Shows and Sales Results

Green Acres Holstein Club Show & 4-H Achievement Day 2017
DATE: June 3, 2017
LOCATION: Lethbrdige Exhibition Grounds, Lethbridge, AB
JUDGE: Carl Barclay, BC
HEAD SHOWN: 80





Champions

Junior Champion
PolButte Formost Freya (Formost), Van Den Pol Dairy, AB
Reserve Junior Champion
Garedon Snowy Annamieke (Snowy), Thornspyc Dairy, AB
HM Junior Champion
Thornspyc HighOctane Trish (HighOctane), Thornspyc Dairy, AB



Grand Champion
PolButte Beau Elaine (Beau), Van Den Pol Dairy, AB
Reserve Grand Champion  
PolButte Doorman Jazzmin (Doorman), Van Den Pol Dairy, AB
HM Grand Champion
PolButte Ladd Abby P, Van Den Pol Dairy, AB



Grand Champion 4-H
Diamondpark Brew Jefflyn (Brew), Leighton Slingerland, AB
Reserve Grand 4-H Champion
Huybregts Mogul Melissa (Mogul), Sylvia Slingerland, Ab
HM Grand 4-H Champion
Quintuis Jacoby Jodi 635 (Jacoby), Emma Van Steekelenburg, AB


4-H Project SR Calf

1. Quintuis Jacoby Jodi 635 (Jacoby), Emma Van Steekelenburg, AB
2. Quintus Avalanche Jodi 639 (Avalanche), Aaron Van Steekelenburg,AB
3. Diamondpark Jacoby Karlane (Jacoby), Leighton Slingerland, AB
4. Diamondpark Goldchip Ebonie (Goldchip), Eleanor Slingerland, AB
5. AB Juno Cancun Momoody 966 (Cancun), Simone Hulsman, AB


Junior Calf (14)

1. (4-H) ABjuno Eaves Rose (Eaves), Emma Huisman, AB
2. VandenDool Upright Cookie (Upright), VandenDool Farms Ltd. AB
3. (4-H) Diamondpark Avalanche Kathy (Avalanche), Alana Slingerland, AB
4. (4-H) Diamondpark Jacoby Claret (Jacoby), Eleanor Slingerland, AB
5. (4-H) Diamondpark Defiant Nicca (Defiant), Leighton Slingerland, AB


Intermediate Calf (14)

1. West Coast Dempsey Ali (Dempsey), Reimer Holsteins, AB
2. Thornspyc Jacoby Katie (Jacoby), Thornspyc Dairy, AB
3. Ostara Beemer 751 (Beemer), Ostara Holsteins, AB
4. Ostara Pentagon 745 (Pentagon), Ostara Holsteins, AB
5. Chinook Missle Evening (Missle), Chinook Holsteins & Van den Pol Dairy Ltd., AB


Senior Calf (9)

1. (4-H)Quintus Jacoby Jobi 635 (Jacoby) Emma Van Steekelenburg, AB
2.(4-H)  Quintus Avalanche Jodi 630 (Avalanche), Aaron Van Steekelenburg, AB
3. (4-H) Diamondpark Alonzo Candid (Alonzo), Leighton Slingerland, AB
4. Reimer Bradnick Fancy (Bradnick), Reimer Holsteins, AB
5. (4-H) Diamondpark Goldchip Ebonie (Goldchip), Eleanor Slingerland, AB


Summer Yearling (8)

1. (4-H) Diamondpark Brew Jefflyn (Brew), Leighton Slingerland, AB
2. Diamondpark Dempsey Camille (Dempsey), Diamondpark Holsteins Ltd, AB
3. (4-H)  Diamondpark Goldchip Bernala (Goldchip), Sylvia Slingerland, AB
4. (4-H) Diamondpark Andre Caramelcup (Andre), Alana Slingerland, AB
5. Marylander Chrome Dorito 697 (Chrome), Marylander Holsteins, AB


Junior Yearliing (3)

1. PolButte Formost Freya (Formost), Van Den Pol Dairy, AB
2. Thornspyc HighOctane Trish (HighOctane), Thornspyc Dairy, AB
3. (4-H) Diamondpark Impression Elle, Sylvia Slingerland, AB


Intermediate Yearling (3)

1. Thornspyc Lindberg Bayley (Lindberg), Thornspyc Dairy, AB
2. Diamondpark Capgain WaytoGo (Capgain), Leighton Slingerland, AB
3. Diamondpark Kingpin Nightie (Kingpin), Diamondpark Holsteins Ltd., AB


Senior Yearling (11)

1. Garedon Snowy Anamieke (Snowy), Thornspyc Dairy, AB
2. Huybregts Mogul Melissa (Mogul), Sylvia Slingerland, Ab
3. Ravendale Beemer Phoenix (Beemer), Reimer Holsteins, AB
4. Coytee Delta Bamboo (Delta), Leighton Slingerland, AB
5. Decoy Kingpin Extra (Kingpin), Van Der Kooij Dairy, AB


Senior 2-Year-Old (4)

1. PolButte Formost Mardy (Formost), Denver Oudshoorn/Toby Kleinsasser/Van Den Pol Dairy, AB
2. DiamondPark Atwood Icecap (Atwood), DiamondPark Dairy Ltd, AB
3. ABjuno Al Herwines 974 (Herwinnes), Juno Dairy, AB
4. Luckylady-I Sanchez Roxanne (Sanchez), Marylander Holsteins


GAHC Futurity (2)

PolButte Formost Mardy (Formost), Denver Oudshoorn/Toby Kleinsasser/Van Den Pol Dairy, AB


Junior 3-Year-Old (1)

1. PolButte Doorman Jazzmin (Doorman), Van Den Pol Dairy, AB


Senior 3-Year-Old (3)

1. PolButte Ladd Abby P (Ladd), Van den Pol Dairy, AB
2. PDF Sid Kesha (Sid), Reimer Holsteins, AB
3. Decoy Lopportunist Marie (Lopportunist), Van Der Kooij Dairy


4-Year-Old (2)

1. PolButte Meridian Zafirah (Meridian), Van den Pol Dairy, AB
2. Diamondpark Winbrook Favrit (Winbrook), Diamondpark Dairy Ltd., AB

 


5-Year-Old (1)

1.PolButte Beau Elaine (Beau), Van den Pol Dairy, AB


Mature Cow (3)

1. Skycrest Duplex Nightcap (Duplex), Diamondpark Dairy Ltd., AB
2. Brilyn Alex Chrissy (Alex), Marylander Holsteins, AB
3. PolButte Baltimor Marsja (Baltimor), Van den Pol Dairy, AB

 



Breeder & Exhibitor Award
Diamondpark Dairy Ltd, AB


4-H Breeders Herd

1. Leighton Slingerland, AB
2. Sylvia Slingerland, AB


Showmanship

Junior Showmanship
1. Emma Huisman
2. Larissa Slingerland
3. Eleanor Slingerland
4. Shealyn Haarman
5. Ella Slomp
6. Chloe Vanden Dool
7. Clara Slomp

 



Intermediate Showmanship
1. Simone Huisman Res
2. Ethan Slomp

 



Senior Showmanship
1. Aaron Van Steekelenburg  (champion 4-H Showmanship)
2 Sylvia Slingerland Reserve
3. Emma Van Steekelenburg
4. Leighton Slingerland
5. Alana Slingerland
6. Tristan van Garderen

 

 

 

 



Grand Champion Showman
Aaron Van Steekelenburg
Reserve Grand Champion Showman
Sylvia Slingerland


PeeWee Showmanship

A great job was done by each of these kids!






error: Content is protected !!