Shows and Sales Results

International Dairy Week
DATE: January 15th-19th, 2017
LOCATION: Tatura, Australia





Complete Image Galleries

Complete Image Galleries are now available for the International Dairy Week, for you to view, share & purchase photos.
Image Galleries for:
Holstein Show
Ayrshire Show
Jersey Show
Illawarra Show
Guernsey Show
Brown Swiss Show
Youth Show
Interbreed Championships
Candids


Show & Sale Schedule

The International Dairy Week 2017 will be held January 15th-19th in Tatura, Australia. Cowsmo will be providing results & photos of the shows.

For more show details, visit the International Dairy Week Website

Monday January 16th
8:00AM…ABS Australia/Ridley All Breeds National Youth Show, Judge Dan Carroll, WI, USA
3:00PM…IDW Youth Showmanship Classes, Judge Cameron Yarnold, New South Wales, AUS

Tuesday January 17th
8:00AM…National Guernsey Show, Judge Carla Stetzer, WI, USA
8:00AM…National Ayrshire Show, Judge Warren Ferguson, Waikato/King Country, NZ
11:30AM…IDW Elite Ayrshire Sale
1:30PM…National Illawarra Show, Judge Michael Heath, MD, USA
1:30PM…National Brown Swiss Show, Judge Nathan Thomas, OH, USA
6:00PM…Illawarra Red Revolution Sale

Wednesday January 18th
8:00AM…National Jersey Show, Judge Chris Lahmers, OH, USA
11:30AM…IDW Jersey Showcase Sale
12:30PM…Jersey Australia Futurity
1:30PM…National Jersey Show continues
7:30PM…World Wide Sires Evolution Sale

Thursday, January 19th
8:00AM…National Holstein Show, Judge Paul Trapp, WI, USA
11:30AM…Interbreed Junior Champion
3:00PM…Interbreed Intermediate Champion
4:00PM…Grand Champion Parade & Presentations
5:30PM…Presentation of Australia’s Grand Champion

 

View the IDW Seminar Flyer


Interbreed Junior Champion

Interbreed Junior Champion
Jersey Junior Champion
Miami Magnify Dawn 5206 (Marvellous), 1st Class 3, Philmar Dairy Co., NSW

Reserve Interbreed Junior Champion
Illawarra Junior Champion
Panorama Angeline 48 (Classic), 1st Class 2, Cherrylock Cattle Co., VIC

Ayrshire Junior Champion
Geelunga Tsunami P Star (Tsunami), 1st Class 4, Geelunga Ayrshires, SA

Brown Swiss Junior Champion
Grasslands Huray Playgirl (Huray), 1st Class 2, Grasslands, SA

Guernsey Junior Champion
Endeavour VP Pilot Delight (Pilot), 1st Class 2, T&S Shea, VIC

Holstein Junior Champion
Sun Vale Colt45 Dancer (Colt 45), 1st Class 5, Sun Vale Holsteins, VIC

Interbreed Junior Champion


Interbreed Junior Champion

Reserve Interbreed Junior Champion


Reserve Interbreed Junior Champion

Interbreed Junior Champion


Interbreed Junior Champion

Celebration! Mitchell & Phillipa Flemming


Celebration! Mitchell & Phillipa Flemming

Reserve Interbreed Junior Champion


Reserve Interbreed Junior Champion

Interbreed Junior Champion, Jersey Junior Champion


Interbreed Junior Champion, Jersey Junior Champion

Reserve Interbreed Junior Champion, Illawarra Junior Champion


Reserve Interbreed Junior Champion, Illawarra Junior Champion

Ayrshire Junior Champion


Ayrshire Junior Champion

Brown Swiss Junior Champion


Brown Swiss Junior Champion

Guernsey Junior Champion


Guernsey Junior Champion

Holstein Junior Champion


Holstein Junior Champion


Interbreed Intermediate Champion

Interbreed Intermediate Champion
Ayrshire Intermediate Champion
Rockvale Burdette Prim (Burdette), 1st Class 9, Bluegum Park, VIC

Reserve Interbreed Intermediate Champion
Jersey Intermediate Champion
Brookbora Valentino Fair Mavis (Valentino), 1st Class 9, Robert & Sandra Bacon, VIC

Brown Swiss Intermediate Champion
Roland Lodge Dairy Queen (Agenda), 1st Class 7, Canobie Partnership, VIC

Guernsey Intermediate Champion
Kookaburra Mark Fate (Mark), 1st Class 9, Daniel Clarke, NSW

Holstein Intermediate Champion
Mitch Aftershock Irene (Aftershock), 1st Class 12, Mitch Holsteins, VIC

Illawarra Intermediate Champion
Llandovery Thorpes Stella (Thorpe), 1st Class 7, Hayes Family, VIC

Interbreed Intermediate Champion Ayrshire Intermediate Champion


Interbreed Intermediate Champion Ayrshire Intermediate Champion

Interbreed Intermediate Champion Ayrshire Intermediate Champion


Interbreed Intermediate Champion Ayrshire Intermediate Champion

Awestruck!


Awestruck!

Reserve Interbreed Intermediate Champion Jersey Intermediate Champion


Reserve Interbreed Intermediate Champion Jersey Intermediate Champion

Interbreed Intermediate Champion Ayrshire Intermediate Champion


Interbreed Intermediate Champion Ayrshire Intermediate Champion

Reserve Interbreed Intermediate Champion Jersey Intermediate Champion


Reserve Interbreed Intermediate Champion Jersey Intermediate Champion

Brown Swiss Intermediate Champion


Brown Swiss Intermediate Champion

Guernsey Intermediate Champion


Guernsey Intermediate Champion

Holstein Intermediate Champion


Holstein Intermediate Champion

Illawarra Intermediate Champion


Illawarra Intermediate Champion


Interbreed Grand Champion

Interbreed Grand Champion
Jersey Grand Champion
Bushlea Van Fernleaf 10 (Vanahlem),  1st Class 12, Bushlea Farms, VIC

Reserve Interbreed Grand Champion
Senior & Grand Champion, Best Udder
Paringa Braxton Parry (Braxton), 1st Class 15, A&S Barron, W Barron & Elm Banks Holsteins, VIC

Ayrshire Grand Champion
Glenbrae Burdettes Joyce (Burdette), 1st Class 11, S&K Beard, VIC

Brown Swiss Grand Champion
Tandara Mobby Sarajevo 101 (Mobby), 1st Class 11, Tandara & Matt Dennis, VIC

Guernsey Grand Champion
First Love Pearly (Response), 1st Class 13, M&R Shea, VIC

Illawarra Grand Champion
Wallumlands Sunstorm 8 (Absolute), 1st Class 13, Gordon, Bacon & Govett, VIC

 

 

Interbreed Grand Champion Jersey Grand Champion Bushlea Van Fernleaf 10 (Vanahlem), 1st Class 12, Bushlea Farms, VIC


Interbreed Grand Champion Jersey Grand Champion Bushlea Van Fernleaf 10 (Vanahlem), 1st Class 12, Bushlea Farms, VIC

Interbreed Grand Champion Jersey Grand Champion Bushlea Van Fernleaf 10 (Vanahlem), 1st Class 12, Bushlea Farms, VIC


Interbreed Grand Champion Jersey Grand Champion Bushlea Van Fernleaf 10 (Vanahlem), 1st Class 12, Bushlea Farms, VIC

Reserve Interbreed Grand Champion Senior & Grand Champion, Best Udder Paringa Braxton Parry (Braxton), 1st Class 15, A&S Barron, W Barron & Elm Banks Holsteins, VIC


Reserve Interbreed Grand Champion Senior & Grand Champion, Best Udder Paringa Braxton Parry (Braxton), 1st Class 15, A&S Barron, W Barron & Elm Banks Holsteins, VIC

Interbreed Grand Champion Jersey Grand Champion


Interbreed Grand Champion Jersey Grand Champion

Reserve Interbreed Grand Champion Senior & Grand Champion, Best Udder


Reserve Interbreed Grand Champion Senior & Grand Champion, Best Udder

Ayrshire Grand Champion


Ayrshire Grand Champion

Brown Swiss Grand Champion


Brown Swiss Grand Champion

Guernsey Grand Champion


Guernsey Grand Champion

Illawarra Grand Champion


Illawarra Grand Champion



Elmar & Miami


Elmar & Miami

Elmar & Miami


Elmar & Miami

Brookbora


Brookbora

Brookbora


Brookbora

Kevlin Cochrane & Ben Govett


Kevlin Cochrane & Ben Govett

Shirlinn boys


Shirlinn boys

Tandara Brown Swiss


Tandara Brown Swiss