Marjorie Kuszlyk, NY
Honorable Mention Senior Champion
Corstar Lovely Lady-EXP-ET (Robin), 1st Lifetime Merit, Cory and Kristen Salzl, MN

Senior Champion of Junior Show


Senior Champion
Maple Fudge of 12 Oaks (Snappy), 1st 4 Yr. Old, Colton and Ashley Brandel, WI
Reserve Senior Champion
Halpins Baby Ruth (Joe), 5 Yr. Old, Taylor Graves, KY

Honorable Mention Senior Champion
Mysha Heavenly Newsbreak (Lance), 4th 5 Yr. Old, Scotty Young and Brett Groebner, WI

Grand Champion


Grand Champion
Maple Fudge of 12 Oaks (Snappy), 1st 4 Yr. Old, Senior Champion Colton and Ashley Brandel, WI
Reserve Grand Champion
Kuszmar Mega Lely-62 (Megadeth), 2nd 4 Yr. Old, Reserve Senior Champion, John P. and Marjorie Kuszlyk, NY
Honorable Mention Grand Champion
Corstar Presto Mango P-EXP (Presto), 1st Junior 3 Yr. Old, Intermediate Champion, Cory and Kristen Salzl, MN

Grand Champion of Junior Show


Grand Champion
Maple Fudge of 12 Oaks (Snappy), 1st 4 Yr. Old, Senior Champion, Colton and Ashley Brandel, WI
Reserve Grand Champion
Lazy M PS LadyLump EXP-ET (Perfect Storm), 1st Senior 2 Yr. Old, Intermediate Champion of Junior Show, Scotty Young and Brett Groebner, WI

Honorable Mention Grand Champion
Halpins Baby Ruth (Joe), 5 Yr. Old, Reserve Senior Champion,  Taylor Graves, KY

Spring Calf (28)


1. Maunesha Creek Made In Mexico (Sombero), Mena Schmitt, WI
2. Topp-View Blaine Aim High-EXP (Blaine), Aubree Top, OH
3. Henkessen Rylt Stiletto (Rylt), Matt Henkes, IA
4. Gibbs Pirelli Calabasas-EXP (Pirelli), Joe Gibbs, IA
5. Lazy M Cyclone Danali-ET (Cyclone), Lazy M Farm LLC – Michael & Herman Maier, WI
6. Elron Zeus Wren-EXP-ET (Zeus), Elron Farms, IA
7. Lazy M Patriot Ester-TW (Patriot), Jonah Enke, WI
8. Hard Core Ricochet Silhouette (Richochet), Mikayla Endres, WI
9. JLJ Ms Romeo Cherry Crush (Romeo), Julie Aves and Jason & Linda Swanson, IL
10. Elite HP Fancy Fire-ET (Mudslinger), Peter Vail and Hillpoint Partners, WI

Winter Calf (19)


1. Heavenly Badgers Lime (Badger), Scotty Young and Brett Groebner, WI
2. Lazy M Cyclone Latte-ET (Cyclone), Tristen & Willow Upchurch and Susan Lee, CA
3. Lazy M Patriot Discovery-ET (Patriot), Landon Neely, PA
4. Mapleton Vly RR Memphis-EXP (Ruben), Mapleton Valley Farms LLC, WI
5. Maunesha Creek Empty Promises (Ricochet), Mena Schmitt, WI
6. Gin-Val Logic Lauretta-EXP (Logic), Johnathon A Clark, NH
7. Nev’r Idle Kewpie (Kewpie), Brandon Baxtor, IL
8. KnH Endres Living In A Shadow (Badger), Mikayla Endres, WI
9. Elite HP Firestarted-EXP-ET (Perfection), L: Jacob Harbaugh O: Peter Vail & Hillpoint Partners, WI
10. Homestead Pedros Cutie IV (Pedros), Tanna Luchterhand, WI

Fall Calf (28)


1. Po-Cop Clancy Fancy-EXP (Clancy), Danielle Gregory IL
2. Heavenly Applecrunch (Zues), Jazmin Wingert, IL
3. Heavenly Watermelon (Logic), Scotty Young and Brett Groebner, WI4. Gibbs L.P. Calloway-ET (Premium), Lincoln Gibbs, IA
5. Hills-Acre Rr Honey-EXP-TW (Ruben), Bob Hill, IN
6. Mapleton Vly LT Conundrum-ET (Lothario), Mapleton Valley Farms LLC, WI
7. Lazy M Greek Jada-EXP (Greek), Haylie Birchman, WI
8. Elron Zeus Winshine-EXP-ET (Zues), Elron Farms, Duane Gibbs, IA
9. Lazy M Cyclone Lastcall-ET (Cyclone), Lazy M Farm LLC – Michael & Herman Maier, WI
10. Lazy M Casey Brekki (Casey), Danielle Gregory, IL

Summer Yearling (23)


1. Heavenly Lilac-EXP (Pirelle), Scotty Young and Brett Groebner, WI
2. Heavenly Badgers Clam (Badger), Scotty Young and Brett Groebner, WI
3. Hard Core Dutch Rico-ET(Dutch), Chriselle Fisher, PA
4. Lazy M Jekyll Arizona (Jekyll), TJ Wingert, IL
5. Elite Hp Blast (Perfection), Peter Vail & Hillpoint Partners, FL
6. Lazy M Rr Bianca-EXP (Ruben), Trenton & Heath Hammerand, IA
7. JDH Blaine Moola-EXP-ET (Blaine), Julia Heiman, WI
8. GMC P Pete Reeses Pieces(Pete), Brooke & Lindsey Clark Of Gmc Farm, NH
9. Hard Core Lad Rex-EXP-ET (Lad), Mike Gregory, IL
10. EliteHP Perfect Firefly-EXP-ET (Perfection), Jacob C Fisher, NH

 

Spring Yearling (15)


1. Innisfail-Wo Julius Lucy (Julius), Jeffrey McKissick & Mike Uber, PA
2. Elron Zeus Whitney-EXP-ET (Zues), Elron Farms, IA
3. Hills-Acre Ryl Kisses Kara-EXP (Treble), Dylan Reed, Il
4. Hard Core Ironman Rae-ET (Ironman), Mena Schmitt, WI
5. Heavenly Badgers Icebreaker (Badger), Kenzie Emery and Noah Heine, WI
6. Lazy M Girls Gone Wild-EXP-ET (Pirelli), Lazy M Farm LLC – Michael & Herman Maier, WI
7. Lazy M Casey Elsa (Casey), Lazy M Farm LLC – Michael & Herman Maier, WI
8. Stone-Huel Conrad Lilly-EXP-TW (Conrad), Kasey Clanton and Emmet Schomaker, IL
9. Stone-Huel Conrad Lolly-EXP-TW (Conrad), Kasey Clanton and Emmet Schomaker, IL
10. Pine-Valley Patriot Zaza-EXP (Patriot), Jessica James, IL

Winter Yearling (9)


1.Designer Genes Butterqueen (Liam), Kara Yannesse, PA
2. Wide Open Zeus Chalice (Zues), Maddy Mahlum and Matt Opland, WI
3. Heavenly Zest (Mudslinger), Scotty Young and Brett Groebner, WI
4. Halpins MM Mischievious-EXP-ET (Liriano), Colt or Owen Halpin of Halpin Farms, IL
5. Mapleton Vly Spark Ember (Sparkler), Randy Winch and WMSBA, WI
6. Lazy M Cyclone Java-ET (Cyclone), Cassandra Clark, NH
7. Elron Zeus Whitley-EXP-ET (Zues), Elron Farms, C & C Genetics, Philip Haulk, IA
8. C-Jaiz Blaine Zephora-EXP (Blaine), Abigail Wratten, NY
9. NT Lir Lady Luck-EXP (Liriano), Mikes-Dar Farm & Kingsdale Farm

Fall Yearling (8)


1. KnH Endres Zeus Legendary (Zues), Mikayla Endres, WI
2. Breezy Ridge Trixie (Blaine), Rachel Hefel, IA
3. Lazy M Cyclone Lara-ET (Cyclone), Brian & Traci Neely, PA
4. Hard Core Premium Robin-EXP-ET (Premium), Keith & Donnette Fisher of Hard Core Farm, PA
5. Homestead CT Cutie IV (Captain), C&C Genetics, Chris Udelhoven and Catie Lang, WI
6. Larkan Blaine Salty (Blaine), Suton Paulson, WI
7. Paulson Farms Grace-TW (Dillon), Morgan Paulson, MN
8. Lazy M Cyclone Luau-ET (Cyclone), Michael & Herman Maier & Jade Jensen Of Lazy M Farm, WI

Junior Best Three Females (5)


1. Heavenly Show Cattle, WI
2. Lazy M Farm LLC, WI
3. Elron Farms, IA
4. Hard Core Farm, PA
5. Cherrywood Farm, KS

Milking Yearling (6)


1.   Lazy M Greek Latoya-EXP-ET (Greek), Delaney Kamps, WI
2.   Crimson Fever Gia (Frolic), Crimson Fever Cattle, MN
3.   GMC-W-V Princeton Skyway (Princeton 609), Greg & Marcia Clark, Doug Wherry, Keith VanCamp, NH
4.   Lazy M Zeus Glassy-EXP-TW (Zeus), Dan Maier, WI
5.   Hard Core Perfect Renette-EXP (Storm), Chriselle Fisher, PA
6.   Homestead Casey’s Sadie (Casey), Arne L. Poser, MN

National Futurity No. 61 (7)


1.   North Start Siracha (Sparkler), Pederson, Christopher & Sarah Rhoades, OH
2.   Lazy M Pirelli Girlcrush-EXP-ET (Pirelli), Lazy M Farm LLC- Michael & Herman Maier, WI
3.   Mapleton Vly Mudslinger Calise (Mudslinger), Mapleton Valley Farms LLC, WI
4.   Rose Lane Presto Spice (Presto), Wyatt Navis, WI
5.   Easter Brook Madd About U-EXP (Patriot), Easter Brook, WI
6.   Thunderhead Greek Malibu-EXP (Greek) Jamie Wilson, WI
7.   Kundes Golden Fan Judith (Fantasy), Deb Wilson, WI

Junior 2 Yr. Old (18)


1.   Ridale Sumthin Special-EXP-ET (Lad), Ridale Genetics and TJ Wingert, MA
2.   Topp-View Presto Alexa-EXP (Presto), Iager, Amy and Katie Kearns, MD
3.   Hard Core Snoopy Firebrick-EXP (Snoopy), Keith & Donnette Fisher of Hard Core Farm, PA
4.   Pine-Valley P Junebug-EXP (Presto), Jessica James, WI
5.   Hard Core Silky-EXP-ET (Lad), Mike Gregory, IL
6.   Halpins MM RB Margarita-EXP-ET (Robin), Owen Halpin of Halpin Farms, IL
7.   Lazy M Lothario Lizzie-ET (Lothario), Lazy M Farm LLC- Michael & Herman Maier, WI
8.   North Stars Siracha (Sparkler), Pederson, Christopher & Sarah Rhoades, OH
9.   Hard Core Lad Survivor-EXP-ET (Lad), Keith & Donnette Fisher of Hard Core Farm, PA
10. Hard Core Rebel Rhapsody-ET (Rebel 9th), Peter Vail and Mike & Linda Hellenbrand, FL

Senior 2 Yr. Old (13)


1.   Lazy M PS LadyLump EXP-ET (Perfect Storm), Scotty Young and Brett Groebner, WI
2.   B&B Fairys Magic (Rockstar), Matthew Baxter of Baxter’s Nev’r Idle Farm, IL
3.   GMC Princeton Leona (Princeton 609), Greg and Marcia Clark, NH
4.   Homestead Caseys Lady L (Casey), Scott Wolf and Jeremy Kinslow, IA
5.   Gold Mine G ST Beverly 298-EXP (Clare), Brooke Morgan Clark of GMC Farm, NH
6.   Kuszmar SR Primerose Siggy 96 (Raider), Peter Vail and Hillpoint Partners, FL
7.   Valley View Oakleigh 2390-EXP (Blaine), Brittany Crawley, AR
8.   Lazy M Pirelli Girlcrush-EXP-ET (Pirelli), Lazy M Farm LLC- Michael & Herman Maier, WI
9.   Halpins MM Robin Magical-EXP (Robin), Colt or Owen Halpin of Halpin Farms, IL
10. NT Zeus Lady Zaza (Zues), Elizabeth Thyen of Nix-Thyen, MN

Junior 3 Yr. Old (10)


1.   Corstar Presto Mango P-EXP (Presto), Cory and Kristen Salzl, MN
2.   Corstar Presto Lulu-ET (Presto), Cory and Kristen Salzl, MN
3.   Heavenly Creampuff (Megadeth), Johnathon A Clark, NH
4.   Kuszmar Muddy Rose-86 (Mudslinger), Peter Vail and Mike & Linda Hellenbrand, FL
5.   Windswept Farm Dutch Adalaide (Dutch), Jodi Holt and Hard Core Farm, PA
6.   Lazy M Pirelli Zoe-EXP (Pirelli), Lazy M Farm LLC- Michael and Herman Maier, WI
7.   MPS Famous Penny 211-EXP (Famous), Clayton Schwendimann, WI
8.   Lazy M Clancy Georgia (Clancy), Lazy M Farm LLC-Michael and Herman Maier, WI
9.   Homestead Pete’s Mercy (Rete), Arne L. Poser, MN
10. Hard Core RR Fireburst-EXP-ET (Robin), Keith and Donnette Fisher of Hard Core Farm

Senior 3 Yr. Old (5)


1.   BDF Madness Marsha (Madness), Dallas Butts of B-D-F Farms, IN
2.   Trillow Zeus Lala-ET (Zeus), Tristen & Willow Upchurch and Susan Lee, CA
3.   Mar-Leigh Presto Juliet EXP (Presto), Mary Sweeney, NY
4.   Mapleton Vly Perfect Recall (Perfection), Thomas & Keely Agnew of Mapleton Valley Farms, WI
5.   Holy-Ayr Mud Christiee (Mudslinger), Noah Heine, WI

4 Yr. Old (11)


1.   Maple Fudge of 12 Oaks (Snappy), Colton and Ashley Brandel, WI
2.   Kuszmar Mega Lely-62 (Megadeth), John P. and Marjorie Kuszlyk, NY
3.   Corstar PVF Lovespell-EXP (Liriano), Jason & Leah James, WI
4.   Ridale Royal Sahara-ET (Royalty), Ryan J. Rida, MA
5.   Halpins Rudy (Mudslinger), Amy Halpin of Halpin Farms, IL
6.   Pine-Valley Jekyll LaCrescent (Jekyll), Corey Lien, WI
7.   BDF Polaris Abbi (Polaris), Taylor Graves, KY
8.   Kolaske Farms Mslinger Kira (Mudslinger), David Koss and Jason Steinlage, IA
9.   Lazy M Pirelli Got It-EXP (Pirelli), Lazy M Farm LLC-Michael & Herman Maier, WI
10. Aragorn Bailjumper-EXP (Disney), Aragorn Farm, MO

5 Yr. Old (9)


1.   Halpins Baby Ruth (Joe), Taylor Graves, KY
2.   Elron Willow-ET (Peri), Halie Gruenwald, IA
3.   Innisfail St Stella 329-EXP (Storm), Matt Henkes, IA
4.   Mysha Heavenly Newsbreak (Lance), Scotty Young and Brett Groebner, WI
5.   North Stars Sparklers Jam (Sparkler), Jazz Syndicate, R. Johnson, C. Will, North Stars Genetics, MN
6.   Elron Nirto Wow (Nitro), Elron Farms, IA
7.   HC-HP Frolic Dixie-ET (Frolic), Keith and Donnette Fisher or Hard Core Farm, PA
8.   Ourway Logic Alisha 11th(Logic), Dillion Lien, WI
9.   Renn-Lee Mudslinger Zazz (Mudslinger), Michelle Upchurch and Susan Lee, CA

Aged Cow (6)


1.   Elron Megadeth Waveland-EXP-ET (Megadeth), Elron Farms, IA
2.   Heavenly Betty-EXP (Applejack), Ryan J. Rida, MA
3.   Hard Core O’Raely-ET (Othello), Chriselle Fisher, PA
4.   HC-HP Red Rob Fireball-EXP-ET (Robin), Peter Vail & Hillpoint Partners, FL
5.   Homestead S.S. Maggie-Mae (Slippery), Arne L. Poser, MN
6.   North Stars Slingin Poptart (Mudslinger), North Star Milking Shorthorns, MN

Lifetime Merit (3)


1.   Corstar Lovely Lady-EXP-ET (Robin), Cory and Kristen Salzl, MN
2.   Kuszmar Arkansas Mud-EXP (Mudslinger), Steven W. Kuszlyk, NY
3.   Hard Core Othello Sunbeam-ET (Othello), Wyatt Navis, WI

Best 3 Females


  1. Cory & Kristen Salzl, MN
  2. Marjorie A. Kuszlyk, NY
  3. Halpin Farms, IL

Produce of Dam (3)


  1. Halpin Farms, IL
  2. Lazy M Farm LLC, WI
  3. Hardcord Farm, PA

Total Performance Winner


Kuszmar Arkansas Mud-EXP (Mudslinger), Steven W. Kuszlyk, NY

Nasco International Type & Production Award


Corstar Lovely Lady-EXP-ET (Robin), 1st Lifetime Merit, Cory and Kristen Salzl, MN

Best Uddered Cow


Maple Fudge of 12 Oaks (Snappy), 1st 4 Yr. Old, Colton and Ashley Brandel, WI

State Herd (3)


  1. Wisconsin Milking Shorthorn Breeders
  2. Iowa Milking Shorthorn Breeders
  3. Pennsylvania Milking Shorthorn Breeders

 

Premier Breeder & Exhibitor


Premier Breeder & Exhibitor
Hardcore Farm, PA

Premier Sire


Kuszmar Mudslinger

Sportsmanship Trophy


Buckeye Knoll, Rhoades Family, Greenville OH

Dairy Herd


Hard Core Farm, PA