Shows and Sales Results

Expo Provinciale Montmagny – Holstein Show 2013
DATE: August 24, 2013
LOCATION: Montmagny ,PQ
JUDGE: Melanie Boulet





Junior Championn

Junior Champion
Jacobs Windbrook Bally (Windbrook), 1st Senior Calf, Ferme Jacobs Inc, PQ

Reserve Junior Champion
Jacobs Alexander Everything (Alexander), 2nd Senior Calf, Ferme Jacobs Inc, PQ

HM Junior Champion
Petitclerc Goldwyn Silver (Goldwyn), Intermediate Yearling, Ferme JP Petitclerc – Fils, PQ

Junior Champions


Junior Champions

1st Int Yrlg & HM Petitclerc Goldwyn Silver


1st Int Yrlg & HM Petitclerc Goldwyn Silver

1st & 2nd Senior calf won Jr Champ & Res.


1st & 2nd Senior calf won Jr Champ & Res.


Intermediate Champions

Intermediate Champion
Roquet Jasmine Sanchez (Sanchez), Junior 3 Year Old, Gen-Com Holsteins Ltd, PQ
Reserve Intermediate Champion
Belfast Goldwyn Lasenza (Goldwyn), Junior 2 Year Old, Belfast Holsteins Enr. & Mary Inn Holsteins, PQ
HM Intermediate Champion
Jacobs Duplex Anna (Duplex), Senior 2 year Old, Ferme Jacobs Inc, PQ

HM Int, Res Int & Champion Int


HM Int, Res Int & Champion Int

Intermediate Champion line up


Intermediate Champion line up

HM Int & 1st Sr 2 yr old Jacobs Duplex Anna


HM Int & 1st Sr 2 yr old Jacobs Duplex Anna

Belfast Goldwyn Lasenza, 1st Jr 2 & Res. Int Champion


Belfast Goldwyn Lasenza, 1st Jr 2 & Res. Int Champion


Grand Champion

Grand Champion
Roquet Jasmine Sanchez (Sanchez), Junior 3 Year Old, Gen-Com Holsteins Ltd, PQ
Reserve Grand Champion
RF Goldwyn Hailey (Goldwyn), Mature Cow, Gen-Com Holsteins, PQ
HM Grand Champion
Bonaccueil Maya Goldwyn (Goldwyn), 2nd Mature Cow, Jacobs Ty-D Holsteins, Droile, A-R Boulet, PQ

Roquet Jasmine Sanchez - Udder


Roquet Jasmine Sanchez - Udder

Gen-Com Team


Gen-Com Team

Gr, Res & HM picture


Gr, Res & HM picture

Its a Gret day for Gen-Com!!!


Its a Gret day for Gen-Com!!!

1st Jr 3 yr old, Int. and Grand Champion - Roquet Jasmine Sanchez


1st Jr 3 yr old, Int. and Grand Champion - Roquet Jasmine Sanchez



Junior herd
1. Jacobs
2. Petitclerc
3. Ricagri
4. Duhibou
5. Rotaly
6. Mabel

Junior Breeder and Exhibitor
Ferme Jacobs Inc, PQ



Breeders Herd
1. Jacobs
2. Cotopierre
3. Maroch

Premier Breeder
Ferme Jacobs Inc, PQ

Premier Exhibitor
Gen-Com Holsteins ltd, PQ


Junior Calf (17)

1. Belfast Windbrook Syryus (Windbrook), Belfast Holsteins Enr., PQ
2. Kamlake Alexia (Laurin), Ferme Kamlake, PQ
3. Rochelau Fever Rolana (Fever), Ferme Mikael Enr., PQ
4. Mikael Overpass Lauthority (Lauthority), Ferme Mikael Enr., PQ
5. Cotopierre Fever Flosane (Fever), Ferme St-Pierre Et Fills Enr, PQ

Junior Calf linup


Junior Calf linup

Belfast Windbrook Syryus


Belfast Windbrook Syryus


Intermediate Calf (19)

1. Petitclerc Alexander Access (Alexander), Ferme JP Petitclerc, PQ
2. Massico Sanchez Corida (Sanchez), Massicotte, Paquet – S. Rodrigue, JP Montplaisir J. Rodrigue, PQ
3. Drolie Sid Fatisima (Sid), Ferme Drolet et Fils, PQ
4. Ricagri Extreme Lana (Extreme), Gabriel Richard, PQ
5. Jacobs Alexander Eddy (Alexander), Ferme Jacobs, PQ

Petitcler Alexander Access (Alexander), Ferme JP Petitclerc, PQ


Petitcler Alexander Access (Alexander), Ferme JP Petitclerc, PQ

Petitclerc Alexander Access


Petitclerc Alexander Access


Senior Calf (19)

1. Jacobs Windbrook Bally (Windbrook), Ferme Jacobs, PQ
2. Jacobs Alexander Everything (Alexander), Ferme Jacobs, PQ
3. Jacobs SID Brie (Sid), Ferme Jacobs, PQ
4. Comestar larion Goldwyn (Goldwyn), Joel Lepage, PQ
5. Ricagri StanleyCup Louste (Stanley Cup), Gabriel Richard, PQ

Jacobs Windbrook Bally


Jacobs Windbrook Bally

Jacobs Windbrook Bally, Jacobs Alexander Everything, Jacobs Sid Brie


Jacobs Windbrook Bally, Jacobs Alexander Everything, Jacobs Sid Brie


Summer Yearling (12)

1. Bergeroy Sid Ambio (Sid), Bergeroy Holsteins, PQ
2. Doric Sid Laurianna (Sid), La Ferme Hudon-Fils Inc, PQ
3. Petitclerc Windbrook Alibaba (Windbrook), Ferme JP Petitclerc, PQ
4. Berautec Windbrook Starline (Windbrook), Ferme Andre Audet Inc, PQ
5. Rotaly Goldwyn Maika (Goldwyn), Rock Hebert et Nathalie Dumais, PQ

Bergeroy Sid Ambio


Bergeroy Sid Ambio


Junior Yearling (7)

1. Rotaly Windbrook Hilda (Windbrook), Rock Hebert et Nathalie Dumais, PQ
2. Riault Fever July (Fever), Joel Lepage, PQ
3. Mabel Reginald Litinou (Reginald), Ferme Maguy Normandin Inc, PQ
4. Pierstein Extreme Hannah (Extreme), Isabelle Morin et Maxime Hebert, PQ
5. Jacobs Goldwyn Amora (Goldwyn), Ferme Jacobs Inc, PQ

Rotaly Windbrook Hilda


Rotaly Windbrook Hilda


Intermediate Yearling (7)

1. Petitclerc Goldwyn Silver (Goldwyn), Ferme JP Petitclerc, PQ
2. Gen-Com Miss R Goldwyn (Goldwyn), F. Fortale Holstein, F. Mibelson, D. Du Vieux Saule, PQ
3. Roltaly Sid Olie (Sid), Rock Hebert et Nathalie Dumais, PQ
4. Martinale Dempsey Ines (Dempsey), Ferme Martinale, PQ
5. Belfast Atwood Jane (Atwood), Belfast Holstein Enr., PQ

Petitclerc Goldwyn Silver


Petitclerc Goldwyn Silver


Senior Yearling (5)

1. Liatris Braxton Snow (Braxton), Ferme Kamlake, PQ
2. Ricagri Sid Lasik (Sid), Gabriel Richard, PQ
3. Frater Sid Paris (Sid), Ferme Frejour Inc, PQ
4. Mabel Extreme Litanyna (Extreme), Ferme Maguy Normandin Inc, PQ
5. Rotaly Duplex Margot (Rock Hebert et Nathalie Dumais, PQ

Liatris Braxton Snow


Liatris Braxton Snow


Junior 2 Year Old (13)

1. Belfast Goldwyn Lasenza (Goldwyn), Belfast Holsteins Enr. & Mary Inn Holsteins, PQ
2. Jacobs Atwood Vedette (Atwood), Ferme Jacobs Inc, PQ
3. Gen-Com Brett Madison (Brett), Gen-Com Holstein, PQ
4. Lesbertrand Sanchez Alma (Sanchez), Gen-Com Holstein Ltd., PQ
5. Lacoulee Rosanny Steady (Steady), Ferme Jaslyn Enr, PQ


Senior 2 Year Old (12)

1. Jacobs Duplex Anna (Duplex), Ferme Jacobs Inc, PQ
2. Hodglynn Dynasty Licorice (Sanchez), Gen-Com Holsteins Ltd., PQ
3. Ferre Bolton Matinale (Bolton), Ferme Laitiere Rayon D-Or Inc., Ferme HP Gagnon st Fils, PQ
4. Petiticlerc Alexander Amycale (Alexander), Ferme JP Petitclerc – Fils, PQ
5. Maroch Shottle Magna (Shottle), Ferme Maroch et Fils, PQ

udders of the 1st for animals in the Sr 2 yr old class


udders of the 1st for animals in the Sr 2 yr old class

Jacobs Duplex Anna


Jacobs Duplex Anna


Junior 3 Year Old (8)

1. Roquet Jasmine Sanchez (Sanchez), Gen-Com Holsteins Ltd, PQ
2. Jacobs Knowledge Harpe (Knowledge), Ferme Jacobs Inc, PQ
3. Maroch Boheme Shottle (Shottle), Ferme Maroch et Fils Inc, PQ
4. Petitclerc Goldwyn Flamigo (Goldwyn), Yvon Sicard, PQ
5. Polestar Goldwyn Lulabel (Goldwyn), Denistier, PQ

Class Line up


Class Line up

Roquet Jasmine Sanchez


Roquet Jasmine Sanchez


Senior 3 Year Old (8)

1. Crater Indiana Goldwyn (Goldwyn), Gen-Com Holsteins, PQ
2. Burn Denison Allison (Denison), Ferme Kamlake, Ferme ABG Blackburn Inc, PQ
3. Comestar Marie Baltimore (Baltimore), La ferme Hudon Fils Inc., PQ
4. EastRiver A Shock Nettie (Aftershock), Ferme Jacobs, Nelson Eduardo, Zielhlsdorf Claudio, PQ
5. Delestrie Destry Embrace (Destry), Ferme GMR Senc., PQ

Crater Indiana Goldwyn


Crater Indiana Goldwyn


4 Year Old (7)

1. Dubeau Jasper December (Jasper), Gen-Com Holsteins, PQ
2. Ludwigs-DG Goldwyn Abby (Goldwyn), Ferme JP Poulin – Fils, PQ
3. Jacobs Goldwyn Valana (Goldwyn), Ferme Jacobs Inc. PQ
4. Petitclerc Goldwyn Alex (Goldwyn), Ferme JP Petitclerc – Fils, PQ
5. RF Vlackforest BGJ Melinda (Gold Jules), Ferme Laitere Rayon D-Or Inc., JM Valley, Ferme Jendro, PQ


5 Year Old (9)

1. Rayon DOr Goldwyn Adonial (Goldwyn), Ferme Laitiere Rayon DÃ’r Inc, PQ
2. Antelimarck Lidyn Goldwyn (Goldwyn), Ferme Antelimarck 2001 Inc, PQ
3. Calbrett Goldwyn Deborah (Goldwyn), Ferme Maryclerc Inc, Ferme Bertrand Boutin et Fils, PQ
4. Cotopierre Spirte Pastille (Spirte), Ferme St. Pierre et Fils Enr., PQ
5. Belfontaine Roy Wandy (Roy), Belfontaine Genetics, PQ


Mature Cow (7)

1. RF Goldwyn Hailey (Goldwyn), Gen-Com Holsteins, PQ
2. Bonaccueil Maya Goldwyn (Goldwyn), Jacobs Ty-D Holsteins, Droile, A-R Boulet, PQ
3. Jacobs Goldwyn Britany (Goldwyn), Ferme Jacobs, PQ
4. Tween Bays Sara Goldwyn (Goldwyn), Gen-Com Holsteins, PQ
5. Cotopierre Final Corine (Final Cut), Ferme St. Pierre et Fils Enr., PQ

Judge Mélanie Boulet make her choice


Judge Mélanie Boulet make her choice

RF Goldwyn Hailey


RF Goldwyn Hailey

LtoR Jacobs Goldwyn Britany 3rd Mature cow, Bonnacueil Maya Goldwyn 2nd Mature cow and RF Goldwyn Hailey


LtoR Jacobs Goldwyn Britany 3rd Mature cow, Bonnacueil Maya Goldwyn 2nd Mature cow and RF Goldwyn Hailey

RF Goldwyn Hailey


RF Goldwyn Hailey