International Ayrshire Show 2018

Oct 2, 2018 @ 7:30am @ Madison, WI

Callum McKinven, QC; Associate Dean Malcolm, AUS


The Complete Image Gallery from the International Ayrshire Show 2018 is now available for you to view, share and purchase photos. Congratulations to the Creek family on their winning 4 year old Palmyra Berkely P Ruth-ET who was named Grand Champion for the second year in a row!

Biography
Callum McKinven co-owns and operates Lookout Holsteins and Jerseys with his wife, Katherine, and three daughters, Tara, Brooke and Alana, in Canton de Hatley, Quebec. The 35-cow milking herd at Lookout consists of a combination of Holsteins, Jerseys and Brown Swiss that have garnered numerous All-American and All-Canadian Awards. As a prominent dairyman and showman, McKinven has been recognized with both the A.C. “Whitie” Thomson Memorial Award at World Dairy Expo and the Curtis Clark Award at the Royal Agricultural Winter Fair. This year is McKinven’s eleventh appearance as an Expo judge since beginning his judging career 31 years ago. During these three decades, he has judged in 31 countries around the world including at the Royal Agricultural Winter Fair, the TD Canadian 4-H Dairy Classic, the Hokkaido National Show, the South African National Show and two World Holstein Conference shows.

Dean Malcolm, owner of Bluechip Genetics, CrazyCow In Print – an Australian dairy magazine – and Dean Malcolm Photography, resides in Victoria, Australia with his wife, Dianna. Malcolm holds multiple records in Australia including developing the most 94 and 95-point cows in the country, including Eden Holme Retake Bangles, the 2010 Australian Ayrshire of the Year and current production record-holder. Bluechip Genetics set multiple country-wide records when it was dispersed in October 2016 resulting in the highest average and gross sales of a one-day dispersal in the Southern Hemisphere. Leading up to the dispersal, Bluechip was recognized as Premier Exhibitor at International Dairy Week six out of seven years, and has won Premier Holstein Breeder awards eight of the last nine years as Bluechip animals continue to excel for their new owners. Malcolm has judged cattle around the globe including at the 2018 Borderway UK Dairy Expo, 2017 New Zealand Dairy Event and numerous Australian shows.

Complete Image Gallery


The Complete Image Galleries from the 2018 World Dairy Expo are now available for you to view, share and purchase photos.

Ayrshire heifer show here
Ayrshire cow show here

Live Feed


Live Feed Available HERE

Partner Sponsors


Thank you to the sponsors of the International Ayrshire Show 2018:

V-Lane Farms
Steel Fire Farm

Junior Champion - Junior Show


Junior Champion – Junior Show
Four-Hills Burd Sassy 64671 (Burdette), 1st Spring Yearling, Johnathan Hill, VT
Reserve Junior Champion – Junior Show
Lazy M Distinct Lanie (Distinction), 2nd Fall Yearling, Mikayla Endres, WI
HM Junior Champion – Junior Show
Miss Bikini of Iowawayside (Twister), 3rd Fall Yearling, Dana & Madison Sickles, IA

Junior Champion - Open Show


Junior Champion – Open Show
KnH-Endres Burdette Mayhem (Burdette), 1st Summer Yearling, Leslie & Linda Bruchey, MD
Reserve Junior Champion
Jomill Burdette Kalliope (Burdette), 1st Fall Calf, Glamourview, MD
HM Junior Champion
Dale-Vista Vicking Love (Vicking), 2nd Fall Calf, Glamourview, MD

Intermediate Champion - Junior Show


Intermediate Champion – Junior Show
Misty River Burdette Jaciee (Burdette), 3rd Junior 3 Year Old, Monica J Howe, MA
Reserve Intermediate Champion
Haynes-Farm Brachiosaurus (Double Barrel), 3rd Senior 2 Year Old, Molly Doty, NY
HM Intermediate Champion
Nor-Bert Reinholts Annamarie (Doublwhammy), 6th Junior 2 Year Old, D,N,R,T,J & T Reinholt & D,D & B Freeman, IN

Intermediate Champion - Open Show


Intermediate Champion – Open Show
Old-N-Lazy Dream of a Diva (Dreamer), 1st Junior 3 Year Old, Mike Maier & Rosedale Genetics, WI
Reserve Intermediate Champion
Palmyra Shockwave BP Rosy (Shockwave), 1st Senior 3 Year Old, Kurt Wolf & John Cannon, IA
HM Intermediate Champion
Terrace Bank Tae (Harrison), 1st Junior 2 Year Old, H. Bouchard, A. Beauchemin, D. Lussier & C. Roberge, QC

Senior Champion - Junior Show


Senior Champion – Junior Show
Toppglen Wishful Thinking (Prime), 2nd 5 Year Old, Tanner, Brennan, Marissa & Logan Topp, OH
Reserve Senior Champion
River-Valley Gavins Brooke (Gavin), 3rd 5 Year Old, Megan, Jonathan, Bradley & Sarah Hill, VT
HM Senior Champion
Ridge View Burdette Jazzy (Burdette), 7th 4 Year Old, Ridge View Farm, S. Scoon & C &T Droste, MO

Senior Champion - Open


Senior Champion – Open Show
Palmyra Berkley P Ruth (Berkley), 1st 4 Year Old, Palmyra Farm, MD
Reserve Senior Champion
Marilie Gentelman Karmina (Gentleman), 1st 5 Year Old, Peter Vail & Mike & Linda Hellenbrand, FL
HM Senior Champion
Bear-Ayr Burdette Ray (Burdette), 1st 6 Years & Older Cow, Peter Vail & Mike & Linda Hellenbrand, WI

Grand Champion - Junior Show


Grand Champion – Junior Show
Toppglen Wishful Thinking (Prime), 2nd 5 Year Old, Tanner, Brennan, Marissa & Logan Topp, OH
Reserve Grand Champion
River-Valley Gavins Brooke (Gavin), 3rd 5 Year Old, Megan, Jonathan, Bradley & Sarah Hill, VT
HM Grand Champion
Misty River Burdette Jaciee (Burdette), 3rd Junior 3 Year Old, Monica J Howe, MA

Grand Champion - Open Show


Grand Champion – Open Show
Palmyra Berkley P Ruth (Berkley), 1st 4 Year Old, Palmyra Farm, MD
Reserve Grand Champion
Marilie Gentelman Karmina (Gentleman), 1st 5 Year Old, Peter Vail & Mike & Linda Hellenbrand, FL
HM Grand Champion
Old-N-Lazy Dream of a Diva (Dreamer), 1st Junior 3 Year Old, Mike Maier & Rosedale Genetics, WI

Spring Calf (27)


1. (B&O) Miss Malibu Mimosa (Reagan), Michelle Wolfe & Melissa Burns, IA
2. Blue-Spruce Rubicom Spinner (Rubicom), Blue-Spruce Farm, VT
3. (1st JR) Kozy Kountry Peanut Butter (Double Barrel), Celeste Clark,  PA
4. Windy-Valley Burdette Brandi (Burdette), Brent & Kari Kinnard, WI
5. Graybill Lochinvar Alexis (Lochinvar), Eli & Emily Graybill, IL
6. Sillmore Gibs Iva (Gibbs), Cory Schmidt, MN
7. MJH Maxum Kassidy (Maxum), Mike & Julie Hemp, IL
8. Grand-View Doublwhammy Berry (Doublwhammy), Lydia Rasmussan & Tim & Katie Busch, WI
9. Ridge View Hattrick Vanessa (Hat Trick), Ridge View Farm, S. Scoon, C&T Droste & A Laws, MO
10. Lazy M Gentle Risky (Gentleman), Lynn Lee, Stacey Coleman & Micayla Hickman, TN

Winter Calf (29)


1. Double-A Top Notch Danielle (Top Notch), M&J Hemp, S Melotz & D Ossenkop, IL
2. Lazy M Gentle Sage (Gentleman), Georgia Hazelwood, TN
3. (1 JR, B&O) Toll Gate Predator Harbor (Predator), Megan J. Davenport, CT
4. Old-N-Lazy Reagan Waverly-ET (Reagen), Mark & Becky Brown, WI
5. Bavaroise Dreamer Ashleyn (Dreamer), Stephen McDonald, IL
6. Old-Bankston-Al Wildfire (Lochinvar), Glamourview, MD
7. (2nd JR) Carlaton Wingnut Patches (Wingnut), Deagen Sandelier, WI
8. Margo Everly (Reagan), Ferme Margot, QC
9. Hall’s Marksman Sabrina (Marksman), Diana Parker & Jacquelyn Gray, NY
10. Morning Dew Rio Fantasize (Rio), Morning Dew Farm, MA

Fall Calf (31)


1. Jomill Burdette Kalliope (Burdette), Glamourview, MD
2. Dale-Vista Vicking Love (Vicking), Glamourview, MD
3. (B&O) Palmyra Lochinvar R Bethany (Lochinvar), Palmyra Farm, MD
4. Onword Distinct Aliphant (Distinction), Jonna B Schutte, IA
5. Palmyra Lochinvar Charm (Lochinvar), Leslie & Linda Bruchey, MD
6. (1st JR) Nor-Bert Loch Vesta (Lochinvar), Dalton, Dillon & Breanne Freeman, IN
7. Family-Af-Ayr Gentle Demetra (Gentleman), Family-Af-Ayr Farm, IL
8. Glenmar-Dale Burdette Mimosa (Burdette), Mark & Becky Brown, WI
9. Old-Bankston-Jc Abercrombie (Reagan), Kurt Wolf, Steve McDonald & John Cannon, IA
10. (2nd JR) Lu-Jado Doublwhammy Indigo (Doublwhammy), Erika & Landon Caldwell, PA

Summer Yearling (20)


1. KnH-Endres Burdette Mayhem (Burdette), Leslie & Linda Bruchey, MD
2. Maple-Dell Burdette Desiree (Burdette), Maple Dell Farm, MD
3. Ros-Sue-Kle Cinnamin (Gentleman), Ross & Sue Kleingartner, ND
4. (1st JR) Heiview JT Lochinvar Eloise (Lochinvar), Sean Shultz, NY
5. Belleroute Burdette Ding Dong (Burdette), Alexandre Beauchemin & Ferme De La Plaine, QC
6. Arrows Gentle Addiction (Gentleman), Mackenzie Ullmer, Tyler Boyer & Monica Schwittay, WI
7. Old-Bankston-JC Avalanche (Reagen), Kurt Wolf & John Cannon, IA
8. Onword Burdette Almost (Burdette), Joe Gibbs, IA
9. Old-Bankston CA Jetta (Class Act), Maddy Mahlum & Matt Opland, WI
10. Miller’s Tito Doris (Tito), Glamourview, MD

Spring Yearling (20)


1. (1st JR, B&O) Four-Hills Burd Sassy 64671 (Burdette) Johnathan Hill, VT
2. Miss Malibu Barbie (Gentleman), Kurt & Michelle Wolf & Melissa Burns, IA
3. Old-Bankston JC Banner (Reagan), Glamourview, MD
4. (2nd JR) Twin County Miarcles Lucky (Burdette), Landree Fraley, PA
5. Des Prairies Bounty (Burdette), TJ Wingert, IL
6. Old-N-Lazy March Madness (Gentleman), Peter Vail & Linda Hellenbrand, FL
7. R&A Rockstar Josey (Rockstar), Ryan & Marjorie Rida, MA
8. De la Plaine Decaf Amazing (Decaf), Ferme De la Plaine, QC
9. Old-Bankston Calimero Jorja (Calimero), Georgia Hazelwood, MD
10. SL-Acres Freebeer On Ice (Free Beer), Starlight Acres, MN

Winter Yearling (19)


1. (B&O) Domynaire Born Wrong (Double Barrel), Jessica Peter & Garrett Schmidt, WI
2. Baywatch Handsome Baymont (Handsome), Levi Banowetz, IA
3. Old-Bankston-JC Booyah (Vicking), Susan Edwards & Donna, Casey & Haley Mentz, NE
4. Halls Marksman Spice (Marksman), Hall’s Ayrshires, OK
5. (1st JR) Old-Bankston Brdt Jiselle (Burdette), Reese McDonald & Tessa & Stella Schmocker, IL
6. (2nd JR) Hi-Ayr-View Michclob Golden (Reagen), Addiston Steinlage, Knute Hovden & Diane Borba, IA
7. Grand-View Dempsey Dot to Dot (Dempsey), Timothy & Katie Busch, WI
8. Mowrys Lochinvar Camille (Lochinvar), Millie Jean Mowry, PA
9. Cedarcut Colata’s Crown (Gibbs), Erin Curtiz Szalach, NY
10. Designer-TA Dare To Dream (Dreamer), Vallow Hill Farm & Ian Emery, WI

Fall Yearling (11)


1. Old-N-Lazy Gentleman Whammy (Gentlman), Glamourview, MD
2. (1st JR) Lazy M Distinct Lanie (Distinction), Mikayla Endres, WI
3. (2nd JR & B&O) Miss Bikini of Iowawayside (Twister), Dana & Madison Sickles, IA
4. Stillmore Burdette Mowet (Burdette), Peter Vail & Mike & Linda Hellenbrand, FL
5. Onword Gentle Aloe (Gentleman), Linda Wolf, OH
6. Lazy M Maxum Graciella (Maxum), Lazy R Syndicate, WI
7. Du Murier Lemken Dixie (Lemken), Jazmin Wingert, IL
8. Ros-Sue-Kle Bdette Copper (Burdette), Ross & Sue Kleingartner, ND
9. Moy-Ayr Le-an Poker Lickatee (Poker), Daniel Kelly & Rebecca & Emily Schmidt, WI
10. I Rainbow Dozed Millennium (Dozer), Reed Franke, WI

Junior Best Three Females


1. Palmyra Farm, MD
2. Old Bankston Ayrshires & John Cannon, IA
3. Michael Maier, WI

Premier Sire - Heifer Show


Palmyra Tri-Star Burdette

Milking Yearling (4)


1. (BU, BO) Jackson-Hill Freebeer Tomorrow (Free Beer), Jeff Atherton, NY
2. Palmyra Reagan DT Rosy (Reagan), Palmyra Farm, MD
3. Family Af-Ayr Outlaw Carmen (Outlaw), Family Af-Ayr Farm, IL
4. (1st JR) Hall’s Marksman V Cocoa (Marksman), Hall’s Ayrshires, OK

Junior 2 Year Old (21)


1. (BU) Terrace Bank Tae (Harrison), H. Bouchard, A. Beauchemin, D. Lussier & C. Roberge, QC
2. (BO) Onward LZM Distinct Addiction (Distinction), Jacob Worden & Mike Maier, IA
3. Blue-Spruce Medalist 13912 (Medalist), Blue-Spruce Farm, VT
4. Family-Af-Ayr Leader Design (Leader), Sarah Borchardt, IL
5. Family-Af-Ayr Cal Delight (Calimero), Family Af-Ayr Farm, IL
6. (1st JR) Nor-Bert Reinholts Annamarie (Doublwhammy), D,N,R,T,J & T Reinholt & D,D & B Freeman, IN
7. Bonert Roush Renata 314 (Roush), David Koss & Jason Steinlage, IA
8. Bear-Ayr Gibbs Me Hope (Gibbs), Bear-Ayr Farm, NE
9. Wingerts Gibbs Jules (Gibbs), TJ Wingert, IL

10. 4Jab Rockstar Livy (Rockstar), Jackie & Jenna Breuch, WI

Senior 2 Year Old (17)


1. (BU) Old-N-Lazy V Madison (Vicking), Ridale Genetics & M&M Cattle Co., MA
2. Mackinson Double Dare (Double Barrel), Glamourview & Kurt & Michelle Wolf, IA
3. (1st JR) Haynes-Farm Brachiosaurus (Double Barrel), Molly Doty, NY
4. (BO, 2nd JR) Nor-Bert Reinholts Lochin Vail (Lochinvar), Dalton, Dillon & Breanne Freeman, IN
5. Marilie Reality Melana (Reality), Glamourview, MD
6. Foxxi-Meadows Burdette Lava (Burdette), Lacey Nelson, MN
7. Ayr-Amaze TSB Rue (Burdette), Lyndsay Snyder, NY
8. Amber DB Calimero (Calimero), Cris Rocha, OR
9. Old-N-Lazy Burdette When Ever (Burdette), Mikayla Endres, WI
10. (PA) Four-Hills Gibbson Angie (Gibbs), Britney, Brad, Jon, Megan & Sarah Hill, VT

Junior 3 Year Old (16)


1. (BO, BU) Old-N-Lazy Dream of a Diva (Dreamer), Mike Maier & Rosedale Genetics, WI
2. Onword lazy M Special Agent (Special K), Jacob Worden, IA
3. (1st JR) Misty River Burdette Jaciee (Burdette), Monica J Howe, MA
4. P&A-Mack-Els Free Beer Welcome (Free Beer), P&A Ayrshires, IA
5. Blue-Spruce Prime Little B (Prime), Blue-Spruce Farm, VT
6. (PA) Palmyra Power B Rayna (Power), Palmyra Farm, MD
7. MJH Burdette Paizley (Burdette), Mike & Julie Hemp, IL
8. Palmyra Dreamer R Bonnie (Dreamer), Palmyra Farm, MD
9. Palmyra Calimero R Rosey (Calimero), Palmyra Farm, MD
10. Ros-Sue-Kle Sweet Caroline (Prime), Ross & Sue Kleingartner, ND

Senior 3 Year Old (12)


1. (BU) Palmyra Shockwave BP Rosy (Shockwave), Kurt Wolf & John Cannon, IA
2. Hardy Farm Prime Kringle (Prime), Ridale Genetics & Hardy Farm, MA
3. (BO) Sathre Free Beer Jayde (Free Beer), Cristy Sathre, MN
4. Yellow Briar Petula 2 (Poker), Jessica Peter & Garret Schmidt, WI
5. (1st JR, PA) Dille-Holm Bur Electra (Burdette), Paige Dilley, WI
6. Old-N-Lazy Next Time Warn Me (Warner), Vallow Hill Farm, WI
7. Double D Farm Burdette Bell (Burdette), Danny Dailey, KY
8. Cond-Ayr Burdette Andi (Burdette), Brad, Lacey, Jaxon & Logon Condor, IN
9. Old-N-Lazy Rondo Momentum (Rondo), Vallow Hill Farm, WI
10. Miller’s Muffins Boy Tinkle (Muffin’s Boy), David Koss, Jason Steinlage & Mick Miller, IA

4 Year Old (16)


1. (BU, BO, PA) Palmyra Berkley P Ruth (Berkley), Palmyra Farm, MD
2. De La Plaine Bingo Stinger (Bingo), Blue-Spruce Farm, VT
3. Hawvercrest Etglen Sizzle (Bradock), Glamourview, MD
4. Rousettes Bendig Baria (Bendig), Ferme Rousettes, QC
5. Mowrys Bendig Maggie (Bendig), Hall’s Ayrshires & V-Lane Farm, WI
6. Sathre Dempsey Savanah (Dempsey), Cristy Sathre, MN
7. (1st JR) Ridge View Burdette Jazzy (Burdette), Ridge View Farm, S. Scoon & C &T Droste, MO
8. Onward Lazy M Distinct Arrow (Distinction), Mackenzie Ullmer, Tyler Boyer & Monica Schwittay, WI
9. Reinholts Burdette Anneka (Burdette), D,N,R,T,J & T Reinholt & D,D & B Freeman, IN
10. Ridale Burdette Scarlet (Burdette), David Koss & Jason Steinlage, IA

5 Year Old (8)


1. (BU) Marilie Gentelman Karmina (Gentleman), Peter Vail & Mike & Linda Hellenbrand, FL
2. (1st JR, BO) Toppglen Wishful Thinking (Prime), Tanner, Brennan, Marissa & Logan Topp, OH
3. River-Valley Gavins Brooke (Gavin), Megan, Jonathan, Bradley & Sarah Hill, VT
4. Maple Star Blackjack Mercury (Blackjack), Benn Donnay & Serenity Hetke, WI
5. Family-Af-Ayr Distinct Carina (Distinction), Family Af-Ayr Farm, IL
6. Hazcroft Gigi Gabriella (Berkley), David & Steven Hanson & Palmyra Farm, MD
7. Moy-Ayr Hammer Lavish (Hammer), Steven, Pauline, Rebecca & Emily Schimdt, WI
8. Agawam Burdette Embry (Burdette), Hall’s Ayrshires, OK

6 Years & Older (13)


1. Bear-Ayr Burdette Ray (Burdette), Peter Vail & Mike & Linda Hellenbrand, WI
2. Hardy Farm Rio Verify (Rio), Ridale Genetics, MA
3. (1st JR) Miss Brianna of Iowayside (Burdette), Dana & Madison Sickles & Jack & Sydney Caroll, IA
4. De La Plaine Burdette Bling (Burdette), Ferme De La Plaine, QC
5. Ski-Pal L G Kalina (Greg), Glamourview, MD
6. Sunny Acres CA Ginger (Class Act), Andrew & Gregory Evans, NY
7. Meadowdale Ben Marsha (Benevola), Chris, Janice, Carley & Charlie Richards, WI
8. Forest-Park Percy Sway (Percy) Richard & Julie Vomastic, WI
9. Kler-Vu Ramius Kendallynds (Ramius), Lyndsay Snyder, NY
10. Cloverkey Lochinvar Hawaii (Lochinvar), Dale & Serenity Hetke, WI

100,000 lb Cow (8)


1. Mowry’s Burdette Summer (Burdette), Hall’s Ayrshires & V-Lane Farm, WI
2. Sunny Acres Riggins Ramona (Riggins), Kathryn Evans, NY
3. De la Plaine Reality Plexi (Reality), Ferme De La Plaine, QC
4. Paragon-Acres Reality Kendall (Reality, Adam Buckemeyer, NY
5. Hall’s Burdette Ha-Ha-ET (Burdette), Britany, Brad, Jon & Megan Hill, VT
6. Cottrell’s Hanibal Midnightmoon (Hannibal), Aubrey Andrews & Susanna Camacho, RI
7. (1st JR), Bar-Vue BBK Goldy-ET (Kellogg), Tom, Sara, Kaleb, Cole & Carter Kruse, IA
8. Family Af-Ayr Lance Tilley (Lance), Family Af-Ayr Farm, IL

Exhibitors Herd (3)


1. Palmyra Farm, MD
2. Ferme De La Plaine, QC
3. Family Af-Ayr Farm, IL

Premier Breeder & Exhibitor


Palmyra Farm, MD

Premier Sire


Palmyra Tri-Star Burdette