Shows and Sales Results

Eastern National Holstein Show 2015
DATE: September 16-17, 2015
LOCATION: Harrisburg, PA
JUDGE: Paul Trapp, WI and Robert Teixeira, CA
HEAD SHOWN: 185 Head





Sponsored by Roll-N-View Holsteins

Complete Image Galleries are now online for you to view, share & purchase photos of the Eastern National Holstein Show.

Eastern National Holstein Heifers
Eastern National Holstein Cows


Junior Champion

Junior Champion
Golden Oaks Sid Charlise (Sid), Borba, Hill, Merwarth & Connelly, MD
Reserve Junior Champion
Bucks Pride Pumpkin Pie (Atwood), Triple T, Pat Conroy & Tim Cummings, OH
HM Junior Champion & Best Bred & Owned Heifer
Savage-Leigh Gold Lala (Goldwyn), Chase Savage, MD


Intermediate Champion

Intermediate Champion
Sullsdale Goldchip Bristol (Goldchip), 1st Junior 3 Year Old, Triple T & Mike Heath, OH
Reserve Intermediate Champion
Co-Vale Dempsey Dina (Dempsey), 1st Senior 2 Year Old, Robert Landis, Ransom Rail & Olivia Gold, NY
HM Intermediate Champion
Ernest Anthony GS Teal (Goldsun), 2nd Junior 3 Year Old, Ernest Kueffner, MD


Senior CHampions

Senior Champion
Cache-Valley Lheros 2331 (Lheros), Ernest Kueffner, Norm Nabholz & Larry & Patricia Larsen, MD
Reserve Senior Champion
T-Triple T I Durham Poppi (Durham), Quinn Thomas & Dum Crimson Pride Holsteins, PA
HM Senior Champion
Savage-Leigh Atwd Lic (Atwood), 1st 4 Year Old, Shelby Iager, MD


Grand CHampion

Grand Champion
Cache-Valley Lheros 2331 (Lheros), 1st 5 Year Old, Ernest Kueffner, Norm Nabholz & Larry & Patricia Larsen, MD
Reserve Grand Champion
Sullsdale Goldchip Bristol (Goldchip), 1st Junior 3 Year Old, Triple T & Mike Heath, OH
HM Grand Champion
T-Triple T I Durham Poppi (Durham), 2nd 5 Year Old, Quinn Thomas & Dum Crimson Pride Holsteins, PA


Spring Calf (21)

1. Pa-Lyn-Leigh SD Gitter (Super Dick), Kaleigh Lynn & Colton Wayne Hartman, PA
2.Ms Sid Arsneal (Sid), Opportunity Genetics, NY
3. Klindell ATWD Mardi Gra Et (Atwood), Jesse Kline, PA
4. Ms Listerines Luckylady-ET (Atwood), Colton Thomas & Cole & Olivia Cummings, OH
5. Windy-Knoll View Pamera (Bombero), James & Nina Burdette, PA
6. Karetpath Aftershock Legacy (Aftershock), Christopher Karasek, NY
7. Fusion Passions Perfect (Defient), Hannah Sharp, PA
8. Savage-Leigh Gold Lin (Goldwyn), Connor Savage, MD
9. Total Look Doorman Pandora (Doorman), Mitechell Morgan, PA
10. Sweet Peas ATW Wishful (Atwood), Lloyd & Denise Pease, PA


Winter Calf (26)
  1. Savage-Leigh Gold Lala (Goldwyn), Chase Savage, MD
    2. Butlerview Brok Bel 9187 (Brokaw), Craig Shedd, PA
    3. Dunns Pride WNDK Carmelo (Windbrook), James Dunn, PA
    4. Promise-HavenAirlift Elain (Airlift), Cynthia Warner MD
    5. Savage-Leigh Absol Leona (Absolute), Connor Savage, MD
    6. Sweet Peas Reginald Mary (Reginald), Lloyd & Denise Pease, PA
    7. Windy-Knoll View Pencil (Windbrook), Stephanie Bergen, NY
    8. Plum Line Attic Karmen (Attic), Brooke Casey, PA
    9. Toppglen Black Diamonds (Attic), Julie Aves, IL
    10. Coredale Defiant Iris (Defiant), Cory Thompson, PA

Fall Calf (23)

1. Golden Oaks Sid Charlise (Sid), Borba, Hill, Merwarth & Connelly, MD
2. (BO) T-Triple T Absolute Icon (Absolute), Colton Thomas & Cole & Olivia Cummings, OH
3. Reyncrest Hez Gold Chain (Heztry), Andrew Reynolds, NY
4. Windy_KnollView Stella (Attic), James & Nina Burdette, PA
5. Hobby Acres Roseanne (Brokaw), Ridgedale Farm, NY
6. J&K –Vue Lavanguard Goo Goo (Lavanguard), Gerald & Kathy Boop, PA
7. Plum-line Aboluste Karma RC (Absolute), Patrick Carey, PA
8. Trent Valley Goldwyn Abra 8 (Godlwyn), Jaylene & Laura Lesher, PA
9. Ms Diedres Stanley C Dior (Stanleycup), Kayla Umbel, MD
10. MD Maple Dell Gold Imani (Goldwyn), Colin Lentz, PA


Summer Yearling (14)

1. Bucks Pride Pumpkin Pie (Atwood), Triple T, Pat Conroy & Tim Cummings, OH
2. Ms Ken-Am Butz Dman Aleyna (Doorman), Amanda Kennedy, PA
3. Linden Loch Domino (Chelios), Emily Shaw, PA
4. Plum-Line Explode Leela (Explode), Tim Mayne, WV
5. Sweet Peas Asteroid Avon (Asteroid), Lloyd & Denise Pease, PA
6. Miss Fever Mackendra (Fever), Brooke Carey, PA
7. Sweet Peas Reg wildthing (Reginald), Olivia Finke, OH
8. Sweet Peas Fever Alexa ET (Fever), Lloyd & Denise Pease, PA
9. OCD Atwood Sophia (Atwood), Dylan Reed, IL
10. PA A PlusDamion Ransom (Damion), Katie Bednarski, PA


Spring Yearling (12)

1. Heart & Soul Goldchip Robin (Goldchip), Douglas & Jennifer Boop, PA
2. Ms Ubercrest Lake Layla Rae (Atwood), Tom & Erin Uber, PA
3. Oakfield GoldChip Dare (Gold chip), Sarah Campbell & Evan Creek, MD
4. Ms Blexys Bounty ET (Windbrook), Bruant Hlavaty, PA
5. Yotpolis Guthrie Louanna (Guthrie), Nicholas Yotpolis, NY
6. Ms Sweetpeas Atwood Hotshot (Atwood), Lloyd & Denise Pease, PA
7. Heat & Soul Armani Rachael (Armani), F Hayden Weaver, PA
8. Ms Blexys Belle ET (Aftershock), Bryant Hlavaty, PA
9. Ob Sara Aftershock Bugs (Aftershock), Sarah Rhoades, OH
10. Mc Williams Paul Liberty (Paul), Sam McWilliams, PA


Winter Yearling (7)

1. Welk-Shade After Katness-ET (Aftershock), Todd Welk, PA
2. Ms Jacobs Gold Coin-ET (Goldwyn), Jared Dueppengiesser, NY
3. Starman HP Rumor Has It (Defiant), Lloyd & Denise Pease, PA
4. Show-Mar Kit Kat 1348 (Adonis), Shianne Brantner, PA
5. Heart&Soul Armani Lolly-ET (Armani), Matthew Boop, PA


Fall Yearlings (13)

1. Comestar Laura Doorman (Doorman), Kayla Umbel, MD
2. Luncrest balck Widow 1564 (Goldsun), Lloyd & Denise Pease, PA
3. Miss Uber Win Money (Windbrook), Tom & Erin Uber, PA
4. Jacobs Goldwyn Karo (Goldwyn), Bryant Hlavaty, PA
5. Linden Loch SD Pandora (Destry), Tyler Shaw, PA
6. Cabaret Brokaw Fritzi (Brokaw(, Jillian Anderson, PA
7. Heat & Soul Dempsey Rumor (Dempsey), Douglas & Jennifer Boop, PA
8. Reyncrest Ever Lasting (Dempsey), Katie Bednarski, PA
9. McWilliams Hudson Tiki (Hudson), Sam McWilliams, PA
10. OCE C Goldwyn Raven (Schuler Farms LLC., PA


Best 3 Females (4)

1. Douglas & Jennifer Boop, PA
2. WindyKnoll View, PA
3. Lloyd & Denise Pease, PA


Milking Yearling (7)

1. (BU) Ms Absolute Bliss ET (Absolute), Triple T Joe Nash & Amanda Flansburg, OH
2. Windy-Knoll View Process (Contender), James & Nina Burdette, PA
3. T-Triple-T Petunia (Goldwyn), Colton Thomas & Cole & Olivia Cummings, OH
4 Jacobs Goldwyn Karana (Goldwyn), Jared Dueppengiesser, NY
5. Smith-Oak Attic Nice (Attic), Bryant Hlavaty, PA
6. Spungold Absolute Jenny (Absolute), Dale & Deanna Bendig, pA
7. Sweet Peas Sanchez Eden –ET (Sanchez), Lloyd & Denise Pease, PA


Junior 2 Year Old (13)

1. (BU) Solid Gold De Gsun Disco (Goldsun), Doeberiener, Bowen, Heath, Kueffner, OH
2. (BO) Windy-Knoll View Pony UP (Aftershock), Brinkley Burdette, PA
3. Ms Elmvue Kountry Fever (Fever), Triple , Mike Heath, Elmvue Farm, OH
4. Heat & Soul Dempsey Roxstar (Dempsey), Jaylene Lesher, PA
5. Mikelholm Windbrook Rory (Windbrook), Emily Mikel, NY
6. Lylehaven Guthrie Darby (Guthrie), Nick Raggi, MD
7. J&K Vue windbrook GIGI (Windbrook), Douglas Boop, PA
8. Tillapyke Winbrook Abbie (Windbrook), Emily Tillapaugh, NY
9. L-Bradshaw Mabell GW Atwd (Atwood), Michael Strowd, NC
10. Kar-Dale Acres Atwood Dawn (Atwood), Rylie Hoffman, PA


Senior 2 Year old (11)

1. (BU) Co-Vale Dempsey Dina (Dempsey), Robert Landis & Olivia Gold, NY
2. Pennwood Brokaw Tiana (Brokaw), Elizabeth Stoltzfus, PA
3. MS Daisys Gold Dreamer ET (Goldwyn), Bryant Hlavanty, PA
4. Savage-Leigh Gold Lush (Goldwyn), Connor Savage, MD
5. Claquato RH Eve (Gold Chip), Triple T, Mike Heath & Chad Egolf, OH
6. Rader Astroid Sugarfree (Asteroid), Shelby M Rader, PA
7. Sweet Peas Atwood Maia (Atwood), Lloyd & Denise Pease, PA
8. Ernest Anthony Sid Trixie (Sid), Jacob Kline, PA
9. Heart & Soul DD Reminisce (Dundee), Matthew Boop, PA
10. Foxmont J Goldwyn Dena (Goldwyn), Jenna Fox


Junior 3 Year Old (6)

1. (BU) Sullsdale Goldchip Bristol (Goldchip), Triple T 7 Mike Heath, OH
2. (BO) Ernest Anthony GS Teal (Goldsun), Ernest Kueffner, MD
3. Eastriver Goldwyn Deb (Goldwyn), Matthew Boop, PA
4. Gen-i-Beq Snowman Akiliane (Snowman), Jamie & Petra Black, NY
5. JB-SG Goldwyn Dedria (Goldsun), Creedin & Ellen Cornman & Deanna Bendig, PA
6. Sweet Peas Atwood Elysia (Atwood), Lloyd & Denise Pease, PA