Shows and Sales Results

Expo International Quebec B&W Holstein Show
DATE: November 3, 2012
LOCATION: St Hyacinthe, QC
JUDGE: Thierry Jaton, QC
HEAD SHOWN: 255





Live video feed can be found

Live feed for show here


Summer Calf (15)

1. Benrise Dude Bonita (Dude), Purple Fever Holsteins & Ferme Pierre Boulet, NY & QC
2. Belfontaine Attic Celya (Attic), Belfontaine Holsteins, QC
3. Milibro Braxton Roselimon (Braxton), Ferme Millibro, QC
4. Cobequid Brett Whisper (Brett), obequid Holsteins, QC
5. Pierstein Shock My Libido (Aftershock), Ardross Holsteins, Velthuis Farms & Sjendi Farms, ON
6. Orford Braxton lillie (Braxton), Ferme Carrefour des Etoiles, QC
7.  Trefle Pahlavi Sanchez (Sanchez), Ferme des Trefles Inc., QC
8. Ty D Goldwyn Karoke (Goldwyn), Ty D Holsteins, QC
9. kamlake Damion Marlene (Damion), Ferme Kamlake, QC
10. Roggua Extreme Lassy (AltaExtreme0, Ferme Roggua Enr., QC

Joel LePage working hard


Joel LePage working hard

Comestar team


Comestar team

Hailey resting


Hailey resting

Semex tour Alex Walker and John McDougall


Semex tour Alex Walker and John McDougall

Holstein QC hard at work


Holstein QC hard at work

Lineup of Summer calves


Lineup of Summer calves

top 2 Summer calves


top 2 Summer calves


Junior Calf (23)

1. Dempsey Roxette (Dempsey), Ferme Kosika Senc, QC
2. Beaver-Flats Exrme Chloe (AltaExtreme), Ferme JP Petitclerc & Fils Inc., QC
3. Camphols braxton Margarita (Braxton0, Ferme L Campbell & Fils Inc., QC
4. Gilperro Amila Fever 9Fever), Real-It Holtsein & Giles Perrault, QC
5. Rotaly Windrook Hilda (Windbrook), Rock Hebert & Nathalie Dumais, QC
6. eirstein Ladsydream Belalie (Revolver), Ferme Peirre Boulet Inc , Isabelle Morin & rosalie Verry, QC
7. Lemery Lauthority Delice (Lauthority), Ferme Kamlake, Les Enterpises & Ferme Mibelson, QC
8. Petitclerc Amazing Sid (Amazing), Ferme JP Petitclerc & Fils, QC
9. trefle deschanel fever (Fever) Ferme Des Trefles Inc., QC
10. Kamlake Generation V Madona (Shottle), Ferme Kamlake, QC

Junior Calf lineup


Junior Calf lineup

Top 3 Junior Calves


Top 3 Junior Calves

Winning Junior Calf


Winning Junior Calf


Intermediate Calf (32)

1. (BO) Petitclerc Goldwyn Sidney (Goldwyn), Ferme JP Petitclerc & Fils, QC
2. massico windbrook Charly (Windbrook), Ferem JP Petitclerc & Fils & Kingsway Farms, QC
3. Jacobs Goldwyn Bordeau (Goldwyn), Ferme Jacobs Inc., QC
4. Aquarel outbound Obe Tention (Outbound), Ferme Pierre Boulet Inc., Isabelle Morin & Rosalie Veer, QC
5. Liberty Damion Lazychew (Damion), Ferme Ricagri, Y Chabot, I Houle, F Bilodeau, D Dubois & F Lemieux, QC
6. Bonnaccueil Sarah Reginald (Reginald), A&R Boulet Inc & Sebastien Moffit, QC
7. Belle-Rivierve Sid Bonny (Sid), Ferme Drouin & Fils, QC
8. Kouwenberg Windbrook 1769 (Windbrook), Weeksdale Holsteins, PE
9. Maheufils Jsper jerika (Jasper), Regean Maheu, Richland INc., QC
10. Cotopierre Reginald Fresia (Reginald) Ferme St Pierre & Fils Enr. QC

Intermediate Calf lineup


Intermediate Calf lineup

Top 3 Intermediate Calves


Top 3 Intermediate Calves

Top 2 Intermediate calves


Top 2 Intermediate calves


Senior Calf (29)

1. Jacobs Jordan Babe (Jordan), Ferme Jacobs Inc., QC
2. fusion Passions Poison (Dempsey), Ferme JP Petitcler & Fils Inc., QC
3. Petitcler goldwyn Anouk (Goldwyn), Ferme JP Petitclerc & Fils Inc., QC
4. Velthuis Jasper Janice (Jasper), Velthuis Farms, ON
5. Comestar Maodel Larrica Goldwyn (Goldwyn), Ferme Norchette & Christian Vincent, QC
6. D-Ray Dempsey Summit (Dempsey) Ferme Cerpolait SENC, QC
7. Frater side Paris (Sid), Ferme Frejour Inc. QC
8. Laitris Braxton Snow (Braxton), Ferme Kamlake, QC
9. Lafontaine Sid Sunday (Sid), Ferme Lafontaine, QC
10. Coebquid Sid Affection (Sid), Cobequid Holsteins, RM Farms,  Eastside Holsteins, NS & PE

Senior calf lineup


Senior calf lineup

top Senior calves


top Senior calves

1st & 2nd Senior Calf


1st & 2nd Senior Calf

winning Senior calf


winning Senior calf

Top 3 Senior calves


Top 3 Senior calves


Summer YEarling (

1. Co-vale Fever Camila (Fever), Jenny Henchoz, Maxime Petitcler, Covale Holsteins & Aaron Eaton, QC & NY
2. Brismer Damion Jasmine (Damion), Jean Guy Brisson & Betty Mercier, QC
3. Belfast Goldwyn Lasenza (Goldwyn) Belfast Holstein & Mary Inn Holstein, QC & ON
4. Petitclerc Sid Sunkiss (Sid), Ferme JP Petticler & Fils Inc., QC
5. Red oak Sanchez Odyssey (Sanchez), Lookout Holtseins, F&D Borba, G Halbach & Blair Weeks, QC, QC & PE
6. Pierstein Alexander Ooh La La (Alexander), Ferme Pierre Boulet INc., QC
7. Kamlake Dairy (Laurin), Ferme Kamlake, QC
8. Jadoux Magnetism Bunny (Magnetism), Ferme A Rioux, QC
9. St jacob Goldwyn hillary (Godlwyn), Crasdale Farms, T&L Cattle & Heritage Holsteins, QC & BC
10. Denistier Darius Marisol (Darius), Denister Holsteins, QC

Top 5 lineup


Top 5 lineup

top 2 summer yearlings


top 2 summer yearlings

Winning Summer yearling


Winning Summer yearling

Top 3 summer yearlings


Top 3 summer yearlings


Junior Yearling (13)

1. BVK Atwood Ana (Atwood), Feerme JP Peticlcerc & Fils Inc., & Gregg & Parker Hardy, QC & NY
2. Milibro Magnetism Rosemacy (Magnetism), Ferme Millibro, QC
3. Jacobs Atwood Lilly Boy (Atwood), Ferme Jacobs Inc., QC
4. Craigcrest Rubies Gold Ribbon (Goldwyn), Comestar holstein, Nelson Eduardo Ziehlsdorff, QC
5. Jaslyn Aftershock Avila (Aftershock0, Group belfontaine & Group Giasop, QC
6. Cobequid Afterhsock Blanche (Aftershock), Weedsdale Holsteins  Mike Ashley, QC
7. Marcon Goldwyn Casila (Godlwyn), Ferme H Marcoux & Fils In., & Ferme Boulet , QC
8.Petitclerc Alxander Ashley (Alexander), Ferme JP Petitcler 7 Fils INc., QC
9. Mikael Brenta Attic (Attic), Ferme Mikael, QC
10. Godin Starmany Sadik (Goldwyn Sadik), Ferme Godin & Freres, QC

Junior Yearling Lineup


Junior Yearling Lineup

Top 4 Junior Yearlings


Top 4 Junior Yearlings

Top Junior Yearlings


Top Junior Yearlings

Top 2 Junior Yearlings


Top 2 Junior Yearlings


Intermediate Yearling (10)

1. Valleyville Braxton Stella (Braxton), JM valley Holstein & Ferme Jendro, PE & QC
2. Petitclerc Alaxander Amycale (Alexander), Ferme Petitclerc & Fils Inc., QC
3. Milbro Roy Roselay (Jordan), Ferme Milibro , Ferme Dubrion & Maxime Montplasir, QC
4. Devans Denzel Angela (Denzel), Lookout Holsteins, F&D Borba, Blair weeks & G Halbach, QC, CA, PE
5. Beldavid Dundee Rye (Dundee), Ferme MCF Inc., QC
6. Begitte Lavanguard Spasme (Lavanguard), Sebastien Moffet, A&R Boulet & Ferme Maryclerc, QC
7. Quality Jasper Erin (Japser), Browntown Farms, QC
8. Cerpolait Steady Jewel (Steady), Ferme Cerpolait SENC., QC
9. Famipage Stallion Peace (Stallion), Ferme Drouin & Fils, QC
10. Beaugain Arrow Syberian (Arrow), Ferme Mongrain & Assoc., QC

Intermediate Yearling lineup


Intermediate Yearling lineup

top 3 Interemdiate yearlings


top 3 Interemdiate yearlings

Winning Intermedaite Yearling


Winning Intermedaite Yearling

2nd intermeidate Yearling


2nd intermeidate Yearling


Senior Yearling (6)

1. Kingsway Sanchez Magician (Sanchez), JM Valley Holstein, Ferme Jendro, Cormdale Holstein & Donald Dubois, QC
2. Bullsbrow Chapter Katie (Chapter), Brian connor, R Anthworth & GL Briggs, QC
3. Petitclerc Goldwyn Spady (Goldwyn), Ferme JP Petitclerc & Fils Inc., AC
4. Comestar Jasper Alanys (Jasper), Comestar Hosltein, QC
5. Selexie Bozy Jasper 9Jasper), Michel larrivee, QC
6. Ricagri Galactic Kamille (Galactic), Ferme Ricargi, QC

Senior yearling lineup


Senior yearling lineup

1st senior yearling


1st senior yearling

top 4 senior yearlings


top 4 senior yearlings

1st 7 2d Senior yearling


1st 7 2d Senior yearling


Junior Herd (7)

1. Ferme JP Petitclerc & Fils Inc., QC
2. Ferme Jacobs Inc., QC
3.
4. Ferme Milibro, QC
5. Ferme Kamlake, QC

1st Junior Herd


1st Junior Herd

2nd Junior Herd


2nd Junior Herd


Junior Breeder Awards

Junior Premier Breeder & Exhibitor
Ferme JP Petitclerc & Fils, QC

Premier Sire of Junior Show
Braedale Goldwyn
Runnerup
Regancrest S Braxton

Maxime petitclerc - Junior Breeder & Exhbitor winner with Jenny Henschoz


Maxime petitclerc - Junior Breeder & Exhbitor winner with Jenny Henschoz


Junior Champions

Junior Champion
Jacobs Jordan Babe (Jordan), Ferme Jacobs Inc., QC
Reserve Junior Champion
Co-vale Fever Camila (Fever), Jenny Henchoz, Maxime Petitclerc, Covale Holsteins & Aaron Eaton, QC & NY
HM Junior champion
Kingsway Sanchez Magician (Sanchez), JM Valley Holstein, Ferme Jendro, Cormdale Holstein & Donald Dubois, QC

 

Junior Champions from right to left


Junior Champions from right to left

Junior Champion & Reserve


Junior Champion & Reserve

Junior Champions


Junior Champions


Milking Yearling

1. Craggan Goldwyn Zing (Godlwyn), Hodglynn Farms, ON
2. DougalLea Goldwyn Danita (Goldwyn), Gen-Com Holsteins, QC
3. Carwill Atic Marcy (Attic), Gen-Com Holstein Ltd., QC
4. Myosotis Damion dollys (Damion), Clement Ostiguy & Sylvie Demers, QC
5. Jacobs Atwood Courage (Atwood), Ferme Jacobs Inc., QC
6. Blondin Alaxnder Mariska (Alexander), Ferme Blondin, QC
7. Cou-Qui Duplex Lady Gaga (Duplex), Sebastien Moffet , A&R Boulet & Coulombe & Freres, QC
8. Lacwilliam Dundee Samantha (Dundee), Ferme Clement Marcoux & Fils, QC
9. Lafontaine Atwood Metallica (Atwood), Ferme LaFontaine, QC
10.Kamalek Damion Orelie (Damion), Belfontaine Holsteins, QC

Milking Yearling Lineup


Milking Yearling Lineup

Milking Yearling Lineup


Milking Yearling Lineup

Milking Yearling Lineup


Milking Yearling Lineup

1st & 2nd Milking yearling


1st & 2nd Milking yearling

top 2 milking yearlings


top 2 milking yearlings


Junior 2 Year Old (22)

1. Phoenix Gogo Sanchez (Sanchez), Ferme Blondin, QC
2. Jacobs Atwood Melody (Atwood), Ferme Jacobs Inc., QC
3. Mel-Rob Sanchez Milly (Sanchez), Gen-Com Holstein Ltd., QC
4. Roquet Jasmine Sanchez (Sanchez), Gen-Com Holstein Ltd., QC
5. Stonyway Aftershock Nahana (Aftershock), Ferme Mongrain & Assoc., Marcel & Susan Delorme, QC
6. Polestar Colgdwyn lulabelle (Goldwyn), Ferme Blondin & Jim & Joel Phoenix, QC & ON
7. Sharp Acres ST Maeve (showtime), Ferme Blondin, QC
8. Peticlerc Goldwyn Flamingo (Goldwyn), Ferme JP Petitclerc & Fils INc., QC
9. Knondaudale Kryptonie (Atwood), Crackhom Holsteins, Cherry rest holstein & Lookout Holsteins, QC
10. Jolibois Lucinda Sanchez (Sanchez), Ferme Rolandale Enr., QC

Junior 2 year old lineup


Junior 2 year old lineup

Junior 2 year old lineup


Junior 2 year old lineup

1st junior 2 year old


1st junior 2 year old

top 4 Junior 2 year olds


top 4 Junior 2 year olds

top 2 Junior 2 year olds


top 2 Junior 2 year olds


Senior 2 Year Old (14)

1. Crater indiana Goldwyn (Goldwyn), Gen-Com Holsteins, QC
2. Aingers Advent Bambi (Advent), Ferme Blondin ,QC
3. Pierstein jasper Dora (Jasper), Ferme Pierre Boulet Inc., QC
4. Eatsriver A Shock Nettie (Aftershock), Ferme Jacobs Inc., QC
5. Jacos shottel vice (Shottel), Drolet & Fils, QC
6. Luchanel Clochette Dolsunny (DolSunny), Belfontaine Genetics, QC
7. Jacobs Goldwyn Kasual (Goldwyn), Ferme Jacobs Inc., & A&R Boulet, QC
8. Joibois nancy Sanchez (Sanchez), Ferme Rolandale Enr., QC
9. Pinacle simy Shottle (shottel0, Crackholm Holsteins, QC
10. Val Brillant Becyky sanchez (Sanchez), Luc Michaud, QC

Senior 2 Year old top 2


Senior 2 Year old top 2

Senior 2 year old lineup


Senior 2 year old lineup

top 4 senior 2 year olds


top 4 senior 2 year olds

1st & 2nd senior 2 year olds


1st & 2nd senior 2 year olds


Junior 3 Year Old (15)

1. Robrook Goldwyn Cameron (Goldwyn), Gen-Com Holsteins, QC
2. cobequid goldwyn Leno (Goldwyn), Yvon sicard & Ghyslain Demers, QC
3. Drumlee Mischief Denison (Denison), Ferme Blondin & Butz Hill hoslteins, QC & IA
4. Boulet Godlwyn Chaly Rose (Goldwyn0, Ferme Boulet Inc, Ferme Arthur Lacroix & Ferme Pierre Boulet, QC
5. Jacobs Goldwyn Valana (Goldwyn), Ferme Jacobs Inc., QC
6. Lellavan baxter Fandango (Baxter), Bernadale Holsteins, QC
7. rockyMountain Gold Wishes (Goldwyn), Gen-Com Holsteins Ltd., QC
8. Morsan Gold Taffy (Goldwyn), Ferme Jacobs Inc., QC
9. Coti Goldwyn Camy (Goldwyn), Frme Pierre boulet Inc., QC
10. Swisskess jayz Mika (Jayz) Ferme L Campbell & Fils INc., Swisskess Holstein, QC

top 3 udders in Junior 3 year olds


top 3 udders in Junior 3 year olds

Junior 3 year old lineup


Junior 3 year old lineup

Junior 3 year old lineup


Junior 3 year old lineup

Isabelle Mourin, David Crack & Alex take in show ringside


Isabelle Mourin, David Crack & Alex take in show ringside

1st Junior 3 year old


1st Junior 3 year old

top 3 Junior 3 year olds


top 3 Junior 3 year olds


Senior 3 Year Old (8)

1. (BU) Dubeau Jasper December (Jasper), Gen-Com Holsteins Ltd., QC
2. midlee Roy Sparkling (Roy), Gen-Com Holsteins Ltd., QC
3. comestar mickolie Jasper (Jasper), Comestar Holstein, Les entr. dominque Gosselin, QC
4. RF Blackforest BGJ Melinda (Gold Jules), Ferme Latiere Ryaon Dor Inc, JM Valley Holstein, Ferme Jendro, QC
5. Desperle Rosanie Roy (Jordan), Ferme Laperie Enr. , QC
6. Jacobs Goldwyn Buckl Up (Goldwyn), Ferme Jacobs Inc., QC
7. Holywell Jasper Doozy (Jasper), Ferme Lolisee, QC
8. Jacobs Minister Aima (Minister), Ferme Jacobs INc, QC


Intermediate Champions

Intermediate champion
Robrook Goldwyn Cameron (Goldwyn), Gen-Com Holsteins Ltd,, QC
Reserve Intermediate Champion
Dubeau Jasper December (Jasper), Gen-Com Holsteins Ltd., QC
HM Intermediate CHampion
Craggan Goldwyn Zing (Godlwyn), Hodglynn Farms, ON


4 year old

1. Macpes Fotune Koquine (Fortune), Marcel Martin & Real Belanger, QC
2. Bourgival Goldwyn Oriel (Goldwyn) Ferme Pierre Boulet Inc., QC
3. Jacobs Jasper Abella (Jasper), Ferme Jacobs Inc., QC
4. Roggua Dundee evelyne (Dundee), Yvon Sicard & Ghyslain Demers, QC
5. Bonnaccueil Camee Final Cut (Final Cut), Comestar holstein & Granja La Ponderosa, QC & Spain
6. Caverhill Peach Dolman (Dolman), Gen-Com Holstein Ltd, QC
7. Weeksdale Goldwyn Raleight (Goldwyn), Weeksdale Holsteins, PE
8. Jacobs Dolman Vanille (Dolman), Ferme Jacobs Inc., QC
9. Comestar Wandy Jasper (Jasper), Comestar Holstein, QC
10. Bonacceuil Goldwyn Rosalind (Goldwyn), A&R Boulet Inc., QC


5 Year Old (9)

1. Wendon Goldwyn Allie (Goldwyn), Ferme Rayon D’or Inc, QC
2. Tween bays Sara Goldwyn (Goldwyn), Gen-Com holstein Ltd., QC
3. Bonnacueil Maya Goldwyn (Goldwyn), Ferme Jacobs inc., Ty D Holsteins, Drolet & fils & A&R Boulet, QC
4. Friesia Goldwyn Lainey (Goldwyn), Belfontaine Holstein, QC
5. Idee Goldwyn lynley (Goldwyn), Gen-com Holsteins Ltd., QC
6. Windybrook Blitz Egg (Blitz), Ferme Pierre Boulet Inc., QC
7.. Boulet toystroty Cathleen (Toystory), Ferme boulet Inc., QC
8. Michert Lorel Duplex (Duplex), Ferme micheret INc., QC
9. Idee Mr Sam Lyzz (Mr Sam), Crsadale Farms,  C&L Woodmansee, Idee Holsteins & Bert Tuytel, QC & AB


Mature Cow (8)

1. RF Goldwyn Hailey (Goldwyn), Gen-Com Holsteins Ltd., QC
2. Boulet Goldwyn Chalou (Goldwyn), Ferme Boulet inc, Ferme Pierre Boulet, Ferme Vilmer, QC
3. Loyalyn Goldwyn June (Goldwyn), Fereme Pierre Boulet Inc., QC
4. Shylane Jasper Harriet (Jasper), Ferme Blondin, QC
5. Meadow Green Jeany Outside (Outside), Ferme Blondin, QC
6. Applevue Goldwyn Gina (Goldwyn), Ferme Rolandale Enr., QC
7. Pierstein Drake Desire (Drake), Ferme Pierre Boulet iNc., QC
8. Valleyenne Morty Lyne (Morty), Ferme Cerpolait SENC., QC


Breeders herd (5)

1. Ferme Jacob Inc., QC
2. Ferme Boulet, QC
3. Bonaccueil, QC

 


Progeny of Dam (2)

1. Ferme Boulet, QC
2. Ferme Milibro, QC


Other Show Awards

Premier Breeder
Ferme Jacobs Inc., QC

Premier Exhibitor
Gen-Com Holstein Ltd., QC

Premier Sire
Braedale Goldwyn


Grand Champions

Grand Champion
RF Goldwyn Hailey (Goldwyn), Gen-Com Holsteins Ltd., QC
Reserve Grand CHampion
Boulet Goldwyn Chalou (Goldwyn), Ferme Boulet inc, Ferme Pierre Boulet, Ferme Vilmer, QC
HM Grand Champion
Robrook Goldwyn Cameron (Goldwyn), Gen-Com Holsteins Ltd., QC