Shows and Sales Results

Green Acres Holstein Club Show 2014
DATE: May 31, 2014
LOCATION: Lethbridge Exhibition Grounds, Lethbridge, AB
JUDGE: Gordon Ell, SK





Photo Gallery

Full photo gallery here


Out & About at the Show!

Green Acres Club show and 4-H show starts this morming at 9:30am watch for results as the day progresses

Orville Schmidt & Dale Bienert on line duty at RDL tag sale


Orville Schmidt & Dale Bienert on line duty at RDL tag sale

Stacey & Dirk VanderKooij


Stacey & Dirk VanderKooij

Hummels visiting


Hummels visiting

great entertainment for kids


great entertainment for kids

Good turnout for BBQ


Good turnout for BBQ

Jesse Klingenberg,Liam Slomp, Taylor Hummel & Aaron Van Steekelenburg


Jesse Klingenberg,Liam Slomp, Taylor Hummel & Aaron Van Steekelenburg

Lisa weins helping 4-hers with showmanship


Lisa weins helping 4-hers with showmanship

Liam Slomp, Rose Van Diemen & Taylor Slomp getting ready for pee wee class


Liam Slomp, Rose Van Diemen & Taylor Slomp getting ready for pee wee class

Bryson Vanderveen – running the bobcat


Bryson Vanderveen – running the bobcat

Breeders looking at lots at Rietben Tag sale


Breeders looking at lots at Rietben Tag sale


Champion Showman

Champion Showman
Sylvia Slingerland (Int)
Reserve Champion Showman
Ethan Slomp (Jr)


4-H Champions

Junior Champion
Wendon Shotgun Misty 502 (Shotgun), Mike Hummel, AB

Reserve Junior Champion
Marylander Atwood Loretta 504 (Atwood), Matt Hummel, AB

HM Junior Champion
Marylander Spectrum Micah 519 (Spectrum),     Marylander Holsteins, AB (1st 4-H)


Junior Champion

Junior Champion
Rietben Explode Jamaica (Explode), Rietveld Dairies Ltd., AB
Reserve Junior Champion
Rietben Atwood Danica (Atwood), T&L Cattle Ltd., BC
HM Junior Champion
Pol Butte McCutchen Teagan (McCutchen), Van den Pol Dairy, AB

Junior Champion Lineup


Junior Champion Lineup


Grand Champion

Grand Champion
Rietben Cecilia Baxter (Baxter), Rietveld Dairies Ltd., AB
Reserve Grand Champion
Rietben Howe Cami (Howe), Rietveld Dairies Ltd., AB
HM Grand Champion
Pol Butte Reality Margit (Reality), Pol Butte Dairies Ltd.,AB

HM Grand Champion in class


HM Grand Champion in class

Reserve Grand in Class


Reserve Grand in Class

Grand Champion lineup


Grand Champion lineup

Grand Champion li neup


Grand Champion li neup

Grand & Reserve Champion


Grand & Reserve Champion


4-H Project Senior Calf (11)

1. Wendon Shotgun Misty 502 (Shotgun), Mike Hummel, AB
2. Marylander Atwood Loretta 504 (Atwood), Matt Hummel, AB
3. Marylander Atwood Lee 506 (Atwood), Matt Reimer, AB
4. Diamondpark Windbrook Fantasy (Windbrook), Leighton Slingerland
5. Springbutte Uno Sarah (Uno), Ethan Slomp, AB


Junior Showmanship (2)
  1. Ethan Slomp
  2. Matt Reimer

Intermediate Showmanship (5)

1.Sylvia Slingerland
2. Alexis Slingerland
3. Emma Van Steekenlenburg
4. Alanna Slingerland
5. Aaron Van steekenlenburg

 


Senior Showmanship (4)

1. Austin Vanden Dool
2. Leighton slingerland
3. Mike Hummel
4. Matt Hummel


PeeWee Class (11)

Junior Calf (11)

1.Pol Butte Doorman Libby (Doorman), Van den Pol Dairy, AB
2. Pol Butte Doorman Jazzmin (Doorman), Van den Pol Dairy, AB
3. Favour Val Let It Snow (Let It Snow), Favour Holsteins, AB
4. Vandendool Alpine 2689 (Alpine), Vanden Dool Farms, AB
5. Diamondpark Dude Promotion (Dude), Diamond Park Dairy, AB


Intermediate Calf (10)

1.Pol Butte McCutchen Teagan (McCutchen), Van den Pol Dairy, AB
2. Marylander Spectrum Micah 519 (Spectrum), Marylander Holsteins, AB (1st 4-H)
3. Butte Mascalese Dana 1698 (Mascalese), Butte Holsteins, AB
4. Rietben Bradnick Lorianne (Bradnik), Rietveld Dairies Ltd., AB
5. Marylander Sid Present 526 (Sid), Marylander Holsteins/Reimer Holsteins, AB (2nd 4-H)


Senior Calf (Open) 1

1. Rietben Explode Jamaica (Explode), Rietveld Dairies Ltd., AB
2. (1st 4-H) Marylander Atwood Loretta 504 (Atwood), Matt Hummel, AB
3. Wendon Shotgun Misty 502 (Shotgun), Mike Hummel, AB
4. Marylander Atwood Lee 506 (Atwood), Matt Reimer, AB
5. Diamondpark Windbrook Fantasy (Windbrook), Leighton Slingerland, AB


Summer Yearling (7)

1.Rietben Atwood Danica (Atwood), T&L Cattle Ltd., BC
2.Rietben M Chai, Diamond Park Dairy, AB
3.Rietben Tiwst Halley (Twist), Vanden Dool Farms, AB
4.Butte OMan Charlotte (Oman), Butte Holsteins, AB
5.Vandendool Brawler 2579 (Brawler), Vanden Dool Farms, AB (1st 4-H)


Junior Yearling (8)

1.Pol Butte Meridian Zafirah (Meridian), Van den Pol Dairy/Corien Van den Pol, AB
2.Rietben M Lilac, Rietveld Dairies Ltd., AB
3.Rietben M Lollipop, Vanden Dool Farms, AB
4.Butte V B Gchip Clarabell 1656 (Goldchip), Butte Holsteins/ Dr. Betty-Jo Bradley, AB
5.Diamondpark Winbrook Karen (Windbrook), Diamond Park Dairy, AB


Intermediate Yearling (7)

1.Rietben SC Cecilia (stanley Cup), Rietveld Dairies Ltd., AB
2. Rietben SC Carolina (Stanley Cup), Rietveld Dairies Ltd., AB
3.Marylander Sanchez Dezera 472 (Sanchez), Marylander Holsteins, AB (1st 4-H)
4.Diamondpark StanleyCup Roxel (StanleyCup), Diamond Park Dairy, AB
5.Pol Butte Hero Chelsey (Hero), Van den Pol Dairy, AB


Senior Yearling (6)

1.Rietben Braxton Maple (Braxton), Rietveld Dairies Ltd., AB
2.Marylander Sid Memory 453 (Sid), Marylander Holsteins, AB
3. Vandendool Windbrook 2487 (windbrook), Vanden Dool Farms, AB
4.Springbutte Infra Toots (Infra), Slomp Farms, AB
5. Diamondpark Steady Sanette (Steady), Diamond Park Dairy, AB


Junior 2 Year Old (4)

1.Bernalta Braxton Wayna (Braxton), Diamond Park Dairy, AB
2.Rietben Bradnick Martini (Bradnick), Rietveld Dairies Ltd., AB
3.Pol Butte Dempsey Delight (Dempsey), Van den Pol Dairy, AB
4.Vandendool Maury 2423 (Maury), Vanden Dool Farms, AB


Senior 2 Year Old (6)

1.Butte Valstar Cherry 1581 (Valstar), Butte Holsteins/ Dr. Betty-Jo Bradley, AB
2.Morsan Shamrock A Golden Girl (Shamrock), Diamond Park Dairy, AB
3.Pol Butte Gold Chip Christina (Gold chip), Van den Pol Dairy, AB
4.Marylander Sid Hillary 412 (Sid), Marylander Holsteins, AB


GAHC Fufurity (2)

1. Pol Butte Dempsey Delight (Dempsey), Van den Pol Dairy, AB
2. Vandendool Maury 2423 (Maury), Vanden Dool Farms, AB

 


Junior 3 Year Old (4)

1. (BO) Rietben Lauthority Cinnamon (Lauthority), Rietveld Dairies Ltd., AB
2. Pol Butte Atwood Elmo (Atwood), Van den Pol Dairy, AB
3. Markwell Man-o-man Diona-ET (Man-o-man), Butte Holsteins, AB
4. Marylander Fever Mika 384 (Fever), Marylander Holsteins, AB


Senior 3 Year Old (3)

1. Rietben Atwood Dandy 1520 (Atwood), Butte Holsteins, AB
2. (BO) Marylander Jasper Miki 378 (Jasper), Marylander Holsteins, AB
3. Kooy Wildman Marie (Wildman), Nifera Holsteins, AB

 


4 Year Old (2)

1. (BO) Pol Butte Reality Margit (Reality), Van den Pol Dairy, AB
2. Rietben Denzel Corsage (Denzel), Rietveld Dairies, AB

 


5 Year Old (3)

1. (BO) Rietben Howie Cami (Howe), Rietveld Dairies, AB
2. Morsan Goldwyn Paradise (Goldwyn), Van den Pol Dairy, AB
3. Wendon Starfire Mona (Starfire), Marylander Holsteins, AB


1 2