Shows and Sales Results

International Dairy Week Illawarra Show 2017
DATE: January 17th, 2017 at 1:30PM
LOCATION: Tatura, Australia
JUDGE: Michael Heath, MD, USA





Complete Image Galleries

Complete Image Galleries are now available for you to view, share & purchase photos for the International Dairy Week Illawarra Show.



The International Dairy Week Illawarra Show 2017 will take place at 1:30pm on Tuesday, January 17th in Tatura, Australia with Michael Heath, MD, USA serving as the official judge.

Download the Show Catalog

Watch the LIVE FEED

View More Cowsmo Results & Photos of International Dairy Week


Junior Champion

Junior Champion
Panorama Angeline 48 (Classic), 1st Class 2, Cherrylock Cattle Co., VIC

Reserve Junior Champion
Riversleigh Pingerly Dorris 4 (Pingerly), 1st Class 4, Tuhan Family Trust, VIC

HM Junior Champion

Llandovery Pridebutternut Venus (Butternut), 2nd Class 2, Hayes Family, VIC


Intermediate Champion

Intermediate Champion
Llandovery Thorpes Stella (Thorpe), 1st Class 7, Hayes Family, VIC


Grand Champion

Grand Champion
Wallumlands Sunstorm 8 (Absolute), 1st Class 13, Gordon, Bacon & Govett, VIC

Reserve Chamion
Llandovery JR Joan 982 (Jet), 1st Class 12, Gordon & Rapley, VIC

HM Champion
Bluechip Absolute Pamela (Absolute), 2nd Class 13, Eagle Park Farming Co., NSW


Best Udder

Best Udder
Wallumlands Sunstorm 8 (Absolute), 1st Class 13, Gordon, Bacon & Govett, VIC


Class 1 Heifer born on or after 1/7/2016 (10)

1. Llandovery Jettas Laurel, Hayes Family
2. Illinga MCF Topsys Typhoon (Anticipation), C McPhee & M Flemming, NSW
3. Gorbro BT Pingerly Sunstruck (Pingerly), Gordon, Bacon & Govett, VIC


Class 2 Heifer born 1/1/16 to 30/6/16 (8)

1. Panorama Angeline 48 (Classic), Cherrylock Cattle Co., VIC
2. Llandovery Pridebutternut Venus (Butternut), Hayes Family, VIC
3. Prussian Pride Treble Honey (Treble), Alwer, VIC


Class 3 Heifer born 1/7/15-31/12/15 (4)

1. Bundarra Jean 42 (Kit Kat), O’Loughlin Family, VIC
2. Bundarra Sunstorm 6 (Promo), Maddison Strong, NSQ
3. Bundarra Primrose 22 (Savard), O’Laughlin Family, VIC


Class 4 Heifer, Dry born 1/1/15 to 30/6/15 (5)

1. Riversleigh Pingerly Dorris 4 (Pingerly), Tuhan Family Trust, VIC
2. Llandovery Jetson Pride 1559, Hayes Family, VIC
3. Eagle Park Pingerly Duchess 4283 (Pingerly), Eagle Park Farming Co., NSW


Class 5 Heifer, Dry born 1/7/14-31/12/14 (9)

1. Glenbrook Poppy 6 (General), I&J Mueller, SA
2. Eagle Park Anticipation Pamela 4221 (Anticipation), Eagle Park Farming Co., NSW
3. Bundarra Mayflower 3 (Pingerly), O’Loughlin Family, VIC


Class 6 Heifer Dry

1. Springvale Silky 23 (Jimbo), W&C Doecke, SA


Class 7 2yrs in Milk

1. Llandovery Thorpes Stella (Thorpe), Hayes Family, VIC
2. Llandovery VV Scarlet (Vision), Hayes Family, VIC


Class 8 2 1/2 yrs in Milk

1. Llandovery Pingerlys Pride (Pingerly), Hayes Family, VIC
2. Sun Vale Kian Peta (Kian), Sun Vale Holsteins, VIC


Class 9 3 yrs in Milk

1. Illinga Ribbons N Rosettes (Buttler), Coburn & Fleming, VIC
2. Glencliffe Jackie 733 (Vigil), R&S Parker, VIC


Class 11 4 yrs in Milk

1. Llandovery Blushs Jinny (Savard), James Breen, VIC
2. Eagle Park Prophet Jean 3944 (Prophet), Eagle Park Farming Co., NSW


Class 12 5 yrs in Milk

1. Llandovery JR Joan 982 (Jet), Gordon & Rapley, VIC
2. Riversleigh Scarlet Dorris 2 (Marcel), Tuhan Family, VIC


Class 13 6 yrs and over in Milk

1. Wallumlands Sunstorm 8 (Absolute), Gordon, Bacon & Govett, VIC
2. Bluechip Absolute Pamela (Absolute), Eagle Park Farming Co., NSW


Class 15 Pen of 3 females
  1. Hayes Family, VIC