Shows and Sales Results

Fona Mexico Holstein Show Queretaro
DATE: July 15, 2017
LOCATION: Queretaro
JUDGE: Don Gabriel Blanco Del Campo
HEAD SHOWN: 60






Photo’s provided by Jodi Hoynoski


Junior Champion

Junior Champion
Tangamanga Beemer Larisa-ET (Beemer), 1st Spring Yearling, Hnos. Torres Barrera
Reserve Junior Champion
Pfaffsway Gwyn Sereina (Goldwyn), 1st Fall Yearling, Santa Maria La Cotera
HM Junior Champion
Ryan-Vu Gold Chip Amelia (Goldchip), 1st Winter Calf, J. De Jesus Garcia Plascencia


Intermediate Champion

Intermediate Champion
Tangamanga Braxton Briseyda (Braxton), 1st Senior 3yr Old, Hnos Torres Barrera
Reserve Intermediate Champion
C Bergeroy Attic Daury (Atticus), 1st Senior 2yr Old, Santa Maria La Cotera
HM Intermediate Champion
C Springbend Seaver Ransom (Seaver), 1st 4yr Old, Santa Maria La Cotera


Grand Champion Bred and Owned

Grand Champion
Gapor Spirte 5532 (Spirte), 1st Mature Cow, Manuel Garcia Eguino
Reserve Grand Champion
Tangamanga Braxton Briseyda (Braxton), 1st Senior 3yr Old, HNOS. Torres Barrera
HM Grand Champion
S.M. La Cotera Lheros Brigida (Lheros), 2nd Mature Cow, Santa Maria La Cotera


Champion Bull

Tangamanga Fallon Veloz (Fallon), 1st Yearling Bull, Hnos. Torres Barrera


Bull Classes

Young Bull
1. E I Doorman Derek (Doorman), Posta El Cuatro

Spring Bull
1. V V Doorman Willy (Doorman), Posta El Cuatro

Yearling Bull
1. Tangamanga Fallon Veloz (Fallon), Hnos. Torres Barrera


Spring Calf (1)
  1. H I Extreme 1079-X , Armando Schievenini Reyes

Winter Calf (5)

1. Ryan-VU Goldchip Ameilia (Goldchip), J. De Jesus Garcia Plascencia
2. E I Doorman Holly (Doorman), Posta El Cuatro, S.A. DE C.V.
3. Ftezuelas Jazznight 7507 (Jazznight), Jose Ignacio Gerardo
4. H I Privilege 1086-X, (Privilege), Armando Schievenini Reyes
5. Sanrafa Dean 9920-2F (Dean), Asociados San Rafael S.P.R. DE R.L. DE C.V.


Fall Calf (5)

Fall Calf (5)

1.St. Jacob HZ Acrvl Halsey-ET (Archrival), Santa Maria Cotera
2. Ftezuelas Doorsopen 7385 (Doorsopen), Jose Ignacio Gerardo Cervantes
3. V V HY Class December (Class), Posta El Cuatro, S.A. DE C.V.
4. Tangamanga Beemer Lupita (Beemer), HNOS. Torres Barrera
5. Pec Gold Chip Chica 1F (Gold Chip), Posta El Cuatro, S.A. DE C.V.


Spring yearling (10)

1. Tangamanga Beemer Larisa-TE (Beemer), HNOS Torres Barrera
2. A STJ-LB Brokaw Hoata-ET (Brokaw). Posta El Cuatro, S.A. DE C.V.
3. Ftezuelas Bryant 7031 (Bryant), Jose Ignacio Gerardo Cervantes Gutierrez
4. Ftezuelas Mercure 7063 (Mercure), J. De Jesus Garcia Plascencia
5. S.M. Cotera Dundee Samantha (Dundee), Santa Maria La Cotera
6. S.M. Cotera Liasion Marli (Liasion), Santa Maria La Cotera
7. Providencia Goldwyn Gloriet-ET (Goldwyn), J. De Jesus Garcia Placencia
8. MD-Maple- Lawnliz O Lani-ET (Octane), Santa Maria La Cotera
9. Luzma Pety 5448 (Pety), Jorge Roiz Gonzalez
10.H I Privilage 3594-X (Privilage), Armando Schievenini Reyes


Summer Yearling (6)

1. Pyramid Audrey Action-ET (Audrey), Santa Maria Cotera
2. MS Pyramid Addiction Hurrah (Addiction), Santa Maria Cotera
3. V V Dempsey Rouse (Dempsey), Springbend Farms
4.A ST-Jacob McCutchen Anita-TE (McCutchen), Posta El Cuatro, S.A. DE C.V.
5. Tangamanga Alejo Ramera (Alejo). HNOS. Torres Barrera
6. Luzma Creed 5481 (Creed), Jorge Roiz Gonzlaez


Winter yearling

1. H I Colt 3955-X (Colt), Armando Schievenini Reyes
2. STJ-PV Heztry Beth-ET (Heztry), Santa Maria La Cotera
3. H I Reginald 1276-X (Reginald), Armando Schievenini Reyes


Fall yearling (3)

1. Pfaffsway Gwyn Sereina-ET (Goldwyn), Santa Maria La Cotera
2. Silvermaple Doorman Rae (Doorman), Santa Maria La Contera
3. Pec Attic Modi (Attic), Posta-El Cuatro, S.A. DE C.V.


Junior 2 Year Old (3)

1. Philmardo One Way (Byway), Santa Maria La Cotera
2. Kozak Reg Macy (Reginald), Santa Maria La Cotera
3. Tangamanga McCutchen Chava (McCutchen), HNOS. Torres Barrera


Senior 2yr Old (4)

1. C Bergeroy Attic Daury (Atticus), Santa Maria La Cotera
2. V V Doorman Lariat (Doorman), HNOS. Torres Barrera
3. Ftexuelas Daryl 6296 (Daryl), Jose Ignacio Gerardo Cervantes Gutierrez
4. C Gen-COM Aftershock Lyndia-ET (Aftershock), Posta El Cuatro, S.A. DE C.V.


Junior 3 Year Old (3)

1. GPE Sterling Granada (Sterling), Jose Ramon Barbon Suarez
2. Claquato Reginald Bonny (Reginald), Santa Maria La Cotera
3. Sanrafa Donatello Lala (Donatello), Asociados Rafael S.P.R DE R.L C.V.


Senior 3 Year Old (8)

1. Tangamanga Braxton Briseyda (Braxton), HNOS. Torres Barrera
2. C Karlostein Biscotti Goldwyn-TE (Goldwyn), Santa Maria La Cotera, David Garcia Hernandez Posta El Cuatro, S.A. DE C.V.
3. A Krull Gold Chip Emey (Gold Chip), Santa Maria La Cotera
4. Dewitts Revlon Goldchip (Gold Chip), Santa Maria La Cotera
5. AltaAppel Case Free (Case), Santa Maria La Cotera
6. GPE Guthrie Luz (Guthrie), Jose Ramon Barbon Suarez
7. A Elgin-Ciapa Arabella-TE (Windbrook), HNOS. Torres Barrera
8. Arete 281 (Arete), Armando Schievenini Zanella


4yr Olds (5)

1. C Springbend Seaver Ransom (Seaver), Santa Maria La Cotera
2. Pajaro Azul Atwood Esperanzas (Atwood), HNOS. Torres Barrera
3. A Pa-Lyn-Leigh Low Rider (Mike), Manuel Garcia Eguino
4. C Mibelson Gold Minnie-TE (Goldywn), Posta El Cuatro, S.A. DE C.V.
5. GPE Braxton Veronica (Braxton), Jose Ramon Barbon Suarez


5 Year Olds (6)

1. Ftezuelas Braxton 4364 (Braxton), Jose Ignacio Gerardo Cervantes Gutierrez
2. Killcroft Sid Larabell (Sid), Santa Maria La Cotera
3. H I Leona-X, Marcos Canales Gomez
4. CJ September ST Loreta (Storm), Cristian Jairo Munoz
5. A SL-Acres Redlou Firefly-Red (Redlou), Santa Maria La Cotera
6. C Jacobs Atwood Bubble-ET (Atwood), Cristian Jairo Munoz Marquez


Mature Cow (6)

1. Gapor Spirte 5532 (Spirte), Manuel Garcia Eguino
2. S.M. La Cotera Lheros Brigida (Lheros), Santa Maria La Cotera
3. Ftezuelas Kingly 3690-1F (Kingly), Jose Ignacio Gerardo Cervantes Gutierrez
4. A Lucky-Buttke Shottel Road-ET (Shottle), Posta El Cuatro, S.A. DE C.V.
5. C Dreamcrest Goldwyn Frantic-ET (Goldwyn), Posta El Cuatro, S.A. DE C.V.
6. Pajaro Azul Extel Marifer (Extel), HNOS. Torres Barrera


Premier Breeder

HNOS. Torres Barrera


Premier Exhibitor

Santa Maria La Cotera