Shows and Sales Results

Connecticut State Holstein Show
DATE: July 15, 2018 @ 8am
LOCATION: Goshen, CT
JUDGE: Michael Heath, MD





Complete Image Gallery

The Complete Image Gallery from the CT State Jersey Show is now up for you to view, share and purchase photos.

CT Holstein Show here


Show Sponsors

The Connecticut-State Holstein Show takes place July 15, 2018, in Goshen, CT. Michael Heath, MD, will serve as judge. Thanks to the Connecticut Holstein Association for sponsoring Cowsmo’s coverage of the show.


Junior Champion of Junior Show

Junior Champion of Junior Show
REW So Lois (Solomon), 1st Fall Calf, Michael Wolf, CT
Reserve Junior Champion of Junior Show
Hilltop Manor Echo Electra (Avalanche), 1st Spring Yearling, Michael Wolf, CT
HM Junior Champion of Junior Show
REW All In Favor (Avalanche), 1st Spring Calf, Michael Wolf, CT


Junior CHampion

Junior Champion
REW So Lois (Solomon), 1st Fall Calf, Michael Wolf, CT
Reserve Junior Champion
Cedar Ridge R Tanguary Red (Reality), 1st Winter Calf, Rick, Dori & Casey Wolf, CT
HM Junior Champion
. MS Solomon Horizon (Solomon), 1st Summer Yearling, Horizon Syndicate, CT


Intermediate Champion

Intermediate Champion
Kingsway Doorman Andrea (Doorman), 1st Senior 2yr Old, Beth Roberts & Bill Taylor, NJ
Reserve Intermediate Champion
Whittier Farms Bomb Ricki (Bombero), 1st Senior 3yr Old, Whittier Farms, CT
HM INtermediate Champion
Lizettes Doorman Lyrica Et (Doorman),  1st Junior 2yr Old, Woodmansee Farms, CT


Senior Champion of Junior Show

Senior Champion of Junior Show
Ari Jane Glauco Jewel (Glauco), 5th Senior 2yr Old, Arielle Betti, CT
Reserve Senior Champion of Junior Show
Budjon Vail All My Heart (Doorman), 8th Senior 2yr Old, Michael Wolf, CT
HM Senior Champion of Junior Show
Thorncrest Maxwell Ivory (Maxwell), 5th 4yr Old, Margaret Brady, CT


Grand Champion of Junior SHow

Grand Champion of Junior Show
Ari Jane Glauco Jewel (Glauco), 5th Senior 2yr Old, Arielle Betti, CT
Reserve Grand Champion of Junior Show
REW So Lois (Solomon), 1st Fall Calf & Junior Champion, Michael Wolf, CT
HM Grand Champion of Junior Show
Budjon Vail All My Heart (Doorman), 8th Senior 2yr Old, Michael Wolf, CT


Senior Champion of Open Show

Senior Champion
Ernest Anthony Tarra (Windhammer), 1st Aged Cow, Cedar Lane Farm, CT
Reserve Senior Champion
Millborne MG Clark Twister (Goldwyn Clark), 1st 4yr Old, Paul Saunders, CT
HM Senior Champion
Millborne MG Phoenix Timone (Phoenix), 1st 5yr Old, Paul Saunders, CT


Grand Champion

Grand Champion
Kingsway Doorman Andrea (Doorman), 1st Senior 2yr Old, Beth Roberts & Bill Taylor, NJ
Reserve Grand Champion
Whittier Farms Bomb Ricki (Bombero), 1st Senior 3yr Old, Whittier Farms, CT
HM Grand Champion
Ernest Anthony Tarra (Windhammer), 1st Aged Cow, Cedar Lane Farm, CT


Spring Calf (12)

1. REW All In Favor (Avalanche), Michael Wolf, CT
2. Lawrence FF Digger Dumptruck (Hammertime), Taylor & Reid Lawrence, CT
3. Cedar Rail holy ET (Crush Can), Kristina Nieminen, CT
4. Whittier Farms Licorice Red (Camden), Oliver Ducharme, CT
5. REW So Haley (Solomon Luke), M Miller, P Sunders & E Syme, CT


Winter Calf (10)

1. Cedar Ridge R Tanguary Red (Reality), Rick, Dori & Casey Wolf, CT
2. Milk & Honey Avlanche Elli Et (Avalanche), Cedar lane Farm, CT
3. Hannan Dmndback Carmela (Diamondback), Garett Paine, CT
4. Windsor ville Candy Cand (Solono), Emily Syme, CT
5. Fairmont Avlanche Alli ET (Avalanche), Victoria Footit, CT


Fall Calf (12)

1. REW So Lois (Solomon), Michael Wolf, CT
2. Ms Beauty Doorman Bristol (Doorman), Cedar Lane Farm, CT
3. Whittier Farms Solo Cleaver (Solomon), Todd Whittier, MA
4. Arethusa Dempsey Vimeo (Dempsey), Tom Breakall, CT
5. Linette Crush it Loona Crush), Michael Wolf, CT


Summer Yearling (7)

1. MS Solomon Horizon (Solomon), Horizon Syndicate, CT
2. Sid Beauty Braelynn (Dempsey), Cedar Lane Farm, NJ
3. Millborne MG Monteray Junau (Monteray), Morey Miller, CT
4. Lavenderhill MC Pumpkin Red (Awesome), Kristie Laverdiere, CT
5. Fourwinds CT Carolyne Red (Carson), Susan  Brett Davis, CT


Spring Yearling (8)

1. Hilltop Manor Echo Electra (Avalanche), Michael Wolf, CT
2. Chestnut Hyll Alexandra Et (Diamondback), Kurt Nieminen, CT
3. Watch Hill Armani Esther (Armani), Watch Hill Holsteins Scott Davenport, CT
4. Chestnull Hyll Carson Abra RC (Carson), Kurt Nieminen, CT
5. Powder Mill Am Peaches (Armani), Becca Syme, CT


Winter Yearling (6)

1. Whittierrail Tabra Red TW (Awesome), Todd Whittier & Casey Wolf, MA
2. Maples MP McCutchen Trix (McCutchen), Paul Saunders, CT
3. Watch hill GC Serenity Now (Gold Chip), Watch Hill Holsteins Scott Davenport, CT
4. Miss Armani Lunch Lady Red (Armani), Ally Greene, CT
5. Lavenderhill D Taffy Red (DePrince), Kristie Laverdiere, CT


Fall Yearling (3)

1. Cedar Ridge 5G Rolex (Alta 5G, Rick, Dori & Casey Wolf, CT
2. Watch Hill ArmaniSlama ET (Armani), Watch Hill Holsteins Scott Davenport, CT
3. AriJane Glavco Jammin  (Glavco), Arielle Betti, CT


Junior Group of 3 (6)

1. Rick, Dory & Casey Wolf, CT
2. Todd Whittier, MA
3. Cedar Lane Farm, NJ
4. Watch Hill Holsteins, CT
5. Kurt Nienaman, CT


Futurity (1)

Watch Hill Gold Chip Elsa (Gold Chip), Scott Davenport, CT


Junior 2 YEar Old (3)

1. Lizettes Doorman Lyrica Et (Doorman),  Woodmansee Farms, CT
2. Cedar Ridge Wildrie Red (Advent), Amber McComaas & John & Ashley Collins, CT
3. (BU) Millborne MG Aftersh Teweety  (Aftershock), Morey Miller, CT


Senior 2 Year Old (9)

1. (BU) Kingsway Doorman Andrea (Doorman), Beth Roberts & Bill Taylor, NJ
2. Vale O Skene Dreams Kiara (Golden Dreams), Woodmansee Farms, CT
3. Chestnut Hyll Goldchip Anna (Goldchip), Chestnut Hyll Farm, CT
4. Watch Hill Gold Chip Elsa (Gold Chip), Watch Hill Holsteins, CT
5. Ari Jane Glauco Jewel (Glauco), Arielle Betti, CT


Junior 3 Year Old (1)

1. Millborne MG Ladd P Tiffany (Ladd P), Morey Miller, CT