Shows and Sales Results

AgriScot Dairy Show Results & Photos
DATE: November 21, 2012
LOCATION: Scotland
JUDGE: John Gribbon
HEAD SHOWN: 97 Head of Ayrshires (18), Jerseys (28), Holsteins (39) and Red & White Holsteins (12)





Interbreed Champions

A highlight of the AgriScot Dairy show is the awarding of a check for 1000 to the owner of the SuperCow and Superheifer Champions by the AI company that the animal is sired by.

Super Heifer Champion In Milk
Brieryside Profiliz Cherry,  (Brieryside High Profile), Lawrie & Sons
Reserve Champion Heifer in Milk
Riverdane Talented Ashlyn , 1st 2 Year Old, (Talent), Riverdane & Sterndale

SuperCow Champion
Dilandy Debonair Tabitha Red Et  (Debonair), Yates and Lawrie

Winning the Interbreed “Supercow award was Dilandy Debonair Tabitha Red, pictured are the Lawrie and Yates family with Judge John Gribbon


Winning the Interbreed “Supercow award was Dilandy Debonair Tabitha Red, pictured are the Lawrie and Yates family with Judge John Gribbon

World Wide Sires sponsored the Supercow award, Michael Yates holding the “Supercow” Dilandy Debonir Tabitha Red, who was imported as an embryo from Luck-E Holsteins


World Wide Sires sponsored the Supercow award, Michael Yates holding the “Supercow” Dilandy Debonir Tabitha Red, who was imported as an embryo from Luck-E Holsteins


Ayrshires

Champion Heifer In Milk
Brieryside Profiliz Cherry, (High Profile), Lawrie & Sons
Reserve Champion Heifer in Milk
Towers Radar Ray 13 , 1st 2 Year Old, (Mandella), A & S Lawrie

Champion Cow
Loukat Lucky, 1st 5 Year Old (Trident), RA Bow
Reserve Champion
Knowe Bertha 193  1st 6 Year Old, (Pearly King), G Templeton

Heifer in Milk Class (10)
1. (B&O) Brieryside Profiliz Cherry (High Profile) G Lawrie & Sons
2. Cuthill Towers Raider Ray (Mandella) A & S Lawrie
3. Knowe Betha 222 (Provider) G Templeton
4. Horseclose Georgie 6 (Einstein) J A McGarva
5. Muir Ursula 46 (Dagger Red) W & A Watson

Junior Cow in Milk (4)
1. (B&O)Brieryside Snowdrop 5 (Executive) G Lawrie & Sons
2. Muir Melissa (Major Threat) W & A Watson
3. Stevensons Phoebe 9 (West Side) M W & A Stevenson
4. Sanderson B Redrose (Break Away) D & C Sanderson

Senior Cow in Milk (4)
1. Loukat Lucky (Trident) R A Bown
2. (B&O)Knowe Bertha 193 (Pearly King) G Templeton
3. Swaites Nonny 5 (Blackthorn) J Adamson & Son
4. Swaites Bunce 4 (Classic) J Adamson & Son

Champion Ayrshire in milk- Brieryside Profilz Cherry exhibited by Lawrie & Sons


Champion Ayrshire in milk- Brieryside Profilz Cherry exhibited by Lawrie & Sons

Top Udder Heifer in Milk class


Top Udder Heifer in Milk class

Brieryside Snowdrop 5, the winner of the Ayshire Junior cow in milk class


Brieryside Snowdrop 5, the winner of the Ayshire Junior cow in milk class

Ayrshire Junior Cow in milk line up


Ayrshire Junior Cow in milk line up

The Ayrshire Senior cow in milk class line up


The Ayrshire Senior cow in milk class line up

Lucky Loukat exhibited by Richard Bown- the winner of the Senior Ayrshire cow in milk class


Lucky Loukat exhibited by Richard Bown- the winner of the Senior Ayrshire cow in milk class


Holsteins

Champion Heifer in Milk
Riverdane Talented Ashlyn, 1st 2 Year Old, (Talent), Riverdane & Sterndale Holsteins
Reserve Champion Heifer in Milk
Meiklefirth Plaid Lutske , 1st 3 Year old, (Plaid), D. Yates

Champion Cow
Lavenham Adeen ET ,1st 5 Year Old, (Durham), Riverdane, Holmland  &  Carlanton
Reserve Champion
Richaven Goldwyn Irene , 1st 4 Year Old, (Goldwyn), RA Bown

Junior Heifer in milk (8)
1. (B&O)Wyndford Knowledge Torch 55 (Knowledge) W Maddocks Ltd
2. Berryholme Baltimor Maud (Baltimor) H Wright & Son
3. Aliann MX Elegance (Xacobeo) J D & J A Holgate
4. Parkend Xacobeo Tamara (Xacobeo) B Weatherup & Partners
5. Wyndford Damion Erle 2 (Damion) W Maddocks Ltd

Junior Heifer in milk (8)
1. (B&O) Riverdane Talented Ashlyn(Talent), Riverdane & Sterndale Holsteins
2. Meiklefirth Plaid Lutske(Plaid), David Yates
3. Holmland Goldwyn Adeen(Goldwyn), R A Bown
4. Eola Atlas Celicia(Atlas), W J P Wilson
5. Muir Dame Eliza(Damion), W & A Muir

Junior Cow in milk (11)
1. (B&O) Richaven Goldwyn Irene (Goldwyn), R A Bown
2. Willsbro Goldwyn Kitty (Goldwyn), W J P Wilson
3. Blythbridge Elegant Christabel (Elegant), Blyth Farms
4. Bridge End Howie Raven (Howie), C Dent
5. Kellywell Marshall Brooke (Marshall), Brian Yates

Senior Cow in Milk (12)
1. Lavenham Adeen (Durham), Riverdane, Holmland, and Carldanton Holsteins
2. (B&O) Richaven Goldwyn Adrienne (Goldwyn), R A Bown
3. Peak Goldwyn Rhapsody (Goldwyn), Y Bradbury
4. Ards Duplex O Ruth (Duplex), R & E Butterfield
5.Weeton Shark Trolley (Shark), Blyth Farms

Wyndford Knowledge Torch 55 the winner of the Junior Heifer in Milk Holstein class, calving at under 2 years of age she was sold to Isaac Lancaster the night before the show


Wyndford Knowledge Torch 55 the winner of the Junior Heifer in Milk Holstein class, calving at under 2 years of age she was sold to Isaac Lancaster the night before the show

Riverdane PS Ashlyn VG-87 2yr exhibited by Riverdane and Sterndale Holsteins, sired by Shottle she is from an EX Durham dtr of Tri-Day Ashlyn


Riverdane PS Ashlyn VG-87 2yr exhibited by Riverdane and Sterndale Holsteins, sired by Shottle she is from an EX Durham dtr of Tri-Day Ashlyn

The Holstein Heifer Championship Line up LtoR Meiklefirth Plaid Lutske, Riverdane PS Ashlyn, Berryholme Baltimor Maud and Wyndford Knowledge Torch


The Holstein Heifer Championship Line up LtoR Meiklefirth Plaid Lutske, Riverdane PS Ashlyn, Berryholme Baltimor Maud and Wyndford Knowledge Torch

The Holstein Junior cow in milk class was headed by a pair of Goldwyn daughters


The Holstein Junior cow in milk class was headed by a pair of Goldwyn daughters

Glyn Lucas with Richaven Goldwyn Irene winning the Holstein Jnr Cow in milk class


Glyn Lucas with Richaven Goldwyn Irene winning the Holstein Jnr Cow in milk class

John Gribbon described this class as one of the best displays he had ever seen in the UK, with depth and quality right down the line


John Gribbon described this class as one of the best displays he had ever seen in the UK, with depth and quality right down the line

The Senior cow in milk class headed by Lavenham Adeen who went on to win Holstein Champion


The Senior cow in milk class headed by Lavenham Adeen who went on to win Holstein Champion

Lavenham Adeen winner of the Senior cow in milk class and the Holstein Championship for owners Riverdane, Holmland and Carldanton Holsteins


Lavenham Adeen winner of the Senior cow in milk class and the Holstein Championship for owners Riverdane, Holmland and Carldanton Holsteins

Richaven Goldwyn Irene EX exhibited by Richard Bown headed a strong entry


Richaven Goldwyn Irene EX exhibited by Richard Bown headed a strong entry

Holstein Championship line up LtoR Richaven Goldwyn Adrienne, Lavenham Adeen, Willsbro Goldwyn Kitty and Richaven Goldwyn Irene


Holstein Championship line up LtoR Richaven Goldwyn Adrienne, Lavenham Adeen, Willsbro Goldwyn Kitty and Richaven Goldwyn Irene


Jerseys

Champion Heifer In Milk
Bluegrass Excitations Prissy Polly, 1st 2 Year Old, (Excitation), WJP Wilson
Reserve Champion Heifer In Milk
Bayview Action Spotty,  (Avery Action), GM & DJ Pye

Champion Cow In Milk
Bluegrass Heritages Lovely Lady, 1st 6 Year Old, (Heritage), WJP Wilson
Reserve Champion Cow in Milk
Clydevalley Julian Flora,  1st 7 Year Old, (Julian), The Hunter Family

Heifer in milk (12) 
1. Bluegrass Excitations Prissy Polly (Excitation) W J P Wilson
2. (B&O)Bayview Action Spotty (Action E) G M & D J Pye
3. Windyridge Guapo Twiglett (Guapo) Murray Farms Ltd
4. Shellen Governor Riverina (Governor) Savage & Fleming
5. Windyridge Ambassadors Favourite (Ambassador) Murray Farms Ltd Junior

Cow in milk (11)
1. Bluegrass Charlies Happiest (Lord Charles) W J P Wilson
2. Clydevalley May Twinkle 2 (May) The Hunter Family
3. Clydevalley Governor Flora (Governor) The HUbter Family
4. Hillside Comerica Leana (Comerica) D & M Holliday
5. Smiddiehill Comerica Amberlight (Comerica) Murray Farms Ltd.

Senior Cow in Milk (5)
1. Bluegrass Heritages Lovely Lady (Heritage) W J P Wilson
2. (B&O)Clydevalley Julian Flora (Julian) The Hunter family
3. Whiteoaks Julian Nonette 2 (Julian) D & M Holliday
4. Clifton Sultan Lottie (Sultan) S Bland
5. Shellen Lemvig Skip (Lemvig) G M & D J Pye

The Jersey Junior Cow in milk line up which featured 11 cows


The Jersey Junior Cow in milk line up which featured 11 cows

Heading a strong class was Bluegrass Charlies Happiest EX-93 exhibited by W J P Wilson


Heading a strong class was Bluegrass Charlies Happiest EX-93 exhibited by W J P Wilson

The top 3 of the Jersey Senior cow in milk class line up


The top 3 of the Jersey Senior cow in milk class line up

Bluegrass Heritages Lovely Lady again from W J P Wilson winner of the Senior cow in milk class


Bluegrass Heritages Lovely Lady again from W J P Wilson winner of the Senior cow in milk class

Heifer in Milk Champion


Heifer in Milk Champion


R&W Holsteins

Champion Heifer In Milk
West Spittal Whim, (Main Chance), JBL Young
Reserve Champion Heifer In Milk
Knowe Beatrice 7, (Royce), G Templeton

Champion Cow In Milk
Dilandy Debonair Tabitha Red Et , 1st 2 Year Old, (Debonair), B & G Yates & Lawrie
Reserve Champion Cow In Milk
Sterndale Deuce Rose Red ET, 1st 4 Year Old, (Deuce), WJ Nadin & Co

Heifer in milk (6)
1. (B&O) West Spittal Whim (Main Chance) J B L Young
2. Knowe Beatrice 7 (Rose Royce) G Templeton
3. Brieryside Razzle Sea Baby (Red Razzle) G Lawrie & Sons
4. Cuthill Towers Totina 2 (Prince Freddie) A & S Lawrie
5. Stevensons Rampage Leni (Rampage) M W & A Stevenson

Cow in Milk (6)
1. Dilandy Debonair Tabitha Red (Debonair) Brain Yates & G Lawrie
2. (B&O) Sterndale Deuce Rose Red (Deuce) W J Nadin & Co
3. Sterndale Talent Jodie Red (Talent) W J Nadin & Co
4. Morwick Sandra 85 (King Red) D A Howie & Sons
5. Morwick Rustler Gladys Red (Rustler) D A Howie & Sons

Red and White Holstein cow line up, headed by Dilandy Debonair Tabitha Red VG-87 2yr, in 2nd Sterndale Deuce Rose Red EX-91 4yr


Red and White Holstein cow line up, headed by Dilandy Debonair Tabitha Red VG-87 2yr, in 2nd Sterndale Deuce Rose Red EX-91 4yr

Dilandy Debonair Tabitha Red exhibited by Yates & Lawrie


Dilandy Debonair Tabitha Red exhibited by Yates & Lawrie


Out and About at Agriscot

The good the bad and the ugly or the 3 wise men???????


The good the bad and the ugly or the 3 wise men???????

After losing both his sister and sister in law to Cancer Stevie Rolfe raised £17,000 for Cancer Research UK and the Little Haven Centre by scanning over 1100 cows in one day: We salute you!!!!!


After losing both his sister and sister in law to Cancer Stevie Rolfe raised £17,000 for Cancer Research UK and the Little Haven Centre by scanning over 1100 cows in one day: We salute you!!!!!

Pictured LtoR Christine and Kevin Wilson with Richard Bown


Pictured LtoR Christine and Kevin Wilson with Richard Bown

Andrew Kennedy getting her read


Andrew Kennedy getting her read

Judge John Gribbon deliberating his placings


Judge John Gribbon deliberating his placings

3113 Father and son celebrations. . .Brian and Michael Yates celebrate following their success on winning Agriscot Supercow. . .a lifetime ambition and a dream come true!


3113 Father and son celebrations. . .Brian and Michael Yates celebrate following their success on winning Agriscot Supercow. . .a lifetime ambition and a dream come true!

It was this big” denis O’Neil and Mark Logan


It was this big” denis O’Neil and Mark Logan

LtoR Richard Mason, Matt Isles and David Swale discussing the show


LtoR Richard Mason, Matt Isles and David Swale discussing the show