Shows and Sales Results

Central New York Holstein Show 2016
DATE: July 7th, 2016
LOCATION: Norwich, NY
JUDGE: Chris Kimball, ME





Show Information

The Central New York Holstein Show 2016 is set for Thursday, July 7th at the Chenango County Fairgrounds in Norwich, NY. Chris Kimball, ME will be serving as the official judge. Cowsmo will be on-hand providing coverage thanks to the Central New York Holstein Show.

View the April 2016 New York Holstein News Ad for more info!

View the Public Facebook Group for the Central New York Holstein Show!


Junior Champion

Junior Champion
Philmardo One-Way (Byway), 1st Summer Yearling, Eaton, Rohe & Osinga

Reserve Junior Champion
Maple-Downs Atwood Accalia (Atwood), 2nd Summer Yearling, Dairy Depot & Theron Dunlap


Junior Show Junior Champion

Junior Show Junior Champion
Rocklan-ZBW Penelope (Lotus), 2nd Winter Calf, Mason Ziemba

Junior Show Reserve Junior Champion
LME Armani Rascal-Red (Armani), 1st Winter Yearling, Brock Liddle

 

 


Intermediate Champion

Intermediate Champion
Maple-Downs-Al GChip Galina (Gold Chip), 1st Senior 3 Year Old, Maple Downs Farm II & Peter Vail

Reserve Intermediate Champion
Budjon-JK Total Essence-ET (Absolute), 1st Senior 2 Year Old, Eaton & Dyment

HM Intermediate Champion
Sicy Alexander Svelte (Alexander), 2nd Senior 3 Year Old, Aiden Mulligan


Junior Show Intermediate Champion

Junior Show Intermediate Champion
Sicy Alexander Svelte (Alexander), 2nd Sr. 3 Year Old, Aiden Mulligan

Junior Show Reserve Intermediate Champion
Sco-Lo-Coons Sid Bally (Sid), 1st Junior 2 Year Old, Mason Ziemba


Senior Champion

Senior Champion
Devans Lindsley (Sid), 1st 4 Year Old, Avery Eaton & Justine Allyn

Reserve Senior Champion
Maple-Downs Windbrook Faith (Windbrook), 2nd 4 Year Old, Emily Tillapaugh, Jason & Emily Lloyd


Junior Show Senior Champion

Junior Show Senior Champion
Lantland Molson Cheddar (Molsons Gold), 5th 4 Year Old, Kirt Menzi, Jr.

Junior Show Reserve Senior Champion
Lantland Aspen Hamley (Aspen), 4th Aged cow, Kirt Menzi, Jr.


Grand Champion

Grand Champion
Devans Lindsley (Sid), 1st 4 Year Old, Avery Eaton & Justine Allyn

Reserve Grand Champion
Maple-Downs-Al GChip Galina (Gold Chip), 1st Senior 3 Year Old, Maple Downs Farm II & Peter Vail


Junior Show Grand Champion

Junior Show Grand Champion
Sicy Alexander Svelte (Alexander), 2nd Sr. 3 Year Old, Aiden Mulligan

Junior Show Grand Intermediate Champion
Sco-Lo-Coons Sid Bally (Sid), 1st Junior 2 Year Old, Mason Ziemba


Spring Calves (16)
  1. Oakfield Dback Derby (Diamonback), Ziems Holsteins
  2. Roll-N-View Carmen-ET (Doorman), Garrett Peters
  3. Karepath Sid Daveny (Sid), CJ Karasek
  4. Maple-Downs CC Blake Ella (Blake), Marilyn Hanley
  5. Monanfran Heygoodlookin-Red (Archive-Red), Bailee Kelsey & Lilly & Logan Mills
  6. Fantasy-Found Awsome Luxury-ET (Awesome-Red), Dan Hosking
  7. T-Farm Chrome rain (Chrome), Randy Taylor, T-Farm

Winter Calves (24)
    1. Maple-Downs Atwood Amiee (Atwood), Jakob Lloyd
    2. Rocklan-ZBW Penelope (Lotus), Mason Ziemba
    3. Del-Frie-Acres Ad Ruthy-Red (Addiction-Red), Joey Thomsen
    4. T-Farm Sid Blizzard (Sid), Randy Taylor, T-Farm
    5. Maple-Downs Soloman Elsa (Solomon), Cassie Menendez
    6. Luncrest Smm Alright-1750-ET (Solomon), Liddleholme
    7. Lantland Fella Happy (Fella), Jacob Menzi
    8. Ms ByAcre Raging River-Red (Boyoboy), Isaiah Blakemore
    9. Midas-Touch Chicaboom-ET (Goldwyn), Ben & Linda Byma

Fall Heifers (13)
  1. Monanfran Kingboy Golden (Kingboy), Monanfran
  2. Ms Maple dows WB Echo (Windbrook), Jason & Gregory Lloyd & Gerry Cacciola
  3. Robjo Camelot Erin (Camelot), Bradley Murphy & Eaton Holsteins
  4. E-Skinner Doorman 5253 (Doorman), Payton Bennett
  5. Monanfran DoubleonDaRox-Red (Apollo), Lily Mills

Summer Yearlings (8)
  1. Philmardo One-Way (Byway), Eaton & Rohe
    2. Maple-Downs Atwood Accalia (Atwood), Dairy Depot & Theron Dunlap
    3. GFF-Hill-Shar-Sid Devon (Sid), Larry & Beanie Hill, George Family Farm & Dean & Carrie Sharp
    4. Tillapyke Edward Aila (Edward), Maple-Downs & Duane Tillapaugh
    5. Wormont Sid Mocuishle-ET (Sid), Eric Worden

Spring Yearling (13)
  1. Ovaltop Barbwire Spark-Red (Barbwire), Ashlyn Wolfe
  2. Oswil-LBH Sid Rotter 8338 (Sid), Payton Bennett
  3. Maple-Downs Sid Alix (Sid), David & Denise Lloyd
  4. Karepath Aftershock Legacy (Aftershock), CJ Karasek
  5. Monanfran Mc Narcissus (McCutchen), Lilly Mills

Winter Yearling (5)
  1. LME Armani Rascal-Red (Armani), Brock Liddle
  2. Lantland Airlift Bow (Airlift), Mallory Rhodes
  3. Ridgedale-O Doorman Raz (Doorman), Ovaltop Holsteins & Ridgedale Farm
  4. Eternal-Flame GChip Always (Gold Chip), Nate Bennett/Schwab Dairy
  5. Ms ByAcre Ar Starburst-Red (Armani), Ben, Linda, Richard & Henry Byma

Fall Yearling (2)
  1. Suzies Ladd Serafina-Red-ET (Ladd), Kirt Menzi, Jr.
  2. Ovaltop Brokaw Lara (Brokaw), Ovaltop Holsteins

Junior Best Three Females

Junior Best Three Females
1.David & Denise Lloyd
2.Lantland
3.Monanfran Farms
4.Ovaltop Holsteins


Junior 2 Year Old (3)
  1. Sco-Lo-Coons Sid Bally (Sid), Mason Ziemba
  2. Rivercross Atwood Reese (Atwood), Cassie Menendez
  3. Hill-N-Hollow GWA Taylor (Atwood), Marilyn Hanley

Senior 2 Year Old (10)
  1. Budjon-JK Total Essence-ET (Absolute), Eaton & Dyment
  2. Ziems-Emer RB Libby-Red (Redburst-Red), Ziems Holsteins
  3. Butlerview Doorman Camo (Doorman), Brian Oster
  4. Canary Absolute Queen-Red (Absolute-Red), Tyler Nephew
  5. Hen-Lo Atwood Smokey (Atwood), Henry Huizinga

Junior 3 Year Old (4)
  1. Tillapyke Winbrook Abbie-ET (Windbrook), Maple Downs Farm II & Duane Tillapaugh
  2. Ovaltop Atwood Lassie (Atwood), Ovaltop Holsteins
  3. Monanfran Goldchip Glenda-ET (Gold Chip), Monanfran Farms
  4. Granny Anne Guthrie Dixie (Guthrie), Granny Anne Holsteins

Senior 3 Year Old (9)
  1. Maple-Downs-Al GChip Galina (Gold Chip), Maple Downs Farm II & Peter Vail
  2. Sicy Alexander Svelte (Alexander), Aiden Mulligan
  3. Ovaltop Atwood Princess (Atwood), Ovaltop Holsteins
  4. Monanfran Brady Emerald (Brady), Monanfran Farms
  5. Ovaltop-R Sid Raizel-ET (Sid), Ovaltop Holsteins & Ridgedale Farm

4 Year Old
  1. Devans Lindsley (Sid), Avery Eaton & Justine Allyn
  2. Maple-Downs Windbrook Faith (Windbrook), Emily Tillapaugh, Jason & Emily Lloyd
  3. Ovaltop Sid Katie (Sid), Ovaltop Holsteins
  4. Ms Brandys Gold Bailey (Goldwyn), K&B Ziemba, B&K Oster & E. Worden
  5. Lantland Molson Cheddar (Molsons Gold), Kirt Menzi, Jr.

5 Year Old (3)
  1. Arethusa Aftershock Dahlia (Aftershock), Cooper Galton
  2. Ovaltop Knowledge Lola (Knowledge), Ovaltop Holsteins
  3. T-Farm Shottle Persephane (Shottle), Randy Taylor, T-Farm

Aged Cow (4)
  1. Intervale Stormatic Gabby (Stormatic), Matt Sears
  2. Monanfran Black Velvet (Velvet), Monanfran Farms
  3. T-Farm Damion Miranda (Damion), Randy Taylor, T-Farms
  4. Lantland Aspen Hamley (Aspen), Kirt Menzi, Jr.

150,000 Pound Cow (1)
  1. Ovaltop Dundee Ester (Dundee), Ovaltop Holsteins

1 2