Shows and Sales Results

Calgary Stampede Dairy Classic Holstein Show 2018
DATE: April 28, 2018
LOCATION: Calgary, AB
JUDGE: Kevin McGriskin, ON





Show Coverage

The Calgary Stampede Dairy Classic Holstein Show 2018 takes place April 28 in Calgary, AB, with Kevin McGriskin, ON, judging. Cowsmo will be covering the show!

 


Junior Champion

Junior Champion
Mosnang Solmon LIquidfy (Solomon), 1st Summer Yearling, Mosnang Holsteins Ltd., AB
Reserve Junior Champion
Skycrest Deman Niknak (Deman), 1st Senior Yearling, Skycrest Holsteins Ltd., AB
HM Junior Champion
Wendon Solomon Wander (Solomon), 1st Intermediate Calf, Wendon Holsteins, AB


Intermediate Champion

 

Intermediate Champion
Mosnang Deman Cheddar (Deman), 1st Senior 3yr Old, Mosnang Holsteins Ltd., AB
Reserve Intermediate Champion
Wendon Golddust Dividend (Golddust), 1st Senior 2yr Old, Wendon Holsteins Ltd., AB
HM Intermediate Champion
Wendon Bern Doorman Smartie (Doorman), 2nd Senior 2yr Old, Wendon Holsteins Ltd., AB


Grand Champion

Grand Champion
Wendon Goldwyn Raina (Goldwyn), 1st 5yr Old, Wendon Holsteins Ltd., AB
Reserve Grand Champion
Mosnang Deman Cheddar (Deman), 1st Senior 3yr Old, Mosnang Holsteins Ltd., AB
HM Grand Champion
Mosnang Saloon Liquor (Saloon), 2nd 5yr Old, Mosnang Holsteins Ltd., AB


Intermediate Calf (4)

1. Wendon Solomon Wander (Solomon), Wendon Holsteins, AB
2. Skycrest King Royal Sangria (King Royal), Skycrest Holsteins Ltd., AB
3. Lampada Aldee Jericho Eatmore (Jericho), Fred Fornwald & Sons & Laurie & Donna Harp, MB
4. Sterlingpark Peter Dixie (Kingboy Peter), Sterlingpark Holsteins, AB
5. Rockledge Sassy Absolute (Absolute), Rockledge Farms Ltd., BC


Senior Calf (9)

1. Skycrest Lumineer Smorgasbord (Lumineer), Skycrest Holsteins Ltd., AB
2. Wendon Chariot Rita (Chariot), Wendon Holsteins Ltd, AB
3. Crestomere Vivid Diamondback (Diamondback), Crestomere Holsteins, AB
4. Skycrest Dempsey Potato (Dempsey), Skycrest Holsteins Ltd., AB
5. Rockledge Rose Avalanche Red (Avalanche), Rockledge Farms Ltd., BC
6. Sterlingpark Lumineer Versace (Lumineer), Sterlingpark Holsteins, AB
7. Corlane Control Bumby (Control), Corlane Holsteins, AB
8. Mosnang Applicable Hiku (Applicable), Mosnang Holsteins Ltd., AB
9. Diamondpark Jedi Nicolle (Jedi), Diamond Park Dairy Ltd., AB


Summer Yearling (6)

1. Mosnang Solmon LIquidfy (Solomon), Mosnang Holsteins Ltd., AB
2. Skycrest Movie Cruella De Vil (Movieink), Skycrest Holsteins Ltd., AB
3. Corlane Control Leopard (Control), Corlane Holsteins, AB
4. Lampada Jasper Jingle (Jasper), Fred Fornwald & Sons, SK
5. Sterllingpark Dempsey Munchies (Dempsey), Sterlingpark Holsteins, AB
6. Mosnang Dempsey Melba (Dempsey), Mosnang Holsteins Ltd., AB


Junior Yearling (6)

1. Mosnang Cinderdoor Lady finger (Cinderdoor), Mosnang Holsteins Ltd., AB
2. Starrcrest Sunnyhome Sid Myrtle (Sid), James & Kirsty McAvoy & Sunnyhome Farms Ltd., AB
3. Wendon Doorman Dezi (Doorman), Wendon Holsteins Ltd.,AB
4. Zimmer McCutchen Axel (McCutchen), Sterling Park Holsteins, AB
5. Wedgwood CG Lola (Capital Gain), Diamond Park Dairy Ltd., AB
6. Westliberty Defiant Mollie (Defiant), Mosnang Holsteins Ltd., AB


Intermediate Yearling (5)

1. Skycrest Solomon Salmonella (Solomon), Skycrest Holsteins Ltd., AB
2. Westcoast Dempsey Ali (Dempsey), Reimer Holsteins, AB
3. SterlingPark Salt & Vinegar (Salt), Sterlingpark Holsteins , AB
4. Mosnang Solmon Varsity (Solomon), Mosnang Holsteins Ltd., AB
5. Mosnang Doberman Whatsapp (Doberman), Mosnang Holsteins Ltd., AB


Senior Yearling (5)

1. Skycrest Deman Niknak (Deman), Skycrest Holsteins Ltd., AB
2. Wendon Byway Winny (Byway), Wendon Holsteins Ltd., AB
3. Aldee Reginald Slowdown (Reginald), Aldee Holsteins, AB
4. Diamondpark Alonzo Candid (Alzono), Diamond Park Dairy Ltd., AB
5. Kenbert Dempsey Betsy (Dempsey), Lampada, Kenbert Acres, Robella Holsteins & Willswikk Holsteins, AB


Peewee Showmanship

Peewee Showmanship Participants
Georgia Hehli
Sawyer Hehli
marcus Slingerland
Wyatt Hehli
Charlie Mathers
Archie Mathers
Adair Hehli
Edwin Slingerland
Mason Haak
Marshall Hastie
Madyn Hastie


Junior Showmanship (15)

1. Kate McCune, BC
2. Ashlee McAvoy, BC
3. Alexis Luttmerding, BC
4. Larissa Slingerland, AB
5. Cheyenne Haak, BC


Intermediate Showmanship (9)

1. Jessica Podschadly, BC
2. Carliegh McCune, BC
3. Taylia Rees, BC
4. Kassi Archambault, BC
5. Pauline Ferguson, BC


Senior Showmanship (5)

1. Erin Drydyk, BC
2. Leighton Slingerland, AB
3. Mellisa Corriveau, BC
4. Alana Slingerland, AB
5. Tay Miller, AB