Shows and Sales Results

Expo de la Matapédia Holstein Show 2017
DATE: June 10th, 2017
LOCATION: Amqui, QC
JUDGE: Hubert Guimond, QC
HEAD SHOWN: 65 Head






Expo de la Matapédia Holstein Show 2017 took place June 10, 2017 in Amqui, QC with Judge Hubert Guimond, QC selecting Craila NC Doorman Luxury as his Grand Champion.


Junior Champion

Junior Champion
JM Valley Atwood Aly (Atwood), 1st Intermediate Calf, JM Valley Holstein, Ferme Rodemsay, Richard & Shannon Allyn

Reserve Junior Champion
JM Valley Avalanche Roxa (Avalanche), 2nd Intermediate Calf, JM Valley Holstein, Carl Dubois & Lysanne Pelletier, Ferme Jendro, Ferme Kostka & Richard & Shannon Allyn

HM Junior Champion
Cobequid Gold Chip Alessandra (Gold Chip), 1st Intermediate Yearling, JM Valley Holstein, Ferme Boulet Inc, Keven Moffat & Pat Conroy


Grand Champion

Grand Champion
Craila NC Doorman Luxury (Doorman), 1st Junior 2YR Old, JM Valley, Ferme Fortale Holstein Inc, Pierre Boulet & Stephane Gendreau

Reserve Grand Champion
Camphols Goldsun Thrisha (Goldsun), 1st Junior 3YR Old, Ferme Paquetiere Inc

HM Grand Champion
Kevannick Sholten Dianna (Sholten), 1st Senior 3 Year Old, Ferme Annick Inc.


Junior Calves (10)

1. Pierstein Alexandre Sonia (Alexandre), Maude Blanchesste & Corine Landry
2. Nailber Cinderdoor Olivia (Cinderdoor), Ferme St-Onge
3. Jolipre Cinderdoor Jujube (Cinderdoor), Ferme Jolipre Holstein Inc.


Intermediate Calves (11)

1. JM Valley Atwood Aly (Atwood), JM Valley Holstein, Ferme Rodemsay, Richard & Shannon Allyn
2. JM Valley Avalanche Roxa (Avalanche), JM Valley Holstein, Carl Dubois & Lysanne Pelletier, Ferme Jendro, Ferme Kostka & Richard & Shannon Allyn
3. Macycote Cinderdoor Ruby (Cinderdoor), Marial Cote


Senior Calves (5)

1. KVN Goldsun Catwoman (Goldsun), Ferme KMC & Ferme Luc Tanguay
2. Naliber Elude Oreo (Elude), Ferme St-Onge
3. Coulombe Avalanche Allyssandre (Avalanche), Coulombe & Freres Inc, Bureau Veterinaire de la Vallee & Ferme Marc A. Turcotte Inc.


Summer Yearlings (8)

1. Rodemsay H O Annatole (High Octane), Ferme Rodemsay, Ferme Mansteval Inc & Ferme Saybecoise
2. Rodemsay H O Magie (High Octane), Ferme Rodemsay & Yan Fortin
3. Saybecoise Doorman Elaine (Doorman), Ferme Saybecoise


Junior Yearlings (6)

1. JM Valley Doorman Lexie (Doorman), JM Valley Holstein & Ferme Jendro Inc
2. Coulombe Dempsey Litchi (Dempsey), Coulombe & Freres Inc
3. Jolipre Goldwyn Erisse (Goldwyn), Ferme Jolipre Holstein Inc


Intermediate Yearlings (3)

1. Cobequid Gold Chip Alessandra (Gold Chip), JM Valley Holstein, Ferme Boulet Inc, Keven Moffat & Pat Conroy
2. Paninou Pulsar Daphnee (Pulsar), Ferme Paninou SENC
3. Paquetiere Elude Blanca (Elude), Ferme Paquetiere Inc


Senior Yearlings (1)

1. JM Valley Goldchip Azoula (Gold Chip), JM Valley Holstein


Junior Group

1. JM Valley
2. Ferme Rodemsay
3. Ferme St-Onge


Junior Banners

Junior Premier Breeder
1. JM Valley
2. Jolipre
3. Coulombe

Junior Premier Exhibitor
1. Ferme Jolipre Holstein Inc.
2. Ferme St-Onge
3. Ferme Paquetiere Inc.

Junior Premier Sire
1. Dymentholm Mr Apples Avalanche


Junior 2 Year Olds (5)

1. (BU) Craila NC Doorman Luxury (Doorman), JM Valley, Ferme Fortale Holstein Inc, Pierre Boulet & Stephane Gendreau
2. Paquetiere Gold Chip Sloane (Gold Chip), Ferme Paquetiere Inc.
3. Kevannick Laurenne (Kian), Ferme Annick Inc.


Senior 2 Year Olds (6)

1. (BU) JM Valley Windbrook Eclaire (Windbrook), JM Valley Holstein
2. JM Valley Maynard Grace (Maynard), JM Valley Holstein, Bureau Veterinaire de la Vallee, Coulombe & Freres Inc.
3. Engival Brokaw Leonie (Brokaw), Ferme Engival SENC


Junior 3 Year Olds (4)

1. (BU) Camphols Goldsun Thrisha (Goldsun), Ferme Paquetiere Inc
2. Saybecoise Atwood Robie (Atwood), Ferme Saybecoise
3. Paquetiere Reginald Sandy (Reginald), Ferme Paquetiere Inc


Senior 3 Year Olds (5)

1. (BU) Kevannick Sholten Dianna (Sholten), Ferme Annick Inc.
2. Dubeau Goldwyn Divina (Goldwyn), Ferme Paquetiere Inc.
3. Engival Numero Uno Arele (Numero Uno), Ferme Engival SENC


4 Year Olds (4)

1. (BU) Crackholm Atwood Mystery (Atwood), Ferme Gloremi
2. Engival Dude Vanille (Dude), Ferme Engival SENC
3. Paquetiere After Bonnilustre (Aftershock), Ferme Paquetiere Inc


5 Year Olds (4)

1. Guyview Lauthority Lady (Lauthority), Ferme Gloremi
2. (BU) Regwall Hero Donna (Hero), Ferme Paquetiere Inc
3. Kevannick Windbrook Lorna (Windbrook), Ferme Annick Inc


Mature Cow (2)

1. (BU) Crasdale Atwood London (Atwood), Ferme Saybecoise
2. Paquetiere Goldwyn Bonnilaura (Goldwyn), Ferme Paquetiere Inc


Progeny of Dam (2)

1. Ferme Paquetiere Inc
2. Ferme Annick Inc


Senior Breeder Group (4)

1. JM Valley
2. Kevannick
3. Paquetiere


Premier Banners

Premier Breeder
1. Paquetiere
2. JM Valley
3. Engival

Premier Exhibitor
1. Ferme Paquetiere Inc
2. Ferme Engival SENC
3. Ferme Annick Inc

Premier Sire
1. Maple-Downs-I GW Atwood
2. MR Chassitys Gold Chip
3. Val-Bisson Doorman