Shows and Sales Results

IDW 2018 National Holstein Show
DATE: January 24, 2018
LOCATION: Tatura, Australia
JUDGE: Kiichi Matsushima, Kumamoto, Japan





Champion

Junior Champion
Sun Vale Lotus Donna (Lotus), Sun Vale Holsteins & L Orton

Reserve Junior Champion
Bluechip EV Awesome Destini (Awesome), Sunrise Holsteins

HM Junior Champion
Sun Vale Lotus Maddison (Lotus), Sun Vale Holsteins

LtoR Sun Vale Lotus Donna (Lotus), Sun Vale Holsteins & L Orton, Reserve junior Champion Bluechip EV Awesome Destini (Awesome), Sunrise Holsteins, HM Junior Champion Sun Vale Lotus Maddison (Lotus), Sun Vale Holsteins


LtoR Sun Vale Lotus Donna (Lotus), Sun Vale Holsteins & L Orton, Reserve junior Champion Bluechip EV Awesome Destini (Awesome), Sunrise Holsteins, HM Junior Champion Sun Vale Lotus Maddison (Lotus), Sun Vale Holsteins

Junior Champion Sun Vale Lotus Donna (Lotus), Sun Vale Holsteins & L Orton


Junior Champion Sun Vale Lotus Donna (Lotus), Sun Vale Holsteins & L Orton



Intermediate Champion
Avonlea‚ÄźYF¬†Windbrook¬†Cinnamon‚ÄźET (Windbrook), 1st Senior¬†3¬†in¬†Milk, Cinnamin¬†Partners, NSW

Reserve Intermediate Champion
Bluechip Golden S Whynot (Goldchip), 1st 3yrs in Milk, Bluechip Genetics, Skyview & Long Lanes, Vic

HM Intermediate Champion
Brindabella Goldchip Natalie (Goldchip), 2nd 3yrs in Milk, SD & JL Sieben, Vic



Senior Champion
Elmar Goldwyn Jessica 11 (Goldwyn), 1st 7yrs & over in Milk, Elmar Holsteins, Vic

Reserve Senior Champion
Hawova R Reginald Tamie (Reginald), 1st 6 yrs in Milk, Shaw, Clarke & Sieben, Vic

HM Senior Champion
Sleepy Hollow Jasper Posey (Jasper), 2nd 7yrs & over in Milk, Oakwood Partnership, NSW



Grand Champion
Elmar Goldwyn Jessica 11 (Goldwyn), 1st 7yrs & over in Milk, Elmar Holsteins, Vic


Inter Breed Champion

Pictured LtoR the judges for the Interbreed Junior Champion Brian Kelroy (US), Blair Weeks (CAN), Paul Harrison (UK), Patty McMurray (US), Katie Anderson with Sun Vale Lotus Donna, Kilchi Matsushima (JAP), Brian Behnke (US), Pat Nicholson (AUS)


Pictured LtoR the judges for the Interbreed Junior Champion Brian Kelroy (US), Blair Weeks (CAN), Paul Harrison (UK), Patty McMurray (US), Katie Anderson with Sun Vale Lotus Donna, Kilchi Matsushima (JAP), Brian Behnke (US), Pat Nicholson (AUS)


Class 1 Born 01/09/17 to 31/12/17
  1. Avonlea Stanleycup Missy (Stanley Cup), JH & CJ Gardiner, Vic
  2. Shevron Avalanche Sparkle (Avalanche), Shevron Holsteins, Vic
  3. Shevron Avalanche Glisten (Avalanche), Shevron Holsteins, Vic
  4. Edge Armani Cassie (Armani), S & H Treloar, SA
  5. Beclan Park Jacoby Noni (Jacoby), N Hart

Born 01/07/17 to 31/08/17
  1. Hawova Solomon Tamie (Solomon), Shaw, Clarke & Sieben, Vic
  2. Rockstar Weeksdale Solo Bambi (Solomon), Allen & Weeksdale, NSW
  3. Sun Vale Classy Blackrose (Hy-Class), Sun Vale Holsteins, Vic
  4. Glomar¬†Goldwyn¬†Lizzie¬†6073‚ÄźIMP‚ÄźET (Goldwyn), R,¬†L¬†&¬†J¬†Johnston, Vic
  5. Sun¬†Vale¬†Hy¬†Class¬†Yasha‚ÄźRED (Hy-Class), Sun¬†Vale¬†Holsteins, Vic

All Australian Heifer ‚Äź under 12 months on show day
  1. 1. Gorbro Solomck Shimmer (Solomon), Gorbro Holsteins, Vic
    2. Gorbro Solomon Livia (Solomon), Gorbro Holsteins, Vic
    3. Leader Solomon Sharni (Solomon), SD & JL Sieben, Vic
    4. Bluechip White Rose (Avalanche), Bluechip Genetics & F&D Borba, Vic
    5. Bluechip LL Archrival Noni (Archrival), Bluechip Genetics & Long Lanes Holsteins

Born 01/04/17 to 30/06/17
  1. Avonlea Minister Roxy (Minister), JH & CJ Gardiner, Vic
  2. Sun¬†Vale¬†Diamondback¬†Pala‚ÄźRED (Diamondback), Sun¬†Vale¬†Holsteins,¬†Vic
  3. McDonald Brady Bonnie (Brady), D McDonald, Vic
  4. Avonlea King Alana (Kingboy), R Philipzen, NSW
  5. Avonlea¬†King¬†Anna¬†‚ÄźET (Kingboy), K¬†Davison

 


Born 01/01/17 to 31/03/17
  1. Sun Vale Lotus Maddison (Lotus), Sun Vale Holsteins, Vic
  2. Cranbrook Lotus Nardoo (Lotus), C Walker, Vic
  3. Avonlea¬†Solomon¬†Bettine¬†2‚ÄźET (Solomon), CR¬†Cowan, Vic
  4. Lightning Ridge Solomon Angel (Solomon), M Matias & B Salmon, Portugal
  5. Elmar¬†Crush¬†Jessica‚ÄźET (Crush), Elmar¬†Holsteins, Vic

Born 01/07/16 to 31/12/16
  1. Sun Vale Lotus Donna (Lotus), Sun Vale Holsteins & L Orton, Vic
  2. Bluechip¬†EV¬†Awesome¬†Destini‚ÄźET‚ÄźRED (Awesome), Sunrise¬†Holsteins, Vic
  3. Gorbro Absapple Roses (Absolute), S & C Modra, Vic
  4. Urramy Lodge Elijah Spot M82 (Elijah), Taylor Family, Vic
  5. Bluechip Golden Jewels (Goldchip), Bluechip Genetics, Vic

Class 7 Heifer Dry born 1/1/16 to 30/6/16
  1. Esjay Attic Royal (Attic), Esjay Holsteins, SA
  2. Beclah Park Lexor Waffle 2 (Lexor), Joyce Family, Vic
  3. Hill¬†Valley¬†Gold¬†Lustre‚ÄźET (Goldwyn), R¬†&¬†H¬†Perrett, Vic
  4. Cairnhill¬†Goldchip¬†Paradise‚ÄźTrip (Goldchip), Zanders¬†Family, Vic
  5. Kit Guthrie Crystal (Guthrie), K Davidson, NSW

Dry, born 01/07/15 to 31/12/15
  1. Bluechip¬†Golden¬†F¬†Marion‚ÄźET (Golden Dreams), Sunrise¬†Holsteins, Vic
  2. Avonlea Atwood Lana (Atwood), JH & CJ Gardiner, Vic
  3. Bluechip Defiant S Betsyann (Defiant), N Hart & A & B Hyland, Vic
  4. Avonlea Sid Bettine (Sid), JH & CJ Gardiner, Vic

Dry, born Prior to 01/01/14 (2)
  1. Hightop Goldwyn Osela (Goldwyn), Hightop Holsteins, Vic
  2. Cairnhill¬†Paradale¬†Pania‚ÄźET (Shadow), Zanders¬†Family¬†&¬†Dr¬†Phillips, Vic

2 yrs in Milk, born 01/07/15 to 30/06/16
  1. ¬†Eclipse¬†Octane¬†Princess¬†5‚ÄźET (High Octane), JH¬†&¬†CJ¬†Gardiner¬†&¬†C¬†Cowan, Vic
  2. View Fort Pacific Icon (Absolute), M Templeton, Vic
  3. Whitegold¬†Absolute¬†Satin‚ÄźET‚ÄźRED (Pacific), M¬†&¬†A¬†Rood, NSW
  4. Glomar Commander Lucky (Commander), R, L & J Johnston, Vic
  5. Lightning Ridge Armani Lotto *Rc (Aramani), D Patten & Avonlea Holsteins, Vic

2&1/2yrs in Milk, Born 01/01/15 to 30/06/15
  1. Glomar Mccutchen Annecy 5506R (McCutchen), L & J Johnston, Vic
  2. Blulechip MH Hero Marion (Hero), Bluechip Genetics & F&D Borba, Vic
  3. Horizon Bradnick Paradise 5 (Bradnick), B  Pepper & D Bryce, NSW
  4. Horizon Bradnick Ambrosia 2 (Bradnick), Elm Banks Holsteins, Vic
  5. Burnvale¬†Windbrook¬†Toni‚ÄźET (Windbrook), R¬†&¬†H¬†Perrett, Vic

3yrs in Milk, born 01/07/14 to 31/12/14
  1. Bluechip Golden S Whynot (Goldchip), Bluechip Genetics, Skyview & Long Lanes, Vic
  2. Brindabella Goldchip Natalie (Goldchip) SD & JL Sieben, Vic
  3. Gorbro Heavenly Shimmer‚ÄźET (Dreams), Gorbro Holsteins, Vic
  4. Sun Vale Real Sally (Reality), Sun Vale Holsteins, Vic
  5. View Fort Windbrook Lorie (Windbrook), M Templeton, Vic

Senior 3 in Milk, born 01/01/14 to 30/06/14
  1. Avonlea‚ÄźYF¬†Windbrook¬†Cinnamon‚ÄźET (Windbrook), Cinnamin¬†Partners, NSW
  2. Brindabella Atwood Elly (Atwood), SD & JL Sieben, Vic
  3. Pooley Bridge Goldendreams Felicia 72 (Golden Dreams), Moxey Farms, NSW
  4. Gorbro¬†Atwood¬†Balertwine‚ÄźET (Atwood), Wishart¬†Family, Vic
  5. Urramy¬†Lodge¬†Bradnick¬†Vixen‚ÄźIMP‚ÄźET (Bradnick), Taylor¬†Family, Vic

Cow 4yrs in Milk, born 01/07/13 to 31/12/13
  1. Eclipse Goldchip Tiffany (Goldchip), Elm Banks Holsteins, Vic
  2. Avonlea Stanleycup Renita (Stanley Cup), JH & CJ Gardiner, Vic
  3. Cumberoona Atwood Louise (Atwood), Cumberoona Holdings, NSW
  4. Murribrook Goldsun Robina (Goldsun), Dryfield Farms & M&F Harvey, Vic
  5. Fairvale Damion Melody 747 (Damion), Bluechip Genetics, Skyview Holsteins, Vic