Shows and Sales Results

Finland Ayrshire Winter Show 2016
LOCATION: Finland
JUDGE: Peter Berresford, UK





Junior Champion

Junior Champion
Joukolan Lucy-Regan (Perfect), 1st Senior Yearling, Laura ja Jouko Laiholahti

Reserve Junior Champion
Joukolan Z-La Toya (Prime), 2nd Senior Yearling, Laura ja Jouko Laiholahti

Honorable Mention Junior Champion
Paivolan Penelope (Homerun) 1st Summer Yearling/Junior/2Year Old, Saija Räikkönen ja Jani Kivilahti


Grand Champion

Grand Champion
Shady Walnut Gold Moria-ET (Remington) 1st 3 Year Old, Laura ja Jouko Laiholahti

Reserve Grand Champion
Kurhilan Riggins Icemiina (Riggins), 1st 5 Year Old, Merja Kallio

Honorable Mention
Kurhilan Riggins Iituri (Riggins), 1st 4 Year Old, Pohjola Mty

Champions


Champions

Grand Champion Shady Walnut Gold Moria-ET


Grand Champion Shady Walnut Gold Moria-ET


Summer Calves (14)

1. Luvehniemen Maisteri (Jumper), Mirja ja Markus Turunen
2. Joukolan Mylla (Dreamer) Laura ja Jouko Laiholahti
3.. Kuortin Mimosa (Jumper), Kuortti mty
4. Luvehniemen Meirami (Jumper), Mirja ja Markus Turunen
5. Joukolan Marmori (Showstar), Laura ja Jouko Laiholahti


Junior Yearlings (8)

1. Paivolan Maddalena (Predator), Saija Räikkönen ja Jani Kivilahti
2. Ikkelajarven Mariemarie (Eiffel), Katariina ja Veli Ikkeläjärvi
3. Joukolan Monaco (Eiffel), Laura ja Jouko Laiholahti
4. Joukolan Muskottikukka (Erwin), Karoliina Nieminen
5. Luvehniemen Marmelade (Rockstar), Mirja ja Markus Turunen


Intermediate Yearlings (10)

1. Joukolan Lelly-Edith (Perfect), Laura ja Jouko Laiholahti
2. Korkiakosken Doubl Chantal (Doublewhammy), Anu ja Jari Ahlholm
3. Änkön Madeline (Potter), Sari ja Ari Änkö
4. Rittmaan Mansikki (Prime), Elina ja Mika Kavander
5. Korkiakosken Doubl Michelle (Doublewhammy), Anu ja Jari Ahlholm


Senior Yearlings (8)

1. Joukolan Lucy-Regan (Perfect), Laura ja Jouko Laiholahti
2. Joukolan Z-La Toya (Prime), Laura ja Jouko Laiholahti
3. Luvehniemen Lyyra (Situation), Mirja ja Markus Turunen
4. Kotikummun Linnurata (Rockstar), Sari Vestman ja Tommi Halonen
5. Savinnan Ladygaga (Hurmaava), Sanna Savikko


Summer Yearling & Junior & 2 Year Old Heifers (5)

1. Paivolan Penelope (Homerun), Saija Räikkönen ja Jani Kivilahti
2. Kulmalan Lisette (Eiffel), Sanna Rintala
3. AT Loire (IsleAmanda), Tia ja Jyri Tanner
4. Levaniemen Leiffel (Medalist), Kristiina ja Veli Iivarinen
5. Hirvitarhan Lumo (Erwin), Anne ja Juha Mertanen


Breeders Herd Heifers

1. Joukola, Laura ja Jouko Laiholahti
2. Joukola, Laura ja Jouko Laiholahti
3. Luvehniemi, Mirja ja Markus Turunen
4. Hirvitarha, Anne ja Juha Mertanen
5. Levaniemi, Kristiina ja Veli Iivarinen


2 Year Old Cows (4)

1. Kuusiniemen Kristalli (Erwin), Eliisa ja Martti Kumpula
2. Toikan KVG (Motown), Tiina ja Hannu Toikka
3. Savinnan Kaamos (Erwin), Sanna Savikko
4. Hirvitarhan Kummitus (Bet on Me), Anne ja Juha Mertanen


3 Year Old Cows (9)

1. Shady Walnut Gold Moria-ET (Remington), Laura ja Jouko Laiholahti sekä Jouko Kujala
2. Ninan Juhlamuumi (Burdette), Nina Nieminen
3. Joukolan Julietta (Poker), Laura ja Jouko Laiholahti
4. Rannan Jippo-AF-GP83 (Reality), Mirja ja Aaro Koljonen
5. Joukolan Geisha (Landscare_, Laura ja Jouko Laiholahti


4 Year Olds (9)

1. Kurhilan Riggins Iituri (Riggins), Pohjola mty
2. Ankon Ingariina (Potter), Sari ja Ari Änkö
3. Joukolan Juhlapaiva (Burdette), Laura ja Jouko Laiholahti
4. Rannan Iffiina-AF-VG86 (Burdette), Mirja ja Aaro Koljonen
5. Korkiakosken Jade-AF-GP84 (Burdette), Anu ja Jari Ahlholm


5 Year Olds (5)

1. Kurhilan Riggins Icemiina (Riggins), Merja Kallio
2. Hanhisaaren Inkivaari (Reality), Juha Tiiri
3. Joukolan Ina Marie (Riggins), Tiina ja Hannu Toikka
4. Kuortin Ibero (Erwin), Kuortti mty
5. Lakson Ipana-AF-VG86 (Riggins), Kati ja Matti Lakso


Mature Cows (10)

1. Kurhilan Ympyra (Colargol), Merja Kallio
2. Rannan Tityy-AF-EX90 (Ice Man), Mirja ja Aaro Koljonen
3. Nikkilan Esanssi-AF-VG85 (Yummy), Mirja ja Aaro Koljonen
4. Kuusiniemen Helga (Youngman), Eliisa ja Martti Kumpula
5. Faucher Emmy-ET (Conn), Pohjola mty


Breeders Herd

1. Joukola, Laura ja Jouko Laiholahti
2. Joukola, Kurhila, Merja Kallio
3. Ranta, Mirja ja Aaro Koljonen


Junior Handler Results

Judge James Lawrie, UK

luokka 1. 2006-2008 syntyneet
Viivi Iivarinen
Simeon Kavander
Aatos Rintala
Iida Weman
luokka 2. 2003-2005 syntyneet
Veera Iivarinen
Inari Tiiri
Roosa Vartiainen
Anna Ronkainen
luokka 3. 2001-2002 syntyneet
Iida Mäki
Josefiina Kavander
Sini Rantio
Salla Vakkilainen
luokka 4. 1998-2000 syntyneet
Karoliina Nieminen
Justiina Kavander
Pia Pylkkönen
Pinja Kuntsi
Elina Tuiskunen
Miia Hietaharju
Noora Saarinen
Aamos Taivalmäki
Helmi Heikkinen
Siiri Lumme
Sebastian Tanner

Junior Handler Champion, KAROLIINA NIEMINEN
Junior Handler Reserve Champion, IIDA MÄKI
Junior Handler Honorable Mention, VIIVI IIVARINEN
SHOWMANSHIP
Niina Toikka
Sari Vanhatalo
Juulia Ahlholm

Juho Vanhatalo
Kristiina Kuortti
Lilli Laiholahti
Sanna Savikko
Suvi Mertanen
Tia Tanner
Annamaija Hakala
Annastiina Raittila
Antti Vanhatalo