Shows and Sales Results

Central New York Holstein Show
DATE: July 5th, 2017
LOCATION: Norwich, NY
JUDGE: Jamie Black, NY





Image Gallery

The Complete Image Gallery is now available from the Central New York Holstein Show for you to view, share & purchase photos


Show Information

The Central New York Holstein Show is underway in Norwich, NY with Judge Jamie Black, NY. Judge Black has named his Senior & Grand Champion, Liddleholm Resurrect Lu (Resurrect), 1st Aged Cow, Best Bred & Owned & Best Udder of Show. Congratulations to Anthony Liddle, NY.
Cowsmo is on-hand providing coverage thanks to the Central New York Holstein Show.

View the Public Facebook Group for the Central New York Holstein Show!


Junior Champion Junior Show

Junior Champion Junior Show
Oakfield Door Raindrop (Doorman), 1st Winter Calf, Mason Ziemba, NY

Reserve Junior Champion Junior Show
Maple-Downs D Back Paulette (Diamondback), 5th Winter Calf, Marilyn Hanley, NY


Junior Champion Open Show

Junior Champion Open Show
Vailwood Drmn Sigrid (Doorman), 1st Spring Yearling, Allison Galton, NY

Reserve Junior Champion Open Show
Elmvue Doorman Celeste (Doorman), 1st Fall Calf, Elmvue Farm, NY


Intermediate Champion Junior Show

Intermediate Champion Junior Show
Liddleholme All About it (McGucci), 1st Jr. 2YR Old, Derek Liddle, NY

Reserve Intermediate Champion Junior Show
Lantland Windbrook Hysteria (Windbrook), 1st Sr. 3YR Old, Jacob Menzi, NY


Intermediate Champion Open Show

Intermediate Champion Open Show
Elm-V-F Braxton Sapphire (Braxton), 1st Sr. 2YR Old, Kelsey Warriner & Lantland Farm, NY

Reserve Intermediate Champion Open Show
Liddleholme All About it (McGucci), 1st Jr. 2YR Old, Derek Liddle, NY


Senior Champion Junior Show

Senior Champion Junior Show
Lantland Aspen Hemley (Aspen), 4th Aged Cow, Kirt Menzi, Jr., NY

Reserve Senior Champion Junior Show
Ms ZBW Dempsey Louana (Dempsey), 5th 4YR Old, Mason Ziemba, NY


Grand Champion Junior Show

Grand Champion Junior Show
Liddleholme All About it (McGucci), Intermediate Champion & 1st Jr. 2YR Old, Derek Liddle, NY

Reserve Grand Champion Junior Show
Lantland Windbrook Hysteria (Windbrook), 1st Sr. 3YR Old, Jacob Menzi, NY


Senior Champion Open Show

Senior Champion Open Show
Liddleholm Resurrect Lu (Resurrect), 1st Aged Cow, Anthony Liddle, NY

Reserve Senior Champion Open Show
Bella-Rosa GW Sara-ET (Goldwyn), 2nd Aged Cow, Jonathan & Alicia Lamb, Oakfield Corners Dairy, NY


Grand Champion Open Show

Grand Champion Open Show
Liddleholm Resurrect Lu (Resurrect), 1st Aged Cow, Anthony Liddle, NY

Reserve Grand Champion Open Show
Bella-Rosa GW Sara-ET (Goldwyn), 2nd Aged Cow, Jonathan & Alicia Lamb, Oakfield Corners Dairy, NY


Bull Calves (1)

1. Ovaltop Ladd Sully-Red (Ladd P), Shannon Sears, NY


Spring Calves (12)

1. Ms Crstbrke BanginOnTheDoor (Doorman), K&B Ziemba, B Oster & R Harmon, NY
2. ZBW M Latasha Sol (Solomon), Mason Ziemba, NY
3. Ms Maple-Downs A S Gwen-ET (Aftershock), Jakob Lloyd & Jaycie Staring, NY
4. ZBW M Lutella Sol (Solomon), Mason Ziemba, NY
5. Mac-Mara Solomon Pledge (Solomon), Mac-Mara Holsteins, NY
6. Fantasy-Found Afthshk Daffy (Aftershock), Luke Byma, NY


Winter Calves (16)

1. Oakfield Door Raindrop (Doorman), Mason Ziemba, NY
2. Blondin Solomon Sunflower (Solomon), Eaton Holsteins & Pat Conroy, NY
3. Rocklan-ZBW M Paris-Red (Malone), Ziem Barb Way, NY
4. Earincliffe Sid Addison (Sid), Mason Ziemba, NY
5. Maple-Downs D Back Paulette (Diamondback), Marilyn Hanley, NY
6. Ridgedale L Asia-ET (Defiant), Isaac Conard, NY
7. Skyrdg-BZ-CR Corvette Rosey (Corvette), Dina Regas, NY
8. Rocklan-ZBW Solomon Piper (Solomon), Ziem Barb Way, NY
9. Cedar-Ridge Whiskey Addiction-Red (Addiction-P), Luke Byma, NY
10. Monanfran D Cougar Prowl (Diamondback), Bailee Kelsey & Lilly & Logan Mills, NY


Winter Calves (12)

1. Elmvue Doorman Celeste (Doorman), Elmvue Farm, NY
2. Maple-Downs Hypnotic Ali-ET (Hypnotic), Jason & Greg Lloyd, NY
3. Ms Diamond Reo-ET *RC (Diamondback), Ben & Linda Byma, NY
4. Four-Hills Av Sisi 64392-Red (Avalanche), Mason Ziemba & Britney Hill, NY
5. ZBW M Beemer Lipizzan (Beemer), Mason Ziemba, NY
6. ZBW Baileys Sid Belinda (Sid), Ashley thornton, NY


Summer Yearling (3)

1. Lantland Airlift Linda (Airlift), Kirt Menzi, Jr., NY
2. ZBW M Lightbeem (Louana), Mason Ziemba, NY
3. Ira-Moos CC Georgia (Charlie-Red), Shannon Sears, NY


Spring Yearling (8)

1. Vailwood Drmn Sigrid (Doorman), Allison Galton, NY
2. Oakfield Solomon Exreme (Solomon), Brooke & Braxton Foote, NY
3. Roll-N-View Door Carman-ET (Doorman), Garrett Peters, NY
4. Maple-Downs-CC Blake Ella (Blake), Marilyn Hanley, NY
5. Monanfran Heygoodlookin-Red (Archive-Red), Bailee Kelsey & Lilly & Logan Mills
6. Luck-E Diamond Tonto-Red (Diamondback), Jacob Menzi, NY


Winter Yearling (8)

1. Country-Path Ellio Jealousy (Elliott), Lilly Mills & Katelyn Nolt, NY
2. St-Jacob Blake Angel (Blake), Mac-Mara Holsteins, NY
3. Ms Doorman Gillian-ET (Doorman), Jaycie Staring, NY
4. Rocklan-ZBW Penelope (Lotus), Mason Ziemba, NY
5. Retso Goldwyn Peppermint (Goldwyn), Brian Oster, NY
6. Ms By Acre Raging River-Red (Hitman-Red), Ben & Linda Byma, NY


Fall Yearling (4)

1. Ms Maple-downs WB Echo (Windbrook), Jason & Greg Lloyd, NY
2. ZBW-Ziembs ListonToMe-Red (Armani), Mason Ziemba, NY
3. Monanfran Kingboy Golden (Kingboy), Monanfran Farms, NY
4. Ovaltop Goldwyn Gabby-ET (Goldwyn), Ovaltop Holsteins, NY


Junior Best 3 Females (5)

1. Ziem Barb Way 1
2. Ziem Barb Way 2
3. Ovaltop Holsteins
4. Monanfran Farms
5. Clover-Patch Farms


Junior 2 Year Olds (7)

1. (BU) Liddleholme All About it (McGucci), Derek Liddle, NY
2. ZBW Corvette Alfalfa (Corvette), K&B Ziemba, B Oster & Steve Vail, NY
3. Ovaltop Barbwire Spark-Red (Barbwire), Ashlyn Wolfe, NY
4. Ridgedale Adorn (Gold Chip), Ridgedale Farm, NY
5. Tiger Lea Mal Rinday-Red (Malone), Lily Marshman, NY
6. ZBW Corvette Love Me (Corvette), Mason Ziemba, NY
7. Ju-Vindale Allstar Tamara (Allstar), Joshua Meade, NY


Senior 2 Year Olds (11)

1. (BU) Elm-V-F Braxton Sapphire (Braxton), Kelsey Warriner & Lantland Farm, NY
2. Cabin-Ridge CL Elderado-Red (Chelios), Les Hosking, NY
3. Eternal-Flame GChip Always (Gold Chip), K&B Ziemba, B&K Oster, NY
4. Jacobs Goldwyn Buttershot (Goldwyn), K&B Ziemba, B Oster & R Harmon, NY
5. Ms Windhammer Hila-ET (Windhammer), Jason Lloyd & Gerry Cacciola, NY
6. Sonnen Sammy Adv Veggietale (Sammy) Maple Downs & Cassie Menendez, NY


Junior 3 Year Olds (4)

1. (BU) Pheasant-Echos Tevy-Red (Armani), K&B Ziemba, B Oster & L Wenger, NY
2. Lantland Destry Engle-Red (Destry), Kirt Menzi, Jr., NY
3. Ovaltop Bwire Rascal-Red-ET (Barbwire), Ovaltop Holsteins, NY
4. MT Meade Emma (Spa), Shelby Benjamin, NY


Senior 3 Year Olds (7)

1. (BU) Lantland Windbrook Hysteria (Windbrook), Jacob Menzi, NY
2. Butlerview Doorman Camo (Doorman), Brian Oster, NY
3. Smithland Heztry Tina (Heztry), Brian Oster, NY
4. Ms Elmvue Jas Jezzabelle (Jasper), Elmvue Farm, NY
5. WCD-ZBW Bergen Atwood Syria (Atwood), Joshua Meade, NY
6. Willdina Fever Amy (Fever), Caitlin Bennett, NY
7. Jericho-Dairy Atwood Brocade (Atwood), Granny Anne Registered Holsteins, NY


4 Year Olds (7)

1. OCD Bradnick Candy-ET (Bradnick), Oakfield Corners Dairy, NY
2. Tillapyke Winbrook Abbie-ET (Windbrook), Maple-Downs Farms II & Duane Tillapaugh, NY
3. Ovaltop Atwood Lassie (Atwood), Ovaltop Holsteins, NY
4. Country-Path Con Hazel-Red (Contender-Red), Randy Harmon, NY
5. Ms ZBW Dempsey Louana (Dempsey), Mason Ziemba, NY
6. Jericho Dairy Braxton Ecklynn (Braxton), Jacob Menzi, NY


5 Year Olds (6)

1. (BU) Long-Haven Sid Carla (Sid), Oakfield Corners Dairy, NY
2. Highborn Gold Kloud-ET (Goldwyn), Jason Lloyd, Gerry Cacciola & KK Adams, NY
3. Maple Downs Extreme faith (AltaExtreme), Maple-Downs II & Duane Tillapaugh, NY
4. Jericho Dairy Atwood ButterB (Atwood), Kirt Menzi, Jr., NY
5. Ovaltop Atwood Krispy (Atwood), Ovaltop Holsteins, NY
6. Ovaltop Durham Louis-ET (Durham), Ovaltop Holsteins, NY


1 2