The Eastern Fall National Holstein Show 2017

September 20th - 21st, 2017 @ Harrisburg, PA

Jamie Black, NY


Judge Jamie Black, NY has named his Grand Champion here at The Eastern Fall National Holstein Show 2017. Liddleholme Resur Lu-Red-ET (Resurrect-Red), 1st Aged Cow. Congratulations to Anthony Liddle, NY. The show took place today, September 21st, in Harrisburg, PA. Show coverage was brought to you by Cowsmo. Thanks  to Roll-N-View Farm!

Eastern Fall National Holstein Show 2017

The Eastern Fall National Holstein Show 2017 will take place September 18th-21st in Harrisburg, PA, and will include the Premier National Junior Shows. Cowsmo will be on-hand all week bringing you coverage of the event thanks to our many sponsors!The All-American-Dairy Show 2017 will take place September 18th-21st in Harrisburg, PA, and will include the Premier National Junior Shows. Cowsmo will be on-hand all week bringing you coverage of the event thanks to our many sponsors!The All-American Dairy Show 2017 will take place September 18th-21st in Harrisburg, PA, and will include the Premier National Junior Shows. Cowsmo will be on-hand all week bringing you coverage of the event thanks to our many sponsors!The All-American Dairy Show 2017 will take place September 18th-21st in Harrisburg, PA, and will include the Premier National Junior Shows. Cowsmo will be on-hand all week bringing you coverage of the event thanks to our many sponsors!The All-American-Dairy Show 2017 will take place September 18th-21st in Harrisburg, PA, and will include the Premier National Junior Shows. Cowsmo will be on-hand all week bringing you coverage of the event thanks to our many sponsors!The All-American-Dairy ShowThe All-American-Dairy Show 2017 will take place September 18th-21st in Harrisburg, PA, and will include the Premier National Junior Shows. Cowsmo will be on-hand all week bringing you coverage of the event thanks to our many sponsors!The All-American-Dairy Show

All-American Dairy Show 2016

Gallery


Complete Image Galleries are now available from the All-American Dairy Show 2017 for you to view, share & purchase photos!

Holstein Cow Show here
Holstein Heifer Show here

Show Sponsors


The Eastern Fall National Holstein Show 2017 will take place September 20th-21st in Harrisburg, PA. Judging the show is Jamie Black, NY. Cowsmo will be on-hand all week bringing you coverage of the event thanks to Roll-N-View Farm!

Junior Champion


Junior Champion
Campbell-Run GChip Amelia (Gold Chip), 1st Spring Yearling, Sarah Campbell, PA

Res. Junior Champion
Vailwood Drmn Sigrid (Doorman), 2nd Spring Yearling, Allison Galton, NY

HM Junior Champion
Greenlea Ad Annie-Red-ET (Addiction P), 1st Winter Yearling, Mike Heath & Will & Mark Iager, MD

Intermediate Champion


Intermediate Champion
Ack-Lee Dempsey Passion (Dempsey), 1st Sr. 3 Year Old, Peter Vail, NY

Res. Intermediate Champion
Trulea GW Atwood Candy-ET (Atwood), 2nd Sr. 3 Year Old, Glamourview Farms, MD

HM Intermediate Champion
Ms Smith Oak PW D Maggie-ET (Doorman), Mt. Elgin, Eaton Holsteins & Clark Valley Holsteins, NY

Senior Champion


Senior Champion
Liddleholme Resur Lu-Red-ET (Resurrect-Red), 1st Aged Cow, Anthony Liddle, NY

Res. Senior Champion
Drewholme Dempsey Alcena (Dempsey), 1st 4 Year Old, Kristopher Ackley, Kaiden & Zailey Conroy, OH

HM Senior Champion
J&K-Vue Goldwyn Glamour (Goldwyn), 1st 150,000lb. Cow, Doug Boop, PA

Grand Champion


Grand Champion
Liddleholme Resur Lu-Red-ET (Resurrect-Red), 1st Aged Cow, Anthony Liddle, NY

Res. Grand Champion
Ack-Lee Dempsey Passion (Dempsey), 1st Sr. 3 Year Old, Peter Vail, NY

HM Grand Champion
Drewholme Dempsey Alcena (Dempsey), 1st 4 Year Old, Kristopher Ackley, Kaiden & Zailey Conroy, OH

Spring Calf (25)


1. Ran-Can Alanzo Cliche-ET (Alanzo), Grace Nell, PA
2. JoSan Hy-Class Panther (Hy-Class), Ian Briechle, PA
3. Windy-Knoll-View Poser (Brady), Reese Burdette, PA
4. Heart&Soul JK Solmn Glitter (Solomon), Doug Boop, PA
5. Miss Mercys Maserati (Solomon), Madison Iager, MD
6. Savage-Leigh Avalanche Levi (Avalanche), Kendall Welsh, MD
7. Sweet-Peas Defiant Eva (Defiant), Lloyd & Denise Pease, PA
8. S-Pine-Lawn Solomon Pie-ET (Solomon), Schuler Farms, LLC, PA
9. Sweet-Peas GChip Alex-ET (Gold Chip), Denise Pease, PA
10. Sco-Lo Mario Relentless-ET (Mario), Hayleigh Geurink, MI

Winter Calf (16)


1. Smith-Oak Avlnch Rosette (Avalanche), Justin Smith, PA
2.  Windy-Knoll-View Citti-TW (Hy-Class), Wyatt Cordell, PA
3. MS Coco Chanel (Doorman), Chris & Jennifer Hill, MD
4. Hilrose Solomon Pineapple (Solomon), Caleb McGee, PA
5. Ka-Brat Avalanch Lulu (Avalanche), Hill, Batcher Dairy & S. Spoonamore
6. Heart&Soul Gold Runway (Gold Chip), Matt Boop & Madison & Hayden Weaver
7. Sweet-Peas GChip Alibi-ET (Gold Chip), Denise Pease, PA
8. S-Pine-Lawn Solomon Sprint (Solomon), Schuler Farms, PA
9. Kings-Ransom PTS Classy-ET (Sid), Rachel Sparling, PA
10. Smithland Brokaw Maxie (Brokaw), Kevin Beiler, NJ

Fall Calf (25)


1. Ms Tamarac tavern (Gold Chip), Hill, Connelly, Umbel & Merwarth, MD
2. Windy-Knoll-View Palazzi-ET (Sid), MB Luckylady Farm, CA
3. Harvue  Heztry Estelle-ET (Hezty), Craig Bradshaw, NC
4. Sunny Hillvue Sid Pressence (Sid), Vance Proctor Jr., NC
5. Winright Goldwyn Escargot (Goldwyn), Eaton Holsteins & Devon Benfer, NY
6. Savage-Leigh Little Lona-ET (Sid), Chase Savage, MD
7. Lingle DB Flirt (Diamondback), Emily Heffner & Nathan Goldenberg, MD
8. Trans-Acres Jacoby Alaska-ET (Jacoby), Natalie Youse, MD
9. Sweet-Peas Gold Chip Layla (Gold Chip), Lloyd & Denise Pease, NY
10. Liddleholme Raptor (Golddust), Heath Penick & Randy & Kevin Lettiga, IN

Summer Yearling (15)


1. Kingsway Solomon Glaze-ETN (Solomon), Hill, Hawbaker, Merwarth & Connelly, MD
2. Windy-Knoll-View WB Pond-ET (Windbrook), Justin Burdette, PA
3. Heart&Soul Diamondback Racer (Diamondback), Matt Boop, PA
4. Heart&Soul Gold In The Ring (Goldwyn), Justin Burdette, PA
5. Windy-Knoll-View Pdiddy-ET (Windbrook), Brinton Cordell, PA
6. Plum-Line Acme Arianna (Acme), Brooke Carey, PA
7. Uber-Home Mo Money (Doorman), Micheal Vanessa Thomas & Erin Uber, PA
8. S-Pine-Lawn Atwood Nor Fork (Atwood), Schuler Farms, LLC, PA
9. J&K-Vue Golddust Gazelle-ET (Golddust), Madison Weaver, PA
10. Brook-Corner Crush Megan (Crush), Brook Corner, PA

Spring Yearling


1. Campbell-Run GChip Amelia (Gold Chip), Sarah Campbell, PA
2. Vailwood Drmn Sigrid (Doorman), Allison Galton, NY
3. Sunspark Defiant Leeza (Defiant), Hill, Merwarth, MB Lucky Lady & Connelly, MD
4. Greenlark Libby Sid (Sid), M&S Hawbaker & F&D Borba, MD
5. Schaufine Chrome Milan (Chrome), Brad & Amy Hoover, PA
6. Heart&Soul Dempsey Glitz (Dempsey), Doug Boop, PA
7. All-Glo Doorman Medley-ET (Doorman), Justin & Ashley Kaufman, PA
8. Windy-Knoll-View Perkie (Defiant), James & Nina Burdette, PA
9. Sweet-Peas GC Ava-ET (Gold Chip), Lloyd & Denise Pease & Matthew Pease, PA
10. Oakfield Solomon Extreme (Solomon), Robb Hartt, Dave Lucas & Cheryl Rigas, NY

Winter Yearling (15)


1. Greenlea Ad Annie-Red-ET (Addiction P), Mike Heath & Will & Mark Iager, MD
2. Savage-Leigh Big Lights-ET (Solomon), Connor Savage, MD
3. All-Glo Gold C Kappuccino-ET (Gold Chip), Justin & Ahsley Kaufman, PA
4. Ridgefield Atlanta (Doorman), Glamourview-Iager & Walton, MD
5. Ms Bittersweets Bearcat-ET (Saloon), Hlavaty, Hoover & Heim, PA
6. Arolene Gold Chip Eliza-ET (Gold Chip), Borba & Borba, CA
7. Schaufine Cvette Masquerade (Corvette), Brad & Amy Hoover, PA
8. Ludwigs-DG Drm Everlast-ET (Doorman), A Yoder, R. Chaapman & M. Swartzentruber, GA
9. Ms Doorman Eagle Eye-ET (Doorman), Maxwell Knapp, PA
10. Plum-Line Aftershock Aquake (Aftershock), Patrick Carey, PA

Fall Yearling (7)


1. Plum-Line Attic Atlee (Attic), Brooke & John Carey, PA
2. Pappys Doorman Rousey-ET (Doorman), Chris & Jen Hill, MD
3. PA-A-Plus Doorman Luxury-ET (Doorman), Lily Mae Ansell, PA
4. Roll-N-View Def Celine-ET (Defiant), Cooper Galton, NY
5. Heart&Soul JK Brady Georgia (Brady), Doug Boop, PA
6. Perfectouch Corvette Thunder (Corvette), Kaylee Richard, PA
7. Ms Goldwyn Cristal-ET (Goldwyn), Dean Sharp, PA

Junior Best 3 Females (5)


1. Windy-Knoll-View, PA
2. Heart&Soul Holsteins, PA
3. Plum-Line Holsteins, PA

Milking Fall Yearling (8)


1. Ms smith Oak PW D Maggie-ET (Doorman), Mt. Elgin, Eaton Holsteins & Clark Valley Holsteins, NY
2. Windy-Knoll-View Caffeine (Sid), James & Nina Burdette, PA
3. Sweet-Peas Atw Careful-ET (Atwood), Lloyd & Denise Pease, PA
4. True-View Sid Electra-ET (Sid), Jonathan Beiler, PA
5. Savage-Leigh Absolute Luste (Absolute), Chase Savage, MD
6. Savage-Leigh Anheim Laney (Anahiem), Andie Grace Welsh, MD
7. McWilliams Frizz Sully (Frizz-Red), Clyde & Charlene McWilliams, PA
8. Walk-Le Doorman Bright (Doorman), Leroy, Brenda, Brad & Charlene Walker, PA

Junior 2 Year Old (12)


1. Ms Sid Leap Frog (Sid), R&S Allyn, D. Houden, F&D Borba & J. Steinlag
2. Liddleholme All About It (McGucci), Dunns-Pride Holsteins, PA
3. Heart&Soul Sammy Ricki (Sammy), Matt & Doug Boop, PA
4. Peace&Plenty OBR Jubie 2-ET (O’Kaliber), Peace & Plenty Farm, LLC, MD
5. Peace&Plenty OKB Jubie 7 (O’Kaliber), Peace & Plenty Farm, LLC, MD
6. Pheasant Echos At Topper-ET *RC (Atwood), Cathleen Doudy & Chip Savage, MD
7. Lakevue Armani Baby-ET (Armani), Katie & Andrea Bednarski, PA
8. Butlerview Atw Cherish-ET (Atwood), Jeff & Kristy Morse, PA
9. Cloverhill Armani Asha (Armani), Jonathan Beiler, PA
10. Ms Ubercrestlakevue Lexirae (Atwood), J. Travis Couch & Tom & Erin Uber, PA

Senior 2 Year Old (8)


1. Savage-Leigh Absl Leona-ET (Absolute), Ken & Rhoda Reist, PA
2.  Windy-Knoll-View Peep-ET (Windbrook), James & Nina Burdette, PA
3. Hobby-Acres Roseanne-ET (Brokaw), Cyrus Conard, NY
4. Savage-Leigh Gold Lala-ET (Goldwyn), Chase Savage, MD
5. Heart&Soul Dempsey Riske-ET (Dempsey), Matthew Boop, PA
6. C-Cove Stanleycup Lakesha (Stanleycup), Molly Cessna, PA
7. Frolic-Medow Atwood Freckle (Atwood), Tia & David Steinfelt, PA
8. Ms Atwood Lexy (Atwood), Andrew Greenfield & Emmy Dallam, MD

Junior 3 Year Old (13)


1. Allyndale Shocking Lilac (Aftershock), Justine Allyn, NY
2. Oakfield Gold Chip Dare-ET (Gold Chip), Sarah Campbell & Evan Creek, PA
3. Siemers Defiant Lauren-ET (Defiant), Cooper Galton, NY
4. Ms Ken-Am Butz Dman Aleyna (Doorman), Andrea Bednarski & Alex Claypoole, PA
5. Ms Rocklan Atwood Allie (Atwood), Allen & Carolee McClure, NY
6. Fantasyland Airlift Jazmine (Airlift), Taylor Pool, PA
7. Scaufine Atwd Mystique-ET (Atwood), Brad & Amy Hoover, PA
8. Maple-Nook Rizzy-ET (Armani), Maple Nook Holsteins, NY
9. Cocalico Sid Blair (Sid), R. Landis, A. Claypoole & Paul Zimmerman, PA
10. Ro-Mar-Co G Chip Punkie (Gold Chip), Joeseph Wivell, PA

Senior 3 Year Old (14)


1. Ack-Lee Dempsey Passion (Dempsey), Peter Vail, NY
2. Trulea GW Atwood Candy-ET (Atwood), Glamourview Farms, MD
3. Yoellea windbrok Manhatten (Windbrook), Maple View Farm, Inc., NC
4. Peace&Plenty Gwn Blexann-ET (Goldwyn), Peace & Plenty, MD
5. Savage-Leigh celestes Final (Armani), Connor Savage, MD
6. Keystone Atwood Ashley (Atwood), Keystone Farm & Tim Seipt, PA
7. Smith Oak Attic Nice (Attic), Hlavaty, Wolfe & Hoover, PA
8. Windy-Knoll-View Process-ET (contender), James & Nina Burdette,
9. Linden Loach Sd Pandora (Destry), Tyler Shaw, PA
10. O-C-E-C Sid Ronda-ET (Sid), Ryan Holcomb & Corey Foster, PA

4 Year Old (6)


1. Drewholme Dempsey Alcena (Dempsey), Kristopher Ackley, Kaiden & Zailey Conroy, OH
2. Ms Daisys Gold Dreamer-ET (Goldwyn), Hlavaty, Hoover & Seipt, PA
3. Ms Andis GW Astra-ET (Goldwyn), Doug & Matt Boop, PA
4. Walk-Le Brokaw Jasmine (Brokaw), Brad Walker, PA
5. Windy-Knoll-View Pallet (Stanleycup), Quinn Dum, PA
6. Manor-Meadows Cupid Camer (Cupid), Manor Meadows Farm, PA

5 Year Old (6)


1. Windy-Knoll-View Pantene (Plex), Reese Burdette, PA
2. Devans Lindsay (Sid), Justine Allyn & Avery Eaton, NY
3. Clayholm Atwood Esme (Atwood), Campbell Run Farms & Alex Claypoole, PA
4. Brookview Windbrook Lady A (Windbrook), Pennwood Farms, PA
5. Riser-4 C Willow 6010-ET (Contender), Jocelyn Riser, PA
6. EK-STJ Lauthority Bijou (Lauthority), Alexander Burleigh, PA

Aged Cow (5)


1. Liddleholme Resur Lu-Red-ET (Resurrect-Red), Anthony Liddle, NY
2. Windy-Knoll-View Chantilly (Big Time), James & Nina Burdette, PA
3. Whitaker Stormatic Rae-ET (Stormatic), Glamourview Farms, MD
4. Brook-Corner Atwood Woozy (Atwood), Reid Hoover, PA
5. C-Cove-NV Fever Lexandra-ET (Fever), Cessna Brothers, PA

150,000lb. Cow (3)


1. J&K-Vue Goldwyn Glamour (Goldwyn), Doug Boop, PA
2. Luck-E Goldwyn Aaliyah-ET (Goldwyn), Jesse Kline, PA
3. Walk-Le Cold Queenberry (Kenyon 9118), Leroy & Brenda Walker, PA

Senior Best 3 Females (4)


1. Windy-Knoll-View, PA
2. Peace & Plenty Farms, LLC, PA
3. Cessna Brothers, PA
4. Leroy, Brenda, Brad & Charlene Walker, PA

Produce of Dam (3)


1. Peace & Plenty Farm, LLC.
2. Windy-Knoll-View
3. Windy-Knoll-View 2

Dam & Daughter (3)


1. Justine Allyn, Allynale Shocking Lilac
2. Abram Steinfelt, Frolic-Meadow Gold Chip Fawn
3. Brad Walker, Walk-Le Solomon Jazz

Exhibitors Herd (3)


1. Windy-Knoll-View
2. Douglas Boop
3. Leroy, Brenda, Brad & Charlene Walker

Premier Breeder & Exhibitor


Congratulations to Windy-Knoll-View, Mercersburg, PA on winning Premier Breeder & Exhibitor!