Shows and Sales Results

Indiana State Fair Holstein Show 2014
DATE: August 13, 2014
JUDGE: Matt Engle





Champions

Junior Champion
Sunrose Juliana, Sunrose Holsteins, Millersburg, IN

Reserve Junior Champion
Hoosier-Star Lady, Hoosier Star Dairy, Boggstown, IN



Intermediate Champion
K-Silk Atwood Satin-ET(Atwood), Sunrose Holsteins, Millersburg, IN

Reserve Intermediate Champion
Tex-Stein Atwood IDG Yamilet(Atwood), Stookeyholm Holsteins, Milford, IN



Senior Champion
Sunrose Jess, Sunrose Holsteins, Millersburg, IN (1st Place Aged Cow)

Reserve Senior Champion
Burks Branch G-Wyn Fara(Goldwyn), Lookwell Farm and Bob Osbourne, Elkhart, IN (1st Place 4 Yr. Old)



Grand Champion
Sunrose Jess, Sunrose Holsteins, Millersburg, IN (1st Place Aged Cow)

Reserve Grand Champion
Burks Branch G-Wyn Fara(Goldwyn), Lookwell Farm and Bob Osbourne, Elkhart, IN (1st Place 4 Yr. Old)



Supreme Champion
Sunrose Jess, Sunrose Holsteins, Millersburg, IN (1st Place Aged Cow)


Spring Heifer class

1.K-Hurt Goldwyn Pizzaz-ET(Goldwyn) Kuehnert Dairy Inc,Ft. Wayne, IN
2.Stookeyholm Show Fever Mojo(Fever), Stookeyholm Holsteins, Milford, IN
3.Ms Beaus Atwood Beauty(Atwood), Lookwell Farm, Elkhart, IN 4.K-Hurst Goldwyn Papaya(Goldwyn), Kuehnert Dairy Inc, Ft.Wayne, IN


Fall Heifer Calf class

1.Lindale Sid Ellen(Sid), Prestige Genetics,  Martinton, IL
2.Miss Culver GMJ Dusk Madie(GMJ), Geri Newman,  Culver, IN
3.Lipply Dempsey Lady-ET(Dempsey), Gary Lipply, Plymouth, IN
4.Ky-Blue Atwood Dina-ET(Atwood), Kuklan Farms, Decatur, IN


Summer Yearling Heifer class

1. Price-View Brokaw Carpee(Brokaw), Kanani Price, Jonesboro, IN
2. Ms Laylas Coy Labelle(Coy), Prestige Genetics, Martinton, IL
3. Creeknook Atwood Joyful(Atwood), Creeknook Holsteins, Goshen, IN
4. Sequa GCD Sherry(GCD), Sequa Farms, Daleville, IN


Spring Yearling heifer class

1.Hoosier-Star Lady, Hoosier Star Dairy, Boggstown, IN
2.Culver GMJ Sanchez Annie(Sanchez), Geri Newman, Culver, IN
3.Royalstead Sovereign Kami(Sovereign), Kanani Price, Goshen, IN
4.Green-Lo Dundee Caity J-ET(Dundee), Brain Engleking, Greenfield, IN


Winter Yearling Heifer class

1.Clarquato-RH Eve-ET(RH), Brain Engleking, Greenfield, IN
2.Sunrose Jessica, Sunrose Holsteins; Millersburg, IN
3.Ms Koenen Laddp-5866-Red-ET(Laddp), JD & Rebecca S Wicker, Millroy, IN
4.Engleking Redliner Nellie(Redliner), Brain Engleking, Greenfield, IN


Fall Yearling Heifer class

1.Sunrose Juliana, Sunrose Holsteins, Millersburg, IN
2.Sunrose Lauren, Sunrose Holsteins, Millersburg, IN
3.Te-Lou Contrast Drama,(Contrast), Ted and Linda Finke, Hope IN
4.Sequa Atwood Ally,(Atwood), Sequa Farms, Daleville, IN


Junior 2 year old class

1.Ernest-Anthony After Amber(After), Kuklan Farms, Decatur, IN
2.Mayhill Gold Chip-ET(Goldchip), Mayhill Farm, Fountain City, IN
3.Fuhrmann-Vu Braxton Nikki(Braxton), Brad Fuhrmann, Hoagland, IN
4.Claquato-RH Craze Eyes(Craze), Matt Mitchell, Lafollette, TN


Senior 2 year old class

1.Tex-Stein Atwood IDG Yamilet(Atwood), Stookeyholm Holsteins, Milford, IN
2.Claytoncrest Bea Audry(Bea),Troyer LWH Holsteins C/O Marcus, Troyer, IN
3.Hilltop-DRW Damion Ashby(Damion), Greg Peters, Brownstown, IN 4.Sunny-Da Damion Kathy(Damion), Sunny-DA Farms, Bryant IN


Junior 3 year old class

1.Tex-Stein Sanchez Joselyne(Sanchez), Stookeyholm Holsteins, Milford, IN
2.Forks Atlantic Tilly(Atlantic), Lookwell Farm, Elkhart, IN
3.Argos Atwood Kimberly(Atwood), Mike Heckaman, Argos, IN
4.Lipply Sanchez Sydney(Sanchez), Gary Lipply; Plymouth, IN


Senior 3 year old class

1.D-K-Silk Atwood Satin-ET(Atwood), Sunrose Holsteins, Millersburg, IN
2.K-Hurst Atwood Perfume(Atwood), Kuehnert Dairy Inc, Ft. Wayne, IN
3.Rising-Sun Final Cut Itesa(Final), John Trenshaw, Goshen, IN
4.Quietcove-W Fancy Lady-ET(Fancy), Kuklan Farms, Decatur, IN


4 year old class

1.Burks Branch G-Wyn Fara(Goldwyn), Lookwell Farm and Bob Osbourne, Elkhart, IN
2.Paul-Farm Ruben Crimson-Red,(Ruben), Stookyholm Holsteins, Milford, IN
3.Maple-Slope Goldwyn Angie-ET(Goldwyn), Sunrose Holsteins, Millersburg, IN
4.Benrise Duplex Arienne(Duplex), Matt Mitchell, Lafollette, TN


5 year old class

1.Tex-Stein Advent Jocelyne(Advent), Stookyholm Holsteins, Milford, IN
2.Greenlea Adv Maemay-Red-ET(Advantage), Tim Randle, Zionsville, IN


Aged Cow class

1.Sunrose Jess, Sunrose Holsteins, Millersburg, IN
2.Werrcroft Goldwyn Tara(Goldwyn), Prestige Genetics, Martinton, IL 3.Ms Stookyholm Silky Beau(Silky), Stookyholm Holsteins, Milford, IN 4.Sunrose Delaney, Sunrose Holsteins, Millersburg, IN